Garmin Monterra_Review

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black



Για σχεδόν μία εβδομάδα έχω το Monterra στα χέρια μου, "εν λευκώ", με οδηγία: "κάψ' το, ή κάν' το λειτουργικό":D:D:D


Ευχαριστώ τον Κωστή @onroad για την εμπιστοσύνη!

Και ναι! Το ξεκώλι@σα:wacky::wacky::wacky::wacky:


Αλλά δούλεψε όπως θέλαμε και πλέον έχει ότι χάρτη είχα διαθέσιμο!
Topo-Auto Drive (Hellas)
Europe NT 2017
Anavasis 640
Pegasus
OpenTopoMap-Greece (+contours)

Αρχικά δεν αναγνώριζε κάποιους χάρτες, οπότε μπήκα πιο βαθειά στο ψάξιμο, έσβησα-έγραψα αρχεία..., τες παν, όλα κατ' ευχήν!!!
Το πρόβλημά μου ήταν η διαφορετική "φιλοσοφία" του λογισμικού που έχει, σε σχέση με όσα Garmin είχα μέχρι τώρα.
Αυτό έχει Android λογισμικό και πρέπει να του φερθείς ανάλογα....:cool:
Πέραν όσων κάνει το ΜΟΝΤΑΝΑ, οι δυνατότητες του κυριολεκτικά απογειώνονται και μιλάμε ήδη για το "αύριο"!!!
Αρκει να σας πω ότι παίζει κανονικά google maps (και δορυφορική απεικόνηση) και εκτός σύνδεσης , με αποθηκευμένους τους χάρτες (όπως ένα καλό-άνω των 200€ smartphone).
Επίσης παίζει αντίστοιχα το Sygic (αυτό δεν το δοκίμασα, αλλά δοκιμάστηκε από άλλο φίλο στο Νεπάλ, οπότε δεν τίθεται θέμα).

Eν ολίγοις

Πλεονεκτήματα:
-Μιλάμε για την καλύτερη οθόνη σε ευκρίνεια αυτή τη στιγμή (ίδια έχει και το ΜΟΝΤΑΝΑ 610/680) με σαφή υπεροχή έναντι της οθόνης των 600/650 που ήδη ήταν άψογη.*
-Απίστευτη ταχύτητα απόκρισης σε κάθε εντολή - αλλαγή, με εξαίρεση το πιο μεγάλο χρόνο αρχικού boot (όταν ανοίγει έχει την καθυστέρηση όπως όλα τα android) σε σχέση με τα ΜΟΝΤΑΝΑ (που έχουν το γνωστό λογισμικό της Garmin.
-Ίδιες δυνατότητες με τα εξαιρετικά ΜΟΝΤΑΝΑ σε ότι αφορά προφίλ, παραμετροποίηση, μενού πλοήγησης, WP κλπ
-Αν είχε και κάρτα δεδομένων (data sim) θα μιλούσα για το "απόλυτο αύριο"!!!
-Τρομερή ικανότητα συνδιασμού 4-5 χαρτών (επέλεξα ταυτόχρονη ενργοποίηση όλων) κι εβγαλε ένα "συνδιασμένο" χάρτη με ελληνικά (από τους auto-topo drive hellas) ενώ κράτησε την εμφάνιση του Europe NT (με όρια ταχυτήτων κι εμφάνιση λωρίδων στην πλοήγηση) , που πραγματικά με εντυπωσίασε!!!

Θα θυμηθώ κι άλλα εν καιρώ...

Μειονεκτήματα:
-Μεγάλος χρόνος ανοίγματος
-4'' οθόνη (σε σχέση με τον άλλο "αρχηγό" το 276 CX)*
-Θέλει 1-2 μέρες παιχνίδι εξοικείωσης, για όσους 'παραδοσιακούς" με παλαιότερα GPS Garmin


*Το 276 CX έχει άλλου τύπου οθόνη, που υποθέτω είναι εξίσου άριστη. Λίγο που το είδα live πραγματικά εντυπωσιακό με τις 5'' του! Δεν έχω όμως συγκρίνει τις 2 οθόνες πλάι-πλάι.



Θα το ήθελα για μένα;

Εννοείται!!! Με χίλια και χωρίς δισταγμό!!!


Ακόμα κι απέναντι στο 276 CX;

Ε, ναι!
Καλές οι 5'' αλλά το να γράψεις με τα κουμπάκια αντί με την ταχύτατη κι ακριβέστατη touchscreen οθόνη του Monterra, είναι σαν να συγκρίνεις γραμμική Α με σκαρπέλο σε πέτρα, σε σχέση με Montblanc σε χαρτί πολυτελείας...., αν με εννοείτε ;)
Επίσης το λειτουργικό android του δίνει ουσιαστικά ατέλειωτες δυνατότητες, λόγω εφαρμογών που υπάρχουν και θα βγουν κι άλλες στο google play. Ουσιαστικά, δεν τελειώνει αυτό το μηχανάκι!!!!


Είναι το τέλειο δηλαδή;

Ε, όχι! Δεν υπάρχει τίποτα τέλειο για μένα - έτσι κι αλλιώς:D
Θα ήταν στο 99,9% αν είχε ΚΑΙ 5αρα οθόνη. Αλλά ζω και με τις 4'' μαζί όλα τα λοιπά του πλεονεκτήματα!!! Του βάζω 99% λοιπον και το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!!


https://buy.garmin.com/en-US/US/p/113522#specs
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Δεν πολύ καταλαβα εγώ ένα Samsung s3. Μπορούμε να του περάσουμε όλα αυτά τα προγράμματα?? Το λέω επειδή είναι android. Επίσης μπορώ να του κάνω flashing και να του περάσω εξολοκλήρου το λογισμικό αυτούσιο του montera
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν πολύ καταλαβα εγώ ένα Samsung s3. Μπορούμε να του περάσουμε όλα αυτά τα προγράμματα?? Το λέω επειδή είναι android. Επίσης μπορώ να του κάνω flashing και να του περάσω εξολοκλήρου το λογισμικό αυτούσιο του montera
Και τον αισθητήρα GPS του Μontana/Monterra πού θα τον βρεις?
Και θα δουλεύει στους -40 έως +50 το S3?
Και glonass?????

Μην τα μπερδεύεις Κυριάκο!
Για GPS μιλάμε που πλέον μπαίνουν στα χωράφια των εφαρμογών κλπ. Το αντίστροφο παίζει εδώ και χρόνια( τα σμαρτφόνια να τα έχουμε για "πλοήγηση") αλλά μέχρι εκεί!!!! Και σε πόλη , οδικό δύκτιο κλπ μια χαρα τα πάνε! Εδώ μιλάμε για άλλη χρήση!
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Με -30 και +50 δεν θα είμαι στο βουνό απλά λέω αν μπορούν να περάστουν αυτές οι εφαρμογές σε ένα android samsung για να κάνουμε εται ερασιτεχνικά την δουλειά μας..

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με -30 και +50 δεν θα είμαι στο βουνό απλά λέω αν μπορούν να περάστουν αυτές οι εφαρμογές σε ένα android samsung για να κάνουμε εται ερασιτεχνικά την δουλειά μας..

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
δεν ξέρω
Αλλά δε νομίζω
υπάρχει άλλο hardware τελείως άλλο! Και δε νομίχω ότι γίνεται.
Σαφώς οι δυαντότητες που λέω για το monterra , δεν είναι θέμα μόνο λογισμικού!!!
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Δεν υπάρχει περίπτωση σύγκρισης απλά μου μπήκε η ιδέα λόγω android... Δες fb σου έχω στείλει

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Άραγε από αναβαθμίσεις στο λειτουργικό(adroid) πως να πηγαίνει, γίνονται ή θα μείνει για τα επόμενα χρόνια
με την τωρινή έκδοση adroid οπότε τα μελλοντικά προγράμματα θα πάνε περίπατο.

Το λέω γιατί κάποτε πήρα (χρυσό-πληρώνοντας) ένα Garmin τύπου minitablet, που έτρεχε WinCE και ήταν (τότε)
πάρα πολύ καλό, αλλά μετά από ενάμιση χρόνο που τα Win αναβαθμίστηκαν...το 'φαγα....και το 'χω και το βλέπω.
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
όταν λες δεν έχει data sim δεν έχει η συσκευασία ή δεν παίρνει καθόλου; Χρειάζεται να παίρνει;

Επίσης, οι χάρτες αυτοί είναι δωρεάν (π.χ Ανάβασης 640);
Για να δούμε για τι κόστος μιλάμε
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@alfa7 Στέλιο αυτό που λες είναι σημαντικό!
Τρέχει ήδη ένα παλιό android έκδοση 4.0.4 (καμία σχέση με το android 7.0 nugat που τρέχει το Samsung J7/2017 που πήρα προχθες και που τρέχουν όλα τα καλά σμαρτφόνια πλέον).
Στις εφαρμογές που μας ενδιαφέρουν όμως (sygic, google maps ) είναι ενημερωμένο και τις τρέχει άριστα.

Αυτό που λες με τα winCE την πάτησαν πολλοί (κι εγώ) με διάφορες συσκευές που πήραμε κάποτε. Στα κινητά , τάμπλετ κλπ επικράτησαν τα iOS & Android κι όλα τα άλλα ψόφησαν.

Αναβαθμίσεις κάνει η συσκευή κανονικά και στο software της Garmin και στο android. Δε νομίζω να υπάρξει θέμα όσο υπάρχει android, play store κλπ.
Θα δούμε....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
όταν λες δεν έχει data sim δεν έχει η συσκευασία ή δεν παίρνει καθόλου; Χρειάζεται να παίρνει;

Επίσης, οι χάρτες αυτοί είναι δωρεάν (π.χ Ανάβασης 640);
Για να δούμε για τι κόστος μιλάμε

Δεν παίρνει data sim. Αν έπαιρνε (πιστεύω θα είναι η επόμενη αναβάθμιση της συσκευής ;) ) θα είχες google maps όπως στο κινητό σου ακριβώς, χωρίς να χρειάζεται να αποθηκεύεις χάρτες (με το ανάλογο κόστος βέβαια, που κάποιοι το αντέχουν μια χαρά και θα το ήθελαν).


Δωρεάν χάρτες είναι μόνο οι OSM κι όσοι βασίζονται εκεί (εν προκειμένω οι opentopomap, pegasus greece ).
Anavasis δεν υφίστανται πια κι ήταν επί πληρωμή! Η εταιρεία σταμάτησε να τους βγάζει αρκετά χρόνια τώρα κι έχουν αντικατασταθεί από ένα σύστημα (toponavigator) που το αγοράζεις και τρέχει online. Κάνεις το αντίστοιχο installation στη συσκευή κι έχεις ενημερώσεις κλπ. Δεν ξέρω περισσότερα επ αυτού γιατί ποτε δεν ασχολήθηκα.


Οι ΝΤ χάρτες (Europe NT που μας ενδιαφέρουν) έχουν αντίστοιχο κόστος (περίπου $90) κι είναι της Garmin. Τους αγοράζεις μέσα από το επίσημο site.
Για δρομολόγηση στο κύριο και δευτερεύων οδικό δίκτυο πιστεύω ότι είναι ο,τι καλύτερο! Προσφερουν ότι υπάρχει! Έχουν ίδιο στυλ με google maps δείχνοντας τις λωρίδες κυκλοφορίας στους αυτοκινητόδρομους, τις εξόδους, την επόμενη αλλαγή πορείας με σήμασνη όπως τα σήματα κυκλοφορίας, όρια ταχύτητας, σου κοκκινίζουν την ταχύτητα κίνησης όταν υπερβείς το όριο κλπ!!!

Οι auto drive/topo drive Hellas πωλούνται έναντι 80€ περίπου και υπάρχουν σε κάθε νέα συσκευή που αγοράζει κανείς από Ελλάδα! Πιστεύω ότι αξίζουν τα λεφτά τους όντας πλήρεις και προσφέρουν ετήσιες αναβαθμίσεις έναντι μικρού κόστους (δεν το ξέρω). Επίσης έχουν ότι και οι παραπάνω:λωρίδες κυκλοφορίας στους αυτοκινητόδρομους, τις εξόδους, την επόμενη αλλαγή πορείας με σήμασνη όπως τα σήματα κυκλοφορίας, όρια ταχύτητας, σου κοκκινίζουν την ταχύτητα κίνησης όταν υπερβείς το όριο κλπ!!!


Για χρήση στο χώμα, καταγραφές, ίχνη που πήρες/που θες να μοιράσεις κλπ, οι δωρεάν χάρτες σε καλύπτουν άνετα!!! υστερούν στην πλοήγηση εντός πόλεων, όχι γιατί δεν κάνουν, αλλά την κάνουν κάπως πρωτόγονα θα έλεγα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Η αξιολόγηση τον προϊόντων είναι ένα πολύ καλό πράγμα και ειδικά από άτομα που γνωρίζουμε .
Κάποιοι έχουμε βρεθεί σε αντίξοες συνθήκες χωρίς κανονικό gps και το έχουμε πληρώσει !

Το monterra παίζει με το garmin λειτουργικό και με Android ξεχωριστά για τις υπόλοιπες εφαρμογές από το play store !
Σε περίπτωση που σταματήσουν οι αναβαθμίσεις του Android και δεν μπορείς να παίξεις με τις καινούργιες εφαρμογές , το κρατάς σαν απλό gps, άλλωστε όπως είπε και ο @forester αυτά που χρειάζεσαι παίζουν ήδη , πχ google maps , Sygic , Gmail , κτλ .

Το καλό είναι ότι παίρνει μπαταρίες ΑΑ και είναι εύκολο στο χειρισμό .

Δεν ξέρω αν είναι μεγάλη η διαφορά τιμής Montana -monterra αλλά αν είναι μικρή σίγουρα παίρνεις αυτό που έχει και Android!

Θα γράψω και εγώ μερικά πράγματα μόλις το πάρω στα χέρια μου και το δουλέψω λίγο καιρό .

Στο παρελθόν είχα το 276 κ το 278 και δεν μπορούσα να τα δουλέψω .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Δεν παίρνει data sim. Αν έπαιρνε (πιστεύω θα είναι η επόμενη αναβάθμιση της συσκευής ;) ) θα είχες google maps όπως στο κινητό σου ακριβώς, χωρίς να χρειάζεται να αποθηκεύεις χάρτες (με το ανάλογο κόστος βέβαια, που κάποιοι το αντέχουν μια χαρά και θα το ήθελαν).

......
Δε πρόλαβα την απάντησή σου....Μπήκα στο link που έβαλες και λέει ότι παίρνει microSD (not included)....

Μήπως βγήκε ήδη η αναβάθμιση;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Δε πρόλαβα την απάντησή σου....Μπήκα στο link που έβαλες και λέει ότι παίρνει microSD (not included)....

Μήπως βγήκε ήδη η αναβάθμιση;
Micro sd παίρνει ,data sim (τηλεφωνίας) δεν παίρνει , αλλά το συνδέεις με WiFi στο κινητό , κάνοντας το κινητό τηλέφωνο hot spot .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δε πρόλαβα την απάντησή σου....Μπήκα στο link που έβαλες και λέει ότι παίρνει microSD (not included)....

Μήπως βγήκε ήδη η αναβάθμιση;
Το μπέρδεψες...
micro SD παίρνουν όλα!!! Εκεί μπαίνουν οι έξτρα χάρτες (δε χωράνε στα 4 έως 8GB των συσκευών), αποθηκεύονται οι φώτο κλπ.
Αυτό που λέω έχει να κάνει με τη συνδεση στο διαδίκτυο! Τώρα συνδέονται οι νέες συσκευές (Monterra, 276 CX , δεν ξέρω κάποια άλλη προς το παρόν ) στπ internet μέσω wifi μόνο! Αν είχαν υποδοχή data sim θα ήταν σαν κινητό (με κανονική sim θα ήταν και τηλέφωνα ;) )
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
:D
Με συμπλήρωσε ο Κώστας @onroad !!! Σαφώς αν κάνεις hot spot το κινητό σου, έχεις σύνδεση παντού (όπου υπάρχει σήμα...)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
.....................

Στο παρελθόν είχα το 276 κ το 278 και δεν μπορούσα να τα δουλέψω .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Προτιμάς βέβαια την ευκολία της touch screen οθόνης και την ευκολία εισαγωγής κειμένου που προσφέρει. Λογικό ;) Κι εγώ το ίδιο!!!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Δηλαδή μπορεί να κάνει πλοήγηση με αποθηκευμενους χάρτες Google maps (εκτός σύνδεσης);;; Γιατί αυτό ούτε τα κινητά το κάνουν.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δηλαδή μπορεί να κάνει πλοήγηση με αποθηκευμενους χάρτες Google maps (εκτός σύνδεσης);;; Γιατί αυτό ούτε τα κινητά το κάνουν.
Εφοσον η πλοηγηση εχει ξεκινησει οντας συνδεμενο, ναι. Το εκανε αριστα κι αλλαζε οδηγιες οταν εβγαινα επιτηδες εκτος διαδρομης.
Δε δοκιμασα εναρξη νεας πλοηγησης ενω ημουν εκτος.
Αλλα αφου ετεθει, θα το κανω αποψε η αυριο για να δουμε τι παιζει.

Edit: το δοκίμασα κλείνοντας το wifi και δεν παίζει, όπως αναμενόταν. Όμως όταν ξεκινήσει η πλοήγηση ενώ είναι συνδεδεμένο, φεύγεις , χάνεται η σύνδεση αλλά παίζει 100% κι αλλάζει οδηγίες αν χρειαστεί.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δηλαδή μπορεί να κάνει πλοήγηση με αποθηκευμενους χάρτες Google maps (εκτός σύνδεσης);;; Γιατί αυτό ούτε τα κινητά το κάνουν.
Εφοσον η πλοηγηση εχει ξεκινησει οντας συνδεμενο, ναι. Το εκανε αριστα κι αλλαζε οδηγιες οταν εβγαινα επιτηδες εκτος διαδρομης.
Δε δοκιμασα εναρξη νεας πλοηγησης ενω ημουν εκτος.
Αλλα αφου ετεθει, θα το κανω αποψε η αυριο για να δουμε τι παιζει.


Edit: το δοκίμασα κλείνοντας το wifi και δεν παίζει, όπως αναμενόταν. Όμως όταν ξεκινήσει η πλοήγηση ενώ είναι συνδεδεμένο, φεύγεις , χάνεται η σύνδεση αλλά παίζει 100% κι αλλάζει οδηγίες αν χρειαστεί.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, το κινητό δουλεύει άψογα με google maps offline!!! Αρκεί να υπάρχει αποθηκευμένος στη συσκευή ο χάρτης της περιοχής που θέλουμε.
Λογικά κάποιο λάθος χειρισμό έκανα όταν δεν έπαιξε το monterra. Σε κάποια ευκαιρία θα το δοκιμάσω ξανά. Δεν υπάρχει καμιά λογική στο να παίζει το κινητό κι όχι το monterra!
 
Top Bottom