H πιό παλιά μοτο-φωτογραφία μας!! ( Ποιά, πότε και που? )

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ποιός είναι ο φίλος Θοδωρή ? μήπως το ξέρω το παλληκάρι ?
έλα ρε Μήτσο...
Γιώργος Οικονομάκος;)
Ο γηραιότερος των trail ride!!! Ακόμα τρέχει κι έχει κλείσει τα 60:woot:, ή μήπως τα 65... Δεν παίζεται! ήταν και προχθές στο 1ο φιλικό.
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Mαρτης 87,νεοσυλλεκτο στραβαδι..........εξοδουχος Σαββατοκυριακου με το XR του γειτονα/κολλητου.
Ξεταπωτο εννωειτε μερα μεσημερι αναστηθηκαν και οι νεκροι.:thinking:
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
έλα ρε Μήτσο...
Γιώργος Οικονομάκος;)
Ο γηραιότερος των trail ride!!! Ακόμα τρέχει κι έχει κλείσει τα 60:woot:, ή μήπως τα 65... Δεν παίζεται! ήταν και προχθές στο 1ο φιλικό.
Aααα μάλιστα ! δεν ήξερα το nickname, και τον είδα και τις προάλλες στην εκκίνηση.
Πράγματι είναι σημαιοφόρος των trail ride, πολλά χρόνια τώρα, αν και δεν γνωριζόμαστε προσωπικά :ok::ok:
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Τελη Νοεμβρη 1988 ενα μηνα απολυμενος απο την Π.Α δινω το παπι και αγοραζω το ολοκαινουριο DT-R με νεα αναρτηση 41 χιλιοστων,νεα εμφανιση,μασκα αλα ΧΤ600 κ.α
Ειχα την ατυχια να βιαστω και να παραγγειλω την μοτο απο παραεισαγωγεα,ετσι αντι να παρω το ελληνικο πηρα το αγγλικο με μολις 12 ιππους εναντι 22.Ουτε YPVS ειχε ουτε νευρο.............ψωφιμι.
Ασε που τρελαθηκα στις πτωσεις........απο αλμα τον Πειραια εμβολισα παρκαρισμενο παπι και 6 μην ες μετα σε βολτα στην λιμνη Ευβοιας βγαινω εκτος πορειας και καρφωνωμε σε ταξι!!!!!!!!!!!
Το ριμαδι δεν επαθε τιποτα και ευτυχως εγω ειχα μονο πρησμενο την δεξια γαμπα και μολωπες στην πλατη.Καλα που ειχε φιλαρακι ενα SR 250 και ανταλλαξαμε γιατι ηταν μανικι να ανεβοκατεβαζω ταχυτητες,διχρονο γαρ.
Το εδωσα (ολοκαινουριο)σε 6 μηνες το καλοκαιρι του 1989 ακριβως μολις εσκασε μυτη στην ελλαδα το νεο KR1.:yew:
Καναμε και κατι ψιλοεντουραδες στον Υμηττο.........1:p
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Με το που αγοραζω το DT σκανε τα νεα οτι βγαζει η Καβασακι το νεο της 2 χρονο 250αρι που τσακιζει τον ανταγωνισμο.
250 κυβικα,55 ιπποι,μονο 123 κιλα..........''πυραυλος 'η απλη ρουκετα? '' εγραφε το ΜΟΤΟ του Ιανουαριου 1989.
Με το DT νεοπαοκτηθεν μπαινω στην μπριζα,αλλα τι θα πω στο σπιτι,οτι θελω παλι νεο μοτορι?
Μετα τον τρακο στην Ευβοια,βγαζω ανακοινωση οτι θα το δωσω το ριμαδι,αφου δεν στριβει.......!
Το εδωσα και 24 Ιουλιου 89 στις 4 το απογευμα ειμαι στην σελα του και κατεβαινω στην Συγγρου με 160!!!!!!!! και πιανω παραλιακη και γραφω 180.......με τις ζελατινες...........τι στρωσιμο και @@@ μου λες τωρα.
Το απογευμα ολο το Περαμα μιλαγε για το πρωτο πρασινο KR1 που εσκασε στην πολη.:yew:


Πρωτη εξορμηση εκτος Αττικης..............στο Λουτρακι με 40+ βαθμους θερμοκρασια.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Σημερα την ξέθαψε φίλος!!σκηνακια στην παραλία του αρδα και τα παιδιά παιζει!!!




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Καλοκαίρι του 1997 με το πρώτο μου μηχανάκι το οποίο χάρηκα για 4-5 μήνες γιατί το κλέψανε!!

Πηγαίνοντας στο Σουφλι για να δούμε αγώνα motocross....στο γυρισμο έριξε μια βροχή που δεν παίζει να την ξέχασε κανεις!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black






DT 200R

1992 Σεπτέμβριος, στη Μύκονο. Ελιά αν θυμάμαι καλά, η πρώτη φώτο. Η δεύτερη στο πάρκινγκ του Super Paradise :)
Την ιστορία του Ντέταρου, θα σας την πω το βράδυ .... ;)










Με καθυστέρηση.....

Το DT αγοράστηκε από ένα φίλο του αδερφού μου, πριν φύγει σταρτιώτης. Η αποπληρωμή του (κατόπιν επιθυμίας του...), γινόταν επί 18 μήνες σε δόσεις, κάθε φορά που ερχόταν με άδεια:woot::woot::woot::woot::woot:
Ήταν 125, που του είχε βάλει μοτέρ από 200αρι. άστρωτο το πήραμε. Ευλαβικό στρώσιμο και το πράμα σκότωνε! Σε κανά δίμηνο, αρχίζω... Giannelli, reed, πείραγμα στο YPVS, ζιγκλέρια, φίλτρα αέρα...κοντά στα 40 άλογα το υπολόγιζαν... 1η σούζα, 2η παντιλίκι, 3η σούζα και πάει λέγοντας:pointu:

όμως από τη μετατροπή που είχε κάνει ο 1ος κάτοχος, έλειπε το 2ο ψυγείο. Μας έλεγε ο μάστορας, να βάλουμε ψυγείο πρώτα κι ύστερα τα φτιαξίματα, αλλά πού εμείς... 3 κυλινδροπίστονα κολλημένα, μας έπεισαν να μπει και το 2ο ψυγείο:D:D:D

Αφού έγινε μια χαρά, φτιαχτήκανε κι οι αναρτήσεις , με σέρβις εννοείται..., κι αρχίσαμε το χώμα στην Πάρνηθα.
Σχολείο ο Ντέταρος!!! Συγχωρούσε!
Απλά δεν άντεχε όσα του έκανα και ράγισε ο σκελετός:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ενώ ήταν αραγμένο και κλειδωμένο σε μια αυλή μέχρι να βρούμε λύσεις, εκλάπει:mad::mad::mad::mad::mad:

Ακολούθησε άλλο ένα 200αρι μαμά, μπλε - κίτρινο, που έγινε κι αυτό με τη σειρά του WR250:D:D:D:D
H εποχή του τροπέτου βλέπετε!!!!:cool: Κι όταν λέω WR 250, εννοώ τα πάντα! Μόνο σκελετός έμεινε όπως ήταν. Λέγανε ότι ήταν ίδιος, άλλοι διαφωνούσαν... Δε νοιάστηκα ιδιαίτερα. Με φτιάχναν οι ροπές του δυόμιση, οι διαδρομές από τις αναρτησάρες, τα upside down χοντροκάλαμα μπροστινά.....

Εκλάπει κι αυτό, από την ίδια αυλή 2 years later....:(:(:(:(:(

Mετά ακολούθησε ένα ΧΤ600Ε μπλε, τα 2 Άφρικα, το "στρώμα", ο τίγρης και φτάσαμε στο 2011 οπότε γίναμε μπε-μβε-δάκηδες:p:p:p
 
Τελευταία επεξεργασία:

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Τα νεα οτι τα KR1 γαζωνουν τα πάντα κυκλοφορησαν γρηγορα στην πιατσα και απο ενα πρασινο γιναμε 8 σε ενα χρονο.
Εδω στα λιμανακια με δυο φιλαρακια,οδηγωντας ρε ρυθμους χελωνας αφου ειχαμε μαζι το σπασικλακι με το Νεο ΜΑΧ που το εστρωνε με 50χλμ μαξ.
Να μη ξεχασω οτι το δικο μου δεν εκανε ουτε 1 χιλιομετρο στρωσιμο και δεν εβγαλε ποτε τιποτα εκτος απο την φλατζα μοτερ -αριστερου κυλινδρου,γνωστη αστοχια του κινητηρα αυτου.
Τα δε δυο KR 1S της παρεας βαρεσαν ρουλεμαν στροφαλου και πιθανολογο οτι υπαιτια ηταν τα Castrol TTS
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Please.. Μονο photos..

Μην πιασουμε τις,.. "αρχαιολαγνικες" συζητησεις γιατι δεν θα τελειωσουμε ποτε!! :D (Ενδεχομενως σε ενα αλλο topic?? :thinking::inlove::inlove: )

Παντως,θα μου μεινει αξεχαστο το πρωτο "λυσιμο-καθαρισμα-ξαναδεσιμο" καρμπιρατερ! (Αλλο ενα εκανα, στο KLX 650, μετα απο πολλααααα χρονια...)

Ηταν στο παρακατω μηχανακι (Garelli VIP)



Αξεχαστο γιατι, δεν περισσεψε τι-πο-τα! και το μηχανακι ξαναδουλεψε κανονικα!! :D:D

(Αυτα, στην ηλικια των 16.. Photos μην περιμενετε, οι φωτογραφικες μηχανες ηταν σχετικα ακριβες και σπανιες, τοτε, ποσο μαλλον για 16χρονους! :muted:)
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Παμε απο την αρχη Honda C90 κοκκινο....


Το εβαζα μεχρι και μεσα το δωματιο....Φαίνεται λιγο στην ακρη της φωτο!!


zandesiro 2002 Kawasaki Vulcan 400 Αμμουλιανη Χαλκιδικης καμπινγκ παρεα με τον γαμπρο μου με Kawasaki LTD 454...


Και μετα με την βοηθεια του highlander (Θεσ/νικη) την εκανα ετσι...Αλονησσος 2004!!


Ωραιες εποχες!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

angelo_balto

Overlander
Περιοχή
Γλυφαδα
Όνομα
Αγγελος
Μοτό
KTM 950 SE
1983...διπλα στο κρεβατι μου.:D
Ζετακας....5αρι σαζμαν απο ss, 110 τελικη...παντου.

καπου εχω κατι φωτο, απο 2-3 αυτοφωρα, που με ειχε βγαλει ο πατερας μου.

:oops:
Εχω στο σαλόνι ένα Ζ....
 
Top Bottom