Garmin XT VS υγρό στοιχείο..

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Είναι τελικά αδιάβροχη μία συσκευή πλοήγησης Garmin για μοτοσυκλέτα 100%? Τό δικό μου Garmin XT πέρασε απρόσμενα τό τέστ του υγρού στοιχείου με επιτυχία.

Όταν σέ πρόσφατο ταξίδι σέ βόρεια Ελλάδα περνώντας από Πόρτο Λάγος επισκέφτηκα Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου πάνω στην λίμνη Βιστωνίδα. Εκεί κάνει ένα θεαματικό Μπλουμ τό Garmin μου.

Περίπου σέ ενάμιση μέτρο βάθος στον λασπώδες βυθό καί με θολά νερά τής λίμνης, ότι και προσπάθεια κάναμε με την βοήθεια ενός Πάτερ, δίνοντας μας αποχη μπας καί τό ψαρέψουμε, ήταν άκαρπες.

Τό ξεχνάμε και συνεχίζουμε τό ταξίδι. Μετά από τέσσερις μέρες έχω κλήση από τόν πατερ, καί μου λέει ότι τό ψάρεψε αφού καθάρισαν τά νερά καί μπόρεσε νά τό δει!! Τό καθαρίζει από την λάσπη, και μου τό στέλνει με κούριερ.

Ήμουν σίγουρος ότι ήταν άχρηστο. Με τό που ήρθε στά χέρια μου με αγωνία πατάω τό κουμπί ενεργοποίησης. Αμέσως ήταν λειτουργικό καί έκανε πλοήγηση σάν νά μήν είχε συμβεί τίποτα!! Πραγματικά δεν τό πίστευα έπαθα πλάκα. Τέσσερις μέρες μέσα στην λίμνη!!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τον ζαλισε τον πατερ.

"Επανυπολογισμος.
Αυτη η διαδρομη δεν περιλαμβανει πορθμειο". :laugh::laugh:

Οντως, ασφαλιζουν πολυ καλα στο πορτακι της μπαταριας.
Και το ηχειο ειναι αδιαβροχο οπως στις πισινες.
Εμπειρια απο 660 zumo βεβαια, αλλα το xt ειναι και πιο νεο.
:friendship:
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Ωραίος ο Πάνος, ποτίζεις και τα gps με μαγκελανίαση...

Ξέχασα, στο χρωστάω, με επιμονή και υπομονή σαν καινούργιο



 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μάλλον στάθηκες πολύ τυχερός...
To Garmin σου είναι IPX7...

Παρακάτω οι προδιαγραφές των IPX7 συσκευών.
(Αυτόματη μετάφραση)

Προστασία εισόδου: Δοκιμές εμβάπτισης νερού (IPX7 και IPX8)
Η δοκιμή προστασίας εισόδου ελέγχει τον βαθμό προστασίας που παρέχει ένα περίβλημα από εισβολές. Ένα τέτοιο σύνολο δοκιμών προστασίας από εισροή περιλαμβάνει τη βύθιση του υπό δοκιμή εξοπλισμού (EUT), σε νερό. Αυτές οι δοκιμές περιλαμβάνονται στις αξιολογήσεις του Κωδικού Προστασίας Εισόδου ή του Κωδικού IP ως IPX7 και IPX8.

Το πρώτο ψηφίο, που αντιπροσωπεύεται από το "Χ", κυμαίνεται από 0 έως 6 και προσδιορίζει την προστασία από στερεά σωματίδια. Τα στερεά σωματίδια μπορεί να περιλαμβάνουν ανιχνευτές, δάχτυλα και δοκιμή σκόνης. Το δεύτερο ψηφίο στην αξιολόγηση κωδικού προστασίας εισόδου, στην περίπτωση της δοκιμής προστασίας από εισροή εμβάπτισης, θα ήταν πάντα 7 ή 8.

Τι είναι οι κωδικοί IP που σχετίζονται με τη δοκιμή εμβάπτισης;
Ακολουθεί μια σύντομη περιγραφή των δύο τύπων δοκιμών εμβάπτισης που περιλαμβάνονται στη δοκιμή προστασίας από εισροή σύμφωνα με το πρότυπο δοκιμής IEC 60529.

Δοκιμή IPX7:

Η δοκιμή εμβάπτισης IP X7 ορίζεται ως βύθιση σε έως και ένα μέτρο νερού.
Η απαίτηση δοκιμής στεγανότητας IPX7 είναι ότι η είσοδος νερού δεν θεωρείται ότι είναι σε επιβλαβείς ποσότητες. Αυτός ο προσδιορισμός γίνεται όταν το περίβλημα βυθίζεται σε νερό κάτω από καθορισμένες συνθήκες πίεσης και χρόνου.
Οι καθορισμένες συνθήκες θα μπορούσαν να είναι νερό σε συγκεκριμένη θερμοκρασία. Θα μπορούσε επίσης να είναι υγρό συγκεκριμένης αλατότητας ή χρήση άλλων χημικών ουσιών.
Οι λεπτομέρειες της δοκιμής περιλαμβάνουν διάρκεια δοκιμής 30 λεπτών και βάθος νερού μικρότερο από ένα μέτρο.
Ένα προϊόν με βαθμολογία IPX7 μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις αυτής της δοκιμής εισόδου νερού.

Δοκιμή IPX8:

Η δοκιμή βύθισης IP X8 ορίζεται ως βύθιση σε πάνω από ένα μέτρο νερού.
Οι απαιτήσεις δοκιμής στεγανότητας IPX8 ορίζονται συνήθως από τον κατασκευαστή, αλλά συνήθως σημαίνουν:
Ο εξοπλισμός είναι κατάλληλος για συνεχή βύθιση στο νερό υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Αυτές οι ειδικές προϋποθέσεις θα πρέπει να καθορίζονται από τον κατασκευαστή.
Συνήθως, ο εξοπλισμός είναι ερμητικά σφραγισμένος. Ωστόσο, με ορισμένους τύπους εξοπλισμού, μπορεί να σημαίνει ότι μπορεί να εισέλθει νερό. Εάν υπάρχει κάποια διείσδυση υγρού, θα πρέπει να συμβαίνει μόνο με τέτοιο τρόπο ώστε να μην προκαλεί βλαβερές συνέπειες.
Παρόμοια με τη δοκιμή εισόδου IPX7, το υγρό μπορεί να περιέχει χημικές ουσίες. Μπορεί επίσης να προσαρμοστεί σε διάφορες θερμοκρασίες.
Η διάρκεια της δοκιμής καθορίζεται από τον κατασκευαστή.
Ένα προϊόν με βαθμολογία IPX8 μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις αυτής της δοκιμής περιβλήματος υγρού.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ένα garmin dakota πάντως που έχω χρόνια και με βροχές και τέτοια όλα καλά. Φαίνεται και σαν κατασκευές πως είναι προσεγμένες για την αδιαβροχοποιηση. Σε λίμνη βέβαια δεν το έχω ρίξει!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Μετά από τέσσερις μέρες έχω κλήση
εσυ και ο αμπελαλε - αμπεμπαμπλομ Aldebaran ...
οταν εχασε ενα τηλεφωνο σε ενα κορφοβουνι...
και το βρηκε καποιος βουτηγμενο σε κατι λασπες και εψαχνε μια βδομαδα σε ποιον ανηκει για να του το δωσει...

ρε σεις ... με τετοια κωλοφαρδια δε παιζεται κανα λαχειο ???
και να μοιραστουμε τα κερδη ολοι...

να παρω και ενα μηχανακι που ΄χω στα υποψη ????

:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
εσυ και ο αμπελαλε - αμπεμπαμπλομ Aldebaran ...
οταν εχασε ενα τηλεφωνο σε ενα κορφοβουνι...
και το βρηκε καποιος βουτηγμενο σε κατι λασπες και εψαχνε μια βδομαδα σε ποιον ανηκει για να του το δωσει...

ρε σεις ... με τετοια κωλοφαρδια δε παιζεται κανα λαχειο ???
και να μοιραστουμε τα κερδη ολοι...

να παρω και ενα μηχανακι που ΄χω στα υποψη ????

:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
Έχω παίξει εγώ τζόκερ, σιγκούρο πιάσιμο, για τη μεροκάματο...... οπότε σε καλύπτω
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
εσυ και ο αμπελαλε - αμπεμπαμπλομ Aldebaran ...
οταν εχασε ενα τηλεφωνο σε ενα κορφοβουνι...
και το βρηκε καποιος βουτηγμενο σε κατι λασπες και εψαχνε μια βδομαδα σε ποιον ανηκει για να του το δωσει...

ρε σεις ... με τετοια κωλοφαρδια δε παιζεται κανα λαχειο ???
και να μοιραστουμε τα κερδη ολοι...

να παρω και ενα μηχανακι που ΄χω στα υποψη ????

:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
 
Top Bottom