Gps Γνωμες... Λεφτα απο 400 εως 600

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλησπερα παιδες και χρονια πολλα.... Λοιπον, εχω καει με τα σμαρτφονια και σκεφτομαι να κανω οικονομια και να παρω ενα gps που να κανω τα παντααα ευκολα και απλα οσο εφικτο ειναι αυτο.. Θελω να μπορει να με παει εξωτερικο αλλα να μπορει να μου δειχνει ολες τις χωματινες διαδρομες χωρις να σταματαει καπου στο πουθενα ενω μπροστα μου βλεπω δρομο κανονικα.... Γενικα πιστευω καταλαβατε τι θελω να κανω... Και να μην πεταξω λεφτα χωρις να κανω την δουλεια μου... Αν ειμαι σε λαθος ενοτητα αλλαχτε το η παραπεμψτε με στην σωστη να διαβασω... Ευχαριστω πολυ!!!!!

Για πειτε τη προτεινετε για ποιο μοντελο, ποιο προγραμμα χρησιμοποιητε για να φτιαξετε διαδρομες απο pc, τι παιζει με τα update αν ειναι δωρεαν, και εννοειτε να ειναο αδιαβροχοοοοοο

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ρωτώντας πας στην πόλη

γλύψιμο δάχτυλου άνασηκωση του ψηλά και εκεί που παγώνει το δάχτυλο από τον αέρα στην αντίθετη φορά πας

το ιερό κάθε Εκκλησίας δείχνει την ανατολή

και τέλος ο χάρτης μαζί με ένα κινητό

τα υπόλοιπα εγκυμονούν κινδύνους....
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Και εγώ μετά απο χρόνια με κινητό πήρα πριν λίγους μήνες το garmin 396.
Για πες γνωμες σχεδιασμους κλπ

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Για σχεδιαμσό διαδρομής ώστε να σε πάει ακριβώε όπως θέλεις εσύ,πρέπει να φτάξεις διαδρομή απο το basecamp και να την περάσεις στην συσκευή.Αυτό είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα για εμένα.Κατα τα άλλα ,ελαφρύ,αδειάβροχο,καλή φωτεινώτητα,καλό mediaplayer.Παίρνει sd ,όπου περνάς διαδρομές,χάρτες,μουσική κλπ.Εγώ του έβαλα μια 64 gb.Επίσης έρχεται μαζί με βάση στήριξης σε μηχανή,όπου φωρτίζει κιόλας και βάση για αυτοκίνητο.Πολλές λειτουργίες τις οποίες ακόμα δεν εξερέυνησα.Γενικά το έχω δουλέψει λίγο.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Οντως δειχνει την ανατοληηη;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι ρε μάστορα , αυτά χάνετε όσοι δεν ήσασταν πρόσκοποι.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Για σχεδιαμσό διαδρομής ώστε να σε πάει ακριβώε όπως θέλεις εσύ,πρέπει να φτάξεις διαδρομή απο το basecamp και να την περάσεις στην συσκευή.Αυτό είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα για εμένα.Κατα τα άλλα ,ελαφρύ,αδειάβροχο,καλή φωτεινώτητα,καλό mediaplayer.Παίρνει sd ,όπου περνάς διαδρομές,χάρτες,μουσική κλπ.Εγώ του έβαλα μια 64 gb.Επίσης έρχεται μαζί με βάση στήριξης σε μηχανή,όπου φωρτίζει κιόλας και βάση για αυτοκίνητο.Πολλές λειτουργίες τις οποίες ακόμα δεν εξερέυνησα.Γενικά το έχω δουλέψει λίγο.
Κατ ευθείαν πάνω στη συσκευή δεν μπορείς να το κάνεις?
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Αν θες και χωμάτινες τότε να κοιτάς προς χαρτογράφους και όχι πλοηγούς.

Άριστα εργαλεία που κάνουν τα πάντα είναι η σειρές montana και montera της Garmin
... ακριβούτσικά μεν αλλά είναι τα απόλυτα εργαλεία...και χαρτογράφος και πλοηγός ανάλογα την ανάγκη-χρήσης...

Πας χωμάτινες, προ φορτώνεις διαδρομές που βρήκες, ακόμα και στο Google earth, χωρίς να υπάρχουν καν στους
εγκατεστημένους χάρτες τις συσκευής.

Πας να ασφάλτινες, προ φορτώνεις τις διαδρομές σου και σαν καλός πλοηγός σου λέει 'στρίψε εδώ, στρίψε εκεί... έφτασες...'

Μπορείς να φτιάξεις και διαδρομές πάνω στη συσκευή, αλλά όπως σε όλες τις συσκευές αυτό είναι σχετικά
δύσκολο γιατί δεν σε βοηθάει η μικρή οθόνη που έχουν γενικά τα GPS.

Τέλος ένα πολύ μεγάλο + είναι ότι διαβάζει, ότι χάρτη και να του βάλεις, όχι μόνο Garmin...ακόμα και να τον φτιάξεις μόνος σου.

Έχω αρκετές συσκευές αλλά το Montana ( 610 έχω) είναι εκτός συναγωνισμού...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ξέρω από το forum εδώ πως Montana και Montera είναι πολύ καλά.
Εγώ έχω το 276cx όπου ισχύουν όλα τα παραπάνω που ανέφερε ο Στέλιος συν κάποιες άλλες gadjeto-λειτουργίες, αυτό που όμως έχω να επισημάνω είναι ότι στη μοτοσυκλέτα (και ειδικά στο βουνό) η χρήση των κουμπιών -όταν τη συνηθίσεις- είναι ότι καλύτερο και ότι η μεγάλη οθόνη του είναι ευδιάκριτη όσο ήλιος και να υπάρχει, όση σκόνη (μιλάω για πολύ σκόνη) και να έχει φάει. Είναι όμως λίγο πιο ακριβό στα 629€.

 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Γνώμη μου από προσωπική εμπειρία για γενική χρήση / εξωτερικό_- εσωτερικό ανά πάσα στιγμή όπου κι αν βρίσκεσε κοντινότερα βενζινάδικα καταλύματα εστιατόρια τράπεζες συντεταγμένες ότι κι αν ψάχνεις ,,,
κοίτα τα τελευταία μοντέλα τις Garmin για ποιο φθηνά ακόμη και 5ατετιας μεταχειρισμένα είναι αξιόπιστα και κάνουν αυτο που πρέπει να κάνουν
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Περασσν αρκετα TomTom απο τα χερακια μου.Αυτο που παντα μου αρεσε ηταν τα ομορφα γραφικα,οι δωρεαν ενημερωσεις και το οτι ειναι πολυ πρακτικα.

Προσφατα πηρα μεταχειρισμενο το rider 450.Πολυ πιο πρακτικο απο αυτα του αυτοκινητου,πολυ βολικο με πολλες επιλογες για τις διαδρομες που θες να σχεδιασεις.

Μπορεις επισης να σχεδιασεις πολυπλοκες διαδρομες στον υπολογιστη και να τις στειλεις πανευκολα.

Ενα απο τα μεγαλυτερα προσοντα της TomTom ,εκτος απο την τιμη,ειναι η ποιοτητα των χαρτων.Μπορεις να βρεις ακομη και το ποιο απιθανο χωριουδακι.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Σου προτεινω να παρεις GARMIN ZUMO.

Κοιτα το 390LM ή 396 LM ή ακομα καλυτερα το 590LM - 595LM.

Οπου LM = Lifetime Map.

Το 590LM το εχω. Δεν υπαρχει καμια διαφορα με το 595 περαν του Pandora (μουσικο γκατζετ)
Δεν θα πηγαινα σε παλαιοτερη εκδοση zumo. Πλεον οι χαρτες εχουν πολυ πληροφορια και καποια στιγμη μενεις απο μνημη. Κοιτα να εχει SD slot.
Εγω παιζω με Προεγκατεστημενους χαρτες Ευρωπης + Autodrive Hellas.
Οι extra χαρτες μου (αλλες Ηπειρους) ειναι σε microSD οπου τους χρησιμοποιω μονο οταν προκειτε να ταξιδεψω εκει.

Αυτα.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Σου προτεινω να παρεις GARMIN ZUMO.

Κοιτα το 390LM ή 396 LM ή ακομα καλυτερα το 590LM - 595LM.

Οπου LM = Lifetime Map.

Το 590LM το εχω. Δεν υπαρχει καμια διαφορα με το 595 περαν του Pandora (μουσικο γκατζετ)
Δεν θα πηγαινα σε παλαιοτερη εκδοση zumo. Πλεον οι χαρτες εχουν πολυ πληροφορια και καποια στιγμη μενεις απο μνημη. Κοιτα να εχει SD slot.
Εγω παιζω με Προεγκατεστημενους χαρτες Ευρωπης + Autodrive Hellas.
Οι extra χαρτες μου (αλλες Ηπειρους) ειναι σε microSD οπου τους χρησιμοποιω μονο οταν προκειτε να ταξιδεψω εκει.

Αυτα.
Μερικες ερωτησουλες για το 595... Ειναι αφοβα αδιαβροχο με φουλ βροχη;;; επισης απο σκονες δεν εχεις θεμα... Επισης βρηκα ενα που λεει europe αυτο σημαινει οτι εχει ολη την ευρωπη χωματοδρομους μονοπατια κλπ... Μετα αν θες αλλους χαρτες του κατεβαζεις απο την garmin; τελος και σορρυ που ζαλιζω με ερωτησεις απλα ειμαι ασχετος πες οτι θες να πας τουρκια γεωργια κλπ κατεβαζεις τον χαρτη και μετα το βαζεις σε εφαρμογη μεσα απο την συσκευη;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ε ναι παιδια ειπα να μαζεψω μπικικινια να παρω κατι να το χρησιμοποιω παντου και παντα και να χει μια ζωη 8ετιας... Ετσι το σκεφτηκα... Και βασικο να μην παλευω με αδιαβροχες θηκες βαλε βγαλε... Μιλησα με τον σκληρο με κατατοπησε φουυυλ και απο σεμπτεμβρη λεω να το τσιμπησω με το καλο.. Παντως οτι αλλο εχετε να προτινετε γραψτε αναλυτικα μια περιγραφη.. Ευχαριστω

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
620 ευρω το δινουν με βαση αυτοκινητου και βαση μοτοσυκλετας με κλειδι της καΤουρατεκ και εχτρα βασεις ram mount

  • με συνεχή αναβάθμιση εφ΄όρου ζωής
  • Βάση μοτοσυκλέτας με καλώδιο ρεύματος
  • Αλουμινένια βάση της Touratech με κλειδί ασημένια (01-065-0790-0)
  • Ram Mount βάσεις για στήριξη στην μοτοσυκλέτα
  • Βίδα σετ για εναλλακτική τοποθέτηση σε βάση Ram Mount (01-065-0152-0)
  • Βάση -βεντούζα- αυτοκινήτου με καλώδιο ρεύματος για αναπτήρα αυτοκινήτου

Εαν θελεις μονο την συσκευη με γρηγορη αναζητησηση το βρισκω εδω περιπου 450. ευρα
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
620 ευρω το δινουν με βαση αυτοκινητου και βαση μοτοσυκλετας με κλειδι της καΤουρατεκ και εχτρα βασεις ram mount
  • Αλουμινένια βάση της Touratech με κλειδί ασημένια (01-065-0790-0
Πολύ καλή τιμή για όλο το πακέτο! Μόνη της η βάση αυτή πουλιέται 129€ στη Μακαν!! :eek:

Touratech Βάση Στήριξης από Αλουμίνιο για ZUMO 590 / 595 LM με Κλειδί
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω μια προσωπική άποψη ως κάτοχος ενός 660 zumo από το μακρινό 2010.

Εχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια.
Ο λόγος είναι ότι τα smartphone πλέον είναι αδιάβροχα με μεγάλες και "γρήγορες" οθόνες.... Και φυσικά το Google map ενημερωμένο όσο τίποτε άλλο.
Στο πρόσφατο ταξίδι έχω το ζουμο στην βαλίτσα, μηπως και χαλάσει το τηλεφωνο :fun

Δεν το γράφω για να αποτρεψω καμμια αγορά ή για αντιπαράθεση, απλα λέω την χρήση που κάνω εγώ πλέον.
 
Top Bottom