GPS για πόλη αποκλειστικά

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Παιδες,
ψαχνω GPS για πόλη αποκλειστικά , οχι για μοτο για αυτοκινητο, απλα πλοηγηση στην πολη, ευκολο χειρισμο , να εχει ολα τα δρομακια :D:D !!!! και να ειναι οικονομικο !!!!

για πειτε καμια γνωμη.....

αυτο? ή μηπως αυτο?

ή παιζει και κατι αλλο?
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Το τηλέφωνο σου δεν κάνει; από τα 2 πάντως το 2ο νομίζω. Καλό πρόγραμμα ,πιο μεγάλη οθόνη, και χάρτες Ευρώπη
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εχω το ΤΟΜ ΤΟΜ.

Πολυ καλοι χαρτες,συνεχεια ανανεωνεται δωρεαν ,σχετικα βολικο στη χρηση του.Μερικες φορες οταν κινουμε με μεγαλη ταχυτητα σε περιοχη με ψηλα κτιρια ψιλοζοριζετε.

Καποια ΤΟΜ ΤΟΜ υπερθερμαινονται και σταματανε να φορτιζονται μεχρι να πεσει η θερμοκρασια τους.
 

aadam

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
BMW R1200 GS ADV '08
Οι ανάγκες σου είναι πολύ περιορισμένες. Απ' ότι καταλαβαίνω χρειάζεσαι ένα gps όπου θα χρειαστείς στην 'δύσκολη'...
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πάρεις μία extra συσκευή (άνω των 100 ευρώ) για να τη χρησιμοποιείς μία στις τόσες...
Πλέον στις λύσεις gps πηγαίνουν όσοι σχεδιάζουν διαδρομές κλπ.
Όπως σου λέει και ο tsak8 χρησιμοποίησε το κινητό σου.
Εάν πάλι το κινητό σου δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο (πράγμα δύσκολο) ή θες μία μεγαλύτερη οθόνη με κλειστά τα μάτια παίρνεις ένα tablet με gps π.χ. skroutz από 70 ευρώ περίπου, φορτώνεις από android market τους χάρτες sygic και σου μένει και σαν tablet για να κάνεις και ότι άλλο θες...
Για να καταλάβεις τι εννοώ δες τι χρησιμοποιούν όλοι οι επαγγελματίες οδηγοί ταξί σήμερα...tablet!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Οι ανάγκες σου είναι πολύ περιορισμένες. Απ' ότι καταλαβαίνω χρειάζεσαι ένα gps όπου θα χρειαστείς στην 'δύσκολη'...
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πάρεις μία extra συσκευή (άνω των 100 ευρώ) για να τη χρησιμοποιείς μία στις τόσες...
Πλέον στις λύσεις gps πηγαίνουν όσοι σχεδιάζουν διαδρομές κλπ.
Όπως σου λέει και ο tsak8 χρησιμοποίησε το κινητό σου.
Εάν πάλι το κινητό σου δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο (πράγμα δύσκολο) ή θες μία μεγαλύτερη οθόνη με κλειστά τα μάτια παίρνεις ένα tablet με gps π.χ. skroutz από 70 ευρώ περίπου, φορτώνεις από android market τους χάρτες sygic και σου μένει και σαν tablet για να κάνεις και ότι άλλο θες...
Για να καταλάβεις τι εννοώ δες τι χρησιμοποιούν όλοι οι επαγγελματίες οδηγοί ταξί σήμερα...tablet!
Με το tablet πρεπει να εισαι μονιμα συνδεδεμενος με το internet?
 

aadam

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
BMW R1200 GS ADV '08
Στα χαρακτηριστικά tablet θα πρέπει να κοιτάξεις να υποστηρίζει gps και όχι gps-a.
Τα tablet που δεν παίρνουν sim (που είναι και πιο φθηνά) υποστηρίζουν το απλό gps.
Για να καταλάβεις, το gps-a σημαίνει ότι χρειάζεται υποστήριξη δικτύου δηλαδή μέσω sim κατεβάζει data άρα χρεώνεσαι. Αν το tablet δεν παίρνει sim και έχει gps τότε πώς θα χρεωθείς;;;

Σε κάθε περίπτωση πριν καταλήξεις σε tablet, ρώτα τον υπάλληλο αν χρειάζεται internet για να δουλέψει το gps για να είσαι και εσύ 100% σίγουρος. Στο 90 και % των περιπτώσεων δεν χρειάζεσαι internet.
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Στα χαρακτηριστικά tablet θα πρέπει να κοιτάξεις να υποστηρίζει gps και όχι gps-a.
Τα tablet που δεν παίρνουν sim (που είναι και πιο φθηνά) υποστηρίζουν το απλό gps.
Για να καταλάβεις, το gps-a σημαίνει ότι χρειάζεται υποστήριξη δικτύου δηλαδή μέσω sim κατεβάζει data άρα χρεώνεσαι. Αν το tablet δεν παίρνει sim και έχει gps τότε πώς θα χρεωθείς;;;

Σε κάθε περίπτωση πριν καταλήξεις σε tablet, ρώτα τον υπάλληλο αν χρειάζεται internet για να δουλέψει το gps για να είσαι και εσύ 100% σίγουρος. Στο 90 και % των περιπτώσεων δεν χρειάζεσαι internet.
Δεν ξέρω ποιος στα έχει πει αυτά αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι.
AGPS σημαίνει πράγματι assisted GPS, αλλά:
1) Το 99.99% των συσκευών με AGPS, έχουν και κανονικό GPS.
2) Το AGPS δεν υποχρεώνει internet ή χρέωση (ναι γίνεται και έτσι) μια και "προσανατολίζεται" χοντρικά απλώς από τα ID των κυψελών του παρόχου. Πράγμα που δεν κοστίζει.

Χρέωση από Internet θα έχει με συστήματα που θέλουν να σηκώνουν τους χάρτες από το Internet (πχ. Google Maps - που και εκεί υπάρχει τρόπος να το παρακάμψεις και να τους έχεις φυλαγμένους από το σπίτι σου). Με προγράμματα με δικούς τους χάρτες ΔΕΝ θα έχει σύνδεση με Internet.
 

aadam

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
BMW R1200 GS ADV '08
Εγώ ξέρω ότι το AGPS δουλεύει μόνο με δεδομένα κινητού ανοιχτό πράγμα που σημαίνει ότι κατεβάζει data άρα...internet.
Τώρα ο φίλος δεν χρειάζεται tablet με sim άρα όποιο tablet με GPS πάρει δεν χρειάζεται internet.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Το A GPS κάνει αυτό που λέει. Βοηθά το GPS να βρεθεί γρήγορα σήμα.και χωρίς αυτό το μηχάνημα δουλεύει. Μπορείς αν έχεις κινητό να έχεις κλειστά τα δεδομένα ώστε να μην χρεώνεται, αν και ο όγκος που χρησιμοποιεί είναι ελάχιστος.
 
Reactions: NLS

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Εγώ ξέρω ότι το AGPS δουλεύει μόνο με δεδομένα κινητού ανοιχτό πράγμα που σημαίνει ότι κατεβάζει data άρα...internet.
Τώρα ο φίλος δεν χρειάζεται tablet με sim άρα όποιο tablet με GPS πάρει δεν χρειάζεται internet.
Το AGPS δουλεύει όπως είπα.
Αν πρέπει να δώσω λίγο credit στα λεγόμενα μου:

- Ασχολούμαι με υπολογιστές και τεχνολογία από τα 9 μου, δηλ. εδώ και 32 χρόνια.
- Τα μισά και βάλε, επαγγελματικά.
- Πρώτα μου GPS ήταν πριν πάνω από 15 χρόνια και όχι μόνο σκέτα, αλλά και πατέντες με CF κάρτες πάνω σε αρχαία PDA, χωρίς σοβαρά προγράμματα και εποχή που ξεκίναγε η TomTom (στην οποία έχω πάει και στα γραφεία της στο Amsterdam) και δεν είχε βέβαια Ελλάδα... τότε τους έψηνα να βάλουν Ελλάδα επειδή ΘΑ παίρναμε την Ολυμπιάδα. Χάρτες τοπικούς; Σκανάρισμα χάρτινων χαρτών και καλιμπράρισμα τους με το χέρι (!) επισκεπτόμενος τρία σημεία του χάρτη! (ΠΡΟ Google Maps). Πράγματα όπως AGPS, δεν τα έμαθα καν μετά, θυμάμαι όταν ξεκίναγαν να συζητάνε τι ΘΑ είναι ΟΤΑΝ μπουν.

...νομίζω ξέρω τι λέω και το δικό μου "ξέρω" είναι κανονικό.
(και γενικά όταν δεν ξέρω συνήθως δεν μιλάω ή λέω τη μαγική λέξη "νομίζω")

Φιλικά πάντα αν και δεν φαίνεται - απλώς όταν κάποιος πάει να αντιπαρατεθεί σε τεχνολογικά θέματα αυξάνεται η αδρεναλίνη μου. :D (ξερόλας και έτσι :p)
 
Τελευταία επεξεργασία:

aadam

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
BMW R1200 GS ADV '08
Είμαστε εδώ για να λέμε ότι ξέρουμε, να διορθώνουμε όσα νομίζουμε ότι ξέρουμε αλλά και να μαθαίνουμε.
Μπηχτές εντός παρενθέσεων δεν νομίζω ότι είναι ο καλύτερος εαυτός σου... Εάν κάποιος πιστεύει ότι ξέρει, θα γράψει την γνώμη του, και οι υπόλοιποι οφείλουν να τον διορθώσουν, όπως σωστά και έκανες π.χ. σε εμένα ας πούμε.
Και αφού όντως ξέρεις και ευχαρίστως να με διορθώσεις. Το AGPS δουλεύει και χωρίς δεδομένα ανοιχτό;

Τώρα όσον αφορά τον φίλο που ίσως να ενδιαφέρεται για tablet το αποτέλεσμα είναι ότι δεν χρειάζεται κινητό με sim άρα AGPS και επίσης όχι δεν χρειάζεται internet για να δουλέψει ως GPS.
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Είμαστε εδώ για να λέμε ότι ξέρουμε, να διορθώνουμε όσα νομίζουμε ότι ξέρουμε αλλά και να μαθαίνουμε.
Μπηχτές εντός παρενθέσεων δεν νομίζω ότι είναι ο καλύτερος εαυτός σου... Εάν κάποιος πιστεύει ότι ξέρει, θα γράψει την γνώμη του, και οι υπόλοιποι οφείλουν να τον διορθώσουν, όπως σωστά και έκανες π.χ. σε εμένα ας πούμε.
Και αφού όντως ξέρεις και ευχαρίστως να με διορθώσεις. Το AGPS δουλεύει και χωρίς δεδομένα ανοιχτό;

Τώρα όσον αφορά τον φίλο που ίσως να ενδιαφέρεται για tablet το αποτέλεσμα είναι ότι δεν χρειάζεται κινητό με sim άρα AGPS και επίσης όχι δεν χρειάζεται internet για να δουλέψει ως GPS.
Γι' αυτό είμαστε εδώ ναι.

Δεν πάσχισα ποτέ να βγάλω τον καλύτερο εαυτό μου, όποιος με εκτιμάει, με εκτιμάει για ότι είμαι.
Οι παρενθέσεις αφορούσαν εμένα. Όταν για κάτι δεν είμαι σίγουρος, λέω "νομίζω" (οκ πράγματι εσύ δεν είπες τη λέξη αυτή, αν αυτό θεωρείς μπιχτή). Ο ξερόλας είμαι εγώ στο θέμα τεχνολογιών σχετικών με την πληροφορική (και τη λέξη την αποδέχομαι με όλες τις έννοιες καλές και κυρίως κακές).
Γενικά για να το ξεκαθαρίσω ξανά, αρεστός μπορεί να έχω πασχίσει να είμαι σε εργοδότες (όταν δεν ήμουν ελ. επαγγελματίας κυρίως) ή σε γυναίκες που με ενδιέφεραν (προ γάμου). Αλλού, είμαι όπως είμαι και πολλοί εκτιμούν ακριβώς αυτή μου την αφιλτράριστη ευθύτητα (φίλος μου ξαναμίλησε μετά από 8 χρόνια πχ. επειδή τότε ανακάλυψε ότι είχα δίκιο πριν 8 χρόνια). Αυτά για το θέμα καλύτερου και χειρότερου εαυτού. :) Όλοι εκτιθέμεθα σε ένα δημόσιο χώρο.

Πάμε στο θέμα αντί για τις εγωιστικές μου βλακείες:

Πράγματι δεν χρειάζεται κινητό/tablet με SIM, αλλά δεν κάνει και κακό (εφόσον ξέρει τι να ανοίξει και τι να κλείσει). Υπάρχει η λεγόμενη (σε απλά Ελληνικά) "χαλαρή" εύρεση θέσης που γίνεται και με κλειστό το data traffic, απλώς και μόνο με τις θέσεις των κεραιών των κυψελών τηλεφωνίας και βοηθά μέχρι το κανονικό GPS να δώσει ακριβές στίγμα (αυτό θα το δει κάποιος πχ. στo Google Maps που στην αρχή σε δείχνει σε μια τεράστια ακτίνα και μετά τσουπ μικραίνει). Τα πολύ ψαγμένα AGPS χρησιμοποιούν μέχρι και γνωστές θέσεις WiFi κεραιών (στον πολιτισμένο κόσμο). Αυτό θέλει data για πρόσβαση σε online databases.

EDIT: Να σημειώσω ότι ΚΥΡΙΩΣ για χρήση σε πόλη αφού αυτό συζητάμε ΚΑΛΥΤΕΡΑ να υπάρχει AGPS ακριβώς λόγω της δυσκολίας εύρεσης δορυφόρων στα λεγόμενα "urban canyons" και είστε και τυχεροί με τα σημερινά GPS chipset και τους επιπλέον δορυφόρους (GLONASS κλπ.) γιατί "στην εποχή μου" να πιάσεις με GPS ήταν τελετουργία που μπορεί να έπιανε και 10 λεπτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Thanks παιδες ...πολυ πληροφορια !!!!! :yew:
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Πάρε ένα nuvi 30 με το 50αρικο και ξένιασε. Σίγουρα, αξιόπιστα, lifetime αναβαθμίσεις, από την autodrive Hellas.
Ελπίζω να μιλάς για Ελλάδα.
Αν όμως θες Ευρώπη η άλλες συγκεκριμένα χώρες, μπορώ να σε ενημερώσω!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: NLS
Top Bottom