Heidenau K 60 Scout.. Γνωμες ΑΠΟ ΧΡΗΣΤΕΣ!

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Σιγουρα παιζει το ρολο του το βαρος αλλα σε λασπη μερεντα δεν γινετε να ρισκαρεις χωρις τακουνι.
Τωρα εδω και δυο φορες αλλαγη σε τακουνατο ελαστικο anlas capra x
δεν εχω πουθενα προβλημα.
με το κτμ ομως...
θα πρεπει να το βαλεις στο κτμ για να εχεις ολοκληρομενη αποψη
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τα Heidenau K60 δε μπορούν να φορεθούν από όλες τις μηχανές και δεν εννοώ μόνο ως προς το τύπο αλλά και ως προς τη χρήση τους. Οι μεγάλες διαστάσεις που κουμπώνουν π.χ. σε R1200GS ζεσταίνονται εγκαίρως και συμπεριφέρονται εξαιρετικά παντού στην άσφαλτο και σχεδόν παντού στο χώμα. Η γόμα τους θεωρείται χειμερινή αν και αντέχει πολλά χλμ, αλλά πρέπει να φορεθούν στη κατάλληλη μηχανή με τη κατάλληλη χρήση. Στη κρύα Ευρώπη λίγοι χρησιμοποιούν ένα GS για να πηγαινοέρχονται στη δουλειά τους.

Όσα μεσαία On/Off μπορούν να φορέσουν σχετικά μικρότερες διαστάσεις και κάνουν κυρίως ταξίδια παρά commuting μπορούν να φορέσουν άφοβα τα Κ60. Αν τη μηχανή σου τη χρησιμοποιείς για να πηγαινοέρχεσαι καθημερινά στη δουλειά σου και κάνεις π.χ. 10+10 χλμ... απλά δεν κάνουν για σένα (γράφω σε τρίτο πρόσωπο).

Αυτός είναι ο λόγος που διαβάζεται διφορούμενα reviews.

Κάθε ελαστικό έχει τη χρήση του και το στυλ οδήγησης του. Ως εκ τούτου δεν μπορεί να αρέσει σε όλους. Εγώ με το Tenere ΧΤ660Ζ που δεν χρησιμοποιούσα καθημερινά αλλά κυρίως σε μικρά ημερήσια ταξίδια και On/Offά-δες, δεν είχα κανένα πρόβλημα παρά μόνο στην πολύ λάσπη.

Επίσης.... μια που αναφέρθηκα..., δεν υπάρχει ελαστικό που να τα πηγαίνει εξαιρετικά στη λάσπη και να μη κάνει θόρυβο στη άσφαλτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Επίσης.... μια που αναφέρθηκα..., δεν υπάρχει ελαστικό που να τα πηγαίνει εξαιρετικά στη λάσπη και να μη κάνει θόρυβο στη άσφαλτο.
Καλα εγω ειμαι θεοκουλος αλλα εχω την εντυπωση οτι στη λασπη γενικα δεν υπαρχει λαστιχο απο τα λεγομενα 50-50 που να τα πηγαινει καλα. Μονο καθαρα εντουραδικα λαστιχα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλα εγω ειμαι θεοκουλος αλλα εχω την εντυπωση οτι στη λασπη γενικα δεν υπαρχει λαστιχο απο τα λεγομενα 50-50 που να τα πηγαινει καλα. Μονο καθαρα εντουραδικα λαστιχα.
Περίπου έτσι. Υπάρχουν 50-50 ελαστικά που τα πηγαίνουν καλύτερα ή χειρότερα στη λάσπη. Όμως, αντιστοίχως αυτά θα κάνουν περισσότερο ή λιγότερο θόρυβο στην άσφαλτο.

Υ.Γ.: Δε δέχομαι την έκφραση "θεόκουλος" για κανέναν άνθρωπο που οδηγεί μοτοσυκλέτα σε οποιοδήποτε τεραίν. Είναι τέτοια η φύση του μέσου που ο οδηγός της δε μπορεί να είναι θεόκουλος. Η εξάσκηση βελτιώνει κατακόρυφα βόλτα με τη βόλτα. Το θέμα δεν είναι παρά μόνον εγκεφαλικό, οι δεξιότητες υπάρχουν και πρέπει να αναπτυχθούν και ελαχίστως να προσαρμοστούν. Όποιος μοτοσυκλετιστής λέει άλλον μοτοσυκλετιστή "κουλο" ή άλλα τέτοια "χαριτωμένα" πρέπει να επισκεφτεί ψυχοθεραπευτή γιατί προφανώς αρέσκεται στο να κομπλεξάρει τον συνάδελφο του. Θα πρέπει να τελειώσει η ιστορία με τους "χεράδες" και τους "κουλούς".
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Περίπου έτσι. Υπάρχουν 50-50 ελαστικά που τα πηγαίνουν καλύτερα ή χειρότερα στη λάσπη. Όμως, αντιστοίχως αυτά θα κάνουν περισσότερο ή λιγότερο θόρυβο στην άσφαλτο.
Δε λεω για θορυβο. Λεω για ελαστικό που να την παλευει στη λασπη αλλα να λιωνει/κουναει λογω πραγματικων τακουνιων στην ασφαλτο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δε λεω για θορυβο. Λεω για ελαστικό που να την παλευει στη λασπη αλλα να λιωνει/κουναει λογω πραγματικων τακουνιων στην ασφαλτο.
Γιαυτό έγραψα πως υπάρχουν 50/50 που τα πηγαίνουν καλύτερα ή χειρότερα. Κανένα δε μπορεί να τα πάει εξαιρετικά. Επίσης όταν γράφω 50/50 εννοώ οποιοδήποτε On/Off ελαστικό, η πραγματική διακύμανση του ποσοστού μπορεί να κυμαίνεται από 20/80 έως 80/20... π.χ. το K60 δεν έχει καμία σχέση με το D606 της Dunlop.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
τα εχω πανω στο tenere xt660z κ τις επομενες μερες θα τα ξαναπαρω...!!!
σε βροχη δεν οδηγαω , σε λασπη κ σε χορτα δε τρεχω, κ δεν εχω πεσει ποτε στα 2 χρονια περιπου που ταχω...
σε χωμα ομως κ σε χαλικοδρομους δε μασαει .... απο κραδασμους ειναι οκ , κ δεν εχει ιδιαιτερο θορυβο σε ασφαλτο...
διαρκεια παρα παρα πολυ καλη...
 

sodarama

Μέλος
Όνομα
geor
Μοτό
gs800
tin paraskevi ta evala,,k to savato piga sterea ellada k girisa kiriaki,,,se ola ta teren,,asfalto ethnikis-eparxiakos dromos me strofes-dromos me xoma-dromos me xalikia 3a-----350 xlm,,,,,,,,gamata,,sto f800gs afta exo vali 3 fores sta 15xronia kai ta karoo3 1 fora otan girisa to mexico olo(105,000xlm)...ta evale ta karoo3 o sfakianakis pou itan xorigos mou....ta karoo ine pio off
 

sodarama

Μέλος
Όνομα
geor
Μοτό
gs800
λοιπον ,,,,με αυτα το εστειλε η bmv το 2009,,αρα ειναι για το συνγκεκριμενο μοντελο,,το απολυτο 50-50,,ον οφ...
 
Top Bottom