GPS Πώς μεταφερω διαδρομη απο Google Maps στο android κινητο?

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Δεν φαίνονται οι φωτογραφίες καθαρά και με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Λίγη βοήθεια παρακαλώ.
Άνοιξέ το post με το πρόγραμμα πλοήγησης στο κινητό. ;) Ή δες το στο pc.

Κώστα (matho) νομίζω μπορείς να κάνεις και επισύναψη το pdf (αν δεν επιτρέπεται, βάλ'το σ' ένα zip).

_________________
Ντακάρετε-φον
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ωραία η λύση...πες μου τώρα για το αντοιστιχο για iphone
Για i-phone δεν εχω ασχοληθει ποτέ...Ισως αν δεις τα αρχεια που φτιαχνει ο ΙΤΝ manager και καποιο απο αυτα αναγνωριζει το i-phone αν εχεις εκει το Sygic,να κανεις δουλεια...Δοκιμασε το.Παραπανω δεν ξερω να βοηθησω σε iphone.

Απορια να ξερει κάποιος: Ο ΙΤΝ manager στα διαθεσιμα format που εχει για export γνωριζει καποιος ποιο ειναι το αντιστοιχο export που ειναι συμβατο με το Here Maps???
Στο Κινητο μου (Μicrosoft Lumia 640 LTE) εχει τα Here Maps. Τα οποια για τουριστικη χρηση ειναι μια χαρα σχεδον στο 90% των περιπτωσεων που τα εχω χρειαστει.
Δες ενα αρχειο διαδρομης που εχεις σωσει στο here maps,τι καταληξη εχει(φαινεται σε ενα PC αν το σωσεις εκει)και τσεκαρε αν εχει αντιστοιχα αρχεια μετατροπης το ITN...
Δες και το Sygic...εχω και εγω το Here Maps αλλά πιο πολυ με βολευει το Sygic,χωρις να θελω να επιμεινω...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σε android η εφαρμογή MAPSme λειτουργεί και offline αφού πρώτα έχεις κατεβάσει τους ανάλογους χάρτες σπίτι σου ή αλλου με wifi αν δε θέλεις να χρησιμοποιήσεις δεδομένα του δικτύου σου.
Αν λες για το Google Maps,αυτη την εφαρμογη,ναι μεν λειτουργει offline αλλά αν χαθεις και θελησει να κανει αυτοματο επαναπρογραμματισμο ΔΥΣΤΥΧΩΣ θελει συνδεση νετ για να το κανει...αλλιως τελος η διαδρομη.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Όχι είναι αλλη εφαρμογη.δες τη στο play store. Κατεβάζεις και χαρτες ,έχει Ήπειρο,Πελοποννησιακός,Κρητη κλπ. για να χρησιμοποιείται και offline.είναι καλή για να προβαλεις και να κάνεις πλοήγηση διαδρομών που έχεις δημιουργήσει με κερσορα εσύ μέσω google earth.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Μπράβο ρε Κώστα ......να το μάθω και δεν θα χάνομαι :p:p
 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
Για i-phone δεν εχω ασχοληθει ποτέ...Ισως αν δεις τα αρχεια που φτιαχνει ο ΙΤΝ manager και καποιο απο αυτα αναγνωριζει το i-phone αν εχεις εκει το Sygic,να κανεις δουλεια...Δοκιμασε το.Παραπανω δεν ξερω να βοηθησω σε iphone.


Δες ενα αρχειο διαδρομης που εχεις σωσει στο here maps,τι καταληξη εχει(φαινεται σε ενα PC αν το σωσεις εκει)και τσεκαρε αν εχει αντιστοιχα αρχεια μετατροπης το ITN...
Δες και το Sygic...εχω και εγω το Here Maps αλλά πιο πολυ με βολευει το Sygic,χωρις να θελω να επιμεινω...
Δεν εμφανιζει κατι οσο αφορα αρχειο κ καταληξη στο φυλλομετρητη Ή τουλαχιστον δε φαινεται στη μπαρα του φυλλομετρητη το αρχειο (πχ .html κλπ) ... το ασχημο ειναι οτι αποθηκευω στη σελιδα μαι διαδρομη κ ενω επιλεγω συχρονισμο στο κινητο δε μεταφερεται απο η αποθηκευμενη διαδρομη... ωστε να εμφανιστει.
 

Billy-Bo

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200GS 07'
Κατεβασε στο κινητο σου την εφαρμογη gpx viewer . Κανε εξαγωγη του χαρτη στο google σαν kmz και ανοιξε τον με την εφαρμογη. Αν και το κινητο σου εχει gps το ενεργοποιεις και εχεις την διαδρομη σε σχεση με το στιγμα σου και την ακολουθεις.
Καλημέρα Βαγγέλη! Εξαγωγή του χάρτη στο google σαν kmz πως το κάνεις?
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Καλημέρα Βαγγέλη! Εξαγωγή του χάρτη στο google σαν kmz πως το κάνεις?
Καλημερα αφου κανεις την χαραξη που θελεις, απο το μενου αριστερα πανω. Εννοειται οτι εχεις δημιουργησει λογαριασμο με το mail σου και εχεις ανοιξει το my maps
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κατεβασε στο κινητο σου την εφαρμογη gpx viewer . Κανε εξαγωγη του χαρτη στο google σαν kmz και ανοιξε τον με την εφαρμογη. Αν και το κινητο σου εχει gps το ενεργοποιεις και εχεις την διαδρομη σε σχεση με το στιγμα σου και την ακολουθεις.
Βαγγελη θα κατεβασω να δοκιμασω κι αυτο τον τροπο γιατι το ΙΤΝ δυστυχως,δοκιμαστηκε και δεν εμεινα ικανοποιημενος...Διοτι δεν εφαρμοζεται επακριβως ως διαδρομη αποθηκευμενη στο sygic και οταν μπαινεις στα βουνα,σε αφηνει ξεκρεμαστο οταν οι δρομοι στενευουν...με αποτελεσμα να χανει τη διαδρομη και να προσπαθει επαναπρογραμματισμο χωρις ουσια και αφηνοντας σε με το Χαρτη τον κλασσικο να ψαχνεσαι...
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Βαγγελη θα κατεβασω να δοκιμασω κι αυτο τον τροπο γιατι το ΙΤΝ δυστυχως,δοκιμαστηκε και δεν εμεινα ικανοποιημενος...Διοτι δεν εφαρμοζεται επακριβως ως διαδρομη αποθηκευμενη στο sygic και οταν μπαινεις στα βουνα,σε αφηνει ξεκρεμαστο οταν οι δρομοι στενευουν...με αποτελεσμα να χανει τη διαδρομη και να προσπαθει επαναπρογραμματισμο χωρις ουσια και αφηνοντας σε με το Χαρτη τον κλασσικο να ψαχνεσαι...
Αν χρειαστεις βοηθεια μην κολησεις στειλε μηνυμα η παρε τηλ
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αν χρειαστεις βοηθεια μην κολησεις στειλε μηνυμα η παρε τηλ
Το βλεπω τωρα αλλά γμτ...θελει ιντερνετ συνδεση ε;...:(Εγω εχω μονο wifi...Δεν υπαρχει τροπος να κατεβασω το Χαρτη κ να απεικονιζεται χωρις συνδεση.Και να βλεπω με το GPS αν πηγαινω σωστα τη διαδρομη;:UH:
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Το βλεπω τωρα αλλά γμτ...θελει ιντερνετ συνδεση ε;...:(Εγω εχω μονο wifi...Δεν υπαρχει τροπος να κατεβασω το Χαρτη κ να απεικονιζεται χωρις συνδεση.Και να βλεπω με το GPS αν πηγαινω σωστα τη διαδρομη;:UH:
Εγω παλαιοτερα ειχα ενα μικρο tablet αντι για gps μια καρτα cosmote και με 5 ευρω ειχα ιντερνετ παντου και για αυτη τη δπυλεια μου εφτανε ενα μηνα. Και εκανα σουπερ την δπυλεια μου με ακριβεια. Τωρα απλα το κανω στο κινητο μου αφου εχει μεγαλη οθονη
 

surikenjim

Μέλος
Περιοχή
Ν.ΚΟΣΜΟΣ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
kawasaki KLX250S
Το βλεπω τωρα αλλά γμτ...θελει ιντερνετ συνδεση ε;...:(Εγω εχω μονο wifi...Δεν υπαρχει τροπος να κατεβασω το Χαρτη κ να απεικονιζεται χωρις συνδεση.Και να βλεπω με το GPS αν πηγαινω σωστα τη διαδρομη;:UH:
Καλησπέρα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Orax Maps, εφαρμογή που θα βρεις στο play store. Εξάγεις την διαδρομή που θέλεις σε αρχείο KMZ ή KML και την αποθηκεύεις στην κάρτα SD του κινητού. Ανοίγεις το orax maps, την βρίσκεις και την ανοίγεις. Αυτό ήταν, την ακολουθείς μόνο με στίγμα GPS, χωρίς να χρειάζεσαι internet. Απαραίτητη προυπόθεση, πριν την διαδρομή να το ανοίξεις με το wi-fi, ώστε να αποθηκεύσεις τον εκάστοτε χάρτη στην μεγέθυνση που θέλεις. Ετσι θα μπορέσεις και να ζουμάρεις αν χρειαστεί σε κάποιο σημείο. Είναι εύκολο πάντως, με λίγες δοκιμές θα το καταλάβεις γρήγορα πως δουλεύει.:friendship:
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Καλησπέρα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Orax Maps, εφαρμογή που θα βρεις στο play store. Εξάγεις την διαδρομή που θέλεις σε αρχείο KMZ ή KML και την αποθηκεύεις στην κάρτα SD του κινητού. Ανοίγεις το orax maps, την βρίσκεις και την ανοίγεις. Αυτό ήταν, την ακολουθείς μόνο με στίγμα GPS, χωρίς να χρειάζεσαι internet. Απαραίτητη προυπόθεση, πριν την διαδρομή να το ανοίξεις με το wi-fi, ώστε να αποθηκεύσεις τον εκάστοτε χάρτη στην μεγέθυνση που θέλεις. Ετσι θα μπορέσεις και να ζουμάρεις αν χρειαστεί σε κάποιο σημείο. Είναι εύκολο πάντως, με λίγες δοκιμές θα το καταλάβεις γρήγορα πως δουλεύει.:friendship:
Ωραιος αδελφε Δημητριε θα το δω και ετσι θα το δοκιμασω..:thinking::friendship:
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Δημητρη ευχαριστω.θα το τεσταρω να δω αν δουλεψει.
Εγώ το orux maps χρησιμοποιώ κ έχω κ ένα Sony GPS tracker σαν 2ο (το οποίο τελικά έχει γίνει 1ο καθώς δεν καταναλώνει τρελο ρευμα).
 
Top Bottom