Gt air2 vs nxr

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Καλησπέρα σας. Έφτασε η ώρα για αντικατάσταση του κράνους μου. Μετά από 8 χρόνια συμβίωσης με shoei qwest και πιο πριν xr 1000, λέω να συνεχίσω στη μάρκα που εμπιστεύομαι και μου κάθεται καλά. Shoei ξανά λοιπόν. Η μηχανή μου είναι tiger 800 με ψηλή ζελατίνα. Και τα 2 κράνη πολύ όμορφα με μια διαφορά σχεδόν 100 ευρώ. Το ζητούμενο είναι η εξάλειψη κραδασμών από τον αέρα που έρχεται από τη ζελατίνα και όσο το δυνατόν περισσότερο μείωση θορύβου. Δε με ενδιαφέρουν αεραγωγοί καθώς μένω Φλώρινα και δεν έχει και πολύ ζέστη ούτε το καλοκαίρι. Το δίλημμα είναι αν αξίζει τα έξτρα χρήματα το gt air 2... Οπότε λίγη βοήθεια από κατόχους των συγκεκριμένων μοντέλων,θα ήταν καλοδεχούμενη..
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Το είναι "πισταδικο" το άλλο τουριστικό. Έχω gt air το πρώτο οι διαφορές είναι οι πίσω αεραγωγοί και η αναμονή για την ενδοεπικοινωνια της sena. Από από άποψη θορύβου είναι στα 100 db στα 130 έναντι των 98 db του gt air 2. Το ένα έχει εσωτερικά γυαλιά τα οποία είναι πολύ καλά τα φτιάχνει μια μάρκα οπτικών και το άλλο θα πρέπει να πάρεις έξτρα ζελατίνα. Στα "κατά" είναι το κούμπωμα το ένα έχει dring ενώ το άλλο μικρομετρικο μεταλλικό βέβαια.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
ειχα xr1000 και εχω nxr και xspirit3 ,το nxr νομιζω οτι ειναι χειροτερο κρανος απο το xr1000 σαν εφαρμογη γενικα και ποιοτητα,το αλλο δεν το ξερω καθολου,θα κοιταγα και scorpion πλεον
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
ειχα xr1000 και εχω nxr και xspirit3 ,το nxr νομιζω οτι ειναι χειροτερο κρανος απο το xr1000 σαν εφαρμογη γενικα και ποιοτητα,το αλλο δεν το ξερω καθολου,θα κοιταγα και scorpion πλεον
Με τι μηχανή τα χρησιμοποιείς; Το x Spirit καλύτερο; Από θέμα θορύβου;;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το xspirit είναι κορυφαίο κράνος, αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει σε μοτοσυκλέτα που κάθεσαι με όρθιο κορμό. Είναι σχεδιασμένο για χρήση supersport με τον αναβάτη σκυμμένο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το xspirit είναι κορυφαίο κράνος, αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει σε μοτοσυκλέτα που κάθεσαι με όρθιο κορμό. Είναι σχεδιασμένο για χρήση supersport με τον αναβάτη σκυμμένο.
Αυτό. Οι αεραγωγοί και στο δικό μου HJC δουλεύουν καλύτερα αν κοιτάω ελαφρά κάτω, στο fazer δεν το είχα παρατηρήσει τόσο έντονα.
 
Top Bottom