GPS tracker

paco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
J.b
Μοτό
LC
Αν γνωρίζει κάποιος Φιλος ....να έχει τροφοδοσία απο μπαταρία της μοτο και απαραίτητα να στέλνει sms στο κινητό σε περίπτωση που κάποιος την κουνησει...
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
τοποθετήσαμε ενα παρομοιο στη καλη μου και τροφοδοτείται συνεχεια απο το σουιτς ....... το κακο ειναι οτι ξερη συνεχεια η αλλη καλη μου που γυροφερνω οταν ειμαι με την μοτο !!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτά που έχετε παίδες, τα έχετε δοκιμάσει σε συνθήκες "πιάνει σήμα, έχασε το σήμα, ξαναπιάνει σήμα"???
Είτε πρόκειται για το σήμα του δορυφόρου, είτε για το σήμα κινητής τηλεφωνίας, είτε και τα δυο?

Αυτό που ρωτάω είναι, αν έχετε κάποιον να σας παρακολουθεί στο google maps ή google earth και να βλέπει την ανταπόκριση του συστήματος live. Εσείς κάνετε μια διαδρομή με δύσκολα μέρη (χαράδρες, αδύνατο ή καθόλου σήμα κινητής, κανένα τούνελ...) και κάποιος να "σας βλέπει".

Αν το έχει κάνει κάποιος, με ενδιαφέρουν οι διαπιστώσεις και τα συμπεράσματα!
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
τοποθετήσαμε ενα παρομοιο στη καλη μου και τροφοδοτείται συνεχεια απο το σουιτς ....... το κακο ειναι οτι ξερη συνεχεια η αλλη καλη μου που γυροφερνω οταν ειμαι με την μοτο !!
Εγω το ειχα συνδεσει απ'ευθειας στην μπαταρια

Αυτά που έχετε παίδες, τα έχετε δοκιμάσει σε συνθήκες "πιάνει σήμα, έχασε το σήμα, ξαναπιάνει σήμα"???
Είτε πρόκειται για το σήμα του δορυφόρου, είτε για το σήμα κινητής τηλεφωνίας, είτε και τα δυο?

Αυτό που ρωτάω είναι, αν έχετε κάποιον να σας παρακολουθεί στο google maps ή google earth και να βλέπει την ανταπόκριση του συστήματος live. Εσείς κάνετε μια διαδρομή με δύσκολα μέρη (χαράδρες, αδύνατο ή καθόλου σήμα κινητής, κανένα τούνελ...) και κάποιος να "σας βλέπει".

Αν το έχει κάνει κάποιος, με ενδιαφέρουν οι διαπιστώσεις και τα συμπεράσματα!
Προσωπικα δεν το'χω δοκιμασει παρα μονο με μηνυματα εν στασει (Εντοπισμος με συντεταγμενες και στο χαρτη, γιατι μια πληρη δοκιμη πρωτον βαριομουν να την κανω! :p και δευτερον θα μου κοστιζε περισσοτερο απο την αγορα της συσκευης σε μοναδες κινητης τηλεφωνιας! :D

Παντως, θεωρητικα, οπου εχει σημα κινητης 'η πιανει δορυφορο πρεπει να δινει στιγμα, γιατι οχι?

(Παρεπιπτοντως, το εχω αφαιρεσει πια απο την μοτο και, αν καποιος ενδιαφερεται, το δινω μισοτιμης μαζι με το τροφοδοτικο.. :rolleyes:)
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
απο οτι ξερω καποτε που ειμαι με τη μοτο σε υπογειο φενετε.... διοτι μου λεει η Ελλη που ειμαι κε δεν μπορω ,κε ακομη οταν πηγενω βολτα μου λεει σε πια συμεια πηγενα γρηγορα
τωρα πως τα εχει συνδεδεμενα δεν ξερω αλλα η καρτα sim που εβαλα εχει απεριορηστα sms
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
απο οτι ξερω καποτε που ειμαι με τη μοτο σε υπογειο φενετε.... διοτι μου λεει η Ελλη που ειμαι κε δεν μπορω ,κε ακομη οταν πηγενω βολτα μου λεει σε πια συμεια πηγενα γρηγορα
τωρα πως τα εχει συνδεδεμενα δεν ξερω αλλα η καρτα sim που εβαλα εχει απεριορηστα sms
Στην Κύπρο είναι αλλιώς Μιχάλη...
Δεν έχετε πολλά σημεία χωρίς δίκτυο, δεν υπάρχουν τούνελ, χαράδρες κλπ.
Μιλάω για δύσκολα σημεία. Το υπόγειό σου, μπορεί κάλλιστα να έχει σήμα κινητού και να πιάνει και ο δορυφόρος, αφού μείνει
πάνω από 20-30'.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγω το ειχα συνδεσει απ'ευθειας στην μπαταρια



Προσωπικα δεν το'χω δοκιμασει παρα μονο με μηνυματα εν στασει (Εντοπισμος με συντεταγμενες και στο χαρτη, γιατι μια πληρη δοκιμη πρωτον βαριομουν να την κανω! :p και δευτερον θα μου κοστιζε περισσοτερο απο την αγορα της συσκευης σε μοναδες κινητης τηλεφωνιας! :D

Παντως, θεωρητικα, οπου εχει σημα κινητης 'η πιανει δορυφορο πρεπει να δινει στιγμα, γιατι οχι?

(Παρεπιπτοντως, το εχω αφαιρεσει πια απο την μοτο και, αν καποιος ενδιαφερεται, το δινω μισοτιμης μαζι με το τροφοδοτικο.. :rolleyes:)

Αυτή είναι η θεωρία Θανάση.
Η πράξη διαφέρει!!!στις προσδοκίες,
Λίγες συσκευές κι ακόμη λίγότερα λογισμικά και firmware ανταποκρίνονται βάσει των υποσχέσεων των κατασκευαστών και των dealers.... ;)
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
Στην Κύπρο είναι αλλιώς Μιχάλη...
Δεν έχετε πολλά σημεία χωρίς δίκτυο, δεν υπάρχουν τούνελ, χαράδρες κλπ.
Μιλάω για δύσκολα σημεία. Το υπόγειό σου, μπορεί κάλλιστα να έχει σήμα κινητού και να πιάνει και ο δορυφόρος, αφού μείνει
πάνω από 20-30'.
πραγματη ελαχηστα συμεια χωρις δικτυο , ενα τουνελ 1000 μετρα περηπου κε ελαχηστες χαρδρες μεσα σε δασος, στα υπογεια ακομα κε κλαπ υπαρχη δικτυο
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
πραγματη ελαχηστα συμεια χωρις δικτυο , ενα τουνελ 1000 μετρα περηπου κε ελαχηστες χαρδρες μεσα σε δασος, στα υπογεια ακομα κε κλαπ υπαρχη δικτυο
;):ok:
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Όπως είπαν και παραπάνω δεν κάνει τίποτα το tracker (μόνο για θάλασσα- σκάφη είναι καλό),
με το παραμικρό εμπόδιο χάνει το ένα σημα ή το άλλο,
άσε που με 10-15€ αγοράζει ο επίδοξος κλεφτάκος μια συσκευή τσέπης που μπλοκάρει το σήμα του GPS
και μην την είδατε μην την απαντήξατε τη μοτό......!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όπως είπαν και παραπάνω δεν κάνει τίποτα το tracker (μόνο για θάλασσα- σκάφη είναι καλό),
με το παραμικρό εμπόδιο χάνει το ένα σημα ή το άλλο,
άσε που με 10-15€ αγοράζει ο επίδοξος κλεφτάκος μια συσκευή τσέπης που μπλοκάρει το σήμα του GPS
και μην την είδατε μην την απαντήξατε τη μοτό......!
Είναι κάπως έτσι, δεν είναι και καθόλου έτσι....
Εξαρτάται από το λογισμικό, το firmware κλπ... Αυτά όσον αφορά στο σήμα. Υπάρχουν αξιόπιστες λύσεις που μπορείς να βασιστείς πάνω τους.
Το άλλο με τα jamers, είναι έτσι ακριβώς!
Αλλά αυτά παρεμβάλλουν και συναγερμούς κλπ. Μ' αυτή τη λογική δε θα βάζαμε τίποτα και θα είμασταν στο έλεος και το πλέον ανίδεου κλεφτρονιού! Επίσης όλα αυτά (συναγερμοί , λουκέτα δισκόφρενου, gps trackers) είναι για να σε προστατεύουν στη βόλτα σου, όταν πίνεις καφέ/ποτό, είσαι σε μια δουλειά και δεν τη βλέπεις.
Γενικότερα, η φιλοσοφία των συστημάτων αποτροπής, παρακολούθησης κλπ, είναι να αποφεύγεις τον πάσα τυχόντα (να πάει στο παρακάτω που λένε..) και να έχεις το νου σου μη στη βάλει στο μάτι ο επαγγελματίας.
Εκεί πια, κλειστά γκαράζ , κουκούλες σταθερά δεσίματα και τέλος η ασφάλεια κλοπής είναι που "φυλάνε" το νοικοκύρη...
Όλα τα άλλα είναι υπέρ του κλέφτη.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Είναι κάπως έτσι, δεν είναι και καθόλου έτσι....
Εξαρτάται από το λογισμικό, το firmware κλπ... Αυτά όσον αφορά στο σήμα. Υπάρχουν αξιόπιστες λύσεις που μπορείς να βασιστείς πάνω τους.
Το άλλο με τα jamers, είναι έτσι ακριβώς!
Αλλά αυτά παρεμβάλλουν και συναγερμούς κλπ. Μ' αυτή τη λογική δε θα βάζαμε τίποτα και θα είμασταν στο έλεος και το πλέον ανίδεου κλεφτρονιού! Επίσης όλα αυτά (συναγερμοί , λουκέτα δισκόφρενου, gps trackers) είναι για να σε προστατεύουν στη βόλτα σου, όταν πίνεις καφέ/ποτό, είσαι σε μια δουλειά και δεν τη βλέπεις.
Γενικότερα, η φιλοσοφία των συστημάτων αποτροπής, παρακολούθησης κλπ, είναι να αποφεύγεις τον πάσα τυχόντα (να πάει στο παρακάτω που λένε..) και να έχεις το νου σου μη στη βάλει στο μάτι ο επαγγελματίας.
Εκεί πια, κλειστά γκαράζ , κουκούλες σταθερά δεσίματα και τέλος η ασφάλεια κλοπής είναι που "φυλάνε" το νοικοκύρη...
Όλα τα άλλα είναι υπέρ του κλέφτη.
Ετσι ακριβώς είναι φίλε μου... κάνουμε ότι μπορούμε καλύτερο και τελειώνουμε με μια ευχή "μη μου τύχει"...
 

vasorfa

Μέλος
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
PRINCESS
Γενικά οτι πληρώσεις παίρνεις!!!

απο εκεί και πέρα,ριξε 3000 euros και σου έρχετε το κολόπαιδι
με ένα jamerακι των 16 eyros!!!

και μετά τα ...κλαίς!!!!


το tku-102 έχει γενικά βγεί αρκετά αξιόπιστο!
και έιναι λύση under 50 euros!!!


αν το βάλεις και http://orange.gps-trace.com/
τότε είσαι αυτό που είπε και ο καραμανλης!!!!


{{{{τζάμπα μαγκας}}}}:yew:
 

loizos

Μέλος
Όνομα
loizos
Μοτό
BMW R1200GS
Εγώ είχα στην προηγούμενη μηχανή μου το 102 και Όταν είχε σήμα δορυφόρου ήταν ακριβέστατο.Στην πυλωτή όμως που βασιζόταν στο σήμα της κινητής τηλεφωνίας μου το έβγαζε μόνιμα μέσα στη θάλασσα στο λιμάνι :) .απλά ελπίζεις αν σου συμβεί το κακό ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες να την βρεις .
 
Top Bottom