Gtr 1400 vs Fjr 1300 (μοντελα μεταξυ 2005 εως 2009)

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
είχα στη κατοχή μου fjr 2006 kai meta gtr 2008
όποιο και να επιλέξεις θα μείνεις ικανοποημενος.
ταξιδεύουν και τα δυο υπέροχα.
η ουσιαστική διαφορά τους είναι ότι το gtr είναι λίγο πιο sport, και στο στήσιμο, και στη θέση οδήγησης.
το fjr έχει λίγο καλύτερη προστασία και πιο λιμουζινατο ρυθμισμα..
θα επέλεγα πάλι το gtr γιατί είναι πιο σύγχρονο στα μοντέλα που ψάχνεις.
κατά τη γνώμη μου μακριά απο bmw gt της συγκεκριμενης χρονολογίας.
δυο φίλοι δεινοπάθησαν.
Με προβληματιζεις γιατι εχεις περασει απο yamaha και kawasaki και κατεληξες στον γερμανο;;;; αρα μηπως σημαινει κατι ολο αυτο;;; εν τελη τα χρησιμοποιουσες ολα σε μακρινα ταξιδια η στην δουλεια σου.;;;

#xrv_world_explorer
 

rafanik

Μέλος
Όνομα
Ραφαηλ
Μοτό
BMW R 1200RT
HONDA INTEGRA
ο μοναδικός λόγος που έχω rt είναι γιατί προσωπικά την θεωρώ πανέμορφη μοτοσυκλέτα.
εκτός αυτού μεγαλώσαμε, και είμαι λίγο επιρρεπές στο γκάζι. είναι πιο ήσυχη μότο.
πλέον κάνω λίγα ταξίδια και κοντινά όποτε η έλλειψη αξιοπιστίας δε με προβληματιζει ιδιαίτερα.
 

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
Καλημερα. Για το GTR δεν ξερω. Ειχα FJR, του 2003 ομως. Εκανα πολλα χιλιομετρα, μεταξυ αυτων και ενα ταξιδι σκωτια ιρλανδια και ολη την ευρωπη στην ουσια, απροβληματιστα και ευχαριστα. Γκαζι, καλη συμπεριφορα και ανετο οσο τιποτα. Φαντασου μετα 1000 χλμ τη μερα, ξεφορτωνα βαλιτσες με το κρανος φορεμενο, τοσο ξεκουραστο. Τα μοντελα 2005-2009 που λες, ειναι βελτιωμενα οσον αφορα τη θερμοκρασια , οχι που ειχες καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Το μεγαλο θεμα που εγω ειχα (και αλλοι) , ειναι η ελλειψη 6ης ταχυτητας , κατι που αναγκαζε τον κινητηρα να δουλευει ψηλοτερα απο οτι χρειαζονταν στο ταξιδι, με αντικτυπο στην καταναλωση, και κατι που αλλαξε στο μοντελο απο 2016 και μετα. Τωρα, αν θελεις ενα μηχανακι να γυρισεις την ελλαδα απο ασφαλτο και την ευρωπη, ξεκουραστα και αρχοντικα, σε αυτα τα χρηματα που τα βρισκεις δεν θα βρεις τιποτα καλυτερο. Βελτίωση: ενα σετ αναρτησεις ohlins, wilbers η οτι αλλο βρεις, θα βελτιωσουν τη μοτο θεαματικα. Επισης στην πολη ειναι ευκολο και ευελικτο σε σχεση με τα κιλα του. Αυτα...
Συμφωνώ μέχρι κεραίας!!
 

left950

Μέλος
Όνομα
Λευτερης Ατσοπαρδης
Μοτό
ΚΤΜ 950 ADV
left950

Συντηριση διαφορικου κλπ;;;; ειχες καποιο θεμα;;; αν επιτρεπεις ποσα χλμ ειχε κανει στα χερια σου;;; απο βαλβιδες αυτα τα μηχανακια εχουν κλασσικα με καπελωτα; ευχαριστω για την εμπειρια σου.....

#xrv_world_explorer
Κανενα θεμα πουθενα, συντηρηση οτι ελεγε η yamaha χωρις εκπτωσεις, πρεπει να εκανα γυρω στα 20k εγω και καμμια 80k που ειχε οταν το πηρα...
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δες και τα k1200/1300gt είναι φοβερα μηχανάκια σ αυτη τη κατηγορία
 
Top Bottom