Garminoγκουρου εμφανιστείτε!!

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Τα νιούφια έχουν πρόβλημα!!! Βοηθάτε!!

Λοιπόν... Έχουμε το εξής θέμα...
Garmin ZUMO 390

Βάζω να πλοηγηθώ σε διαδρομή (ίχνος) που έχω φτιάξει μακρυα από το σημειο εκκίνησης. Με πλοηγεί κανονικά μέχρι την εκκίνησή της διαδρομής και την ακολουθει μια χαρα!! Όλα τέλεια!!

Βάζω να πλοηγηθώ, ενώ βρίσκομαι μέσα στην διαδρομή. Αναγκαστικά με πάει στην εκκίνηση. (Οι επιλογές που έχουμε στο Garmin, είναι πλοήγηση προς την εκκίνηση η προς το τέλος της διαδρομης)

Βάζω να πλοηγηθώ, ενώ βρίσκομαι μέσα στην διαδρομή, πλοήγηση προς το τέλος της διαδρομής. Με πηγαίνει απο όπου θεωρεί αυτο καλύτερα και όχι από την διαδρομη.

Όπως καταλαβαίνετε όταν βρισκομαι μέσα στην διαδρομή, η πολύ κοντα σε αυτη δεν μπορώ να πλοηγηθώ. Με πάει πάντα στην εκκίνηση!! Μονο τότε την ακολουθεί...

Σαν ίχνος την εμφανιζει μια χαρά, οπότε το δουλευω έτσι για την ώρα... Κοιτώντας αν είμαι πάνω στο ίχνος της διαδρομής!!

Αν είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία, σπάω το κεφάλι μου και δεν το βρίσκω!!
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Με ίχνος (track) δεν μπορείς να κάνεις πλοήγιση με οδηγίες.Απλά το βλέπεις και ακολουθείς.
Για το 390 δεν είμαι σίγουρος αλλά στο 396 πάω στο ίχνος και επιλέγω εμφάνιση στο χάρτη και μου το εμφανίζει και κάνει scroll τον χάρτη καθώς κινούμαι.
Για να κάνεις πλοήγηση πρέπει να μετατρέψεις το track σε route απο το Basecamp,μετά μπορείς να πλοηγηθείς με οδηγίες.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Όπως τα λέει ο Σπύρος, γενικά δεν είναι σύνηθες να κάνεις route τα ίχνη επειδή συνήθως δημιουργεί πλοηγησιμη διαδρομή με max νομίζω 50 σημεία αφενός, αφετέρου επειδή το χωμάτινο δίκτυο δεν είναι πλήρως αποτυπωμένο σε κάθε είδους ψηφιακό χάρτη, υπάρχουν προβλήματα ακριβούς πλοήγησης πάνω στη διαδρομή που θες να πατήσεις.

Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι έγραψα πιο πάνω, εγώ που το ξαναδιαβάζω τώρα μπερδεύτηκα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι έγραψα πιο πάνω, εγώ που το ξαναδιαβάζω τώρα μπερδεύτηκα.
Πώς, δεν καταλάβαμε;;;; :wacky:
Να κάτι τέτοια διάβαζα, και πριν κάτι μήνες, το ξηλωσα απ'τη μηχανή και ησύχασα!!!! :happy:
Άστα διάλα πια!!!! Ξεκινώ και όπου βγει :cool:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Νομίζω κατάλαβα. Το track το κάνω trip και μου βγάζει την πλοήγηση. Δεν ξέρω πόσο καλά πλοηγεί, ίσως σε κομάτια που δεν εχει χαρτογραφημένα να χάνει την μπάλα!! Θα το κάνω route μπάς και λυθει το θέμα. Αλλιώς όπως είπε ο Σπύρος, το κάνει και εμένα σκρολ μόνο του. Ευχαριστώ παίδες!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δε σε βολεύει να το έχεις απλά σαν ίχνος και να το ακολουθείς; Σχεδόν όλοι έτσι κάνουν.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Νομίζω κατάλαβα. Το track το κάνω trip και μου βγάζει την πλοήγηση. Δεν ξέρω πόσο καλά πλοηγεί, ίσως σε κομάτια που δεν εχει χαρτογραφημένα να χάνει την μπάλα!! Θα το κάνω route μπάς και λυθει το θέμα. Αλλιώς όπως είπε ο Σπύρος, το κάνει και εμένα σκρολ μόνο του. Ευχαριστώ παίδες!!!
Σε χωμάτινες διαδρομές δεν θα βρεις άκρη με "πλοήγηση". Το gps χάνει την μπάλα με τα δεκάδες δρομάκια, παραδρομάκια, μονοπάτια.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και εγώ το ίχνος ακολουθούσα σε χωμάτινες διαδρομές.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
ΔΕν κανει σωστη πλοηγηση στο χωμα αν δεν κλεισεις τους χαρτες
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Για να μην ανοιγω αλλο θέμα. Στο basecamp, εχω το ιχνος και τα σημεία. Πως τα ενσωματώνω μαζι?
Χωρίς να είμαι garminoγκουρου, νομίζω πως αν κανεις export επιλεγμένα σημεία και ιχνος τα κανει ενα αρχείο που τα έχει όλα μεσα!!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Χωρίς να είμαι garminoγκουρου, νομίζω πως αν κανεις export επιλεγμένα σημεία και ιχνος τα κανει ενα αρχείο που τα έχει όλα μεσα!!
Αν κάνεις την λίστα στο basecamp export σαν gpx , το παραγομενο αρχείο θα περιέχει σημεία και track. Αν τα σημεία δεν είναι συσχετισμένα με το track ,θα υπάρχουν απλά σαν σημεία (waypoints) στο gpx.
 
Top Bottom