Heidenau K 60 Scout.. Γνωμες ΑΠΟ ΧΡΗΣΤΕΣ!

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Οτι λεει ο τιτλος..

Εχω βασιμες (αλλα ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΕΣ!) "υποψιες" (sic! :p) οτι θα με ειχαν γλυτωσει απο ενα εξαμηνο ταλαιπωριας + εναν διαλυμενο αστραγαλο..

Οσοι τα εχετε βαλει, τι γνωμη εχετε?



(Υ.Γ. nr1. Please.. MONO! απο χρηστες, ζηταω γνωμη.. :oops:
Y.Γ. nr2. ΔΕΝ! παω αγρια χωματα, αλλα δεν λεω οχι, αν τα βρω! :D)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν δεν πας.αγρια χωματα....ολα καλα.
οχι οτι δεν εχει δυνατοτητες, αλλα υπαρχουν και πιο χωματινα.
Εκανα 7000 χλμ και τα εχω σαν δευτερα για χωμα πια.
ειναι καλο παντου, αλλα στο βρεγμενο συμπεριφερεται σαν καθαρο χωματινο....επικινδυνο δηλαδη.
ο θορυβος ειναι λιγοτερος απο οσο κανουν τα χωματινα, αλλα κανουν και αυτα.
στην στεγνη ασφαλτο ειναι καλα.
Γενικα.....θα σε παει παντου, με μεγαλη προσοχη στο βρεγμενο.
αξιζει να τα δοκιμασεις.....
αααα..... ειναι και τα πιο ομορφα πανω σε gs:D
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Ακριβώς οτι ειπε ο κωστας.....για τον χειμωνα τελικα δεν κάνουν (βροχη)...
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Με αυτα τα λαστιχα θα επρεπε να βγαινει απο μαμα καθε πραγματικη on - off μοτοσυκλετα. Τα φορας με συνεση παντου και παντα...
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
στο βρεγμενο συμπεριφερεται σαν καθαρο χωματινο....επικινδυνο δηλαδη.
..μεγαλη προσοχη στο βρεγμενο.
....για τον χειμωνα τελικα δεν κάνουν (βροχη)...
Μου'κανε εντυπωση, πως γινεται με τετοια χαραξη πελματος, καποιοι στο διαδικτυο (Ελλαδα αλλα και αλλου) να γραφουν οτι εχει καλη συμπεριφορα στο βρεγμενο.. o_O

Τελος παντων, εγω στη βροχη τα φοβαμαι ΟΛΑ, οποτε δεν ειναι βασικο μου κριτηριο η συμπεριφορα του σε υγρες συνθηκες! ;)
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Εγω μονο αυτα φοραω. Ειτε χωμα ειτε ασφαλτο. Το κακο ειναι οτι καλοκαιρι ασφαλτινο ταξιδι το πισω το χαλας γρηγορα. Θα σε βγαλει κοντα στα 8000 με 10000 εαν συγκρατεις τις ταχυτητες μεχρι 120. Το μπροστα ανετα 15000 με 18000.
Τα λαστιχα ειναι ομως καθαρα υποκειμενικο πραμα. Ο καθενας εχει την αποψη του και μονο εαν εχει καποιος το ιδιο στυλ οδηγησης με εναν αλλον συμφωνουν οι αποψεις τους.
Γνωμη μου δοκιμασε τα και αν δεν σε κανουν πιστεψε με υπαρχουν πολλοι εδω μεσα που ευχαριστως θα στα αγοραζαν.
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Τα φοραω για δεύτερη φορά,τα πρωτα τα έβαλα το Απρίλιο περσι και ήμουν κατενθουσιασμένος,πηγα και ενα ταξίδι στην τουρκια με παρα πολύ βροχή μου ήταν άψογα. Αλλά μάλλον ήταν άψογα γιατι ναι μεν είχε βροχή αλλά ηταν ζεστός ο καιρος,τώρα που τα φοραω μέσα στον χειμωνα με έχουν ξενερωσει!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ήταν καινούρια Τέο. Τώρα έχουν χλμ στην πλάτη κι ένα καλοκαίρι...
Λογικό μου ακούγεται. Πολλά on/off λάστιχα (και αυτοκινητάδικα) τον 1ο χρόνο (όχι ημερολογιακά, εποχιακά το πάω ) είναι άψογα και τον 2ο πέφτει πολύ η απόδοσή τους.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ πάντως που έμεινα με τα TKC από τις 2/2, μια χαρά πάω μέχρι 120χαω. Δεν τα είδα στη βρόχα βέβαια, όπου έτσι κι αλλιώς πάω κότα.
Λογικά τα Χάϊντι θα είναι ακόμα καλύτερα στην άσφαλτο.
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Θοδωρή όταν ημουν τουρκια δεν ηταν καινούργια είχαν 5000 χιλ,αλλά πέραν αυτου για με δεν κανουν την κρύα εποχή.....το καλοκαίρι και τις άλλες είναι αξιόλογο δεν το συζητώ ...!!!
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Τα φόρεσα στο 800 4/12 με11/12 με 16000χλμ συμπεράσμα καλό για ολες τις χρήσεις αλλά πολύ σκληρό κ με κούρασε.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Πιεσεις ελαστικων Κ60 SCOUT

Street front/rear
solo use 2,3 bar (33psi) 2,7 bar (39psi)
with co-driver 2,4 bar (35psi) 2,9 bar (42psi)
with co-driver and luggage 2,5 bar (36psi) 3,0 bar (44psi)
Off-Road
solo use 1,8 bar (26psi) 2,0 bar (29psi)
with co-driver 2,0 bar (29psi) 2,3 bar (33psi)
with co-driver and luggage 2,2 bar (32psi) 2,5 bar (36psi)"
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάντως εγώ τα έχω στα υπόψη , για να αποφεύγω βάλε-βγάλε. Τουλάχιστον από Μάρτη έως Οκτώβρη.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Πάντως εγώ τα έχω στα υπόψη , για να αποφεύγω βάλε-βγάλε. Τουλάχιστον από Μάρτη έως Οκτώβρη.
Θα σου αρεσουν θορωρη....
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Είναι ένα πραγματικά τίμιο ελαστικό, που προσπαθεί να συνδυάσει 2 κόσμους με μεγάλη επιτυχία!
Είναι ένα ελαστικό δρόμου, με χάραξη για καταστάσεις, που δεν φαντάζεσαι,σε χωμάτινα τεραίν!
Στον δρόμο έχει, στην αρχή τουλάχιστον, πολλούς κραδασμούς και ακόμη περισσότερο θόρυβο. Στις στροφές είναι καλό, όχι για υπερβολικές καταστάσεις, αλλά έχει μία νευρικότητα στην κορυφή των στροφών όταν υπάρχει χωματάκι ή χαλικάκι (πράγμα που δεν κάνει το TKC π.χ.). Στην Εθνική ταξιδεύει καλά, αλλά έχει θόρυβο και το πίσω λιώνει εύκολα (αλλά μην φοβάστε έχει πολύ βαθύ τακούνι), όχι τόσο εύκολα όσο τα TKC και ακόμη περισσότερο το Karoo.
Στο βρεγμένο έχει την ίδια συμπεριφορά με τα πιο τακουνάτα ελαστικά, δηλαδή στην πόλη και στο ψιλόβροχο γλυστράει, αλλά στο πλυμένο δρόμο είναι καλό!
Στα χώματα μπορεί να κάνει απίστευτα πράγματα, λόγω του πολύ βαθιας χάραξης του πέλματος. Μπορεί να είναι το ιδανικό ελαστικό για κάποιον που πάει χώματα, μπορεί να πάει σε ακόμη πιο απαιτητικές διαδρομές χωρίς να βοβάται ότι το ελαστικό θα έχει φτάσει στα όριά του και ύστερα να πάει ένα μακρύ ασφάλτινο ταξίδι στην επαρχιακή οδό.
Εν κατακλείδι, είναι ένα τίμιο ελαστικό, το οποίο συνδυάζει σχεδόν σε ποσοστά 50-50 την ικανότητα χρήσης του σε δρόμο και σε χώματα...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εγω δεν θα γραψω γιατι θα ανεβει η τιμη τους και δε με συμφερει.
Απο ολα οσα διαβασα εστιαζω στο οτι το μπροστινο οταν ειναι κρυο θελει προσοχη.
Στα θετικα δεν θα αναφερθω για τον πιο παραπανω λογο.
Μια φωτο αλλωστε ισουται με χιλιες λεξεις ..

ναι ναι ειναι heidenau με 10000 χλμ στην πλατη
 
Reactions: yns

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Είναι ένα πραγματικά τίμιο ελαστικό, που προσπαθεί να συνδυάσει 2 κόσμους με μεγάλη επιτυχία!
Είναι ένα ελαστικό δρόμου, με χάραξη για καταστάσεις, που δεν φαντάζεσαι,σε χωμάτινα τεραίν!
Στον δρόμο έχει, στην αρχή τουλάχιστον, πολλούς κραδασμούς και ακόμη περισσότερο θόρυβο. Στις στροφές είναι καλό, όχι για υπερβολικές καταστάσεις, αλλά έχει μία νευρικότητα στην κορυφή των στροφών όταν υπάρχει χωματάκι ή χαλικάκι (πράγμα που δεν κάνει το TKC π.χ.). Στην Εθνική ταξιδεύει καλά, αλλά έχει θόρυβο και το πίσω λιώνει εύκολα (αλλά μην φοβάστε έχει πολύ βαθύ τακούνι), όχι τόσο εύκολα όσο τα TKC και ακόμη περισσότερο το Karoo.
Στο βρεγμένο έχει την ίδια συμπεριφορά με τα πιο τακουνάτα ελαστικά, δηλαδή στην πόλη και στο ψιλόβροχο γλυστράει, αλλά στο πλυμένο δρόμο είναι καλό!
Στα χώματα μπορεί να κάνει απίστευτα πράγματα, λόγω του πολύ βαθιας χάραξης του πέλματος. Μπορεί να είναι το ιδανικό ελαστικό για κάποιον που πάει χώματα, μπορεί να πάει σε ακόμη πιο απαιτητικές διαδρομές χωρίς να βοβάται ότι το ελαστικό θα έχει φτάσει στα όριά του και ύστερα να πάει ένα μακρύ ασφάλτινο ταξίδι στην επαρχιακή οδό.
Εν κατακλείδι, είναι ένα τίμιο ελαστικό, το οποίο συνδυάζει σχεδόν σε ποσοστά 50-50 την ικανότητα χρήσης του σε δρόμο και σε χώματα...

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ !!!!!
 

angelo_balto

Overlander
Περιοχή
Γλυφαδα
Όνομα
Αγγελος
Μοτό
KTM 950 SE
Είμαι ήδη στο 2ο ζευγάρι …

α) ΑΣΦΑΛΤΟΣ : σε στεγνή και χωρίς υγρασίες κυνηγάς μοτοσικλέτες πίστας :roflmao:
αλλά σε υγρασίες & βροχές απλά πας "συνετά" και ελαφρώς κότα …

β) ΧΩΜΑ : Karroo δεν είναι , αλλά θα σε πάει αξιοπρεπώς παντού … το level 3 πάντως το έβγαλαν μια χαρά :ok:
 
Top Bottom