Garmin Zumo 340LM Louis Edition

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Παιδια καλησπερα !
Επεσε το ματι μου στο παρακατω,
https://www.louis.eu/artikel/garmin-zumo-340lm-louis-edition-sat-nav/10004595
αν κ αγοραζω σχεδον παντα απο την Ελληνικη αγορα,λογο οικονομικων περικοπων το καλοβλεπω,ξερω δεν εχει AutoDrive Eλλαδα ,αλλα δεν ξερω ποσο κ πως θα τους βαλω κ γενικα αν αξιζει η αγορα.
Τα φωτα σας ,ευχαριστω!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μπαίνει χάρτης τις Ρωσίας ; μπορείς να φτιάξεις μια διαδρομή στο pc και μετά να την περάσεις και να ακολουθείς το track φαντάζομαι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Αγοράστηκε πρόσφατα το 390 lm από το κατάστημα ....
Μέχρι στιγμής ολα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ !!!!
Φιλέ μου είχε φορτομενους κ τους χάρτες της Ελλαδας μας ,η τους εβαλες εσυ και αν ναι πως?
 

adventurehp2

Μέλος
Φίλε αγόρασα απο τον loui πρην δυο χρονια περίπου με μόνο την Κεντρική Ευρώπη.
Μετα μου έστειλε ο Χάρης απο το Άργος όπου και τον ευχαριστώ κάποιες κάρτες και Τις έβαλα στο 660 και δεν είχα το παραμικρό θέμα σε Κύπρο Τουρκία Βουλγαρία Ρουμανία και Ελλάδα

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Φιλέ μου είχε φορτομενους κ τους χάρτες της Ελλαδας μας ,η τους εβαλες εσυ και αν ναι πως?
Έτοιμα ήταν όλα.... Δεν έκανα τίποτα ... Απλά το ανοιξα ... Ενα update που ήθελε

Στάλθηκε από τον επιχειρησιακό....
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
@STELTH : Στέλιο, το GPS που αναφέρεις για εμένα τα αξίζει τα λεφτά του. Μιλάμε για ολοκαίνουργια συσκευή με εγγύηση. Σε τέτοια τιμή έχω βρεί αντίστοιχο 350 μοντέλο μεταχειρισμένο.
Παρατηρώ ότι στη LOUIS έκδοση λείπει η βάση για το αυτοκίνητο και ο φορτιστής αυτοκινήτου (θες άλλα 40 ευρώ για αυτά, μήπως δεν τα χρειάζεσαι άμεσα και τα αγοράσεις αργότερα).
Περιλαμβάνει όμως καλωδίωση και RAM mount για τη μοτοσυκλέτα. Αυτό είναι θετικό μιας και κοστολογούνται ακριβά.

Τώρα όσον αφορά τους χάρτες:
Είναι έκδοση LM (που σημαίνει αναβαθμίσεις εφ'όρου ζωής) αλλά λείπει η Ελλάδα.
Αν παρατηρήσεις περιέχει τους παρακάτω χάρτες:


Εαν δεν σε πειράζει μπορείς να περάσεις χάρτες της Ελλάδας και άλλων χωρών από το κλασικό πλέον σάϊτ: http://garmin.openstreetmap.nl/

Αυτό που μετράει είναι ότι είναι αξιόπιστος και γρήγορος πλοηγός το 340. Το μόνο "θέμα" είναι οι χάρτες που λείπουν, αλλά όπως είπα μπορείς να τους περάσεις μόνος σου.
Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια microSD κάρτα που είναι πάμθηνες.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Αγοράστηκε πρόσφατα το 390 lm από το κατάστημα ....
Μέχρι στιγμής ολα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ !!!!
Έτοιμα ήταν όλα.... Δεν έκανα τίποτα ... Απλά το ανοιξα ... Ενα update που ήθελε
Πολυ σωστά γιατί το 390LM που αναφέρεις περιέχει άλλους χάρτες από το 340LM που συζητιέται σε αυτό το νήμα.
Επίσης κοστίζει 100€ ακριβώς παραπάνω το 390LM από τον LOUIS (σε σχέση μετο 340LM)

To 390LM έχει αυτή την κάλυψη:

 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
@STELTH : Στέλιο, το GPS που αναφέρεις για εμένα τα αξίζει τα λεφτά του. Μιλάμε για ολοκαίνουργια συσκευή με εγγύηση. Σε τέτοια τιμή έχω βρεί αντίστοιχο 350 μοντέλο μεταχειρισμένο.
Παρατηρώ ότι στη LOUIS έκδοση λείπει η βάση για το αυτοκίνητο και ο φορτιστής αυτοκινήτου (θες άλλα 40 ευρώ για αυτά, μήπως δεν τα χρειάζεσαι άμεσα και τα αγοράσεις αργότερα).
Περιλαμβάνει όμως καλωδίωση και RAM mount για τη μοτοσυκλέτα. Αυτό είναι θετικό μιας και κοστολογούνται ακριβά.

Τώρα όσον αφορά τους χάρτες:
Είναι έκδοση LM (που σημαίνει αναβαθμίσεις εφ'όρου ζωής) αλλά λείπει η Ελλάδα.
Αν παρατηρήσεις περιέχει τους παρακάτω χάρτες:


Εαν δεν σε πειράζει μπορείς να περάσεις χάρτες της Ελλάδας και άλλων χωρών από το κλασικό πλέον σάϊτ: http://garmin.openstreetmap.nl/

Αυτό που μετράει είναι ότι είναι αξιόπιστος και γρήγορος πλοηγός το 340. Το μόνο "θέμα" είναι οι χάρτες που λείπουν, αλλά όπως είπα μπορείς να τους περάσεις μόνος σου.
Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια microSD κάρτα που είναι πάμθηνες.
Γιωργο σε ευχαριστω !!!Βλεπω ομως απο αστερια στο ιδιο site louis εχει 3 στα 5 γιατι λετε?
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Γιωργο σε ευχαριστω !!!Βλεπω ομως απο αστερια στο ιδιο site louis εχει 3 στα 5 γιατι λετε?
Βασικά κάνεις λάθος, ούτε κάν 3 αστέρια :D
γράφει μέσος όρος 2.62 αστέρια από κριτικές 51 χρηστών.

Δεν θα έδινα σημασία μιας και δεν μπορείς να κλικάρεις και να δεις τις κριτικές των 51 χρηστών.
Από την άλλη στα test reports (από 4 περιοδικά) το δίνουν ως μια πολύ καλή αγορά.
Τι να πρωτοπιστέψει κανείς?

Εγώ θεωρώ ότι η LOUIS έβγαλε αυτή την έκδοση λόγω των πελατών της που κατά κύριο λόγο είναι Γερμανοί.
Αν παρατηρήσεις η κάλυψη από τους χάρτες είναι κατά κύριο λόγο η Γερμανία και οι γειτονικές χώρες.
Έπειτα για να ρίξει το κόστος έβγαλε την βάση και τον φορτιστή αυτοκινήτου.

Αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση και δεν το διάβασα κάπου. Εξάλλου ούτε στην ιστοσελίδα τους λένε τι τους οδήγησε σε αυτήν την έκδοση.
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Βασικά κάνεις λάθος, ούτε κάν 3 αστέρια :D
γράφει μέσος όρος 2.62 αστέρια από κριτικές 51 χρηστών.

Δεν θα έδινα σημασία μιας και δεν μπορείς να κλικάρεις και να δεις τις κριτικές των 51 χρηστών.
Από την άλλη στα test reports (από 4 περιοδικά) το δίνουν ως μια πολύ καλή αγορά.
Τι να πρωτοπιστέψει κανείς?

Εγώ θεωρώ ότι η LOUIS έβγαλε αυτή την έκδοση λόγω των πελατών της που κατά κύριο λόγο είναι Γερμανοί.
Αν παρατηρήσεις η κάλυψη από τους χάρτες είναι κατά κύριο λόγο η Γερμανία και οι γειτονικές χώρες.
Έπειτα για να ρίξει το κόστος έβγαλε την βάση και τον φορτιστή αυτοκινήτου.

Αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση και δεν το διάβασα κάπου. Εξάλλου ούτε στην ιστοσελίδα τους λένε τι τους οδήγησε σε αυτήν την έκδοση.
Φιλε πιστευω οτι εχεις δικιο ,αφου οτι αναφερεις κινειται στα πλαισια της λογικης ,θα προβω στην αγορα του θελω να πιστευω αν ολα πανε καλα.
Ενα μεγαλο ευχαριστω κ παλι σε εσενα ,αλλα κ στα αλλα παιδια του φορουμ που μας δειχνετε τα φωτα σας ,καλα χιλιομετρα!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Φιλε πιστευω οτι εχεις δικιο ,αφου οτι αναφερεις κινειται στα πλαισια της λογικης ,θα προβω στην αγορα του θελω να πιστευω αν ολα πανε καλα.
Ενα μεγαλο ευχαριστω κ παλι σε εσενα ,αλλα κ στα αλλα παιδια του φορουμ που μας δειχνετε τα φωτα σας ,καλα χιλιομετρα!


Παλιότερα είχα διαβάσει κάποια θεματακια που είχαν τα 340,350,390 (τα ίδια μοντέλα είναι με άλλους χάρτες) . Σβηνανε εν κινήσει και κάποια κολλούσαν τελείως και ήθελαν πλακέτα. Το θέμα είναι ότι αν σου συμβεί πρέπει να το στείλεις Γερμανία καθώς εδώ η αντιπροσωπεία Σκορδιλης δεν δέχεται να επισκευασει ούτε να προβεί σε αντικατάσταση εγγύησης σε μοντέλα, εκτός αν είναι αγορασμένα από την επίσημη αντιπροσωπεία δλδ απ αυτούς!
Επίσης τα συγκεκριμένα GPS "πέσανε " εύκολα σε τιμή λόγω του πολύ πετυχημένου και εντελώς αξιόπιστου zumo 660 το οποίο ήταν καλύτερο σε αξιοπιστία, φωτεινότητα χρηστικοτητα.
Η τιμή πάντως είναι πολύ καλή αρκεί να μην σε ταλαιπωρησει
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
νομιζω οτι το 390 ειναι καλυτερη περιπτωση απο το 340..
το παιρνεις ολοκληρωμενο..
Παλιότερα είχα διαβάσει κάποια θεματακια που είχαν τα 340,350,390 (τα ίδια μοντέλα είναι με άλλους χάρτες) . Σβηνανε εν κινήσει και κάποια κολλούσαν τελείως και ήθελαν πλακέτα. Το θέμα είναι ότι αν σου συμβεί πρέπει να το στείλεις Γερμανία καθώς εδώ η αντιπροσωπεία Σκορδιλης δεν δέχεται να επισκευασει ούτε να προβεί σε αντικατάσταση εγγύησης σε μοντέλα, εκτός αν είναι αγορασμένα από την επίσημη αντιπροσωπεία δλδ απ αυτούς!
Επίσης τα συγκεκριμένα GPS "πέσανε " εύκολα σε τιμή λόγω του πολύ πετυχημένου και εντελώς αξιόπιστου zumo 660 το οποίο ήταν καλύτερο σε αξιοπιστία, φωτεινότητα χρηστικοτητα.
Η τιμή πάντως είναι πολύ καλή αρκεί να μην σε ταλαιπωρησει
αυτο με τα σβησιματα προβληματιζει μιας και λεω να το κανω χριστουγενιατικο δωρο στον εαυτο μου..
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
νομιζω οτι το 390 ειναι καλυτερη περιπτωση απο το 340..
το παιρνεις ολοκληρωμενο..

αυτο με τα σβησιματα προβληματιζει μιας και λεω να το κανω χριστουγενιατικο δωρο στον εαυτο μου..
Συνήθως τα σβησιματα είναι θέμα λογισμικού και σε αναβάθμιση φτιάχνεται , το θέμα είναι το νεκρωμα! Ψαχτειτε λίγο στο Νέτ, εγώ πριν 3 χρόνια πήρα μετεχειρο ένα 660 γιατί είχα διαβάσει κάτι τέτοια, γι αυτό και οι τιμές των 660 κρατάνε σε μεταχείρισμενα.
Ψάξτε το πάντως δεν θέλω να σας τρομαξω, μπορεί να έχουν διορθωθεί τα όποια θέματα
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Αυτό με τα σβησίματα είχε αναφερθεί τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας.Αν παίρνουμε της μετρητοίς αυτά που διαβάζουμε δεν θα έπρεπε κανείς να αγόραζε ΚΤΜ και BMW με άξονα και boxer κινητήρα :D Εγώ είχα προπαραγγείλει ένα 350 από τα πρώτα (φαντάσου ο σειριακός αριθμός ήταν ...550) και είχε σβήσει 2, 3 φορές μάξ. Μετά από αναβάθμιση δεν ξαναέσβησε. Το λειτουργούσα συνεχώς σε αμάξι και μηχανή από τον Ιούλιο του 2012 μέχρι τον Αύγουστο του 2016, όπου μου έπεσε και έσπασε η οθόνη.Η αντιπροσωπεία εδω (Σουηδία) μου το αντεκατέστησε έναντι 100 ευρώ με το πιο καινούργιο μοντέλο 390. Μέσα σε μια εβδομάδα είχα τον αντικαταστάτη στα χέρια μου και το κυριότερο ΧΩΡΙΣ να πληρώσω μεταφορικά επιστροφής.
Δηλαδή με αυτά που ακούω για τον Έλληνα αντιπρόσωπο καλύτερα να πρέπει να μιλήσω με γερμανούς αν τύχει κάτι.

Περίμενα να δω τρομερές διαφορές στην ταχύτητα και στον υπολογισμό μιας διαδρομής αλλά μάταια... Ίδια ταχύτητα με το 350 που είχα.
Η μόνη διαφορά είναι η λειτουργία "curvy route" που έχει έξτρα το 390 και δεν την χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως.

Θεωρώ πως και το 340 είναι μια αξιόπιστη συσκευή και μια χαρά για το ποσό των 250 ευρώ.
Μόνο η βάση για τη μοτοσυκλέτα και το καλώδιο τροφοδοσίας (που περιλαμβάνονται στη συσκευασία) πάνε γύρω στα 100 ευρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Βασικά να πω ότι δεν έχω μετοχές στον Λούης ούτε είμαι συνδιοκτήτης, μακάρι να ήμουν δηλαδή!
Δεν θέλω να πείσω κανένα να το αγοράσει.

Απλά μιλάω σαν χρήστης του 350, 390 και σαν αγοραστής μέσω ιντερνετ.
Το βλέπω σαν καλό πακέτο αν κάποιος συμβιβαστεί και αναβαθμίζει μόνος τους χάρτες.
Παρόλαυτα όπως λέει και ο Πυξίδας το 390 (αν και κοστίζει 100 ευρώ περισσότερο) είναι η ολοκληρωμένη πρόταση (το 350 είναι η συμβιβαστική πρόταση).
 
Τελευταία επεξεργασία:

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
jmar_oulis έγραψε:

....... Το θέμα είναι ότι αν σου συμβεί πρέπει να το στείλεις Γερμανία καθώς εδώ η αντιπροσωπεία Σκορδιλης δεν δέχεται να επισκευασει ούτε να προβεί σε αντικατάσταση εγγύησης σε μοντέλα, εκτός αν είναι αγορασμένα από την επίσημη αντιπροσωπεία δλδ απ αυτούς!.......




Αυτή την εντύπωση είχα κι εγω μέχρι πρότινος, μετά και από ανάλογη εμπειρία μου πρίν κάποια χρόνια.
Αυτό όμως φαίνεται πως ίσως άλλαξε, αφού πρόσφατα εξυπηρετήθηκα κανονικά με παραλαβή γιά επισκευή/αντικατάσταση του αγορασμένου εκτός Ελλάδας 660 μου, ανέλαβαν δε και την αποστολή του στο service της GarminGB, όπου και ανήκει η χώρα μας. Σήμερα παραλαμβάνω μετά από ένα μήνα το ''νεο'' μου 660...
Άν λοιπόν έχετε κάποιο πρόβλημα με το Garmin σας, δοκιμάστε πρώτα τις υπηρεσίες της εδώ αντιπροσωπείας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Παλιότερα είχα διαβάσει κάποια θεματακια που είχαν τα 340,350,390 (τα ίδια μοντέλα είναι με άλλους χάρτες) . Σβηνανε εν κινήσει και κάποια κολλούσαν τελείως και ήθελαν πλακέτα. Το θέμα είναι ότι αν σου συμβεί πρέπει να το στείλεις Γερμανία καθώς εδώ η αντιπροσωπεία Σκορδιλης δεν δέχεται να επισκευασει ούτε να προβεί σε αντικατάσταση εγγύησης σε μοντέλα, εκτός αν είναι αγορασμένα από την επίσημη αντιπροσωπεία δλδ απ αυτούς!
Επίσης τα συγκεκριμένα GPS "πέσανε " εύκολα σε τιμή λόγω του πολύ πετυχημένου και εντελώς αξιόπιστου zumo 660 το οποίο ήταν καλύτερο σε αξιοπιστία, φωτεινότητα χρηστικοτητα.
Η τιμή πάντως είναι πολύ καλή αρκεί να μην σε ταλαιπωρησει
Πριν λίγο καιρό τους έστειλα κ εγω το ποδηλατικό μου garmin το οποίο το είχα πάρει απο το εξωτερικό και με εξυπηρετισαν άψογα δεν πρέπει να ισχύει πια αυτό που αναφέρεις
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Πριν λίγο καιρό τους έστειλα κ εγω το ποδηλατικό μου garmin το οποίο το είχα πάρει απο το εξωτερικό και με εξυπηρετισαν άψογα δεν πρέπει να ισχύει πια αυτό που αναφέρεις

Αυτή την εντύπωση είχα κι εγω μέχρι πρότινος, μετά και από ανάλογη εμπειρία μου πρίν κάποια χρόνια.
Αυτό όμως φαίνεται πως ίσως άλλαξε, αφού πρόσφατα εξυπηρετήθηκα κανονικά με παραλαβή γιά επισκευή/αντικατάσταση του αγορασμένου εκτός Ελλάδας 660 μου, ανέλαβαν δε και την αποστολή του στο service της GarminGB, όπου και ανήκει η χώρα μας. Σήμερα παραλαμβάνω μετά από ένα μήνα το ''νεο'' μου 660...
Άν λοιπόν έχετε κάποιο πρόβλημα με το Garmin σας, δοκιμάστε πρώτα τις υπηρεσίες της εδώ αντιπροσωπείας.
Πολύ ευχαριστο αυτό, γι αυτό άλλωστε ανοίγουμε τέτοια νήματα για να πει όποιος έχει και πιο πρόσφατη εμπειρία.
Άρα σε τέτοια τιμή και με αυτές τις συνθήκες το παίρνεις χτες! Εγώ όπως προείπα πριν 2 χρόνια έψαχνα και τότε ήταν αλλιώς
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Στις συσκευές Garmin δεν πληρώνεις το hardware, η καλύτερα δεν πληρώνεις μόνο αυτό...
Πληρώνεις και τους χάρτες!
Αυτό το μηχάνημα είναι discontinued, δεν παράγεται πλέον.
Οι χάρτες είναι μόνο γιά 22 χώρες.
Αν το δεις από αυτό το πρίσμα δεν είναι ευκαιρία...
Αν όμως το οικονομικό είναι συγκεκριμένο κ θες να διαθέσεις μέχρι αυτό το ποσό, τότε είναι μια χαρά αγορά!
Βέβαια θα χρειαστείς χάρτες σε περίπτωση ταξιδιών στο εξωτερικό...
Αλλά αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα...

Πάντως να αναφερθεί εδώ, γιατί πολλοί δεν το γνωρίζουν ότι ένα από τα πιό δυναμικά ανερχόμενα Ελληνικά κατάστημα πώλησης συσκευών Garmin, ανήκει σε φίλο μοτοσυκλετιστή.
Περισσότερα για όσα αναφέρω με πμ
 
Top Bottom