Garmin Montana_Tips & Tricks

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ειχαμε αυτη την κουβεντα προσφατα πινοντας μπυρες με Θοδωρη @forester, ολα εξαρτωνται απο ΤΙ ΧΑΡΤΕΣ εχουμε βαλει πανω στο GPS. Αν εχουμε καλους χωματινους χαρτες, τοτε καλυτερα να φτιαξουμε διαδρομη στο basecamp. Αν μαλιστα η διαδρομη εχει φτιαχτει στους χωματινους χαρτες, τοτε ειναι δυνατον να κανουμε το GPS να μας δινει οδηγιες για το πως να ειμαστε πανω στο ιχνος, αλλιως αν εχουμε φτιαξει διαδρομη με googlemaps/google-earth ο μονος τροπος ειναι βαζουμε σχετικα μεγαλη κλιμακα και να βλεπουμε αν απομακρυνομαστε απο το ιχνος αν παρουμε μια κατευθυνση σε συγκεκριμενο σταυροδρομι (trial and error).

Σχετικα με ασφαλτινες διαδρομες, οι στανταρ χαρτες της Garmin εχουν σαφως λιγοτερη πληροφορια απο τα googlemaps, στην Ευρωπη, στο Μαροκο και παντου. Συμφωνα με τη δικη μου εμπειρια, σε ασφαλτινες διαδρομες δεν εχει νοημα να φτιαχνει κανεις route. Αυτο που κανω εγω ειναι μελεταω το χαρτη, βρισκω πολεις/χωρια απο τα οποια θα περασω και φτιαχνω μια λιστα. Μετα τα βαζω στο GPS στην αρχη καθε μερας ταξιδιου σαν διαδοχικους προορισμους ..and that's it. Αν ο χαρτης του GPS δεν εχει καποιο συγκεκριμενο προορισμο, βαζουμε καποιον που εχει αμεσως μετα (ή πριν).

Και κατι αλλο: οι χαρτες της Garmin δεν εχουν διευθυνσεις σε πεζοδρομους ενω στα googlemaps υπαρχουν τα παντα. Αναγκαστηκαμε να δουλεψουμε κινητο χωρις τοπικο data plan στο Μαροκο - με το αντιστοιχο κοστος - για να βρουμε το καταλυμα που ητανε μεσα στη Mεδινα.

EDIT: εχω 595 και οχι Montana αλλα αυτα που ανεφερα πιο πανω ισχυουν γενικα για Garmin.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Πως μπορώ να κάνω record μια διαδρομή ;που κάνω εκείνη την στιγμή


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο 660...που έχω εγώ, έχω επιλογή να αφήνω ίχνος.
Προφανώς θα υπάρχει και στα νέα μοντέλα.
 
Top Bottom