Gps Γνωμες... Λεφτα απο 400 εως 600

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
apos.zeitou

Νομιζω μετά από τόσα ποστ και τόσες ιδέες έχεις καταλήξει ε;; :p

Εγω νομίζω ότι έχει να κάνει τη χρήση που κάνεις στη μοτοσυκλέτα.
Αν θες πλοήγηση σε ασφάλτινες μετακινήσεις και ταξίδια, τότε ένα αδιάβροχο κινητό με καλή μπαταρία και με Google maps η μία αγορασμένη εφαρμογή πλοήγησης όπως το OsmAnd+ (η καλύτερη για εμένα) είναι σούπερ.
Άμεση, ενημερωμένη πλοήγηση και διαρκής παροχή ενέργειας όταν το έχεις συνδεδεμένο στη μηχανή.
Ασφαλώς και έχεις πιθανά προβλήματα αξιοπιστίας όπως ανεβασμένη θερμοκρασία, αλλα οκ, άσφαλτο είσαι, κλαιν μαϊντανό. Θα τον βρεις τον δρόμο σου. Στην τελική κάνεις ένα τηλέφωνο στον Phoenix και σε καθοδηγεί με σήματα καπνού :p

Αν όμως θέλεις να κάνεις χώμα, και όχι πατημένο χωματόδρομο να πας στην παραλία για μπανακι, αλλά παρατεταμένες χωματαδες πολλών χιλιομέτρων, με έντονους κραδασμούς, πτώσεις, λάσπες, πέρασμα ρεμάτων, βροχές κτλ, τότε θα χρειαστείς μια μονάδα GPS η οποία να είναι
- ευδιάκριτη (δε θες να έχεις τον ήλιο από πίσω και μη μπορείς να δεις την οθόνη, μην ξεχνάς πως το βλέμμα πρέπει να είναι στο χώμα οπότε στην οθόνη ρίχνεις κλέφτες ματιές, οπότε φαντάσου να προσπαθείς να διακρίνεις το ίχνος που ακολουθεις)

- αδιάβροχη (για προφανής λόγους)

- να αντέχει κραδασμούς (ένα κινητό όσο καλό και να είναι, όταν το έχεις μονίμως στη φόρτιση, το βύσμα που έχει με τους μόνιμους και εντονους κραδασμούς χαλαρώνει με αποτέλεσμα να χαλάει τις επαφές του κινητού. Είμαι παθών. Δεν είναι κατασκεύασμα για σκληρή χρήση.

- Να μη χάνει ΠΟΤΕ το σήμα, οπουδήποτε και να είσαι. Συνήθως οι καλές μονάδες GPS δουλεύουν 2 συστήματα δορυφόρων (GPS+GLONASS) και το στίγμα τους είναι σταθερό και δυνατό.

- Να έχει μόνιμη παροχή ενέργειας, με βάση η οποία να είναι αλεξίσφαιρη.

- Να παίρνει μπαταρίες. Στις σύγχρονες συσκευές Garmin με 4 μπαταρίες ΑΑ έχεις σχεδόν 8 ώρες πλοήγησης, το οποίο είναι πολύ χρήσιμο σε καταστάσεις ανάγκης.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ένα κινητό δε μπορέσει να ανταποκριθεί επάξια στις παραπάνω συνθήκες, από την άλλη και ένα GPS δεν έχει την τεχνολογία λογισμικού που έχει ένα smartphone. Είναι αργά, με μενού καμία φορά εκνευριστικό μέχρι να το μάθεις, η πλοήγηση πολλές φορές είναι κακή, με λάθος υπολογισμούς κτλ...

Όταν έχετε όμως η ώρα να ακολουθήσεις η να καταγράψεις ίχνος, τότε τα GPS είναι μονόδρομος.

Οπότε αν δεν έχεις σκοπό να πλοηγησεις σε παρατεταμένες χωματαδες, θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα αδιάβροχο smartphone, να του φορτώσεις μια data Sim και να το έχεις για τα ασφάλτινα σου ταξίδια. Αν έχεις σκοπό να ακολουθήσεις χωματαδες, θα έχεις την παρέα από κοντά όπου κάποιος θα έχει συσκευη GPS.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Όπως πολύ σωστά λες το GPS πεθαίνει με τη μορφή που ξέραμε. Αυτό συμβαίνει -κυρίως- γιατί πλέον τα εργοστάσια αυτοκινήτων ενσωματώνουν τον πλοηγό μέσα στο cockpit του οχήματος. Δηλαδή όχι μόνο δεν αντικαταστάθηκε από τα κινητά τηλέφωνα αλλά εξελίχθηκε κιόλας.

Σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα στις μοτοσυκλέτες αυτός ο τομέας υστερεί. Για αυτό και μόνο το λόγο είναι πολύ σημαντικό οι μηχανές στα ταξίδια να έχουν GPS γιατί η επικοινωνία με τους δορυφόρους και οι επιπλέον πληροφορίες που σου παρέχουν είναι πιο άμεσες και πιο εύκολες (σε πολλές χώρες έχεις πρόσβαση και σε πρακτικές πληροφορίες όπως κίνηση, ατυχήματα, συν ότι πλέον σου παρέχουν και πληροφόρηση από το κινητό όπως κλήσεις/μηνύματα). Είναι η διαφορά μεταξύ μιας επαγγελματικής DSLR με μια Compact φωτογραφική μηχανή (που πλέουν και αυτές κάνουν πολλά αλλά πρέπει να σκαλίζεις διαρκώς το μενού).

Τα κινητά έχουν μπει τόσο έντονα στη ζωή μας που η εξοικείωση μαζί τους μας κάνει να "νομίζουμε" τελικά πως είναι πιο εύκολα και πιο εύχρηστα. Στη πραγματικότητα δε μπορείς να κάνεις τίποτα μαζί τους εν κινήσει και όταν σταματήσεις στις περισσότερες περιπτώσεις πρέπει να βγάλεις και τα γάντια. Για μένα το κινητό είναι κατάλληλο μόνο για τις πόλεις γιατί αποτελεί μέρος της καθημερινότητας μας και είναι πιο εύκολο να κουβαλάμε μόνο μία συσκευή.

...
Στεφανε οπως εγραψα και πιο πανω ειμαι οπαδος του gps.Δεν γινεται μια συσκευη να κανει τα παντα καλα.Το ολα σε ενα οπως εγραψε και ο Νικος παραπανω ειναι αυτο που με φοβιζει.Παπαλα το ενα...παπαλα ολα.

Μπορεις ομως να εχεις ενα κινητο και να το χρησιμοποιεις σαν τηλεφωνο και ενα,που να εχει καποιες προδιαγραφες,σαν gps.

Οπως και να χει ομως και ασχετα με το τι πιστευω εγω,οι εταιρειες που κινουν τα νηματα εχουν αποφασισει για την τυχη του.Καποια στιγμη μπορει να το ενσωματωσουν και στις μηχανες,η να το εξαφανισουν.O καιρος θα δειξει.
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στεφανε οπως εγραψα και πιο πανω ειμαι οπαδος του gps.Δεν γινεται μια συσκευη να κανει τα παντα καλα.Το ολα σε ενα οπως εγραψε και ο Νικος παραπανω ειναι αυτο που με φοβιζει.Παπαλα το ενα...παπαλα ολα.

Μπορεις ομως να εχεις ενα κινητο και να το χρησιμοποιεις σαν τηλεφωνο και ενα,που να εχει καποιες προδιαγραφες,σαν gps.

Οπως και να χει ομως και ασχετα με το τι πιστευω εγω,οι εταιρειες που κινουν τα νηματα εχουν αποφασισει για την τυχη του.Καποια στιγμη μπορει να το ενσωματωσουν και στις μηχανες,η να το εξαφανισουν.O καιρος θα δειξει.
Ναι Παναγιώτη, ανάλυσα λίγο παραπάνω το δικό σου σχόλιο.
Τα smartphone είναι το επίτευγμα της 10ετίας που πέρασε, έχει δώσει λύσεις που ούτε θα φανταζόμασταν πριν από 15 μόλις χρόνια. Κατά τα λοιπά, κι εγώ είμαι οπαδός των εξειδικευμένων συσκευών.
Τα smartphone έχουν πάει σε άλλο επίπεδο και τη φωτογραφία με το κινητό. Έχουν εφαρμογές και τεχνολογίες που κάνουν θαύματα κατά την απεικόνιση του στιγμιότυπου. Παρ' όλα αυτά σε υψηλή απαίτηση δε μπορούν να ακολουθήσουν με κυριώτερο μειονέκτημα αυτή τη φακή που έχουν για φακό. Έτσι και με τη πλοήγηση των κινητών. Δε μπορούν να έχουν π.χ. την ποιότητα, ευαισθησία και αξιοπιστία των διπλών δεκτών μιας συσκευής GPS.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Καταλαβαίνω την οπτική σας, αλλά το αδιαβροχο Lg V30 μου με Gps, Glonas και Galileo δεν εχει χασει σήμα ποτέ.
Με Ram 4gb ακουω μουσικη, κάνει πλοήγηση (Igo, Sugic, Tomtom, Gmaps) και αν με πάρει κάποιος μιλάω και δεν κανει κιχ.
Οθόνη μόνο αν ειναι σε ευθεία απέναντι στον ηλιο δεν βλεπω καλά, αλλαζω κλίση.

Τα καλά κινητά εχουν κάνει άλματα τα τελευταία 2 χρόνια, μην έχετε στο μυαλό σας τα πιο παλιά.

Για εμένα, αν η χρήση σου δεν περιλαμβάνει εντουραδες, ιχνηλασία και εξειδικευμένα πράγματα, ενα καλό κινητό κάνει την δουλειά.

Βέβαια και εγω αν βρω κανένα Tomtom Rider 550 στα 250€ το χτυπαω

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καταλαβαίνω την οπτική σας, αλλά το αδιαβροχο Lg V30 μου με Gps, Glonas και Galileo δεν εχει χασει σήμα ποτέ.
Με Ram 4gb ακουω μουσικη, κάνει πλοήγηση (Igo, Sugic, Tomtom, Gmaps) και αν με πάρει κάποιος μιλάω και δεν κανει κιχ.
Οθόνη μόνο αν ειναι σε ευθεία απέναντι στον ηλιο δεν βλεπω καλά, αλλαζω κλίση.

Τα καλά κινητά εχουν κάνει άλματα τα τελευταία 2 χρόνια, μην έχετε στο μυαλό σας τα πιο παλιά.

Για εμένα, αν η χρήση σου δεν περιλαμβάνει εντουραδες, ιχνηλασία και εξειδικευμένα πράγματα, ενα καλό κινητό κάνει την δουλειά.

Βέβαια και εγω αν βρω κανένα Tomtom Rider 550 στα 250€ το χτυπαω

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φαντάσου εμένα με 6 giga ram... Πάρτυ κανονικό.
Κάνω και χώμα βέβαια... Αλλα έχω σωστή βάση.
 
Reactions: Gus

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Φαντάσου εμένα με 6 giga ram... Πάρτυ κανονικό.
Κάνω και χώμα βέβαια... Αλλα έχω σωστή βάση.
Έτσι κινούμαι και εγώ τις περισσότερες φορές με ένα παλιό Samsung S5 όπου δεν καταλαβαίνει τίποτα.... και ας μην έχει τα τεχνικά χαρακτηριστικά των καινούργιων. Μου αρέσει να δουλεύω πάρα πολύ το Here και σε καμιά καλή εξερεύνηση χρησιμοποιώ μόνο χαρτογραφικό χειρός της Garmin με φορτωμένους άλλους χάρτες πάνω.
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Γνώμη μου... Χώμα μόνο gps. Χρησιμοποιώ ένα Garmin Oregon 450 τα τελευταία χρόνια. Δεν χάνει σήμα ΠΟΤΕ. Αδιάβροχο. Ανθεκτικό σε σκόνη, κραδασμούς. Πολύ σημαντικό αυτό. Ρεύμα από την μηχανή. Όταν βρέχει από τις μπαταρίες του. Μικρή οθόνη, αλλά μεγαλύτερη δεν μπορώ να πω ότι είναι απαραίτητη. Ο χειρισμός, οθόνη αφής, γίνεται και με τα εντουράδικα γάντια. Η δημιουργία tracks δεν είναι δύσκολη στο basecamp. Μπορείς να δημιουργήσεις και από Google maps, earth και πολύ εύκολα να τις περάσεις στο gps. Οι δυνατότητες και εν τέλει η ευκολία στην χρήση είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με εφαρμογές κινητών. Έχω δοκιμάσει here και maps me. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Μιλάμε για χώμα μόνο. Το κινητό καλύτερα στην τσέπη...
Για άσφαλτο δεν έχω άποψη. Κινητό, αυτοκίνητο και τέρμα.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Πάντως ΝΑ ξέρετε όσοι δουλεύεται με κινητά ότι το πρόβλημα της υπερθέρμανσης λύνεται βάζοντας το κινητό στη κατάσταση πτήσης κατά τη διάρκεια της πλοήγησης
Φυσικά δεν δέχεσαι μηνύματα ή τηλέφωνα.
Τεσταρισμένο
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Απλά κάτι εξτραδακια έχει στη βάση του μονόδρομου.
Όπως; Δε βλέπω κάτι διαφορετικό, βλέπω να λείπει η τσιμούχα που αδιαβροχοποιεί τη βάση όταν δεν χρησιμοποιείται το GPS.
 
Top Bottom