Gps Γνωμες... Λεφτα απο 400 εως 600

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το γνωρίζω...
Ο Μάνος μίλησε για internet χωρίς να έχει sim και γι'αυτό ρώτησα αν λειτουργεί μέσω hotspot...
Ίσως ο Μάνος εννοεί ότι όταν είναι σε χώρο με WiFi, κατεβάζει τους χάρτες αναλόγως του απλικέισο και τους έχει σε πλοήγηση εκτός σύνδεσης.

Το Hotspot τραβάει πολύ μπαταρία και δεδομένα από το κινητό και δεν είναι καλή ιδέα.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Οκ ολες γνωμες δεκτες... Αρχικα μανιακε το p10 pro ποιο ειναι δεν το βρισκω... Καλη λυση για αδιαβροχο κινητο μαζι σου. Απλα να πω κατι αλλο τα παιδια στα σταν απο τα πρωτα χλμ που κανα στην τουρκια ξεμειναν απο κινητα λογω θερμοκρασιων!!!! Γιαυτο δεν ξερω τι και πως... Επισης με το κινητο δουλευω το tom tom και εχω και κατι αλλα, αλλα δεν μπορω να φτιαχνω απο την προηγουμενη point to point γιατι με βγαζει και σε χωματοδρομους, δεν ξερω η εγω δεν ξερω να τα χρησιμοποιω.....

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Haweui p10pro.... Τώρα έχει βγει το p30 pro νομίζω.
Δεν θέλω να συγκρίνω τηλέφωνα με GPS σε ακραίες συνθήκες.
Σιγουρα τα GPS είναι πιο "ειδικά" μηχανήματα.
Μιλάω για χρήση στα ταξίδια που κάνω εγώ και όχι για στεπες ερήμους κλπ ομορφιες.

Και πάλι λέω δεν θέλω να σε επηρεάσω, απλά αναφέρω την δική μου χρήση.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ναι αλλα μας εβαλες σε σκεψεις τωραααα χαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Να πω και εγώ μετά από χρόνια ενασχόλησης με τα GPS γιατί δεν χρησιμοποιω τα κινητά τόσο σε ταξίδι με μηχανή όσο και σε οποιαδήποτε δραστηριότητα στο βουνο(ορειβασία κλπ).

1. Αυτονομία.Δεν υπάρχει κινητό που να αντέχει πάνω από 3 ώρες με συνεχη καταγραφή, ενώ ένα καλό GPS βγάζει άνετα πάνω από 6-7 ώρες.
2.Σιγουρα τα καινούργια κινητά έχουν πιστοποίηση ως προς την αδιαβροχοποίηση τους αλλά με τίποτε δεν αντέχουν σε κακουχίες,πτώσεις,υψηλές θερμοκρασίες,όταν τα GPS με το σκληρό περίβλημα τους δεν έχουν τέτοια προβλήματα.
3.Δοκιμάστε να χρησιμοποιήστε κινητό με τα γάντια φορεμένα και θα γελάσει κάθε πικραμένος.
4.Προτιμω να χάσω μια συσκευή από κάποια απρόοπτο παρά 2 μαζί.

Κατά την γνώμη μου επένδυσε σε κάποιο αξιόλογο GPS εάν πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις πάνω από 3-5 φορές το χρόνο.Εαν όχι και τα κινητά την δουλειά την κάνουν,
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Στο τέλος στα δικά μου θα καταλήξετε
ρωτώντας πας...
δάχτυλο...
εκκλησίες ....
χαρτες
κινητό..

Αφού..!!!!
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
αγορασε gps το κινητο εχει τζαμι και αναθεμα αν βλεπεις .και στον ηλιο θα κλεισει λογο θερμοκρασιας πραγματι να εχεις ενα κινητο μαζι σου αλλα για ωρα αναγκης
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό με τις θερμοκρασίες και τις υγρασιες δεν ισχύει για τα premium κινητά... Το λέω γιατί το χρησιμοποιώ 2 χρόνια σε ακραίες συνθήκες χώμα, καταιγίδες, ζέστη, πάγο.

Μιλάω για το p10pro...της hawuei.

Δεν θέλω να συγκρίνω το smartphone με ένα GPS, απλα επισημαίνω ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα τα "καλά" κινητά σε δύσκολες συνθήκες.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Καποτε εβλεπες αρκετα gps στην αγορα και τωρα ειναι μετρημενα στα δαχτυλα.Αν πεις γι αυτα των μηχανων στα μισα δαχτυλα του ενος χεριου.Αυτο κατα την αποψη μου μας λεει οτι το gps με την μορφη που το ξεραμε πεθαινει.

Δεν ειμαι οπαδος της πλοηγησης με κινητο γιατι δεν με βολευει.Αν ομως ημουν θα πηγαινα να παρω ενα κινητο nomu s10 με 170 ευρω,το οποιο το εχω πανω απο εναν χρονο και το εχω περασει απο τα σαραντα κυματα,και θα του περνουσα οτι χαρτες τραβουσε η ψυχη μου.

Αντεχει μεσα σε νερο,αντεχει κραδασμους,αντεχει σε πεσιματα και περα απο τις μαζεμενες του διαστασεις,η μπαταρια κραταει 4-5 μερες και ολα σε ενα.

Λαθος κατα την αποψη μου να επενδυσει καποιος σε ακριβο gps αυτη τη στιγμη.Σε ενα δυο χρονια θα τα χαριζουν και δεν θα γυριζει κανεις να τα κοιταξει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξέχασα.... Μιας και το αναφέρει και ο Παναγιώτης.
Όταν το έχω στη βάση της μηχανής φορτίζει συγχρόνως... Πάντα.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εγώ είχα ένα zumo και παλαιότερα ένα άλλο garmin τα οποίο χρησιμοποίησα ελάχιστα. Γενικά δεν με πολύ βολεύουν προσωπικά τα GPS ούτε στη μηχανή ούτε στο αυτοκίνητο. Κάνω πάντα χρήση του κινητού τόσο σε ταξίδια εντός όσο και εκτός. Το κινητό βρίσκεται μέσα σε θήκη και συνδεδεμένο πάντα στην πρίζα της μηχανής ενώ οδηγώ. Μου αρέσει να κάνω χρήση τους χαρτες του Γουγλη. Εύκολοι άμεσοι και πάντα ενημερωμένοι. Αυτα
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Σε εμενα εχουν χαλασει 2 κινητα premium σε δυο μεγαλα ταξιδια και με αφησαν χωρις επικοινωνια , αν θελουμε να κανουμε χαρτογραφηση η λυση ειναι μονο gps - ploter ουσιαστηκα και οχι ενας πλοηγος (montana -montera - 276cx)
Στα ταξιδια μονο gps ,μεσα στην πολη κινητο με sygic k google maps και με το trafic on (huawei p20)

apos.zeitou πριν δωσεις χρηματα , παρε ενα gps απο ενα φιλο να πας ενα διημερο να δεις αν σε βολευει ,φτιαξε την διαδρομη ,δες το στην χρηση και μετα αποφασισε .
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
εγω πλοηγο με gps αυτοκινητου το πηρα 85 ευρω 5 ιντσες γκαρμιν και εχω γυρισει ολη την ευρωπη με δαυτο και εχω και ενα κινητο σπεαρ δεν δινω φραγκο παραπανω
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Αυτό με τις θερμοκρασίες και τις υγρασιες δεν ισχύει για τα premium κινητά... Το λέω γιατί το χρησιμοποιώ 2 χρόνια σε ακραίες συνθήκες χώμα, καταιγίδες, ζέστη, πάγο.

Μιλάω για το p10pro...της hawuei.

Δεν θέλω να συγκρίνω το smartphone με ένα GPS, απλα επισημαίνω ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα τα "καλά" κινητά σε δύσκολες συνθήκες.
ποσο κανει το τηλ που αναφερεσε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ποσο κανει το τηλ που αναφερεσε
Γυρω στα 500 ευρω......αλλα μλαμε για τηλεφωνο και οχι gps.
Ξαναλεω οτι δεν θελω να συγκρινω, εκανα αναφορα σχετικα με την χρηση που κανω εγω τα τελευταια χρονια, αν και εχω gps zumo 660.
Δεν με βολευει ουτε η ταχυτητα του, ουτε η οθονη του...ουτε τιποτα.
Η καθημερινοτητα και η εξοικιωση με ενα συγχρονο τηλεφωνο, με εκανε και απεριψα την χρηση του gps.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Σε ενα κινητό μπορείς να βάλεις όσα προγραμματα σε βολεύει, η διαδρομή περνάει πάρα πολύ εύκολα, σχεδιάζω τις διαδρομές μου στο itnconverter και τις περνάω κατευθείαν στο κινητό μου και στα τρία προγράμματα πλοήγησης(sygic,copilot kai mapfactor navigator) που έχω πολύ εύκολα. Δεν ξερω πραγματικά αν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για συσκευη gps που περιορίζεσαι σε ενα πρόγραμμα ουσιαστικά. Τώρα μου έχει κάνει νερά το κινητό που έχω ενα xiaomi redmi note 4 μία φορτίζει μία δεν φορτίζει σαν να εχει χαλάσει η θύρα του αν και την έχω αλλάξει συνεχίζει το ίδιο δεν ξερω γιατί και γλυκοκοιτάω να πάρω το lg q7 LG Q7 Dual SIM Smartphone FullVision 5.5 | LG ItaliaLG Q7 Dual SIM Smartphone FullVision 5,5 | LG Ελλάς στα 135 ευρώ που είναι και αδιαβροχο και πιστοποιημένο σύμφωνα με στρατιωτικές προδιαγραφές.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καποτε εβλεπες αρκετα gps στην αγορα και τωρα ειναι μετρημενα στα δαχτυλα.Αν πεις γι αυτα των μηχανων στα μισα δαχτυλα του ενος χεριου.Αυτο κατα την αποψη μου μας λεει οτι το gps με την μορφη που το ξεραμε πεθαινει.

Δεν ειμαι οπαδος της πλοηγησης με κινητο γιατι δεν με βολευει.Αν ομως ημουν θα πηγαινα να παρω ενα κινητο nomu s10 με 170 ευρω,το οποιο το εχω πανω απο εναν χρονο και το εχω περασει απο τα σαραντα κυματα,και θα του περνουσα οτι χαρτες τραβουσε η ψυχη μου.

Αντεχει μεσα σε νερο,αντεχει κραδασμους,αντεχει σε πεσιματα και περα απο τις μαζεμενες του διαστασεις,η μπαταρια κραταει 4-5 μερες και ολα σε ενα.

Λαθος κατα την αποψη μου να επενδυσει καποιος σε ακριβο gps αυτη τη στιγμη.Σε ενα δυο χρονια θα τα χαριζουν και δεν θα γυριζει κανεις να τα κοιταξει.
Όπως πολύ σωστά λες το GPS πεθαίνει με τη μορφή που ξέραμε. Αυτό συμβαίνει -κυρίως- γιατί πλέον τα εργοστάσια αυτοκινήτων ενσωματώνουν τον πλοηγό μέσα στο cockpit του οχήματος. Δηλαδή όχι μόνο δεν αντικαταστάθηκε από τα κινητά τηλέφωνα αλλά εξελίχθηκε κιόλας.

Σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα στις μοτοσυκλέτες αυτός ο τομέας υστερεί. Για αυτό και μόνο το λόγο είναι πολύ σημαντικό οι μηχανές στα ταξίδια να έχουν GPS γιατί η επικοινωνία με τους δορυφόρους και οι επιπλέον πληροφορίες που σου παρέχουν είναι πιο άμεσες και πιο εύκολες (σε πολλές χώρες έχεις πρόσβαση και σε πρακτικές πληροφορίες όπως κίνηση, ατυχήματα, συν ότι πλέον σου παρέχουν και πληροφόρηση από το κινητό όπως κλήσεις/μηνύματα). Είναι η διαφορά μεταξύ μιας επαγγελματικής DSLR με μια Compact φωτογραφική μηχανή (που πλέουν και αυτές κάνουν πολλά αλλά πρέπει να σκαλίζεις διαρκώς το μενού).

Τα κινητά έχουν μπει τόσο έντονα στη ζωή μας που η εξοικείωση μαζί τους μας κάνει να "νομίζουμε" τελικά πως είναι πιο εύκολα και πιο εύχρηστα. Στη πραγματικότητα δε μπορείς να κάνεις τίποτα μαζί τους εν κινήσει και όταν σταματήσεις στις περισσότερες περιπτώσεις πρέπει να βγάλεις και τα γάντια. Για μένα το κινητό είναι κατάλληλο μόνο για τις πόλεις γιατί αποτελεί μέρος της καθημερινότητας μας και είναι πιο εύκολο να κουβαλάμε μόνο μία συσκευή.

Προσωπικά πήρα GPS μόνο για τις μεγάλες ΟνΟφφ-άδες και δεν επέλεξα τυχαία να έχει κουμπιά. Την ώρα που οδηγώ σε χωμάτινες πατάω ένα κουμπάκι και έχω απευθείας, zoom-in, πατάω ένα άλλο κι έχω zoom-out. Με ένα joystick σε ρόλο ποντικιού μετακινούμαι στην οθόνη δεξιά και αριστερά. Μπορώ και σχεδιάζω διαδρομές επιτόπου ή καταγράφω ίχνος σε αχαρτογράφητες περιοχές. Κάποια από αυτά μπορείς να τα κάνεις και με κινητό αλλά όχι με την ίδια ευκολία. Αντιθέτως μέσω του GPS μπορώ και εκμεταλλεύομαι όλες τις ευκολίες του κινητού έχοντας το στη τσέπη μου συνδεδεμένο με το GPS, π.χ. διαρκείς πληροφορίες για τις καιρικές συνθήκες.

Τα σύγχρονα GPS δεν είναι αυτά που ήταν κάποτε.

Edit: Με όλα τα πλεονεκτήματα των κουμπιών και μάλιστα ιδιαίτερα αυτά που σου δίνουν απευθείας πρόσβαση σε λειτουργίες, υπάρχει κι ένα μειονέκτημα που αφορά την αναζήτηση δνσων μέχρι να καταλάβει το λεξιλόγιο τι ψάχνεις.

Σε εμενα εχουν χαλασει 2 κινητα premium σε δυο μεγαλα ταξιδια και με αφησαν χωρις επικοινωνια , αν θελουμε να κανουμε χαρτογραφηση η λυση ειναι μονο gps - ploter ουσιαστηκα και οχι ενας πλοηγος (montana -montera - 276cx)
Στα ταξιδια μονο gps ,μεσα στην πολη κινητο με sygic k google maps και με το trafic on (huawei p20)

apos.zeitou πριν δωσεις χρηματα , παρε ενα gps απο ενα φιλο να πας ενα διημερο να δεις αν σε βολευει ,φτιαξε την διαδρομη ,δες το στην χρηση και μετα αποφασισε .
Ακριβώς αυτό. Το κινητό είναι ένα πολύ καλό backup για τα ταξίδια κι όπως έγραψα κι εγώ και ο Κωνσταντίνος, στη πολή μπορεί να έχει πρωτεύοντα ρόλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εγώ έχω μερικές ενστάσεις για το κινητό
1 Δεν μ αρέσει το ένα σε όλα γιατί αν χαθεί το ένα πάνε όλα
2 Ο γούγλης με κάνει βόλτες, ίσως γιατί από εκεί περνάει το πόπολο,
3 Το κινητό έχει μικρή οθόνη
Από την άλλη μια 600άρα είναι πολλά λεφτά για τζι πιες (και για τηλέφωνο)
Αν το χρησιμοποιούσα καθημερινά θα ήταν άλλη ιστορία αλλά μια στο τόσο…???
Ξέρωγω….
Το χίερ δεν το έχω τεστάρει ακόμα δείχνει πιο καλό σαν πρόγραμμα πλοήγησης
:cns:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ έχω μερικές ενστάσεις για το κινητό
1 Δεν μ αρέσει το ένα σε όλα γιατί αν χαθεί το ένα πάνε όλα
2 Ο γούγλης με κάνει βόλτες, ίσως γιατί από εκεί περνάει το πόπολο,
3 Το κινητό έχει μικρή οθόνη
Από την άλλη μια 600άρα είναι πολλά λεφτά για τζι πιες (και για τηλέφωνο)
Αν το χρησιμοποιούσα καθημερινά θα ήταν άλλη ιστορία αλλά μια στο τόσο…???
Ξέρωγω….
Το χίερ δεν το έχω τεστάρει ακόμα δείχνει πιο καλό σαν πρόγραμμα πλοήγησης
:cns:
Δεν έχεις άδικο...
 
Top Bottom