H πιό παλιά μοτο-φωτογραφία μας!! ( Ποιά, πότε και που? )

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Στο πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό (Βαλκάνια) με την πρώτη μου μηχανή.





Την είχα πάρει καινούρια (τόσο μυαλό είχα!). Πριν από αυτή είχα μόνο ποδήλατο. Οι γονείς μου ούτε που ήθελαν να ακούνε για μηχανές, κανένας στο περιβάλλον μου δεν ασχολιόταν με το σπορ και λεφτά δεν έπαιζαν για πολλά χρόνια μέχρι που βρήκα μια καλή δουλειά και στον κόσμο των 2 τροχών μπήκα μόλις το 2011.

Η φωτογραφία τραβήχτηκε ένα χρόνο μετά. Είχα ήδη μάθει ότι "εξοπλισμός δεν είναι μόνο το κράνος" και ήμουν αρματωμένος σαν αστακός. Από την άλλη, δεν είχα ανακαλύψει ακόμα μπαγκαζιέρες, tankbags κτλ. Ένα ορειβατικό σακίδιο στην πλάτη πήρε όλα μου τα πράγματα. Ευτυχώς, ακουμπούσε στο κάθισμα του συνεπιβάτη και δεν κουράστηκα πολύ.


Σημαντική λεπτομέρεια: το χαμόγελο! Σπάνια χαμογελώ στις φωτογραφίες. Τι σου κάνει η μοτοσικλέτα...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Η πιο παλιά δεν είναι, αλλά είναι αυτή που με έβαλε στον χώρο του ADV (?) :cool:



Πρέπει να είναι το μακρινό 1982 ή 1983 με το XLάκι μου που σήμερα τρομάζω στην σκέψη : ''Πως σταμάταγε το έρμο με τα ταμπούρα ?''
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Ιανουάριος 2003, η πρώτη μου μηχανή, Kawasaki klx250es/μιζάτο.
Η πρωτη φωτογραφια που την τραβηξα, την δευτερη μερα που την ειχα!
Την επόμενη της χάλασα την (αστεία) κλειδαριά λαιμού..:D
Το πιο μακρινό "ταξίδι" που είχα κάνει με αυτό ήταν από και μέχρι το Αίγιο, συνολικά χλμ δεν θυμάμαι πόσα έκανα με αυτό, πάνω κάτω 40-50.000χλμ, το κοντέρ παρέδωσε στα 2 χρόνια.


Το κράτησα μέχρι το καλοκαίρι του 2007, μετά το χάρισα στον αδερφό μου, έμεινε σε λειτουργία μέχρι και το τέλος του 2013 όπου και κατάθεσε πινακίδα..
Είχε γίνει πολύ σούργελο, έμαθα εγώ, ο αδερφός μου και πόσοι ακόμα φίλοι μου πάνω σε αυτό οδήγηση με συμπλέκτη, απέκτησε πολλά γαλόνια αυτό το μηχανάκι..!
Υπάρχει ακόμα, εάν μπει μπαταριά πιστεύω ότι θα πάρει μπρος.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σαλαμύκονος - 2001

Η πρώτη μου αγάπη.....και παντοτινή.......
Πήρα δάνειο για να το πάρω και δούλεψα σε ποστάλι Πειραιάς - Ρέθυμνο για να το ξεχρεώσω....



52 άλογα στη ρόδα, 125 κιλά στεγνό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σαλαμύκονος - 2001

Η πρώτη μου αγάπη.....και παντοτινή.......
Πήρα δάνειο για να το πάρω και δούλεψα σε ποστάλι Πειραιάς - Ρέθυμνο για να το ξεχρεώσω....



52 άλογα στη ρόδα, 125 κιλά στεγνό.
Και λίγη ιστορία για την χειροποίητη δημιουργία των αδερφών Vertemati...!!!;)


VOR,Vertemati Offroad Racing is the name of a motorcycle company based in Ronco Briantino in the province of Milan.

VOR specializes in the construction of motorcycles for motocross, enduro and supermotard. Founded in 1998, and in the beginning, focused on the production of models for competition; only from 2002 did they started to produce models for road use.

The founders are brothers Alvaro and Guido that, relying on their experience in the field of motocross, to achieve motion practically craft. Their experience stems mainly from Husaberg, which were also shareholders and importers to Italy for ten years.

Electrolux stopped the production of bikes and allocated the brand to Cagiva in 1986, the Vertemati came into the Husaberg, a new brand, where some ex technics Husqvarna had moved.

Following the breakup of the company, it ended in the hands of KTM. The brothers built the Vertemati C500, which took over some technical solutions Husaberg (such as' airbox in the beam under the chassis to save space). The C500, properly evolved, it was intended to give life to the first model of the house VOR (precisely from Vertemati Offroad Racing), the 492, then renamed 503, with distribution a cascade of gears and, case of C500, swingarm entirely derived from solid.

Following a corporate crisis in 2002 was absorbed by MondialOff Road(group Mondial Moto) and the Company was renamed VOR Motorcycles. Following the economic vicissitudes that have marked the Group buyer the company for a long time was not even more active. In any case, the reviews of magazines for models of the house were rather flattering.

Today models are replicated by 'Vertemati Racing' and are both Cross, which Enduro that Supermoto, and the motion can be obtained either by electric starter (but excludes one foot), which foot (strictly forward, feature also VOR). The motion boast suspensions WP, plates fork derived from solid, Brembo brakes (cross/enduro) and Behringer (with track and cast iron basket avional) for supermotard.


Vertemati Racing SAS GP500 Source




The range 2008
  • Enduro E450/501/570E (electric starter)
  • Enduro E450/501/570 (start pedal)
  • Motocross C450/500/570
  • Supermotard S450/501/570E (electric starter)
  • Supermotard S450/501/570 (start pedal)
  • Supermotard Racing S450/600 (start pedal)
 

jimhs

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
N/A
Στο πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό (Βαλκάνια) με την πρώτη μου μηχανή.





Την είχα πάρει καινούρια (τόσο μυαλό είχα!). Πριν από αυτή είχα μόνο ποδήλατο. Οι γονείς μου ούτε που ήθελαν να ακούνε για μηχανές, κανένας στο περιβάλλον μου δεν ασχολιόταν με το σπορ και λεφτά δεν έπαιζαν για πολλά χρόνια μέχρι που βρήκα μια καλή δουλειά και στον κόσμο των 2 τροχών μπήκα μόλις το 2011.

Η φωτογραφία τραβήχτηκε ένα χρόνο μετά. Είχα ήδη μάθει ότι "εξοπλισμός δεν είναι μόνο το κράνος" και ήμουν αρματωμένος σαν αστακός. Από την άλλη, δεν είχα ανακαλύψει ακόμα μπαγκαζιέρες, tankbags κτλ. Ένα ορειβατικό σακίδιο στην πλάτη πήρε όλα μου τα πράγματα. Ευτυχώς, ακουμπούσε στο κάθισμα του συνεπιβάτη και δεν κουράστηκα πολύ.


Σημαντική λεπτομέρεια: το χαμόγελο! Σπάνια χαμογελώ στις φωτογραφίες. Τι σου κάνει η μοτοσικλέτα...
Σαν να σε θυμαμαι απο το moto guzzi 36ωρο του 2013;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Σαλαμύκονος - 2001

Η πρώτη μου αγάπη.....και παντοτινή.......
Πήρα δάνειο για να το πάρω και δούλεψα σε ποστάλι Πειραιάς - Ρέθυμνο για να το ξεχρεώσω....



52 άλογα στη ρόδα, 125 κιλά στεγνό.
Παιδικός έρωτας , το χάζευα ώρες στη βιτρίνα , δεν το πήρα ποτέ , παρέμεινε στη βιτρίνα για πολλά πολλά χρόνια , προφανώς δεν το πλησίαζε κανεις γιατί δεν το ήξερε .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παιδικός έρωτας , το χάζευα ώρες στη βιτρίνα , δεν το πήρα ποτέ , παρέμεινε στη βιτρίνα για πολλά πολλά χρόνια , προφανώς δεν το πλησίαζε κανεις γιατί δεν το ήξερε .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Παρόμοια φάση και εγώ.
Το είδα στη βιτρίνα, έκανα ένα πακέτο τσιγάρα, μπήκα μέσα την επόμενη μέρα, το έκλεισα και σε μια εβδομάδα το είχα στα χέρια μου.
Εγώ ήμουν από αυτούς που το πήραν....:hh:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παιδικός έρωτας , το χάζευα ώρες στη βιτρίνα , δεν το πήρα ποτέ , παρέμεινε στη βιτρίνα για πολλά πολλά χρόνια , προφανώς δεν το πλησίαζε κανεις γιατί δεν το ήξερε .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ή γιατι το ηξεραν καλα....
Πολυ ειδικο μηχανακι ;)
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300




το πρωτο μηχανακι cb 50j 83500τοτε όταν το 12βολτο παπι ειχε 49500 και η ειρωνεια της τυχης 15 μερεσ αργοτερα ηρθε το cb 125t δυκιλινδρο με 5000 παραπανω υπαρχη ακομα σε αυτή τη κατασταση πανω από 100χιλ χιλ με ρεκόρ χιλ ημερασ 550χιλ.ρεζερβουαρ 8.5 λιτρων κινητήρας που εγινε μεχρι 100κυβικα τωρα είναι 72 με πλατινες.
η μεσαια είναι μια BMW το 1972 αποκριες καθαρα Δευτερα σε μια ταβερνα στην Πεντελη
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Αύγουστος 1987, Μινιόν*, ο πατέρας μου είχε έναν συνάδερφο τον Γιάννη, ο Γιάννης είχε "μηχανάρα"!
"Μηχανάρα" για έμενα ήταν τα ψηλότερα, δε πα να ηταν 100-200cc, στα μάτια μου έμοιαζαν με θηρία, από μικρός μου άρεσαν τα ψηλοφτερα/on 0ff/enduro/mx κλπ.





Ο Γιάννης το ήξερε και με ανέβαζε στην μηχανή του, μου έδειχνε και μου εξηγούσε το κράνος του, το μπουφάν του που μου έκανε εντύπωση έχοντας προστατευτικά κοκ, στην ουσία αυτός με έβαλε στον κόσμο των 2 τροχών με μοτέρ, τον ευχαριστώ πολύ όπου κι αν είναι!!!
Θυμάμαι ότι έχω και φωτογραφία στην μηχανή του, θα την βρω κι αυτήν σε κάποιο παλιό άλμπουν.




*
Ήμουν βρωμόβυσμα, ο πατέρας μου ήταν ο ένας από τους 2 που σχεδίαζαν & υλοποιούσαν τις βιτρίνες στο Μινιόν και τα έβλεπα όλα αρκετά πριν :yew:, απο τότε στα backstage των καλλιτεχνικών..!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αύγουστος 1987, Μινιόν*, ο πατέρας μου είχε έναν συνάδερφο τον Γιάννη, ο Γιάννης είχε "μηχανάρα"!
"Μηχανάρα" για έμενα ήταν τα ψηλότερα, δε πα να ηταν 100-200cc, στα μάτια μου έμοιαζαν με θηρία, από μικρός μου άρεσαν τα ψηλοφτερα/on 0ff/enduro/mx κλπ.





Ο Γιάννης το ήξερε και με ανέβαζε στην μηχανή του, μου έδειχνε και μου εξηγούσε το κράνος του, το μπουφάν του που μου έκανε εντύπωση έχοντας προστατευτικά κοκ, στην ουσία αυτός με έβαλε στον κόσμο των 2 τροχών με μοτέρ, τον ευχαριστώ πολύ όπου κι αν είναι!!!
Θυμάμαι ότι έχω και φωτογραφία στην μηχανή του, θα την βρω κι αυτήν σε κάποιο παλιό άλμπουν.




*
Ήμουν βρωμόβυσμα, ο πατέρας μου ήταν ο ένας από τους 2 που σχεδίαζαν & υλοποιούσαν τις βιτρίνες στο Μινιόν και τα έβλεπα όλα αρκετά πριν :yew:, απο τότε στα backstage των καλλιτεχνικών..!



Με πηγες πολυ πισω με το Μινιον.... ακομα θυμαμαι την βολτα στο Μινιον τα χριστουγεννα και τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ στολισμενες βιτρινες του....
Θυμαμαι ολα τα δωρα που διαλεξα και μου αγορασαν οι γονεις απο εκει...

:friendship:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Με πηγες πολυ πισω με το Μινιον.... ακομα θυμαμαι την βολτα στο Μινιον τα χριστουγεννα και τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ στολισμενες βιτρινες του....
Θυμαμαι ολα τα δωρα που διαλεξα και μου αγορασαν οι γονεις απο εκει...

:friendship:
Ένα δάκρυ κύλισε , σκληρός σαν την καρδιά ενός μαρουλιού


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ένα δάκρυ κύλισε , σκληρός σαν την καρδιά ενός μαρουλιού


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το δάκρυ κύλησε μόλις έσκισα το χαρτί περιτυλίγματος και είδα αυτο....





Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Top Bottom