G650GS vs F650GS vs F800GS

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πάρεις το 800σα και να το ρημαξεις στις ασφαλτινες και χωματινες βολτες.
Και οτι σου βγαλει, αν σου βγαλει, θα το φτιαξεις.
Ειναι καθαρο on-off, τα κανει ολα και ειναι μηχαναρα.

Μην το πολυ αναλύεις το θεμα γιατι θα χαθεις στις αναλυσεις, στις συγκρισεις, πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα κτλ και στο τελος θα παρεις κατι και θα το μετανιωσεις γιατι θα πεις..."μηπως να επερνα το αλλο καλυτερα;;"

Άποψή μου παντα. :)
Αυτο......
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Να πάρεις το 800σα και να το ρημαξεις στις ασφαλτινες και χωματινες βολτες.
Και οτι σου βγαλει, αν σου βγαλει, θα το φτιαξεις.
Ειναι καθαρο on-off, τα κανει ολα και ειναι μηχαναρα.

Μην το πολυ αναλύεις το θεμα γιατι θα χαθεις στις αναλυσεις, στις συγκρισεις, πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα κτλ και στο τελος θα παρεις κατι και θα το μετανιωσεις γιατι θα πεις..."μηπως να επερνα το αλλο καλυτερα;;"

Άποψή μου παντα. :)
Αν και ΚαΤεΜας...τα ειπες με το Ονομα τους...και συμφωνω άπλυτος(=με λασπες κ χωματα απανω μου χαχαχ)...
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Με βοηθάτε παρά πολύ, και αρχίζω και καταλαβαίνω τι πραγματικά θέλω και χρειάζομαι.
Στα ειδικότερα :
@RIGGER θα κινηθώ με γνώμονα το ότι υπάρχει κόσμος εδώ με βαθειά γνώση, και ελπίζω να καταλήξω σε ένα σωστό συνεργείο .

@δημήτρης: πόσο καλά μπορώ να δοκιμάσω τεστ drive μεταχειρισμένα ενός ιδιώτη ; μια βόλτα στο δρόμο να δεις πως πάει και πολύ είναι

@#psilos_kariolis(S.Nikos) Όσον αφορά το ύψος , είμαι λίγο πάνω από 1,80 , απ' ότι διαβάζω (μα χωρίς να το έχω καβαλήσει) δεν θα έχω θέμα πιστεύω. Όσον αφορά τα οικονομικά, θα πρέπει να κάνω έκπτωση σε παλαιότητα και χιλιόμετρα .

@mAthosalas κατά βάθος αυτό επιθυμώ , να γίνει 10-90, αλλά αυτό το βλέπουμε αφού ψωνίσω

@giannis1070 δε μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα και να με ήξερες. Αλλά ισχύει η πρόταση να πάρω το 800αρι ακόμα και αν είναι 10ετιας με 80κ κμ? Γιατί αλλιώς παραπεομεν από το μπάτζετ (που και σε αυτό παίζει να καταλήξω, αν συνεχίσω να το κλωθω για μήνες )

Και φύγαμε βουνό συνφορουμιτες, σύντομα. Που θα μου πάει θα σας joinαρω!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@giannis1070 δε μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα και να με ήξερες. Αλλά ισχύει η πρόταση να πάρω το 800αρι ακόμα και αν είναι 10ετιας με 80κ κμ? Γιατί αλλιώς παραπεομεν από το μπάτζετ (που και σε αυτό παίζει να καταλήξω, αν συνεχίσω να το κλωθω για μήνες )

Και φύγαμε βουνό συνφορουμιτες, σύντομα. Που θα μου πάει θα σας joinαρω!
Κοιτα, η αγορα ενος μεταχειρισμενου παντα εγκυμονει κινδυνους, δεν εχει σημασια αν εχει 30Κ η 100Κ. Ασφαλως και οσο πιο πολυ δουλεμένο το μηχανακι, τοσο πιο ταλαιπωρημενο, αλλα αυτο δεν αποτελει πανακεια. Εδω μεσα π.χ υπαρχουν μηχανακια που εχουν πανω απο 150Κ (ναι! ακομα και ΚΤΜ) και δουλευουν ρολοι, γιατι εχουν παρει την απαραίτητη φροντιδα απο τους ιδιοκτητες τους.

Furthermore (που θα ελεγες και εσυ :D ), υπαρχει αξιολογο συνεργειο εντος Αθηνων, το οποιο φανταζομαι οτι θα μπορει να σε καθοδηγησει στην αγορα και στη μετεπειτα συντηρηση του.

Αν ημουν στη θεση σου θα πηγαινα για το 800.

Εαν και εφ'οσον θελεις να ασχοληθεις με το χωμα και δεν εχεις εμπειρια πανω σε αυτο, θα πρεπει να επενδυσεις και ενα ποσο στο να κανεις καποια μαθηματα για οδηγηση off-road καθως επισης και σε εξοπλισμο προστασιας δικο σου αλλα και της μοτο.
Ειδικα για τον εξοπλισμο σου θα σου προτεινα να μην κανεις εκπτωσεις.
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
@giannis1070 Α ρε Γιάννη ten seventy, ανοιχτό βιβλίο με διαβάζεις.

υπαρχει αξιολογο συνεργειο εντος Αθηνων
:εδώ ακούω προτάσεις, ώστε ό,τι μηχανάκι δω, να το πάω απευθείας στο συνεργείο που θα το αναλάβει μετά (ιδανικά κοντά στα Άνω Πατήσια, χωρίς να μείνω στον αντιπρόσωπο που πηγαίνω μέχρι στιγμής που είναι Honda).
Νομίζω αυτό είναι το κύριο μου μέλημα για να "ψωνίσω" τώρα.


Εαν και εφ'οσον θελεις να ασχοληθεις με το χωμα και δεν εχεις εμπειρια πανω σε αυτο, θα πρεπει να επενδυσεις και ενα ποσο στο να κανεις καποια μαθηματα για οδηγηση off-road καθως επισης και σε εξοπλισμο προστασιας δικο σου αλλα και της μοτο.
Ειδικα για τον εξοπλισμο σου θα σου προτεινα να μην κανεις εκπτωσεις.
: Κάθε πράγμα στον καιρό του, έχω ξεκινήσει και παρακολουθώ διάφορους youtubers (Fortnine, Revzilla κ.α. , είμαι ανοιχτός και σε νέες προτάσεις) γιατί μέχρι στιγμής τη μηχανή την είχα μόνο ως μέσο μεταφοράς. Μόλις πάρω τη μηχανή, πιστεύω πως θα ανοίξω ένα θρεντ (ή/και θα ψάξω το φόρουμ) διερωτόμενος τι έξτρα εξοπλισμό χρειάζεται το off.
 
Top Bottom