GPS Garmin & mapsource...info & κατανόηση!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Απολυτα τωρα...αλλά...πες μου κατι.Οταν εγω φτιαχνω μια πορεια,επιλεγω απο τα εικονιδια το new route(και φτιαχνω μια πορεια με το μολυβακι...μονος μου) και οχι το new waypoint ωστε μετα να του ζητησω να φτιαξει ενα route με ολα υα σημεια.(γι αυτο κ δεν εβρισκα αυτο που ποσταρες πιο πανω)...Κανω κατι λαθος;
Μιλαω παντα για χωματινες διαδρομες κ προσπαθωντας να ελαχιστοποιησω το αυτοματο routing ωστε να παω εκει ακτιβως που θελω κ οχι αυτο εκει που θελει...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δες τωρα κατι βρε Κωστα...:cool:
Στην εικονα εδω φαινεται το route,ενα τεστ,που εφτιαξα για αυτο που συζηταμε.

Στο basecamp η εικονα αυτη,οπου φαινεται οκ,με τη μαυρη κουκιδα οπως το θελω.
Οταν ομως το μεταφερω στη συσκευη(Garmin 760T) φαινεται ετσι...

δηλαδη τo waypoints αφετηριας με πρασινη σημαια,τα ενδιαμεσα waypoints με πορτοκαλί σημαια,και ο τερματισμος(τελευταιο waypoint)με καρο σημαια...Και ΟΧΙ με κουκιδα(τελεία) μαυρη,οπως το μεταφερω απο το basecamp...

Που ειναι το θεμα λοιπον;:thumbsdown:Μαλλον στο λογισμικο της συσκευης;...Πώς αλλαζει;(οταν ζηταω να κανει update μού λεει οτι εχω το τελευταιο update...):thumbsdown:

*επισης βλεπεις στις εικονες γιατι επιλεγω να φτιαχνω routes με το "μολυβακι" στο basecamp;Για να με πηγαινει direct εκει που θελω και οχι να προγραμματιζει μονο του μια πορεια ενωνοντας(ή επαναπρογραμματιζοντας)γιατι ετσι ενωνει σημεια,χωρις καν να υπαρχει δρομος...Ειναι λαθος αυτο που κανω;o_O
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Απολυτα τωρα...αλλά...πες μου κατι.Οταν εγω φτιαχνω μια πορεια,επιλεγω απο τα εικονιδια το new route(και φτιαχνω μια πορεια με το μολυβακι...μονος μου) και οχι το new waypoint ωστε μετα να του ζητησω να φτιαξει ενα route με ολα υα σημεια.(γι αυτο κ δεν εβρισκα αυτο που ποσταρες πιο πανω)...Κανω κατι λαθος;
Μιλαω παντα για χωματινες διαδρομες κ προσπαθωντας να ελαχιστοποιησω το αυτοματο routing ωστε να παω εκει ακτιβως που θελω κ οχι αυτο εκει που θελει...
Οχι δεν κανεις κατι λαθος! Με τον ιδιο τροπο το κανω και εγω μονο που στις διασταυρωσεις και οπου αλλου νομιζω προσθετω σημεια Το εικονιδιο λοιπον αυτων των σημειων ειναι αναλογο "με το τι θελει να μου πει"
Πριν κανω λοιπον μια διαδρομη που εχω φτιαξει στο πισι κανω πλοηγηση με ενεργοποιημενη την προσομοιωση στο gps Οπου αυτο αποφασιζει να με παει απο οπου θελει, το σημειο τσεκαρεται ως νεα αρχη μιας νεας πλοηγησης Αυτο βεβαια σημαινει οτι σε μια εκδρομη μπορει να χρειαστει να του δωσω προορισμο (σημεια που εγω εχω τοποθετησει επι της διαδρομης) αρκετες φορες οποτε γινονται και οι αναλογες στασεις
Σημ: To garmin μου εναι το πιο φτηνο αυτοκινηταδικο που μπορουσα να παρω τοτε που το αγορασα, οποτε δεν εχω ιδεα στα ακριβα μοντελα πως γινεται
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Kωστα θενκς για τη βοηθεια...
Απ'οτι πληροφορηθηκα ομως,το 760T,αν και απο τα κορυφαια για μικτη χρηση εχει ενα "μειονεκτημα"...Για χρηση χωμα,οπως εγω τη θελω,απλα...δεν ακολουθει.Οπότε ή καθομαι να επεμβω στη registry και να μαγειρεψω τη ROM του ή...παμε γι'αλλα και το αφηνω στην πληροτητα και ηρεμια του ως εχει...διοτι το βαριεμαι ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ αυτο το πολυ κοψε-ραψε για ασχετους λογους περαν της δημιουργιας διαδρομης...track θελω και μαλλον θελω GPS αλλο...γμτ...
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
To BaseCamp μου έβγαλε τη Παναγία αλλά τελικά μετά από 3 μέρες κατάφερα να σχεδιάσω ένα ταξίδι που θέλω.... Μόλις το μάθεις δουλεύει ρολόι... Η μέθοδος που χρησιμοποιώ προσωπικά είναι η εξής: Αρχικά πετάω όσα waypoints θέλω να έχει το ταξίδι μου (πχ τα αξιοθέατα ή οι πόλεις που θέλω να δω,ή εκεί που θέλω να με βρει το τέλος της μέρας). Στη συνέχεια τα ενώνω μεταξυ τους ώστε να εμφανιστούν και οι διαδρομές. Τέλος πάω σε κάθε διαδρομή ξεχωριστά ανάμεσα στα waypoints και τη φέρνω στα μέτρα μου, να περνάει δηλαδή από εκεί που θέλω εγώ και όχι από εκεί που θέλει (by default) το πρόγραμμα... Στη συνέχεια τα φορτώνω στη συσκευή. (και waypoints αλλά και το route!)
Μέχρι στιγμής δούλευα το tourstart.org. Δηλαδή σχεδίαση online μέσα από την εφαρμογή και μεταφορά των δεδομένων στο gps. Υπάρχει όμως ένα μικρό πρόβλημα συμβατότητας μεταξύ των χαρτών του tourstart και αυτών της Garmin... Πολλές διαδρομές ενώ στο tourstart φαίνονται ΟΚ μόλις τις μεταφέρεις στη συσκευή σου(Garmin , για ΤomTom δεν ξέρω) τις αλλοιώνει από λίγο έως πολύ. Κάνεις δηλαδή και κάνα 2 κύκλους-σβούρες παραπάνω στο ταξίδι έτσι να γουστάρεις... Επίσης δεν δουλεύει καλά σε σχεδιάση τύπου roundtrip , πράγμα που κατά κύριο λόγο κάνουμε στις εκδρομές...
Για απλές ωστόσο σχεδιάσεις διαδρομών το συνιστώ , ειδικά αν κάποιος είναι αρχάριος και θέλει να ξεκινήσει να ασχολείται με προγραμματισμό ταξιδίου και σχεδίαση.
 
Top Bottom