Gsμανιακο Πάσχα στο ......τρικορφο

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Γιατί, τι σε κάνει να νομίζει ότι τα διόδια στην Ελλάδα είναι φθηνότερα;
Χωρίς να το ψειρίζω και πολύ, αυτό που με κάνει να πιστεύω ότι τα διόδια στην Ελλάδα είναι φτηνότερα είναι ότι στην Ελλάδα δεν θα πλήρωνα πουθενά 26,8€ για μιά διαδρομή 359 χλμ.
Αυτό συμβαίνει γιατί οι Ιταλοί, είτε αυτοκίνητο είτε μηχανή χρεώνουν το ίδιο στα χιλιομετρικά διόδια, πράγμα που δεν συμβαίνει στην Ελλάδα· στην Ελλάδα υπάρχει διαχωρισμός αυτοκινήτου - μοτοσικλέτας με αντίστοιχη χρέωση, ορθότερο σύστημα κατά τη γνώμη μου.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν ξέρω τί λέτε για τα διόδια στη χώρα μας, για μιά απόσταση 359 χλμ (λίμνη Κόμο - Πίζα) κόστος διοδίων 26,8€, δρόμοι ίδιοι με τους δικούς μας. Μια χαρά είναι τα διόδια στη χώρα μας (ακόμα).
Αθήνα Λάρισα είναι 22.25 ευρώ λέει μια εφαρμογή που έχω, μάλλον υπολογίζει αυτοκίνητο όμως (παρά το ότι έχω επιλέξει μοτοσυκλέτα)

Στην Ιταλία αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν ότι δεν ένιωθα ότι έρχεται αστροπελέκι από το πουθενά, όπως εδώ. Οι άνθρωποι σέβονται (οκ πλην ταχύτητας στην Εθνική)

Δεν συζητάω καν για επίπεδο ποιότητας οδοστρώματος επαρχιακού στο πουθενά (είχα χαθεί στα χωριά περιοχής Φλωρεντίας γιατί έχασα έξοδο), ούτε για κράτημα σε βροχή που δεν βλέπαμε τίποτα.

Είναι λίγο ύβρις η σύγκριση με την βόρεια Ευρώπη... Αφήνω απ'έξω την σύγκριση εξόδου διοδίων με μισθό γιατί είναι γνωστό ότι η αγοραστική δύναμη του Έλληνα είναι μηδέν, με επίσημα στοιχεία. Τώρα βέβαια που δώσανε 13 ευρώ επιδότηση βρέθηκε ευκαιρία να ανέβουν οι τιμές λόγω Πάσχα για αρπαχτή πάνω στην αρπαχτή και λογικά θα ανέβουν και διόδια γιατι κονομα ακόμα 43 ευρώ το μήνα, έχετε και όχημα, πλουτοκρατία πληρώστε.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Είναι λίγο ύβρις η σύγκριση με την βόρεια Ευρώπη...
Σήμερα κάνω τον SS1, παραλιακός από Τοσκάνη για Ρωμη, δεν έχει διόδια αλλά δεν είναι και επαρχιακός, δεν μπορείς να φανταστείς πόσα χαλασμένα σημεία πολλών χιλιομέτρων έχει..
Υγ. Έχει τρελό αέρα και κάθε τόσο βρέχει, έχω βάλει - βγάλει τα αδιάβροχα 2 φορές, πλέον έχω βαρεθεί το βαλε βγάλε και έχω μείνει μόνο με το κατω και κάθε τόσο σταματάω στα βενζινάδικα για τσιγάρο και αραγμα· το Google maps λέει 4 ώρες, έχω ξεκινήσει απ τις 10 κι έχω ακόμα 120 χλμ να κάνω :ha
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Σήμερα κάνω τον SS1, παραλιακός από Τοσκάνη για Ρωμη, δεν έχει διόδια αλλά δεν είναι και επαρχιακός, δεν μπορείς να φανταστείς πόσα χαλασμένα σημεία πολλών χιλιομέτρων έχει..
Υγ. Έχει τρελό αέρα και κάθε τόσο βρέχει, έχω βάλει - βγάλει τα αδιάβροχα 2 φορές, πλέον έχω βαρεθεί το βαλε βγάλε και έχω μείνει μόνο με το κατω και κάθε τόσο σταματάω στα βενζινάδικα για τσιγάρο και αραγμα· το Google maps λέει 4 ώρες, έχω ξεκινήσει απ τις 10 κι έχω ακόμα 120 χλμ να κάνω :ha
Και εμεις για Ρώμη ειμαστε αυριο αλλα απο «μεσα»… !
Εδω εχει αγριέψει πολυ ο καιρος.
Πολυ αερας!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Καλός ο συλλογισμός Γιάννη αλλά ξεχνάς ότι η βινιέτα είναι αντί διοδίων. Και μιας που αναφερθήκαμε στις βινιέτες.... κάτι ψιθυρίζεται πως στο μέλλον η βινιέτα θα υιοθετηθεί και στη χώρα μας (πολύ καλό για να είναι αληθινό). SPAM OFF.

Καλά να περάσετε GSμανιακό ζεύγος, σας χαίρομαι πάντα! :friendship:
Μη γράφετε και μη σχολιάζετε τέτοια πράγματα για όνομα του θεού. Εδώ εις το βασίλειον της Δανιμαρκιας ότι συζητείτε λέγετε σχολιάζετε, θα χρησιμοποιηθεί εναντίον μας σε επόμενη σύσκεψη του υπουργείου οικονομικών εκδορών, αν φτάσει μια τέτοια ιδέα εκεί τη βάψαμε, θα βρεθούμε ξαφνικά εκτός από τέλη κυκλοφορίας και διόδια να πληρώνουμε και βινιέτα
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
......., θα βρεθούμε ξαφνικά εκτός από τέλη κυκλοφορίας και διόδια να πληρώνουμε και βινιέτα
Μια χαρά μου ακούγεται και αυτό, για Ελλάδα!!!!! :wacky:

Υ.Γ
Εδώ, όλα να τα περιμένουμε........
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
, θα βρεθούμε ξαφνικά εκτός από τέλη κυκλοφορίας και διόδια να πληρώνουμε και βινιέτα
Η πλάκα με όλο αυτό είναι ότι οι πρόεδροι λεσχών μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου θα συνεχίσουν την βαθειά ομφαλοσκοπηση, ασχολούμενοι μόνο με την καρέκλα. Και θα έχει ευκαιρίες ο εκάστοτε αντιπολιτευόμενος σε πολιτικό επίπεδο να υπόσχεται κατάργηση, καλή ώρα όπως με τον ΕΝΦΙΑ. Όλοι κερδισμένοι. Είναι δίκαιο, θα γίνει πράξη.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ρεεεεεεέ σχολιαστεεεε ότι ο Μάνιακ έχει νιώσει ξανά 20 χρόνια και αφήστε ΑΕΠ του παλιό κράτους.... Κώστα επιστροφή από Αλβανία;;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τώρα πίνω καφέ στην Μαρίνα του Ζαντάρ.
Οι μλκες παίρνουν μόνο kuna και δεν έχουν κάρτα ....έχει δίκιο το πουλί ότι είναι οι χειρότεροι.

Τεσπά.... Σε λίγο αρχίζουμε δαλματικες ακτές και βλεπουμε
 
Top Bottom