H τσάντα του φωτογράφου.

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλημέρα.

Με αφορμή το άλλο νήμα/review, ας δούμε και το πως θα βολέψουμε τα φωτογραφικά μας.
Τσάντες έχει "άπειρες" από μικρές ζώνης/γοφού μέχρι τροχήλατες.

Ας περιορίσουμε το πράγμα λίγο, στα δεδομένα ενός μοτοφόρουμ, όπου το ζητούμενο είναι βόλτα και φωτογραφία, άρα κάπου πρέπει να βολευτεί το σώμα, ας πούμε δυό φακοί, έξτρα μπαταρία/ες και φορτιστής, ένα τρίποδο.

Τσάντες τύπου messenger δεν βολεύουν στην μηχανή. Τύπου sling μάλλον όχι, εκτός αν είναι δεμένες κάπου.

Το οποίο με φέρνει και στο δεύτερο μέρος της ερώτησης, που δένουμε την τσάντα για να κοπανιέται λιγότερο. Έχω σκεφτεί και λύση τάνκμπαγκ, είτε με εσωτερικό διαχωριστικό "τετραγωνάκια" που έχω δει στο ΙΚΕΑ ή με μπόλικο bubble για το κάθε αντικείμενο. Ούτε τέτοιο έχω ψωνίσει ακόμα, αλλά λέμε... Εδώ δεν ξέρουμε πότε θα ξαναπάμε βόλτα.

Ρίξτε λίγο φως να πάρουμε ιδέες και να δούμε δοκιμασμένα προϊόντα (υπέρ και κατά που έχετε δει).
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Εγώ για πολλά χρόνια χρησιμοποιώ αυτο
Μεγάλο πλεονέκτημα ότι το βάζεις και στο πλάι οδηγώντας και σε μια στάση το ανοίγεις χωρίς να το λύσεις από την πλάτη.
Η ποιότητα βέβαια της manfoto είναι δεδομένη, όπως και η συμβουλή του Σταύρου στην φωτοαγορα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια φώτο... Για να γίνει κατανοητό το πλαϊνό δεσιμο

Να σημειωθεί ότι το μοναδικό σημείο που βάζουμε τα φωτογραφικά επάνω στη μηχανή, είναι το tank bag.
Οπουδήποτε αλλού υπάρχει μεγάλος κίνδυνος, λόγω κραδασμών να καταστρέψουμε τους φακούς και όχι μονο



Advphone....
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000

Εγώ για πολλά χρόνια χρησιμοποιώ αυτο
Μεγάλο πλεονέκτημα ότι το βάζεις και στο πλάι οδηγώντας και σε μια στάση το ανοίγεις χωρίς να το λύσεις από την πλάτη.
Η ποιότητα βέβαια της manfoto είναι δεδομένη, όπως και η συμβουλή του Σταύρου στην φωτοαγορα.
Πολύ ωραίο backpack!

Εγώ έχω βολευτεί με το peak design everyday backpack, το οποίο επίσης ανοίγει απο το πλάι. Πρίν απο αυτό είχα ένα τύπου sling, άλλα το βρήκα εξαιρετικά κουραστικό στους περιπάτους.

 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Eγω με καμερες δεν ασχολουμαι , αλλα ασχολουμαι με γυναικες που τις χειριζονται. Η κοπελια μου ειναι dop και ασχολειται επαγγελματικα με αυτα ,αρα εχει παιξει πολυ και με τσαντες κτλ.
Για τη μεταφορα τους εχει παρει αυτο :
Βολικο για μεταφορα , αλλα πολυ ογκωδες ,δεν θα το συνηστουσα για πεζοπορειες .
Τα καλυτερα που εχω βρε στο νετ , και ακριβοτερα δυστυχως..ειναι αυτα :
Atlas Packs: Award winning camera packs with space for non-camera gear
και φαινονται απαιχτα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλημέρα.

Με αφορμή το άλλο νήμα/review, ας δούμε και το πως θα βολέψουμε τα φωτογραφικά μας.
Τσάντες έχει "άπειρες" από μικρές ζώνης/γοφού μέχρι τροχήλατες.

Ας περιορίσουμε το πράγμα λίγο, στα δεδομένα ενός μοτοφόρουμ, όπου το ζητούμενο είναι βόλτα και φωτογραφία, άρα κάπου πρέπει να βολευτεί το σώμα, ας πούμε δυό φακοί, έξτρα μπαταρία/ες και φορτιστής, ένα τρίποδο.

Τσάντες τύπου messenger δεν βολεύουν στην μηχανή. Τύπου sling μάλλον όχι, εκτός αν είναι δεμένες κάπου.

Το οποίο με φέρνει και στο δεύτερο μέρος της ερώτησης, που δένουμε την τσάντα για να κοπανιέται λιγότερο. Έχω σκεφτεί και λύση τάνκμπαγκ, είτε με εσωτερικό διαχωριστικό "τετραγωνάκια" που έχω δει στο ΙΚΕΑ ή με μπόλικο bubble για το κάθε αντικείμενο. Ούτε τέτοιο έχω ψωνίσει ακόμα, αλλά λέμε... Εδώ δεν ξέρουμε πότε θα ξαναπάμε βόλτα.

Ρίξτε λίγο φως να πάρουμε ιδέες και να δούμε δοκιμασμένα προϊόντα (υπέρ και κατά που έχετε δει).
Παίρνοντας μερικές ιδέες απο εδώ : λινκ σε παλαιοτερο thread και από κουβέντες με άλλα μέλη κατέληξα να δέσω ένα Lowepro Whistler 350 AW στη σχαρα με ροκ στραπς ανάποδα με την πλάτη προς τα επάνω καθώς ανοίγει απο τη πλάτη. Διαστάσεις 29.5 x 30 x 53 περίπου σαν 38αρα top case. Έχει ένα εσωτερικο κουτι με διαστάσεις 23.2 x 16 x 35.3 και χωρίσματα με σκρατς. Γενικά έχει πολύ χώρο. Εμένα χωράει όλα τα φωτογραφικά που κουβαλάω συνήθως (toyo 45a, ένα φακο, λουπ, φωτομετρο, 6 θήκες φιλμ, κεφαλή, μια pinhole) και εχει χώρο ακόμα για 2 σαμπρελες, εργαλεια, λεβιεδες, κανα φαί κλπ.

Αν δεν τα κουβαλάω όλα αυτά και έχω απλά μια slr, συνήθως την βάζω μέ ένα fleece sto tankbag.

Μέχρι στιγμής δεν έχω δεί σοβαρό πρόβλημα από την μεταφορά. Κατα καιρούς ξελασκάρουν οι βίδες που συγκρατούν τις κινήσεις της φωτογραφικής μετά από κάποια ώρα στο χώμα. Σε κανα δυό τούμπες που έιχα δεν έπαθε τιποτα ο εξοπλισμός παρόλο το βάρος ( > 7kg). Ωστόσο όλοι οι φακοί δεν έχουν stabilizater, autofocus κλπ. O KTiΝos έχει γράψει για βλάβες από κραδασμούς οπότε μάλλον θέλει προσοχή με σύγχρονα σώματα φακούς κλπ.
 
Top Bottom