Garmin Zumo XT βοήθεια!

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επικοινώνησα με Garmin Hellas, μήπως γνωρίζουν το πρόβλημα και έχουν κάποια απάντηση, εξηγώ στον τεχνικό της ότι φτιάχνω μια διαδρομή στο Google maps κάνω το αρχείο gpx στο mapstogpx και το κάνω εισαγωγή στη συσκευή, σαν διαδρομή τη βλέπω όπως την έχω φτιάξει αρχικά στο google maps όμως όταν το κάνω ταξίδι μου προσθέτει διαδρομή,
η απάντηση ήταν δεν ξέρω τι κάνετε ή τι ρυθμίσεις έχετε δώσει στη συσκευή δοκιμάστε να φτιάχνετε από την αρχή το ταξίδι σας από το zumo xt ή απο το garmin basecamp....
δεν υπάρχει κάτι άλλο και γεια σας...
Του εξηγώ πάλι το πρόβλημα και η απάντηση ήταν ίδια...
Ότι μια παγκόσμια πρώτη εταιρεία θα είχε τέτοιο άλυτο πρόβλημα και τέτοια αντιμετώπιση δεν το περίμενα.. κρίμα
To μεγάλο αγκάθι της Garmin στη χώρα μας είναι η αντιπροσωπεία της. Πολλά χρόνια τώρα.
 

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
mappite.org

έφτιαξα την διαδρομή εκεί, με επιστροφή.

Εξαγωγή σε route και track και τα βλέπει και τα δύο σωστά το XT.

Ενδέχεται να φταίει και κάτι άλλο βέβαια στο συγκεκριμένο "ταξίδι"...
Here is wisdom, Let him that hath understanding count the number of the kilometers: for it is the number of a man.

Θα κάνω και εγώ δοκιμές μόλις τελειώσει η αναβάθμιση, μάλλον θα ευθύνεται το 666 στα χιλιόμετρα που δούλεψε...:ha:ha
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα κάνω και εγώ δοκιμές μόλις τελειώσει η αναβάθμιση, μάλλον θα ευθύνεται το 666 στα χιλιόμετρα που δούλεψε...:ha:ha
την κατέβασε η συσκευή από WiFi εύκολα, έβγαλε μήνυμα λάθους αλλά το αγνόησα και την άφησα να τελειώσει, όλα καλά. Δεν αναβάθμισε τοπογραφικούς χάρτες όμως.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Μια ένσταση στο λειτουργία πτήσης Νίκο,χωρίς δεδομένα η πλοήγηση στα κινητά δεν είναι τόσο καλή.Εκτός αν χαράζεις την πορεία και μετά τα κλείνεις αλλά και πάλι μερικές φορές το google maps τον μπαιζει και χάνει την διαδρομή με κλειστά δεδομένα.
2 προγράμματα που είχα
το χίερ και το μαπς οφ λάιν (αν θυμάμαι καλά το δεύτερο)
τα έτρεχα μια χαρά.
Η χρήση που κάνω όμως είναι σχετικά απλή γιατί
ελάχιστες φορές το έχω ανοιχτό
 

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
Νομίζω βρήκα τη Λύση!!, σε 2 ταξίδια που έφτιαξα δούλεψε. Μένει να κάνω δοκιμή και με τη μηχανή να το σιγουρέψω.

  1. Ανοίγεις το google maps με στοιχεία λογαριασμού σου
  2. Επιλέγεις πάνω αριστερά τις 3 παύλες, ανοίγει το παράθυρο
  3. Επιλέγεις αριστερά το "Αποθηκευμένα"
  4. Επιλέγεις δεξιά το ''Χάρτες"
  5. Επιλέγεις " Άνοιγμα του My Maps"
  6. Επιλέγεις αριστερά στο κόκκινο πλαίσιο " + Δημιουργία Νέου Χάρτη"
  7. Αλλάζεις όνομα στο " Επίπεδο χωρίς τίτλο", πατώντας τις 3 τελείες
  8. Στο search βάζεις την έναρξη, διεύθυνση ή πας στο χάρτη και κλικάρεις
  9. Κάτω από το search επιλέγεις το εικονίδιο " Προσθέστε οδηγίες"
  10. Ανοίγει νεο search " Β " , αριστερά κάτω από το αρχικό σημείο
  11. Προσθέτεις όσα θέλεις με το + και μπορείς να "πιάσεις' τη διαδρομή και να την αλλάξεις τραβώντας όπου θες.
  12. Στις 3 ΠΑΝΩ τελείες κλικ και επιλογή " Εξαγωγή σε KML/KMZ
  13. Επιλέγεις-κλικάρεις στο Νεο παράθυρο το " Εξαγωγή ως KML αντι ΚΜΖ......... "
  14. Κάνεις λήψη το αρχείο ως KML και το αποθηκεύεις επιφάνεια εργασίας
  15. Ανοίγεις το λινκ Kml2gpx.com: convert kml to gpx online. It's free, simple and fast και το μετατρέπεις σε αρχείο GPX
  16. Το κάνεις λήψη, αλλάζεις όνομα που θες και το αποθηκεύεις επιφάνεια εργασίας
  17. Το περνάς στο Garmin στο φάκελο GPX
  18. Ανοίγεις Garmin, Επιλέγεις Εφαρμογές, Διαδρομές και το ελέγχεις ότι είναι σωστό με αυτό θες
  19. Το κάνεις εισαγωγή στα Ταξίδια, το ελέγχεις ότι είναι σωστό.
Μέχρι εδώ μου δείχνει σωστό, θα δείξει στο επόμενο ταξίδι....
*Αν κάποιος μπορεί να το κάνει όλο αυτό και να κάνει μια βόλτα με τη μηχανή να μας πει τι γίνετε.... θα είμαι ευγνώμων :friendship:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Νομίζω ότι καλύτερα να ανοίξεις το gpx στο basecamp και απο εκεί να το στείλεις στη συσκευή. Αρκεί να έχεις τα ίδια settings και τους ίδιους χάρτες και στα δυο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
Νομίζω ότι καλύτερα να ανοίξεις το gpx στο basecamp και απο εκεί να το στείλεις στη συσκευή. Αρκεί να έχεις τα ίδια settings και τους ίδιους χάρτες και στα δυο.
Έχω ένα αρχείο gpx το οποίο στην πηγή δουλεύει, για ποιο λόγο να το στείλω στο basecamp; που είναι της ταλαιπωρίας πρόγραμμα....., τι θα κερδίσω να κάνω διπλή δουλειά;

Απ'οτι κατάλαβα όταν κάνεις το αρχείο από διαδρομή σε ταξίδι η συσκευή κάνει επανυπολογισμό και εκεί το χάνει, γιατί έχει πολλά σημεία στη διαδρομή το αρχείο από το google maps και
δεν συμβαδίζουν με τον χάρτη της Garmin, με αποτέλεσμα εκεί που κάνει παράκαμψη πιθανόν να βλέπει το σημείο της google εκτός δρόμου η Garmin, έτσι σε κάνει παράκαμψη και σε ξαναβάζει στη διαδρομή στο επόμενο σημείο που μπορείς να γυρίσεις και που βλέπει ίδιο σημείο με το google
Η παραπάνω λύση που βρήκα μάλλον δεν βάζει σημεία στη διαδρομή και στο αρχείο Kml, έτσι συνεργάζεται καλύτερα με τον χάρτη της Garmin.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Δοκίμασε kgeorge αν μπορείς το αρχείο που έβαλα πιο πάνω να μου πεις αν δουλεύει, γιατί υπάρχει πολύ πιο εύκολος τρόπος από τον τρόπο που περιεγραψες πιο πάνω

Sent from my moto g32 using Tapatalk
 

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
Δοκίμασε kgeorge αν μπορείς το αρχείο που έβαλα πιο πάνω να μου πεις αν δουλεύει, γιατί υπάρχει πολύ πιο εύκολος τρόπος από τον τρόπο που περιεγραψες πιο πάνω

Sent from my moto g32 using Tapatalk
Δε δουλεύει όχι, κάνει τη διαδρομή ευθείες γραμμές, δλδ έχει τραβήξει από αφίδνες μια γραμμή στο κάστρο που είναι το επόμενο σημείο μετά ενώνει το κάστρο με ευθεία γραμμή με το Δίστομο και
πάει λέγοντας μέχρι Καρπενήσι.....
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Δε δουλεύει όχι, κάνει τη διαδρομή ευθείες γραμμές, δλδ έχει τραβήξει από αφίδνες μια γραμμή στο κάστρο που είναι το επόμενο σημείο μετά ενώνει το κάστρο με ευθεία γραμμή με το Δίστομο και
πάει λέγοντας μέχρι Καρπενήσι.....
Περίεργο γιατί φίλος με Garmin που του έχω στείλει αντίστοιχο αρχείο δουλεύει, πρέπει να σε υπολογίζει διαδρομή ανάμεσα στα σημεία και όχι ευθείες γραμμές. Δοκίμασε και αυτό και αν δεν δουλεύει ξανά δεν μπορώ να βοηθήσω , EKOKARPENISI.gpx .

Πάντως ισχύει αυτό που είπες κανεις χαρτης δεν είναι ίδιος ακριβώς για αυτό πχ πρέπει να σχεδιάζεις διαδρομή στον χάρτη που έχει το πρόγραμμα σου και από όσο ξέρω οι χάρτες του Garmin είναι ίδιοι με τους χάρτες Here.

Sent from my moto g32 using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
Περίεργο γιατί φίλος με Garmin που του έχω στείλει αντίστοιχο αρχείο δουλεύει, πρέπει να σε υπολογίζει διαδρομή ανάμεσα στα σημεία και όχι ευθείες γραμμές. Δοκίμασε και αυτό και αν δεν δουλεύει ξανά δεν μπορώ να βοηθήσω , EKOKARPENISI.gpx .

Πάντως ισχύει αυτό που είπες κανεις χαρτης δεν είναι ίδιος ακριβώς για αυτό πχ πρέπει να σχεδιάζεις διαδρομή στον χάρτη που έχει το πρόγραμμα σου και από όσο ξέρω οι χάρτες του Garmin είναι ίδιοι με τους χάρτες Here.

Sent from my moto g32 using Tapatalk
Αυτός δουλεύει Ναι και είναι 357 χιλιόμετρα. Πως τον έφτιαξες;
Και η λύση που είπα δουλεύει και είναι πολύ εύκολη, στο google maps δουλεύεις...
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Αυτός δουλεύει Ναι και είναι 357 χιλιόμετρα. Πως τον έφτιαξες;
Και η λύση που είπα δουλεύει και είναι πολύ εύκολη, στο google maps δουλεύεις...

Το είχα ποσταρει και στην αρχή το λινκ


δεν υπάρχει πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος, διαβασε το παραπάνω θέμα, εσένα σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα itn converter με αυτο το εφτιαξα σε ούτε ένα λεπτο, στην περιπτωση σου να χρησιμοποιείς χάρτες here και here direction provider (γιατί συμβαδίζουν με τους χάρτες της Garmin είναι ίδιοι αν δεν κάνω λάθος δεν εννοώ το γραφικό περιβάλλον αλλά το που πατάει καθε δρόμος γιατί από χάρτη σε χάρτη υπάρχουν αποκλίσεις) και δεν θα εχεις θέμα και να κάνεις export se GPS eXchange 1.0 (*.gpx) και θα σου δουλεψει μια χαρά.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έχω ένα αρχείο gpx το οποίο στην πηγή δουλεύει, για ποιο λόγο να το στείλω στο basecamp; που είναι της ταλαιπωρίας πρόγραμμα....., τι θα κερδίσω να κάνω διπλή δουλειά;

Απ'οτι κατάλαβα όταν κάνεις το αρχείο από διαδρομή σε ταξίδι η συσκευή κάνει επανυπολογισμό και εκεί το χάνει, γιατί έχει πολλά σημεία στη διαδρομή το αρχείο από το google maps και
δεν συμβαδίζουν με τον χάρτη της Garmin, με αποτέλεσμα εκεί που κάνει παράκαμψη πιθανόν να βλέπει το σημείο της google εκτός δρόμου η Garmin, έτσι σε κάνει παράκαμψη και σε ξαναβάζει στη διαδρομή στο επόμενο σημείο που μπορείς να γυρίσεις και που βλέπει ίδιο σημείο με το google
Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Νομίζω μία αρχική παρανόηση που υπάρχει είναι τι ακριβώς περιέχει το αρχείο gpx. Το gpx ( GPS Exchange Format file) λοιπόν είναι ένα αρχείο κειμένου με γεωγραφικές πληροφορίες, όπως σημεία, ίχνη και διαδρομές που είναι αποθηκευμένες σε αυτό. Αντί να χρησιμοποιεί απλή γλώσσα όπως οι οδηγίες του google maps, το αρχείο gpx είναι γραμμένο σε XML για να υπάρχει ένα πρότυπο ως προς το πως παρουσιάζονται οι πληροφορίες.
Έτσι κάθε πληροφορία είναι καταχωρημένη με ετικέτες πχ wtp για τα waypoints, rte για τα routes και κάθε ετικέτα μπορεί να περιέχει ποιο αναλυτικές πληροφορίες.

Αν ανοίξεις το αρχείο με έναν οποιοδήποτε editor θα μπορέσεις να δεις τι πληροφορίες περιέχει. Μπορείς να ανοίξεις το αρχείο με ένα text editor και να γράψεις την διαδρομή με το χέρι 'η να χρησιμοποιήσεις έναν graphical editor για να οπτικοποιήσεις τα δεδομένα. Αν το αρχείο δεν περιέχει πληροφορίες διαδρομής δεν μπορείς να δεις μια διαδρομή.

Παράδειγμα από το αρχείο που έστειλε ο φίλος george_pan :

XML:
<rte>
      <name>δοκιμη</name>
      <extensions>
         <gpxx:RouteExtension>
            <gpxx:IsAutoNamed>true</gpxx:IsAutoNamed>
         </gpxx:RouteExtension>
      </extensions>
      <rtept lat="38.202488" lon="23.841101">
         <time>2023-04-20T10:04:54Z</time>
         <name>Afidnes, Attiki, Greece</name>
         <sym>Waypoint</sym>
         <extensions>
            <gpxx:RoutePointExtension>
               <gpxx:Subclass>000000000000ffffffffffffffffffffffff</gpxx:Subclass>
            </gpxx:RoutePointExtension>
            <trp:ViaPoint />
         </extensions>
      </rtept>
[...]

Στο παραπάνω παρδειγμα μπορείς να δεις μια ετικέτα που ονομάζεται </extensions>.

Όταν καθορίστηκε η μορφή των αρχείων GPX, συνειδητοποίησαν ότι μπορεί να υπάρχουν επιπλέον δεδομένα ειδικά για τις μονάδες GPS και κάθε έναν κατασκευαστή που έπρεπε να αποθηκευτούν. Έτσι δημιούργησαν μια ενότητα ελεύθερης μορφής που ονομάζεται </extensions> (επεκτάσεις) όπου τα δεδομένα μπορούν να είναι οτιδήποτε.

Κάτω από αυτή την ετικέτα λοιπόν η garmin αποθηκεύει δεδομένα για το πως ενώνει τα waypoints σε μια δαδρομή. Στο παράδειγμά μας είναι κενό. Που σημαίνει ότι δεν υπάρχει πληροφορία για το πως ενώνεται το ένα waypoint με το άλλο. Για τον λόγο αυτό τα waypoints εμφανίζονταν στα προγράμματα που οπτικοποιούν τα αρχεία gpx ως ενωμένα με ευθείες.

Το πρόγραμμα μπορεί να δημιουργήσει μια διαδρομή με βάση τα waypoints που περιέχει το αρχείο. Σε αυτόματη λειτουργία το πρόγραμμα θα συνδέσει τα σημεία ανάλογα με τον αλγόριθμο που έχει. Αυτο στο gpx αρχείο θα εμφανιστεί κάπως έτσι :

XML:
</extensions>
    <rtept lat="38.20248800329864" lon="23.841100987046957">
      <time>2023-04-20T10:04:54Z</time>
      <name>Afidnes, Attiki, Greece1</name>
      <sym>Waypoint</sym>
      <extensions>
        <trp:ViaPoint>
          <trp:CalculationMode>FasterTime</trp:CalculationMode>
          <trp:ElevationMode>Standard</trp:ElevationMode>
        </trp:ViaPoint>
        <gpxx:RoutePointExtension>
          <gpxx:Subclass>000000000000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF</gpxx:Subclass>
          <gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841147422790527">
            <gpxx:Subclass>0400FAE9D004C714000021160000F0000000</gpxx:Subclass>
          </gpxx:rpt>
          <gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841147422790527" />
          <gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841147422790527" />
          <gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841147422790527" />
          <gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841147422790527">
            <gpxx:Subclass>0400FAE9D004C71480001F0003007BB7EE00</gpxx:Subclass>
          </gpxx:rpt>
          <gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841147422790527" />
          <gpxx:rpt lat="38.202102184295654" lon="23.841984272003174" />
          <gpxx:rpt lat="38.201501369476318" lon="23.843207359313965" />
          <gpxx:rpt lat="38.201179504394531" lon="23.843808174133301" />
          <gpxx:rpt lat="38.200986385345459" lon="23.84406566619873" />
          <gpxx:rpt lat="38.200407028198242" lon="23.844687938690186" />
          <gpxx:rpt lat="38.199977874755859" lon="23.845095634460449" />
          <gpxx:rpt lat="38.199677467346191" lon="23.845417499542236" />
          <gpxx:rpt lat="38.199162483215332" lon="23.846018314361572">
Η συσκευή GPS μπορεί να κάνει το ίδιο πράγμα. Άν αλγόριθμοι, χάρτες και επιλογές πλοήγησης συμπίπτουν η διαδρομή θα είναι η ίδια. Πχ αν στο bandcamp οι επιλογές είναι Driving, shorter distance, avoid Major Highways και στην συσκευή υπάρχουν οι ίδιες επιλογές και οι ίδιοι χάρτες τότε και τα δύο θα δημιουργήσουν την ίδια διαδρομή.

Αν πάλι ορίσεις εσύ την διαδρομή (με οποιοδήποτε πρόγραμμα) και αυτή είναι εγγεγραμμένη στο gpx αρχείο η συσκευή θα εμφανίσει την ίδια διαδρομή.

Γιαυτό έγραψα ότι νομίζω ότι καλύτερα να ανοίξεις το gpx στο basecamp και απο εκεί να το στείλεις στη συσκευή. Γιατί μπορείς να βεβαιώσεις τι πληροφορίες περιέχει το gpx αρχείο και απο εκεί και πέρα να αποφασίσεις τι θέλεις να στείλεις στην συσκευή σου.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή το έκανα αυτό, το Basecamp επίσης στέλνει "κουτσή" διαδρομή αν χρησιμοποιηθεί αρχείο του mapstogpx, λογικά λόγω υπέρβασης των σημείων.

Δεν ξέρω αν υπάρχει ρύθμιση για "αραίωση" η γενικότερα περιορισμό τους ώστε να περιγράψει την διαδρομή με τα διαθέσιμα.

Όταν έχεις συνδέσει την μονάδα επάνω, χρησιμοποιείται ο χάρτης της.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Επειδή το έκανα αυτό, το Basecamp επίσης στέλνει "κουτσή" διαδρομή αν χρησιμοποιηθεί αρχείο του mapstogpx, λογικά λόγω υπέρβασης των σημείων.

Δεν ξέρω αν υπάρχει ρύθμιση για "αραίωση" η γενικότερα περιορισμό τους ώστε να περιγράψει την διαδρομή με τα διαθέσιμα.

Όταν έχεις συνδέσει την μονάδα επάνω, χρησιμοποιείται ο χάρτης της.
Μπορέίς να μου στείλεις ένα αρχείο να δώ τι πάίζει?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό είναι με το "Σαντάνσκι" το οποίο ανεβάζει στην συσκευή κομμένο το basecamp και που φαίνεται σωστά στο basecamp.

Το mappite έχει επιλογή ανά πόσα χιλιόμετρα να βάλεις σημείο ή να μην βάλεις πρόσθετα (που για δρόμο δεν ενοχλεί συνήθως).
 

Attachments

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αυτό είναι με το "Σαντάνσκι" το οποίο ανεβάζει στην συσκευή κομμένο το basecamp και που φαίνεται σωστά στο basecamp.

Το mappite έχει επιλογή ανά πόσα χιλιόμετρα να βάλεις σημείο ή να μην βάλεις πρόσθετα (που για δρόμο δεν ενοχλεί συνήθως).
Το συγκεκριμένο αρχειο βλέπει ότι είναι track με 26987 σημεία. Αυτός είναι και ο λόγος που ενώ στο basecamp εμφανίζεταο ολόκληρο, στο zumo xt βγαίνει πετσοκομμένο διότι σύμφωνα με τον κατασκευαστή : "Maximum of 10,000 points per track "

H δομή του είναι κάπως έτσι :

XML:
<trk>
  <name>karpetest2</name>
  <number>1</number>
  <trkseg>
  <trkpt lat="38.2025835" lon="23.8409689">
    <name>TP001</name>
  </trkpt>
  <trkpt lat="38.20253" lon="23.84107">
    <name>TP002</name>
  </trkpt>
  <trkpt lat="38.20252" lon="23.8411">
    <name>TP003</name>
  </trkpt>
  <trkpt lat="38.2025" lon="23.84114">
    <name>TP004</name>
  </trkpt>
  <trkpt lat="38.20248" lon="23.84118">
    <name>TP005</name>
  </trkpt>
[...]
Από την δομή του αρχείου πάντως μπορείς να δείς ότι τα waypoints Δίστομο, Θέρμο, Ιτεα κλπ αν και ορίζονται στο gpx, δεν είναι κομμάτι της διαδρομής που ακολουθεί.
Mετετρεψα το track του gpx σε route απευθείας από το basecamp. Βγαίνει η ίδια διαδρομή με 88 points Οταν το κάνεις export σε gpx, αυτό που μοιάζει να κάνει το πρόγραμμα είναι να μετατρέπει τα ίχνη που δεν είναι waypoints σε viapoints :

XML:
<extensions>
        <trp:ViaPoint>
          <trp:CalculationMode>FasterTime</trp:CalculationMode>
          <trp:ElevationMode>Standard</trp:ElevationMode>
        </trp:ViaPoint>
        <gpxx:RoutePointExtension>
          <gpxx:Subclass>000000000000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF</gpxx:Subclass>
          <gpxx:rpt lat="38.202579617500305" lon="23.840965032577515">
            <gpxx:Subclass>FFFF00000000FFFFFFFF2117000000000000</gpxx:Subclass>
          </gpxx:rpt>
          <gpxx:rpt lat="38.202561093494296" lon="23.841023538261652">
            <gpxx:Subclass>050091A3D601FEAC2400211600005F005F00</gpxx:Subclass>
          </gpxx:rpt>
          <gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841125965118408" />
          <gpxx:rpt lat="38.202080726623535" lon="23.841941356658936" />
          <gpxx:rpt lat="38.201479911804199" lon="23.843228816986084">
            <gpxx:Subclass>050091A3D601B7AAA4001F0064004DEFD500</gpxx:Subclass>
          </gpxx:rpt>
[...]
Στο αρxείο θα δείς ότι εμφανίζεται ένα <gpxx:Subclass>. Τα ψηφία που ακολουθούν μετά είναι κωδικοποιημένα και αφορούν συσχέτιση με την βάση δεδομένων των χαρτών της garmin. Υποθέτω δεν είναι κατανοητά σε προγράμματα εκτός garmin.

Το θέμα είναι ότι όταν κάνεις import το αρχείο αυτό (σαν gpx) πίσω στο basecamp εμφανίζεται ένα route με 2 points μόνο και χωρίς καμία πληροφορία με οδηγίες. Αν μετατρέψεις ξανά αυτό το route σε track μεσω του basecamp θα δεις ότι το μετατρέπει σε track με μόνο 5317 σημεία. Αυτό σχετίζεται με το πως κάνει την σύνδεση το basecamp μεταξύ της βάσης της garmin και του gpx. Με τόσα σημεία όμως χωράει άνετα στο zumo xt.

Αν μετατρέψεις ξανά αυτό το track σε route θα πάρεις πίσω όλες τις πληροφορίες που είχες αρχικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που διιέθεσες (διαδρομή με 5300 δεν θέλει κόψιμο). Απόψε μυαλό πουρές, αύριο θα το ξαναδιαβάσω και ελπίζω ότι θα καταλάβω περισσότερα από το στεγνό νούμερο και ότι υπάρχει λύση και με το bc.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που διιέθεσες (διαδρομή με 5300 δεν θέλει κόψιμο). Απόψε μυαλό πουρές, αύριο θα το ξαναδιαβάσω και ελπίζω ότι θα καταλάβω περισσότερα από το στεγνό νούμερο και ότι υπάρχει λύση και με το bc.
Διαβάζοντας λίγο στα φορα του zumo xt , αρχίζω να αντιλαμβάνομαι ότι λειτουργεί διαφορετικά από το 276 και το 390 που έχω εγώ. Η βασική διαφορά είναι ότι τα προφίλ και οι επιλογες οδήγησης στο zumo xt είναι πολύ λιγότερες από ότι στο basecamp. Επίσης η επιλογές του προφίλ στο xt επηρεάζονται αυτόματα από τον τρόπο τροφοδοσίας. Αυτό έχει σαν συνέπεια το xt να επανυπολογίζει τις διαδρομές σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Θα πρότεινα να διαβάσεις το παρακάτω θέμα
2 Fully Linked Contents Page και βασικά όλο το κεφάλαιο 5 . Νομίζω περιγράφει πολύ καλά τις διάφορες επιλογές.
 
Top Bottom