GPX Navigation

Synchro

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
No Bike Left
Καλησπερα παιδια

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

Υπαρχει καποιο προγραμμα σε android που μπορει να κανει navigation μεσα σε custom track που εχουμε φτιαξει εμεις?

Πιο απλα, φτιαχνω ενα gpx αρχειο με την μια off road διαδρομη δικια μου και θελω να την φορτωσω σε ενα gps προγραμμα που να μπορει να μου κανει ομως και πλοηγηση οχι μονο να δειχνει το βελακι (εμενα δλδ) και την διαδρομη και να μαντευω τις στροφες.
Οπως κανουν δλδ και στον δρομο να μπορει να το κανει και offroad.

Ελπιζω να εγινα κατατοπιστικος

Ευχαριστω
Χρηστος
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μεταφέρθηκε στην σωστή ενοτητα.

Εγώ προσωπικά έχω βολευτεί πολύ τις εφαρμογές που πατάς πάνω στο ίχνος gpx.
Ιδίως στα χώματα.

Για να δούμε υπάρχει κάτι για αυτό που ζητάς.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Osmand+.

Δεν φτιάχνεις gpx και του λες πλοήγα με (babiniotis_edition).
Φτιάχνεις το Route επιτόπου με όσα ενδιάμεσα σημεία θέλεις. Οπως με το Google maps αλλά με παραπάνω από 10 waypoints.

Ωραίος;
 

Synchro

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
No Bike Left
Osmand+.

Δεν φτιάχνεις gpx και του λες πλοήγα με (babiniotis_edition).
Φτιάχνεις το Route επιτόπου με όσα ενδιάμεσα σημεία θέλεις. Οπως με το Google maps αλλά με παραπάνω από 10 waypoints.

Ωραίος;
Σε ποιο προγραμμα αναφερεσαι ας πουμε?

Με waypoints το φτιαχνω το route στο Topogaia και το κανω gpx αρχειο. Μετα το φορτωνω στο gpx viewer - maverick - και παει λεγοντας αλλα δεν κανουν αυτα "πλοηγα" μονο δειχνουν το στιγμα σου μεσα στην διαδρομη που εχεις φτιαξει.
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Σε ποιο προγραμμα αναφερεσαι ας πουμε?

Με waypoints το φτιαχνω το route στο Topogaia και το κανω gpx αρχειο. Μετα το φορτωνω στο gpx viewer - maverick - και παει λεγοντας αλλα δεν κανουν αυτα "πλοηγα" μονο δειχνουν το στιγμα σου μεσα στην διαδρομη που εχεις φτιαξει.
Το osmand λέει ο Γιάννης.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σε ποιο προγραμμα αναφερεσαι ας πουμε?

Με waypoints το φτιαχνω το route στο Topogaia και το κανω gpx αρχειο. Μετα το φορτωνω στο gpx viewer - maverick - και παει λεγοντας αλλα δεν κανουν αυτα "πλοηγα" μονο δειχνουν το στιγμα σου μεσα στην διαδρομη που εχεις φτιαξει.
Osmand+
Εφαρμογή Android που κάνει αυτό που θες.

ΑΛΛΑ.

Το χωμάτινο οδικο δίκτυο δεν παρακολουθειται και ως εκ τούτου είναι πολύ σύνθετο και πολύπλοκο, επομένως μην περιμένεις να έχεις την ποιότητα πλοήγησης που έχεις στην άσφαλτο.

Αυτός είναι ο λόγος που είναι προτιμότερο να ακολουθείς ένα ίχνος μέσω gpx, kml κτλ πάρα να περιμένεις το μηχάνημα να σου πει στρίψτε δεξιά σε 100 μέτρα.
 

Synchro

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
No Bike Left
Αα οκ δεν το πιασα το ονομα του προγραμματος sorry

Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με το gpx απλα πρεπει συνεχεια να πηγαινω την οθονη παρακατω με το χερι γιατι δεν αλλαζει το πλανο απο μονο του και επισης σε κατι στροφες με 2-3 διακλαδωσεις σχεδον παντα χανω την σωστη στροφη. Θα προτιμουσα να μην εχει τιποτα και απλα να μου λεει σε 100 δεξια χαχαχαχαχα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ανάλογα την εφαρμογή που χρησιμοποιείς, πρέπει να βρεις στο μενού την επιλογή για την οθόνη να ακολουθεί το στίγμα σου και όχι να μένει στάσιμη.

Το πρόβλημα με την πλοήγηση σε χωματόδρομο, ειναι ότι του λες πήγαινε με απ'το σημείο Α στο σημείο Δ, και ενώ εσύ να θες να περάσεις από το σημείο Β, αυτό να θεωρήσει ότι είναι προτιμότερο να σε πάει απ' το σημείο Γ, το οποίο σημείο Γ να είναι αδιέξοδο η να μην βγαίνει η οτιδήποτε. Εδώ τέτοια λάθη κάνουν οι συσκευές στην άσφαλτο, φαντάσου στην πλοήγηση στο χώμα.
Μπορείς να κάνεις πλοήγηση με ακρίβεια, αλλά πρέπει να ορίσεις εξ' αρχής πολύ συγκεκριμένα από που θες να περάσεις, όπου και πάλι αν σου ξεφύγει κάτι μπορεί να σε αρχίσει στα αλλεπαληλα "επαναυπολογισμος διαδρομης" έως ότου να θέλεις να επανυπολογίσεις αν θα το πετάξεις στο γκρεμό η οχι...
Άσε που ο μεγιστος αριθμός ενός Route είναι 50 σημεία στις περισσότερες εφαρμογές.
 
Reactions: VET

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Υπάρχει τρόπος για Android. Εγώ χρησιμοποιώ 2 εφαρμογές, την AdvRider (ADV (AdvRider WD - Rally) - Apps on Google Play) και την Oryx Maps (OruxMaps GP - Apps on Google Play). Και οι 2 αυτές εφαρμογές προσφέρουν αυτό που θέλεις, το οποίο σημειωτέον δεν είναι πλοήγηση αλλά παρακολούθηση track.
Για το AdvRider έχω αναφερθεί κι εδώ: ADVtrOFFy 2019... The ADVstory

Πλεον εγώ χρησιμοποιώ την Oryx καθώς προσφέρει πλοήγηση με τοπογραφικούς χάρτες και έτσι δεν χρειάζεσαι δεδομένα στο κινητό. Θα γράψω ένα post στην ενότητα αυτή με οδηγίες άμεσα καθώς ήδη είχα ξεκινήσει να μαζεύω υλικό. Μια σημείωση για την Oryx: παρόλο που στο Play Store είναι επί πληρωμή, στο επίσημο website είναι δωρεάν.
 
Top Bottom