Google Maps-Μετατροπή διαδρομής σε gpx/kml-kmz

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πολύ καλό! Θα το δοκιμάσω, εγώ χρησιμοποιώ το furkot
Οπως ειπα και πιο πανω, μαλλον σε αλλο πραγμα αναφερεσαι.
Ή εγω δεν καταλαβα καλα τι λετε.
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Οπως ειπα και πιο πανω, μαλλον σε αλλο πραγμα αναφερεσαι.
Ή εγω δεν καταλαβα καλα τι λετε.
Σε σχέση με το Kurviger που ανέφερες εγώ χρησιμοποιώ το Furkot που κάνει άμεση εξαγωγή σε .gpx αρχεία αυτό εννούσα..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε σχέση με το Kurviger που ανέφερες εγώ χρησιμοποιώ το Furkot που κάνει άμεση εξαγωγή σε .gpx αρχεία αυτό εννούσα..
Οκ.
Θα το ψαχουλεψουμε κι αυτο ;)
Οτι μαθαινουμε, καλο ειναι. Οποτε βαλτε ο καθενας οποια πληροφορια εχετε! Αλλα να λεμε και δυο λογια για τη χρηση. :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
ridewithgps.com

Ποδηλαταδικο site στο οποιο στηνεις διαδρομη σε χαρτες google maps και κανεις εξαγωγη σε .gpx. Τοσο απλο.

Δε μπορω να γραψω πολλα γιατι εχω περιοριΖμενη προσβαση, αλλα αξιζει να το ψαξει κανεις.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
ridewithgps.com

Ποδηλαταδικο site στο οποιο στηνεις διαδρομη σε χαρτες google maps και κανεις εξαγωγη σε .gpx. Τοσο απλο.

Δε μπορω να γραψω πολλα γιατι εχω περιοριΖμενη προσβαση, αλλα αξιζει να το ψαξει κανεις.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ενδιαφέρον αλλά μετράει σε μίλια και δεν μπόρεσα να το γυρίσω...:mad:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
να ρωτησω κατι μιας και ασχετος με τα gps.
εγω γενικα σαν gps χρησιμοποιω το κινητο μου,αποθηκευω στο google maps περιοχη που με ενδιαφερει και κανω ofline πλοηγηση.
κατεβασα το basecamp στον υπολογιστη,βρηκα απο το θεμα με τις διαδρομες ενα αρχειο gpx,το ανοιξα στο basecamp και βλεπω την διαδρομη.
αυτο πως μπορω να το περασω στο google maps για να το αποθηκευσω να το εχω σαν διαδρομη;;;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@akis69

Εάν κατάλαβα καλά, θέλεις να πάρεις ένα αρχείο gpx με μια συγκεκριμένη διαδρομή (track) και να το φορτώσεις σε περιβάλλον google maps έτσι ώστε να σου κάνει πλοήγηση.
Αν ναι, τότε αυτό φίλε μου δε γίνεται, γιατί το google maps δεν υποστηρίζει αυτήν την λειτουργία.
Μπορείς να το εισάγεις ως gpx μέσα στο google my maps και να το διαφοροποιήσεις όσο θέλεις εσύ, αλλά και πάλι δε θα σου κάνει πλοήγηση.

Αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να μελετήσεις τη διαδρομή στο αρχείο gpx και να δώσεις έως 10 σημεία (της διαδρομής) στο google maps έτσι ώστε να σε πλοηγήσει μεταξύ αυτών των 10 σημείων, offline βέβαια αφού έχεις αποθηκεύσει τον γενικό χάρτη της περιοχής που θέλεις να κινηθείς.
 

kavadias

Μέλος
Περιοχή
there and back again
Όνομα
Τάσος
Μοτό
KTM 1290 SA '15
KTM 690 Enduro '08
KTM EXC 250 '06
@akis69
αν χρησιμοποιείς το κινητό σου για πλοήγηση δεν μπορείς να το κάνεις στο google maps. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε android κινητό κάποιο εκ των OruxMaps, GPXViewer, OSMAnd, για να δεις το "ίχνος" του .gpx αρχείου πάνω σε χάρτη (google, openstreetmap κλπ.) και να πλοηγηθείς με αυτό.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
@Aldebaran & @kavadias ευχαριστω!!
Ούτε σε κάποια εφαρμογή gps του κινητού μπορεί να παίξει κάτι τέτοιο έτσι;πχ sygic here maps κλπ;
Γιατί έχω ένα gps crypto αλλά είναι 7 χρονών περίπου με παλιούς χάρτες κλπ και δεν ξέρω αν έχει δυνατότητες να εισάγεις διαδρομές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@Aldebaran & @kavadias ευχαριστω!!
Ούτε σε κάποια εφαρμογή gps του κινητού μπορεί να παίξει κάτι τέτοιο έτσι;πχ sygic here maps κλπ;
Γιατί έχω ένα gps crypto αλλά είναι 7 χρονών περίπου με παλιούς χάρτες κλπ και δεν ξέρω αν έχει δυνατότητες να εισάγεις διαδρομές.
Το GPX viewer όπως αναφέρθηκε πριν είναι ένα καλό application για smartphone, δεδομένου ότι διαβάζει gpx, kml, απλά ΔΕΝ κάνει πλοήγηση.
Το basecamp έχει μια επιλογή να μετατρέπει το gpx/kml σε πλοηγήσημη διαδρομή, με τη διαφορά ότι μπορεί να διαβαστεί μόνο από ορισμένες συσκευές Garmin. Αν και δεν αξίζει γιατί η διαδρομή πλοήγησης που εμφανίζει σε ορισμένα σημεία αποκλίνει πάρα πολύ από το αρχικό ίχνος πάνω στο οποίο είναι κατασκευασμένη.
 

kavadias

Μέλος
Περιοχή
there and back again
Όνομα
Τάσος
Μοτό
KTM 1290 SA '15
KTM 690 Enduro '08
KTM EXC 250 '06
αν μιλάμε για off-road διαδρομές καλό είναι να μην βασίζεσαι σε πλοηγήσιμη διαδρομή δεν την χρειάζεσαι άλλωστε. Με το ίχνος (track) του .gpx και την απεικόνιση του σε χάρτη μπορείς πολύ εύκολα να ακολουθήσεις την διαδρομή.
Το κακό με τις πλοηγήσιμες διαδρομές (routes) είναι ότι είναι πιθανόν να έχεις αναίτιους επανυπολογισμούς διαδρομής απ' το gps ενώ δεν θες, και να σε βγάλει αλλου γι αλλού. Ενώ ακολουθώντας το ίχνος με ενα gps ή gps application και βλέποντας την θέση σου σε σχέση με το ίχνος πλοηγείσαι χωρίς απρόοπτα.

Πχ. ένα track 150 χλμ. που θα βάλω στο basecamp έχει 3000 σημεία. Αν το μετατρέψω σε πλοηγήσιμο route στο garmin, θα κρατήσει μόνο τα σημεία που γίνονται σημαντικές αλλαγές πορείας έτσι όπως κρίνει αυτό. μπορεί να κρατήσει 30-40-50 πάντως πολύ λιγότερα απ' τα 3000. Όταν θα το βάλω στη συσκευή gps ανάλογα με το προφίλ κίνησης που έχει (πχ. μπορεί να του λέω όχι διόδια), θα κάνει αλλαγές στο route για να τις καλύψει. Σε ασφάλτινες διαδρομές που η πολυπλοκότητα της πλοήγησης είναι "σχετικά" μικρή, μπορείς να βασιστείς σ αυτό αν και πάλι θέλει προσοχή, γιατί ανάλογα τη συσκευή και το χάρτη μπορείς να βρεθείς προ εκπλήξεως. Σε χωμάτινες διαδρομές η route είναι no-go μόνο ίχνος (track) πάνω σε χάρτη provided είτε από gps είτε από gps application στο κινητό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πχ. ένα track 150 χλμ. που θα βάλω στο basecamp έχει 3000 σημεία. Αν το μετατρέψω σε πλοηγήσιμο route στο garmin, θα κρατήσει μόνο τα σημεία που γίνονται σημαντικές αλλαγές πορείας έτσι όπως κρίνει αυτό. μπορεί να κρατήσει 30-40-50 πάντως πολύ λιγότερα απ' τα 3000.
Πραγματι, αλλα:
Oταν πας να κανεις την μετατροπη απο track σε route τοτε σe παραθυρο που ανοιγει αυτοματα το base camp σου δινεται η δυνατοτητα να ορισεις εσυ τον αριθμο των σημειων Αν λοιπον τα σημεια που θα οριστουν τοτε ειναι περισσοτερα απο οσα εχει ηδη το track τοτε το νεο αρχειο route που θα δημιουργιθει θα εχει τοσα σημεια οσα και το track απο το οποιο προηλθε
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
αν μιλάμε για off-road διαδρομές καλό είναι να μην βασίζεσαι σε πλοηγήσιμη διαδρομή δεν την χρειάζεσαι άλλωστε. Με το ίχνος (track) του .gpx και την απεικόνιση του σε χάρτη μπορείς πολύ εύκολα να ακολουθήσεις την διαδρομή.
Το κακό με τις πλοηγήσιμες διαδρομές (routes) είναι ότι είναι πιθανόν να έχεις αναίτιους επανυπολογισμούς διαδρομής απ' το gps ενώ δεν θες, και να σε βγάλει αλλου γι αλλού. Ενώ ακολουθώντας το ίχνος με ενα gps ή gps application και βλέποντας την θέση σου σε σχέση με το ίχνος πλοηγείσαι χωρίς απρόοπτα.

Πχ. ένα track 150 χλμ. που θα βάλω στο basecamp έχει 3000 σημεία. Αν το μετατρέψω σε πλοηγήσιμο route στο garmin, θα κρατήσει μόνο τα σημεία που γίνονται σημαντικές αλλαγές πορείας έτσι όπως κρίνει αυτό. μπορεί να κρατήσει 30-40-50 πάντως πολύ λιγότερα απ' τα 3000. Όταν θα το βάλω στη συσκευή gps ανάλογα με το προφίλ κίνησης που έχει (πχ. μπορεί να του λέω όχι διόδια), θα κάνει αλλαγές στο route για να τις καλύψει. Σε ασφάλτινες διαδρομές που η πολυπλοκότητα της πλοήγησης είναι "σχετικά" μικρή, μπορείς να βασιστείς σ αυτό αν και πάλι θέλει προσοχή, γιατί ανάλογα τη συσκευή και το χάρτη μπορείς να βρεθείς προ εκπλήξεως. Σε χωμάτινες διαδρομές η route είναι no-go μόνο ίχνος (track) πάνω σε χάρτη provided είτε από gps είτε από gps application στο κινητό.
Οπότε αν κατάλαβα καλά,αν κατεβάσω μια απτις εφαρμογές που μου πρότεινες παραπάνω, περνάω το αρχείο στο κινητό,το ανοίγω και μου βγάζει την διαδρομή.
Φαντάζομαι ότι θα βγάζει και το στίγμα μου στο που είμαι εκείνη την στιγμή, σωστά;
Απλά δεν σου λέει στρίψε δεξιά,κλπ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πραγματι, αλλα:
Oταν πας να κανεις την μετατροπη απο track σε route τοτε σe παραθυρο που ανοιγει αυτοματα το base camp σου δινεται η δυνατοτητα να ορισεις εσυ τον αριθμο των σημειων Αν λοιπον τα σημεια που θα οριστουν τοτε ειναι περισσοτερα απο οσα εχει ηδη το track τοτε το νεο αρχειο route που θα δημιουργιθει θα εχει τοσα σημεια οσα και το track απο το οποιο προηλθε
Σωστή παρατήρηση αλλά δεν ισχύει, δεδομένου ότι οι περισσότερες Garmin συσκευές υποστηρίζουν έως 50 σημεία στο routing, οπότε αν έχεις ένα gpx της τάξεως των 6000 σημείων το αποτέλεσμα είναι τραγικό.
 

kavadias

Μέλος
Περιοχή
there and back again
Όνομα
Τάσος
Μοτό
KTM 1290 SA '15
KTM 690 Enduro '08
KTM EXC 250 '06
Πραγματι, αλλα:
Oταν πας να κανεις την μετατροπη απο track σε route τοτε σe παραθυρο που ανοιγει αυτοματα το base camp σου δινεται η δυνατοτητα να ορισεις εσυ τον αριθμο των σημειων Αν λοιπον τα σημεια που θα οριστουν τοτε ειναι περισσοτερα απο οσα εχει ηδη το track τοτε το νεο αρχειο route που θα δημιουργιθει θα εχει τοσα σημεια οσα και το track απο το οποιο προηλθε
ευχαριστώ πολύ γι αυτή την πληροφορία, έψαξα στο internet και το βρήκα αυτό που λες αλλά εμένα v4.7.0 (latest) για Windows, δεν μου δίνει επιλογή να ορίσω τα via Points όταν κάνω convert track to route. Χρησιμοποιείς μήπως κάποια άλλη έκδοση; Όσο και αν έψαξα στο configuration δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό, αλλά θα ήταν χρήσιμο για tracks από ασφάλτινες διαδρομές.

Οπότε αν κατάλαβα καλά,αν κατεβάσω μια απτις εφαρμογές που μου πρότεινες παραπάνω, περνάω το αρχείο στο κινητό,το ανοίγω και μου βγάζει την διαδρομή.
Φαντάζομαι ότι θα βγάζει και το στίγμα μου στο που είμαι εκείνη την στιγμή, σωστά;
Απλά δεν σου λέει στρίψε δεξιά,κλπ.
Ακριβώς. Αλλά βλέποντας το στίγμα σου πάνω στο ίχνος στο χάρτη είναι εύκολο να τσεκάρεις σε κάθε διασταύρωση και να βλέπεις αν πρέπει να πας δεξιά ή αριστερά κλπ.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
ευχαριστώ πολύ γι αυτή την πληροφορία, έψαξα στο internet και το βρήκα αυτό που λες αλλά εμένα v4.7.0 (latest) για Windows, δεν μου δίνει επιλογή να ορίσω τα via Points όταν κάνω convert track to route. Χρησιμοποιείς μήπως κάποια άλλη έκδοση; Όσο και αν έψαξα στο configuration δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό, αλλά θα ήταν χρήσιμο για tracks από ασφάλτινες διαδρομές.



Ακριβώς. Αλλά βλέποντας το στίγμα σου πάνω στο ίχνος στο χάρτη είναι εύκολο να τσεκάρεις σε κάθε διασταύρωση και να βλέπεις αν πρέπει να πας δεξιά ή αριστερά κλπ.
Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν πάω τυφλά με το gps,απλά το έχω σαν μπουσουλα και για μια έξτρα ασφάλεια.
Οπότε θα το δοκιμάσω να το κάνω έτσι.
Ευχαριστώ!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
ευχαριστώ πολύ γι αυτή την πληροφορία, έψαξα στο internet και το βρήκα αυτό που λες αλλά εμένα v4.7.0 (latest) για Windows, δεν μου δίνει επιλογή να ορίσω τα via Points όταν κάνω convert track to route. Χρησιμοποιείς μήπως κάποια άλλη έκδοση; Όσο και αν έψαξα στο configuration δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό, αλλά θα ήταν χρήσιμο για tracks από ασφάλτινες διαδρομές.
Exω εγκατεστημενο το base camp σε 1 pc και 2 laptop Και στα 3 την v4.7.0 οπως και συ
Στο pc λοιπον, η εφαρμογη μου δινει την δυνατοτητα να ορισω τα σημεια του route κατ την μετατροπη, ενω στο ενα laptop που δοκιμασα οπως και σε σενα οχι! (στο αλλο δεν δοκιμασα ακομα)
Και δεν θυμαμαι να εχω πειραξει τιποτα στην εφαρμογη :(
Κουφον! o_O
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ευχαριστω!
Γιατι θα με τρελαινε και μενα λιγο που το εψαξα και δεν καταφερα κατι
 
Top Bottom