Heidenau K60, Anakee Wild ή κάποιο άλλο;

lucky_explorer1200

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
Yamaha XT1200Z Super Tenere
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους...
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ελαστικό για long way trip το οποίο θα είναι σε άσφαλτο αλλά και χώμα,περίπου 8000 χλμ σύνολο...
Ένα από αυτά που ανέφερα ή κάποιο άλλο;
Η μοτό είναι ένα Super Tenere 1200.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Aν το χωμα ειναι πατημενο και στεγνο Mitas Ε08(σχεδον μετριας δυσκολιας) θα κρατησει πιο πολυ σε διαρκεια...αν θες πιο "καλο" χωμα πηγαινε σε E07 ή Κ60scout...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και εγω mitas e07 προτεινω...θα σε βγαλουν πανω απο 8Κ.

Το θεμα ειναι οτι τεινουν να γινουν δυσευρετα γιατι αντικατασταθηκαν απο e07+.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Βαλε τα E07 Dakar που τα βρισκουμε ευκολα, μιας και φορας tubeless ζαντες δυσκολα θα χρειαστει να ξεζανταρεις το λαστιχο στη μεση του δρομου μονος σου. Οι πιθανοτητες να συμβει τοσο καταστροφικη ζημεια που δεν θα μπαλωνει με σκουλικι/αφρο ειναι ελαχιστες, αφου για να γινει κατι τετοιο πρεπει να τρυπησει στα πλαινα του, κατι που ειναι δυσκολο στα dakar. Τα Ε07 δεν ειναι και το καλυτερο λαστιχο για το βρεγμενο αλλα ειναι σαφως καλυτερα απο τα Κ60.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πρόσφατα διάβαζα και αυτό το νήμα για τα Κ60, και όπως λένε και οι απ' έξω YMMV (you mileage may vary ή κοινώς η άποψη σου μπορεί να διαφέρει)... http://advrider.com/index.php?threads/hiedenau-k60s-learning-the-hard-way.1290788/
Δε θα διαφωνησω με το φιλο που εβαγε τη σουπα, εντούτοις τοσο αποτομο αδειασμα μαλλον οφείλεται σε αλλο παραγοντα και οχι στο λάστιχο. Λαδια; πετρέλαια;

Υγ. Καλα πως εγδαρε το βυζι; αφου ειχε καγκελα.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δε θα διαφωνησω με το φιλο που εβαγε τη σουπα, εντούτοις τοσο αποτομο αδειασμα μαλλον οφείλεται σε αλλο παραγοντα και οχι στο λάστιχο. Λαδια; πετρέλαια;

Υγ. Καλα πως εγδαρε το βυζι; αφου ειχε καγκελα.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Hepco-Becker... Παρα πολλα παραπονα στο ιντερνετ για την αντοχη τους γενικα, οχι μονο σε BMW.

Παντως το Κ60 οπως και το TKC70 εχουν πολλα παραπονα απο πολυ κοσμο στο διαδικτυο, οτι θελουν πααααααααρα πολυ προσοχη στο βρεγμενο, ειδικα σε 150/70-17 που εχουν αυτη τη φαρδυα λωριδα στη μεση ενω οι αλλες διαστασεις δεν την εχουν. Και τα Ε07 σε 150/70 εχουν αυτη τη λωριδα αλλα ερχεται σε επαφη με το δρομο αφου φαγωθει το λαστιχο, γυρω στα 8000χλμ, και ειναι πιο λεπτη.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Δεν νομίζω να βγαίνουν σε διαστάσεις για mega on off!
Δυστυχως οχι. Αλλα σε βαρουτσικα μεσαια on-off τρωγονται σχετικα γρηγορα (εχω φαει πολλα ζευγαρια στο Τρανσαλπ μου και το πισω βγαζει 10-12Κ χμ) οποτε σε πιο βαρια μεγαλα on-off νομιζω οτι θα τρωγωντουσαν σχεδον σαν τακουνατα o_O Κρατανε βεβαια σε καθε ειδους ασφαλτου και ειναι εξαιρετικα στο βρεγμενο :ok:

Νομιζω οτι τα Mitas 07 εχουν ουσιαστικα αντιγραψει στο πελμα τα Sahara και εχουν παρομοια συμπεριφορα στο χωμα αλλα επειδη εχουν σαφως σκληροτερη γομα θελουν προσοχη στο βρεγμενο. Και λογω αυτης της γομας φυσικα βγαζουν πολυ περισοτερα χιλιομετρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Παντως το Κ60 οπως και το TKC70 εχουν πολλα παραπονα απο πολυ κοσμο στο διαδικτυο, οτι θελουν πααααααααρα πολυ προσοχη στο βρεγμενο, ειδικα σε 150/70-17 που εχουν αυτη τη φαρδυα λωριδα στη μεση ενω οι αλλες διαστασεις δεν την εχουν. Και τα Ε07 σε 150/70 εχουν αυτη τη λωριδα αλλα ερχεται σε επαφη με το δρομο αφου φαγωθει το λαστιχο, γυρω στα 8000χλμ, και ειναι πιο λεπτη.
Για τα Tkc70 στο βρεγμένο μου φαίνεται πως τα σχόλια είναι γενικά πολύ καλά. ..
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παιδες μη βαρατε ολοι μαζι, εγραψα οτι διαβαζω "παραπονα στο διαδικτυο", οχι οτι εχω ιδια αποψη. Στο Adventure Rider οι περισσοτεροι "γκρινιαζουν" οτι λογω μονοκομματης λωριδας στη μεση του πελματος πισω κραταει μεν για 15,000χλμ αλλα στο βρεγμενο γλυστραει, οχι σαν το Κ60 αλλα γλυστραει. Κι οπως το βλεπω, τεινω να τους πιστεψω. Οπως επισης το βλεπω δυσκολο να ειναι καλυτερο στο χωμα απο το Scorpion Trail πχ.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Παιδες μη βαρατε ολοι μαζι, εγραψα οτι διαβαζω "παραπονα στο διαδικτυο", οχι οτι εχω ιδια αποψη. Στο Adventure Rider οι περισσοτεροι "γκρινιαζουν" οτι λογω μονοκομματης λωριδας στη μεση του πελματος πισω κραταει μεν για 15,000χλμ αλλα στο βρεγμενο γλυστραει, οχι σαν το Κ60 αλλα γλυστραει. Κι οπως το βλεπω, τεινω να τους πιστεψω. Οπως επισης το βλεπω δυσκολο να ειναι καλυτερο στο χωμα απο το Scorpion Trail πχ.
Δεν εχω κρατησει tkc70 μεχρι τα 15Κ.
Δειχνει κοπωση απο τις 8-9k

Επισεις καλοκαιρι άσφαλτο και 200αρες θα βγαλει το πολυ 6k

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Top Bottom