GPS Garmin & mapsource...info & κατανόηση!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years

Διάφορες πληροφοριες κ επεξηγησεις λοιπον το Τοπικ για Garmin & mapsource


Εχω ενα Garmin(Nuvi 760Τ) και εγκατεστημενο το mapsource στο PC.Αυτο που με ενδιαφερει ΠΟΛΥ ειναι η μεταφορα διαδρομων απο και προς το Garmin.Σε γενικες γραμμες αν και too newbie στο χωρο αυτο της Garmin πλοηγησης,κατι κανω...
Μερικες διευκρινισεις κι οποιοι γνώστες μπορουν κ εχουν τη διαθεση...ας δωσουν τα φωτα τους...

1)Κατ'αρχας τι σημαινει στην πραξη οταν βλεπω στον ηλεκτρονικο Χαρτη σημανση στις οδους:
  • Συνδετηρια οδος(λευκο χρωμα με μαυρες γραμμες περιθωριο)
  • Στενή διοδος-Υδατορρευμα(λευκο χρωμα με αχνό γκρι γραμμες περιθωριο)
  • Μονοπατι(διακεκομμενη γραμμη)
ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ πόσο βατοί-προσπελασιμοι, ειναι αυτοι οι δρομοι με τη μοτοσυκλετα;

2)Ποια η διαφορά να δημιουργησω στο mapsource μια διαδρομη με:
  • Εργαλειο σημειο(πρασινο σημαιακι)
  • Εργαλειο πορείας(3 τελεις συνδεδεμενες σε "Γ")
3)Πώς αποθηκευω-μεταφερω απο το mapsource μια διαδρομη που δημιουργησα για να την παω,στο Garmin και στην SD καρτα,ωστε να μπορω να την τρεξω στη συσκευη μετα και να με παει;Πώς ανοιγω μια διαδρομη απο την καρτα για να την δω στη συσκευη(στους Χαρτες μου; )
Μπορω να αποθηκευσω πολλες διαφορετικες διαδρομες και να επιλεξω αναλογα ποια θελω;Ή οχι;

Αν και δημιουργησα πχ 2 διαδρομες που ηθελα,τις μετεφερα απο το PC στη Garmin αλλά μετα δεν μπορουσα να βρω στο Μενου πού να παω να τις βρω κ πιθανον να τις εκτελεσω...

4)Πώς μπορω να αλλαξω τον ηλεκτρονικο Χαρτη που εχει στο mapsource με εναν άλλο πχεναν πιο πλήρη ή πιο καινουριο;Πώς γινεται αυτο;

5)Το 760Τ εχει εγκατεστημενους Χαρτες Αναβαση 5.39 κ auto drive αλλά και αλλον ενα Χαρτη Αναβαση με καποια αλλη "εκδοχή-Ονομασια)...δηλαδη συνολικα τρεχουν 3 Χαρτες.Ποιος ειναι ο σωστος τροπος να τρεχουν στην πραξη;Χρειαζεται πχ.να τρεχουν ολοι μαζι ή απλα βαραινουν τη μνημη και την ταχυτητα και πρεπει να επιλεγω ανα περιπτωση;Ποια η σωστη επιλογη;

Οτι αλλο με δυσκολευει κ δεν μπορω να βρω ακρη...επανερχομαι...

Πραγματικα ομως εχω κανα Μηνα που τεσταρω στην πραξη αυτο το GPS της Garmin με τους Χαρτες Αναβασης κ auto drive και ειδικα στα βουνά κ χωματα που το θελω,ειναι απιστευτο!ΚΑΙ σημα δεν εχω χασει ουτε δευτερολεπτο,ακομα και στο "πουθενα" που εχω χωθει μεσα σε λαγκαδια αλλά και ειναι ελαχιστοι οι χωματοδρομοι που ΔΕΝ εχει χαρτογραφημενους...
Και αυτο που μου αρεσει επισης σε αυτη τη συσκευη ειναι οτι ΚΑΙ με γαντια μηχανης,δουλευει-ανταποκρινεται αμεσα η οθονη αφης χωρις κανενα προβλημα.
Λιγη εκμαθηση θελει και θα γινει ουκ των ανευ για μια καλη εξορμηση στη Φυση(που καραγουσταρω...το εχετε ισως προσεξει-λολ)!

Οτιδηποτε σχετικο με χωμα-διαδρομες-garmin-mapsource ελευθερα το συζηταμε εδω...οσο ζω μαθαινω και βρισκω πολυ ενδιαφερουσα μια κουβεντα για την σωστη πλοηγηση στα χωματα...


Δεν ειδα καποια υποκατηγορια για Gps οπότε το ανοιγω εδω-αν απαιτειται αλλαγη κατηγοριας...ελευθερα :)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
5)Το 760Τ εχει εγκατεστημενους Χαρτες Αναβαση 5.39 κ auto drive αλλά και αλλον ενα Χαρτη Αναβαση με καποια αλλη "εκδοχή-Ονομασια)...δηλαδη συνολικα τρεχουν 3 Χαρτες.Ποιος ειναι ο σωστος τροπος να τρεχουν στην πραξη;Χρειαζεται πχ.να τρεχουν ολοι μαζι ή απλα βαραινουν τη μνημη και την ταχυτητα και πρεπει να επιλεγω ανα περιπτωση;Ποια η σωστη επιλογη;
Οι δυο χαρτες της αναβασης που βλεπεις ειναι ο ενας για τα διαφορα γεωγραφικα δεδομενα (ισουψεις, ποταμια, λιμνες κλπ) και ο αλλος για τις οδους
Μπορεις να χρησιμοποιεις ταυτοχρονα και τους τρεις χαρτες αλλα δεν εχει νοημα να ζοριζεις την συσκευη και δεν κερδιζεις και τιποτα Μπορεις να χρησιμοποιεις και τον καθενα απο αυτον μεμονομενα αλλα σε αυτην την περιπτωση δεν εχει νοημα να χρησιμοποιεις μονο του τον χαρτη με τα γεωγραφικα δεδομενα
Οποτε οι δυο λογικες επιλογες που εχεις ειναι Ειτε χρησιμοποιεις ταυτοχρονα τους δυο χαρτες της αναβασης ειτε μονο τον auto drive
Ο οποιος auto drive ειναι εκπληκτικος στην αποτυπωση των χωματοδρομων και μαλιστα καλυτερος απο αυτον της αναβασης 4.06 που εχω εγω (παθων και αρα τσεκαρισμενο πλεον) Εκει που υπερτερει της αναβασης (τουλαχιστον της εκδοσης που εχω εγω) ειναι οτι δεν χανονται τα δεδομενα απο την οθονη οταν κανεις zoom out πανω απο τα 120m, κατι που συμβαινει με τον auto drive Χρησιμοποιω λοιπον μονιμα τον auto drive για πλοηγηση αφου ειναι πιο αξιοπιστος και οταν θελω να δω την γενικοτερη περιοχη γυρναω σε αναβαση
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
1)Κατ'αρχας τι σημαινει στην πραξη οταν βλεπω στον ηλεκτρονικο Χαρτη σημανση στις οδους:
  • Συνδετηρια οδος(λευκο χρωμα με μαυρες γραμμες περιθωριο)
  • Στενή διοδος-Υδατορρευμα(λευκο χρωμα με αχνό γκρι γραμμες περιθωριο)
  • Μονοπατι(διακεκομμενη γραμμη)
ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ πόσο βατοί-προσπελασιμοι, ειναι αυτοι οι δρομοι με τη μοτοσυκλετα;
Φανταζομαι οτι αναφερεσαι στο map source Aν ναι τοτε
Αυτο που λες Συνδετηρια οδος(λευκο χρωμα με μαυρες γραμμες περιθωριο) ειναι βατοι χωματοδρομοι σχεδον με οποιοδηποτε ον οφ Ή τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να ειναι γιατι στην πραγματικοτητα με τον ιδιο τροπο δυστυχως απεικονιζονται και δευτερευοντες ασφαλτινοι δρομοι
Στενή διοδος(λευκο χρωμα με αχνό γκρι γραμμες περιθωριο)ειναι δευτερευοντες χωματοδρομοι οι οποιοι εναι απο λιγο δυσβατοι εως και τελειως απροσπελαστοι
Υδατορρευμα ειναι αυτο που λεει το ονομα του Μπορει δεν να ειναι απο ξεροχειμαρος εως ποταμι αναλογως εποχης και περιοχης
Το μονοπατι(διακεκομμενη γραμμη) ειναι ...μονοπατι Για πεζους φυσικα οποτε ξεχναμε να χωθει καποιος εκει με μεγαλο ον οφ Και με μικρο ψηλοφτερο το κανει αναλαμβανοντας το οποιο ρισκο να δυσκολευτει
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Οι διαδρομές που έψαχνες πιθανόν να υπάρχουν από:"προς τα που" > πορείες(rutes) εμένα το 550 εκεί τις πήγαινε.
Θα στο πω πάλι, παράτα το mapsurce χρησιμοποίησε basemap και ακόμα καλύτερα, αν σε βολέψει με τους χωματόδρομους, το tourstart (google search)
Την γνώμη γιά το mapsource την έχω από διάφορες αναφορές που έχω διαβάσει.

Όμως γιά τη δουλειά που θέλεις γενικότερα θα έπρεπε να ασχοληθείς με toponavigator 6 στο p/c σου και στο garmin το toponavigator επίσης (άλλο)
Ψάξου με το παραπάνω πρόγραμμα, είναι άλλη φάση, σαν να μαθαίνεις autocad, ατελείωτες δυνατότητες. ..

Sent from my LG-E975 using Tapatalk
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Ο οποιος auto drive ειναι εκπληκτικος ... Εκει που υπερτερει της αναβασης (τουλαχιστον της εκδοσης που εχω εγω) ειναι οτι δεν χανονται τα δεδομενα απο την οθονη οταν κανεις zoom out πανω απο τα 120m, κατι που συμβαινει με τον auto drive Χρησιμοποιω λοιπον μονιμα τον auto drive για πλοηγηση αφου ειναι πιο αξιοπιστος και οταν θελω να δω την γενικοτερη περιοχη γυρναω σε αναβαση
Κάτι δεν καταλαβαίνω;;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

Διάφορες πληροφοριες κ επεξηγησεις λοιπον το Τοπικ για Garmin & mapsource


Εχω ενα Garmin(Nuvi 760Τ) και εγκατεστημενο το mapsource στο PC.Αυτο που με ενδιαφερει ΠΟΛΥ ειναι η μεταφορα διαδρομων απο και προς το Garmin.Σε γενικες γραμμες αν και too newbie στο χωρο αυτο της Garmin πλοηγησης,κατι κανω...
Μερικες διευκρινισεις κι οποιοι γνώστες μπορουν κ εχουν τη διαθεση...ας δωσουν τα φωτα τους...

1)Κατ'αρχας τι σημαινει στην πραξη οταν βλεπω στον ηλεκτρονικο Χαρτη σημανση στις οδους:
  • Συνδετηρια οδος(λευκο χρωμα με μαυρες γραμμες περιθωριο)
  • Στενή διοδος-Υδατορρευμα(λευκο χρωμα με αχνό γκρι γραμμες περιθωριο)
  • Μονοπατι(διακεκομμενη γραμμη)
ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ πόσο βατοί-προσπελασιμοι, ειναι αυτοι οι δρομοι με τη μοτοσυκλετα;

2)Ποια η διαφορά να δημιουργησω στο mapsource μια διαδρομη με:
  • Εργαλειο σημειο(πρασινο σημαιακι)
  • Εργαλειο πορείας(3 τελεις συνδεδεμενες σε "Γ")
3)Πώς αποθηκευω-μεταφερω απο το mapsource μια διαδρομη που δημιουργησα για να την παω,στο Garmin και στην SD καρτα,ωστε να μπορω να την τρεξω στη συσκευη μετα και να με παει;Πώς ανοιγω μια διαδρομη απο την καρτα για να την δω στη συσκευη(στους Χαρτες μου; )
Μπορω να αποθηκευσω πολλες διαφορετικες διαδρομες και να επιλεξω αναλογα ποια θελω;Ή οχι;

Αν και δημιουργησα πχ 2 διαδρομες που ηθελα,τις μετεφερα απο το PC στη Garmin αλλά μετα δεν μπορουσα να βρω στο Μενου πού να παω να τις βρω κ πιθανον να τις εκτελεσω...

4)Πώς μπορω να αλλαξω τον ηλεκτρονικο Χαρτη που εχει στο mapsource με εναν άλλο πχεναν πιο πλήρη ή πιο καινουριο;Πώς γινεται αυτο;

5)Το 760Τ εχει εγκατεστημενους Χαρτες Αναβαση 5.39 κ auto drive αλλά και αλλον ενα Χαρτη Αναβαση με καποια αλλη "εκδοχή-Ονομασια)...δηλαδη συνολικα τρεχουν 3 Χαρτες.Ποιος ειναι ο σωστος τροπος να τρεχουν στην πραξη;Χρειαζεται πχ.να τρεχουν ολοι μαζι ή απλα βαραινουν τη μνημη και την ταχυτητα και πρεπει να επιλεγω ανα περιπτωση;Ποια η σωστη επιλογη;

Οτι αλλο με δυσκολευει κ δεν μπορω να βρω ακρη...επανερχομαι...

Πραγματικα ομως εχω κανα Μηνα που τεσταρω στην πραξη αυτο το GPS της Garmin με τους Χαρτες Αναβασης κ auto drive και ειδικα στα βουνά κ χωματα που το θελω,ειναι απιστευτο!ΚΑΙ σημα δεν εχω χασει ουτε δευτερολεπτο,ακομα και στο "πουθενα" που εχω χωθει μεσα σε λαγκαδια αλλά και ειναι ελαχιστοι οι χωματοδρομοι που ΔΕΝ εχει χαρτογραφημενους...
Και αυτο που μου αρεσει επισης σε αυτη τη συσκευη ειναι οτι ΚΑΙ με γαντια μηχανης,δουλευει-ανταποκρινεται αμεσα η οθονη αφης χωρις κανενα προβλημα.
Λιγη εκμαθηση θελει και θα γινει ουκ των ανευ για μια καλη εξορμηση στη Φυση(που καραγουσταρω...το εχετε ισως προσεξει-λολ)!

Οτιδηποτε σχετικο με χωμα-διαδρομες-garmin-mapsource ελευθερα το συζηταμε εδω...οσο ζω μαθαινω και βρισκω πολυ ενδιαφερουσα μια κουβεντα για την σωστη πλοηγηση στα χωματα...


Δεν ειδα καποια υποκατηγορια για Gps οπότε το ανοιγω εδω-αν απαιτειται αλλαγη κατηγοριας...ελευθερα :)

ένα-ένα...



Το 1), απαντήθηκε και μάλιστα ορθά!
Το 2): Με το σημαιάκι βάζεις σημεία! Μόνο! Με το άλλο (3 τελείες ενωμένες σε "Γ"), φτιάχνεις διαδρομές. Όχι ίχνος!!! Route, not track δηλαδή!
Στην πιο πάνω φώτο βλέπεις τη ροζ (λελο)γραμμή:D, που είναι διαδρομή. Αν κοιτάξεις αριστερά στη στήλη με τα δεδομένα, θα δεις στην καρτέλα waypoints, τον αριθμό (3), όσα και τα σημεία που έβαλα με το σημαιάκι. Και στην καρτέλα routes, θα δεις (1), όσες κι οι διαδρομές που έφτιαξα.


Το 3): Όπως βλέπεις τη φώτο, όταν τελειώσεις με τη διαδρομή που έφτιαξες, πας στο file→save as και δίνεις στο αρχείο ο όνομα που θες. Το σώνεις σε ένα φάκελο που σε βολεύει για να μπορείς να το ξαναχρησιμοποιήσεις στο μέλλον. Με ανοικτό το αρχείο, όπως το βλέπεις στη φώτο και τελειωμένες τις διαδρομές σου, συνδέεις το gps στο pc. Μετά κάνεις tranfer (από το ανάλογο κουμπάκι στη γραμμή εργαλείων) κι επιλέγεις (κλικάροντας στο παράθυρο διαλόγου αναλόγως) ότι θες να μεταφέρεις. Σημειώνω εδώ, πως όλα αυτά αποθηκεύονται στη συσκευή!!!!!! Όχι στην κάρτα! Δεν τα διαβάζει από εκεί, ούτε μπορείς να τα μεταφέρεις από τη μια θέση στην άλλη. Εννοείται ότι μπορείς χρησιμοποιώντας τον explorer , με copy-paste. Αλλά δεν μπορείς να το κάνεις από τη συσκευή!!! Στην κάρτα αποθηκεύονται οι χάρτες , γιατί μόνο χάρτες βρίσκει η συσκευή στην κάρτα της!!!!
Μπορείς να αποθηκεύσεις πολλές διαδρομές στη συσκευή. Είναι πολύ μικρά αρχεία, *.txt. Εξαρτάται από τη συσκευή σου , το πλήθος που αποθηκεύει.
Ξαναλέω: ΞΕΧΝΑ την αποθήκευση αρχείων gpx & gdb στην κάρτα!!!!!


Εδώ τώρα φτάσαμε στο μειονέκτημα (ένα από τα κύρια) των πλοηγών!!!!
Αυτό δεν μπορούσα να στο εξηγήσω στο παρελθόν, όταν "χτυπιόμουνα" ότι ήθελες GPS κι όχι πλοηγό:yew::yew::yew::yew:. Τώρα που έκανες του κεφαλιού σου και το πήρες, το είδες μόνος σου:D.

Στα GPS που αγαπώ εγώ(λέγε με 62, oregon, montana, colorado), αυτό είναι παιχνιδάκι!!!!
Στους πλοηγούς είναι θέμα. Ρώτα κάποιον με zumo, ή με το σύστημα της BMW (ίδια είναι) να σε πει......;)

Εγώ "εν κατέω"....!!!:alien::alien::alien::alien:


4) "Αυτά είναι κόλπα δύσκολα, που κάνουν στην Ινδία...." (Κατσιμιχαίοι, αλλά ταιριάζει γάντι).
Σύνδεση στη garmin, δημιουργία λογαριασμού, δήλωση του προϊόντος, χρήση του κλειδιού που πρέπει να έχεις από τη συσκευασία και το αφήνεις κανά 12ωρο να ενημερώνει..... Αν σου λείπει κάτι από όσα λέω, τότε ΔΕΝ!!!!!! Εκτός κι αν είσαι master of disaster στα κομπιούτερ και τα χακάρεις όλα....:D:D:D:D

Κι έρχομαι εδώ στην άλλη πρόταση που σου έκανα....
Κατέβασε και δούλεψε base camp!!!!! Όλα αυτά είναι περιτά! Βλέπει με τη μία, ότι χάρτη έχεις στη συσκευή σου:cool::cool::cool::cool:

5) Τους "Ανάβασις" κλικαρισμένους και τους δυο. Τους άλλους μόνους τους. Τον base map, ΠΑΝΤΑ επελεγμένο!!!
Αλλιώς κάποια στιγμή θα μπλέξεις και δε θα ξέρεις την αιτία....:cool:

Ότι άλλο θες, ρώτα.
Καλύτερο το τηλ, γιατί σεντόνι δεν ξαναγράφω:D:D:D:D
Το υπόσχομαι:p:p:p:p
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ένα-ένα...
Ότι άλλο θες, ρώτα.
Καλύτερο το τηλ, γιατί σεντόνι δεν ξαναγράφω:D:D:D:D
Το υπόσχομαι:p:p:p:p
Aμα σού πω οτι απο την τελευταια φορα που τα λεγαμε...δεν ξαναπιασα το Garmin...ελλείψει χρονου κ βολτας...θενκς για τις πληροφοριες ΟΤΑΝ ξαναματαπιαστω με το θεμα...θα τις κανω πρακτικη :yew:..κι οτι αλλο θα τα πουμε τελεφονκεν.:friendship:Αν βεβαια δεν τα πουμε απο κοντα σε κανα ADVoff:thinking:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Aμα σού πω οτι απο την τελευταια φορα που τα λεγαμε...δεν ξαναπιασα το Garmin...ελλείψει χρονου κ βολτας...θενκς για τις πληροφοριες ΟΤΑΝ ξαναματαπιαστω με το θεμα...θα τις κανω πρακτικη :yew:..κι οτι αλλο θα τα πουμε τελεφονκεν.:friendship:Αν βεβαια δεν τα πουμε απο κοντα σε κανα ADVoff:thinking:

χαχαχαχα καλό!!!!
Στο ADVoff του Μαΐο-ιουνίου ειδικά.....
Πού θα βρούμε pc εκεί ρε πατρίδα?????:pointu:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
χαχαχαχα καλό!!!!
Στο ADVoff του Μαΐο-ιουνίου ειδικά.....
Πού θα βρούμε pc εκεί ρε πατρίδα?????:pointu:
Ασε να τα καταφερουμε πρωτα να'ρθουμε...και ΝΑ (με το συμπαθειο)κι αν δεν εχουμε PC εκει πανω...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έκανα σοβαρό λάθος (και λανθασμένα το πίστευα χρόνια....)!!!!

Αναφέρομαι στο θέμα αποθήκευσης αρχείων στα Garmin!
Σαφώς και αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης και ασφαλώς τα βλέπει η συσκευή!!!
Απλώς υπάρχει κόλπο;)

Αποθηκεύονται ως εξής: Φάκελος garmin στην κάρτα και εντός αυτού φάκελος gpx. Τα λοιπά είναι εύκολα!!! "κλόπυ-πέιστ" :cool::cool::cool:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για δωστε τα φωτα σας οι γνωστικοι...
Φτιαχνω tracks στο basecamp της Garmin,στον υπολογιστη.Τα μεταφερω στη συσκευη μου(Nuvi 760T)και...δεν το διαβαζει!:thumbsdown:
..Ψαχνω να δω τι παιζει...τζιφος.Ενω δηλαδη βλεπω τα αρχεια που εχω φτιαξει στο PC οτι υπαρχουν στη συσκευη(στο φακελλο Garmin/GPX/diadromi.gpx)οταν παω να την βρω στη συσκευη δεν την βλεπω...o_Oo_O
να σημειωσω εδω οτι μορφη διαδρομης Route εφτιαχνα και κατεβαζα απο το προγραμμα της Mapsource και το διαβαζε κανονικα,εδω δεν εχω δοκιμασει ομως με το basecamp.Θελω track και οχι route ομως γαιτι προκειται για ΧΩΜΑΤΙΝΕΣ διαδρομες και δεν θελω να με πηγαινει οπου θελει ανα περιπτωση η συσκευη αλλά να ακολουθω κατα γραμμα αυτο που εχω στο track εγω...:)
Εμβαθυνοντας ακομα πιο πολυ,δηλαδη κανοντας τσουρεκια τα...εχμμμ...τα ματια μου στο διαδικτυο,:p:Watching:κατεβαζω εν τελει ενα προγραμμα EasyGPS free και ελπιζοντας να δω φως,οπως ειδα οτι υποσχεται(αφου δινει δυνατοτητα μεραφορας αρχειων και ελεγα μπας και φταιει το basecamp)ειδα το εξης.Οταν επιλεγω για να μεταφερω απο το PC το αρχειο track που εχω φτιαξει(δηλαδη τη διαδρομη .gpx μορφη)μου βγαζει ενα μυνημα στην οθονη οτι "η συσκευη 760Τ μπορει να διαβασει track με 250 σημεια ανα διαδρομη ενω εσεις εχετε επιλεξει track με 1199 στοιχεια και δεν μπορει να γινει αυτο"..................:banghead:
Πως μπορω να βρω αν οντως ισχυει αυτο για τη συσκευη μου;
Και αν ισχυει περα απο το προφανες να σπασω τη διαδρομη σε 4 κομματια ας πουμε,που δεν θελω να γινει αυτο αλλά να την παω σερι ως εχει,τι αλλο μπορω να κανω;Παιζει καποιος αλλος τροπος;...
Για δωστε τα φωτα σας ;)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Δεν ξερω αλλα αφου δε σου μιλαει κανεις θα σου κανω παρεα διαβαζοντας ενα χαρτη της Αναβασης..Αν ερθει κ το πλι για παρεα ακομα καλυτερα!Θα σας αφηγηθω πως καταφερα να καψω στη βροχη το αδιαβροχο 276!!

adv phone
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για δωστε τα φωτα σας οι γνωστικοι...
Φτιαχνω tracks στο basecamp της Garmin,στον υπολογιστη.Τα μεταφερω στη συσκευη μου(Nuvi 760T)και...δεν το διαβαζει!:thumbsdown:
..Ψαχνω να δω τι παιζει...τζιφος.Ενω δηλαδη βλεπω τα αρχεια που εχω φτιαξει στο PC οτι υπαρχουν στη συσκευη(στο φακελλο Garmin/GPX/diadromi.gpx)οταν παω να την βρω στη συσκευη δεν την βλεπω...o_Oo_O
να σημειωσω εδω οτι μορφη διαδρομης Route εφτιαχνα και κατεβαζα απο το προγραμμα της Mapsource και το διαβαζε κανονικα,εδω δεν εχω δοκιμασει ομως με το basecamp.Θελω track και οχι route ομως γαιτι προκειται για ΧΩΜΑΤΙΝΕΣ διαδρομες και δεν θελω να με πηγαινει οπου θελει ανα περιπτωση η συσκευη αλλά να ακολουθω κατα γραμμα αυτο που εχω στο track εγω...:)
Εμβαθυνοντας ακομα πιο πολυ,δηλαδη κανοντας τσουρεκια τα...εχμμμ...τα ματια μου στο διαδικτυο,:p:Watching:κατεβαζω εν τελει ενα προγραμμα EasyGPS free και ελπιζοντας να δω φως,οπως ειδα οτι υποσχεται(αφου δινει δυνατοτητα μεραφορας αρχειων και ελεγα μπας και φταιει το basecamp)ειδα το εξης.Οταν επιλεγω για να μεταφερω απο το PC το αρχειο track που εχω φτιαξει(δηλαδη τη διαδρομη .gpx μορφη)μου βγαζει ενα μυνημα στην οθονη οτι "η συσκευη 760Τ μπορει να διαβασει track με 250 σημεια ανα διαδρομη ενω εσεις εχετε επιλεξει track με 1199 στοιχεια και δεν μπορει να γινει αυτο"..................:banghead:
Πως μπορω να βρω αν οντως ισχυει αυτο για τη συσκευη μου;
Και αν ισχυει περα απο το προφανες να σπασω τη διαδρομη σε 4 κομματια ας πουμε,που δεν θελω να γινει αυτο αλλά να την παω σερι ως εχει,τι αλλο μπορω να κανω;Παιζει καποιος αλλος τροπος;...
Για δωστε τα φωτα σας ;)
Τα ειπαμε στο τηλεφωνο, γραφω και μια περιληψη για να υπαρχει για μελλοντικη χρηση.....
Εφτασε ο Κωστας στο σημειο που λεω τοσο καιρο, σε οσους ρωτουν τη διαφορα gps και πλοηγων.....
Οι καθαρα gps συσκευες, απλως δεν εχουν τετοιους περιορισμους! Οταν θες να κανεις τετοιες δουλειες, πρεπει να αγοραζεις το αντιστοιχο μηχανημα. Σαφως ενα zumo660 θα διαβαζε το αρχειο αλλα παλι εχει αλλους περιορισμους. Και σ αυτα τα λ7, ενας σαν τον Κωστα, επιλεγει montana. Οχι zumo ;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Mια ερωτηση προς...Garmin experts???:secret:
Υπαρχει δυνατοτητα/τροπος,οταν φτιαχνω μια διαδρομη(Route) στον Η/Υ στο προγραμμα basecamp,να ΜΗΝ απεικονιζεται καθε σημειο(point) αυτης στην συσκευη Garmin,με ΣΗΜΑΙΑΚΙ αλλά με κουκιδα;...Δηλαδη μπορω να αλλαξω τη σημανση τών points ή ειναι στανταρ ρυθμιση και ΔΕΝ αλλαζει;?;?:rolleyes:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Mια ερωτηση προς...Garmin experts???:secret:
Υπαρχει δυνατοτητα/τροπος,οταν φτιαχνω μια διαδρομη(Route) στον Η/Υ στο προγραμμα basecamp,να ΜΗΝ απεικονιζεται καθε σημειο(point) αυτης στην συσκευη Garmin,με ΣΗΜΑΙΑΚΙ αλλά με κουκιδα;...Δηλαδη μπορω να αλλαξω τη σημανση τών points ή ειναι στανταρ ρυθμιση και ΔΕΝ αλλαζει;?;?:rolleyes:
Πριν μεταφερεις στο garmin την διαδρομη επιλεγεις στα δεξια του basecam οσα σημεια θελεις να αλλαξεις το εικονιδιο Κανεις δεξι κλικ στα επιλεγμενα και open Στην καρτελα properties εκει που λεει display mode απο το drop down menu επιλεγεις το νεο εικονιδιο που θελεις Εχει και κουκιδα που θελεις Μεταφερεις κατοπιν την διαδρομη στο gps και εφοσον η συσκευη σου εχει την δυνατοτητα να προβαλει πλεον αντι για σημαιακια το εικονιδιο που διαλεξες τοτε εισαι ΟΚ
Αν δεν μπορει να απεικονισει το/τα εικονιδια που θα διαλεξεις τοτε ισως ενα update στο software της συσκευης να δωσει αυτην την δυνατοτητα
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πριν μεταφερεις στο garmin την διαδρομη επιλεγεις στα δεξια του basecam οσα σημεια θελεις να αλλαξεις το εικονιδιο Κανεις δεξι κλικ στα επιλεγμενα και open Στην καρτελα properties εκει που λεει display mode απο το drop down menu επιλεγεις το νεο εικονιδιο που θελεις Εχει και κουκιδα που θελεις Μεταφερεις κατοπιν την διαδρομη στο gps και εφοσον η συσκευη σου εχει την δυνατοτητα να προβαλει πλεον αντι για σημαιακια το εικονιδιο που διαλεξες τοτε εισαι ΟΚ
Αν δεν μπορει να απεικονισει το/τα εικονιδια που θα διαλεξεις τοτε ισως ενα update στο software της συσκευης να δωσει αυτην την δυνατοτητα
Ποια καρτελα properties εννοεις;display mode;
 
Top Bottom