Garmin Montana_Tips & Tricks

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Aνοίγω αυτό το θέμα για χρήση, ρυθμίσεις κλπ για το ΜΟΝΤΑΝΑ 600/650 (κι όταν πέσει στα χέρια μας κανά 610/680 θα συμπεριληφθεί ).

Ξεκινάω από μια σημαντική ρύθμιση που βελτιώνει την πλοήγηση σε οδικό δίκτυο.
Δείχνει κι όρια ταχύτητας (ανάλογα με το χάρτη που τρέχει η συσκευή) και τις λωρίδες κυκλοφορίας των ΕΟ/αυτοκινητοδρόμων κλπ, ακριβώς όπως γίνεται στα Nuvi/Zumo και στο Googlemaps




Nuvi style... ;)



οδηγίες: https://support.garmin.com/faqSearch/en-GB/faq/content/NnDWnjpfv631tQ33CkvKu8



Support
Setting up a Montana to work like a Nuvi
The Montana series devices are multifaceted and allow the user to setup the navigation features to mirror our Automotive GPS Nuvi* series devices. However since this is not their default purpose there are some changes to the settings that the user must do first.

First you will want to switch the devices to the Automotive profile.

To switch profiles on the Montana:

  1. Power On
  2. Touch Application drawer (Arrow)
  3. Touch Profile Change
  4. Touch Automotive
Once the profile is set properly you will also want to ensure the routing preferences are correct.

To check routing on the Montana from the main screen:

  1. Touch Application drawer
  2. Touch Setup
  3. Touch Routing
  4. Touch Activity
  5. Touch Automobile Driving
  6. Touch Lock on Road
  7. Touch Yes
Finally you will want to setup the map to view like a Nuvi.

For the Montana on the main screen:

  1. Touch Map
  2. Touch
  3. Touch Setup Map
  4. Touch Dashboard
  5. Touch Nuvi
  6. Touch Orientation
  7. Touch Automotive Mode
The device should now behave very similar to a Nuvi**.

*In order for the Montana to route on roads like an Automotive GPS they must have a map with routable roads loaded to them. Examples of this kind of mapping would be City Navigator or Topo 24k maps.

**Changing the settings of the Montana with the instructions provided will get the devices to behave similar to Garmin’s Nuvi Automotive GPS devices. There will be some features that are not the same.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Έχω το 610 και η διαφορές είναι 4Gμνήμη (έναντι 3G), λήψη GLONASS(Ρώσικο) και σε software τον TrackManager..

Όπως καταλαβαίνεις είναι ακριβώς τα ίδια, οπότε δώσε μας Tutorials... για να έχουμε πολλούς και καλούς leaders-πλοηγούς...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να συμπληρώσω το 1ο τόπικ, λέγοντας ότι για να μην κάνεις συνεχώς την ίδια διαδικασία όταν αλλάζεις προφίλ, πρέπει να σώσεις τις ως άνω ρυθμίσεις, σαν νέο προφίλ και να του δώσεις ένα όνομα. έτσι, όταν αλλάξεις προφίλ (το κάνεις πχ marine για χρήση σε σκάφος) μετά το ξαναφέρνεις εκεί που θες με 2 κινήσεις (πατας αλλαγή προφίλ, επιλέγεις το νέο που έχεις σώσει κι είσαι ΟΚ!)

Επίσης, τα προφίλ υπάρχουν για να έχεις κάθε φορά την παραμετροποίηση που θες και να αποδίδει η συσκευή τα αναμενόμενα.
Όταν είμαι στο βουνό κι έχω ίχνος να ακολουθήσω, επιλέγω άλλο προφίλ. Εκείνο το έχω φτιάξει να έχει κενή οθόνη και να δείχνει μόνο χάρτη και ίχνος! Οπότε η 4αρα είναι μια χαρά, εκμεταλλεύσιμη στο 100%!!! επίσης εκεί έχω τους ανάλογους χάρτες (όχι Europe NT).
Όταν είμαι σε κανονικούς δρόμους, επιλέγω Nuvi style με Europe NT ή autodrive Hellas για να έχω λωρίδες κυκλοφορίας, όρια ταχύτητας, και υπόδειξη οδηγιών αλά google maps ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχω το 610 και η διαφορές είναι 4Gμνήμη (έναντι 3G), λήψη GLONASS(Ρώσικο) και σε software τον TrackManager..

Όπως καταλαβαίνεις είναι ακριβώς τα ίδια, οπότε δώσε μας Tutorials... για να έχουμε πολλούς και καλούς leaders-πλοηγούς...


track manager έχει και το δικό μου (σειρά 600/650) η πρώτη έκδοση ΜΟΝΤΑΝΑ δηλαδή. Υπάρχει κάτι νέο σ αυτόν τον track manager που λες?


Για την εσωτερική μνήμη όντως το παλιο έχει 3 GB ενώ τα νέα έχουν 4.
Αλλά όταν βλέπω αυτό:




δεν έχω 4? αν είχα 3 μόνο, τα +0,64 πού βρέθηκαν????:eek::eek::eek:
Λογικό θα είναι εσένα να σου βγάζει 4+ χωρητικότητα λοιπόν! Σωστά;



Δείτε και λίγο τιμές USA :(:(:(:(






http://www.gpscity.com/compare/mont610&nomont600
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Δεν ξέρω αν έχει κάτι νέο ο TrackManager του 610, που δε νομίζω... το εικονίδιο είναι ακριβώς το ίδιο.

Το έγραψα γιατί όταν το πήρα με παραμύθιασαν ότι έχει αυτές τις διαφορές.

Όσο για τη μνήμη πάντα άπλετη...

Ωραίο το logo...HELLO THEO....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Διαβολικά μηχανήματα μας εχουν κανει να μην μιλάμε με τον κοζμο και μας μαλθακόποιοουν
Χάθηκαν οι λέξεις οπως
Πως θα πάω εκει
Που ειμαι
Που να πάω τωρα
Προχωράω και ο θεος μαζι μου
Αμπεμπαμπλομ του κιθεμπλομ
Δε βαριέσαι ωραια ειναι και εδω
Και πολλα πολλα αλλα
Τεσπα πάρτε τα αλλα θα με θυμηθείτε στο τέλος εναν ανθρωπο θα ρωτήσετε για να είστε σίγουροι !!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@alfa7 Στέλιο το TrackManager είναι ίδιο από την εποχή του 1ου oregon! To Colorado δεν είχε τις ίδιες δυνατότητες σ αυτό το θέμα κι ήταν η ουσιαστική διαφορά του με το oregon (υστερούσε...).
Από τότε παραμένει ίδιος ο track manager, από όσο ξέρω σε όλες τις συσκευές. ακόμα και στο - adroid based - montera, τα ίδια ακριβώς κάνει και μόνη διαφορά είναι η εμφάνιση του μενού.

Το logo που λες γίνεται σε όλα τα Garmin (πλην των adroid based).

To μπριζώνεις στον Η/Υ και πας στο φάκελο garmin της συσκευής (όχι στην κάρτα).
Εκεί βρίσκεις ένα "startup" αρχείο που είναι .txt


To ανοίγεις και βλέπεις το παρακάτω:


Αυτό που βλέπει κάποιος που δεν έχει επέμβει στο αρχείο, τελειώνει στο: <!-- Type your message on the next line -->

Γράφεις αυτό που θέλεις να φαίνεται όταν ανοίγει η συσκευή, το σώνεις και τέλος!

Σημείωση:


<!-- Set the display number to the minimum number of seconds your message is displayed -->
<display = 6>

Εδώ βάζεις νούμερο (εγώ έβαλα 6) πόσα δευτερόλεπτα θες να φαίνεται. 5-10'' είναι ΟΚ νομίζω.

Στο τέλος έχεις ένα τέτοιο txt που το σώνεις. Αποσυνδέεις, κλείνεις το GPS και το ανοίγεις ξανά. Περιμένεις και τσουπ! έτοιμος ;)

<!-- Edit this file to display a message while your unit is powering on -->
<!-- Allow one full power cycle after editing for your message to be updated -->

<!-- Set the display number to the minimum number of seconds your message is displayed -->
<display = 6>

<!-- Type your message on the next line -->

HELLO THEO, GD
R1200GS TRIPLE BLACK
IF FOUND, PLS CALL: +306977418414
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Διαβολικά μηχανήματα μας εχουν κανει να μην μιλάμε με τον κοζμο και μας μαλθακόποιοουν
Χάθηκαν οι λέξεις οπως
Πως θα πάω εκει
Που ειμαι
Που να πάω τωρα
Προχωράω και ο θεος μαζι μου
Αμπεμπαμπλομ του κιθεμπλομ
Δε βαριέσαι ωραια ειναι και εδω
Και πολλα πολλα αλλα
Τεσπα πάρτε τα αλλα θα με θυμηθείτε στο τέλος εναν ανθρωπο θα ρωτήσετε για να είστε σίγουροι !!!!
Αφού ρε ψυχή έχεις δει ότι πάντα ρωτάμε! Ασχέτως αν ξέρουμε!
Δεν έχει σημασία!
Αυτά είναι για δική μας ευχαρίστηση και για την περίπτωση που δε βρεις άνθρωπο κάπου ;)
Η βρεις κάποιον που λέει το μονοπάτι - "σύρμα', ή διάφορα τοπωνύμια πασίγνωστα στους ντόπιους- που υποτίθεται γνωρίζεις κι εσύ:D:D:D (πχ "στην αλουπότρυπα Ντέλα" και τέτοια που έχω πολλάκις ακούσει:laugh::laugh::laugh: )
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Διαβολικά μηχανήματα μας εχουν κανει να μην μιλάμε με τον κοζμο και μας μαλθακόποιοουν
Χάθηκαν οι λέξεις οπως
Πως θα πάω εκει
Τεσπα πάρτε τα αλλα θα με θυμηθείτε στο τέλος εναν ανθρωπο θα ρωτήσετε για να είστε σίγουροι !!!!
:cool:
Περναει ενας ξενος απο τα Σφακια και σταματάει να ρωτησει 2 Κρητικαρους πως θα παει σε ενα μερος που ηθελε...

Ρωτα στα Αγγλικα πώς θα παω εκει...κοιταζονται οι Κρητικοι μεταξυ τους...αφωνοι:rolleyes:
Ξαναρωτα στα γαλλικα...τιποτα...αφωνίαo_O
Ξανακανει μια προσπαθεια στα ισπανικα...μπα...κουβεντα:sorry:
Αντε μια ακομα στα Γερμανικα....Ηντα θελει τουτος ωρε Μανωλιο;...:wacky:
Μια τελευταια στα Ρωσικα μπας και....τσιμουδια απολυτη.....................:mooning:

Φευγει ο ξενος και γυριζει η κουβεντα στους Κρητικους..:p
-Ωρε Μανωλιο,μα μου φαινεται μπας και να μαθουμε μια ξενη Γλωσσα να συννενοουμαστε με καναν ανθρωπο...:alien:
-Ω μωρε Σηφαλιο...ασε μας επαε!:happy:
-Μανωλιο,ρε να λεμε μια κουβεντα με κανενα ανθρωπο ωρε...:rolleyes:
-Σωπα ωρε Σηφαλιο,μπας και θωρρεις οτι ετουτος π'ω φυγε που εμιλουσε 6-7 Γλωσσες,σαμα μπορεσε να συννενοηθει;:D
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ερώτηση
Αφού φτιάξουμε ένα ρουτε που το αποθηκεύουμε ;
Και αφού το αποθηκεύσουμε που το βρίσκουμε για να μας δείξει την διαδρομή;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ερώτηση
Αφού φτιάξουμε ένα ρουτε που το αποθηκεύουμε ;
Και αφού το αποθηκεύσουμε που το βρίσκουμε για να μας δείξει την διαδρομή;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Που φτιαχνεις το route?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
OK.
Δημιουργείς ένα φάκελο και μέσα σ' αυτόν μια νέα λίστα. Δίνεις ονόματα κλπ για να ξέρεις τι έχεις εκεί.
Φτιάχνεις την προσαρμοσμένη πορεία που θες (route). Τώρα θα επιλέξεις "συσκευή/device" από τη μπάρα εργαλείων κι όταν βρει το gps (που εννοείται το έχεις μπριζωμένο και σε λειτουργία mass storage), κάνεις τη μεταφορά. Σε ρωτάει αν θα μεταφέρει μόνο ότι έχεις επιλέξει, ή όλη τη λίστα. Αν έχεις και σημεία (waypoints) σώσει, μεταφέρεις τη λίστα ολόκληρη!
Όλα αυτά αποθηκεύονται στη μνήμη τη συσκευής κι επιλέγοντας το "προς τα πού;/where to?" τότε ανοίγονται επιλογές (tracks, routes, WP κλπ). Αν ψάχνεις route, επιλέγεις route και σου εμφανίζει όλες τις σωσμένες πορείες.
Επίσης στα ΜΟΝΤΑΝΑ/MONTERRA/OREGON υπάρχουν και τα αντίστοιχα WP manager/Track Manager και μπορείς να τα εκμεταλλευτείς ανάλογα.
Αυτά.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Γιατί στο garmin αφού κάνω όλα τα παραπάνω Αντίς να μου βγάζει στο route το όνομα που έχω βάλει εγώ μου το εμφανίζει με ονομασία τον waypoints τις αρχής και του τέλους;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιατί στο garmin αφού κάνω όλα τα παραπάνω Αντίς να μου βγάζει στο route το όνομα που έχω βάλει εγώ μου το εμφανίζει με ονομασία τον waypoints τις αρχής και του τέλους;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κάτι κάνεις λάθος, ή υπάρχει κάποια παράμετρος επελεγμένη και το κάνει.
Εμένα εμφανίζει κάθε route με το όνομα που έχω δώσει.
Σε κάθε περίπτωση, μπορείς μέσα από τη συσκευή σου να αλλάξεις το όνομα και να δώσεις το επιθυμητό. Αν το κάνεις μέσα από τη συσκευή (τη μετονομασία) σίγουρα θα παραμείνει έτσι!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Κάτι κάνεις λάθος, ή υπάρχει κάποια παράμετρος επελεγμένη και το κάνει.
Εμένα εμφανίζει κάθε route με το όνομα που έχω δώσει.
Σε κάθε περίπτωση, μπορείς μέσα από τη συσκευή σου να αλλάξεις το όνομα και να δώσεις το επιθυμητό. Αν το κάνεις μέσα από τη συσκευή (τη μετονομασία) σίγουρα θα παραμείνει έτσι!
Οκ ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom