Heidenau K60 Ranger

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εκτος και αν ο ρυθμος που οδηγαει καποιος, δεν προκειται ποτε να φτασει τα ορια του ελαστικου, οποτε μπορει να τα φοραει μεχρι να σβησει ο ηλιος!!!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ με τα Bridgestone τα τελευταία πάρα πολλά χρόνια, το βλέπω ως εξής:
Ομάδα που κερδίζει, δεν την αλλάζεις!!!!! ;)
Και στην μεγάλη, και στη μικρή, και στο αυτοκίνητο!!!! :ok:
Για να έχεις μέτρο σύγκρισης στα ελαστικά και όχι μόνο, θα πρέπει να δοκιμάσεις και κάτι άλλο.
Αλλιώς μετά από 10 χρόνια που σίγουρα θα έχουν μείνει πίσω λόγω τεχνολογίας, θα συνεχίζεις να λες ότι έχω τα καλύτερα που φυσικά δεν θα είναι.
Εγώ πολλά χρόνια εμπιστεύομαι την τεχνολογία που βάζουν σε κάθε νέο λάστιχο και πάντα δοκιμάζω το καινούργιο, χωρίς να το έχω μετανιώσει ποτέ.
Κι εγώ είμαι της άποψης πως αν βρω ελαστικό που να μου ταιριάζει να μένω σε αυτό. Φυσικά αν κάτι δεν μου αρέσει το ψάχνω για καλύτερο, όταν όμως καταλήξω σε μια επιλογή δύσκολα φεύγω από αυτήν. Η επιλογή αυτή πρέπει να περιλαμβάνει την ασφάλεια και την καλή σχέση τιμής. Μπορεί σε διαδοχικές δοκιμές να βρεθεί και καλύτερο ελαστικό, μου έχει τύχει όμως να έχω φορέσει και ολοκαίνουριο ελαστικό (νέο μοντέλο) και να είναι χειρότερο παρά την υποτιθέμενη εφαρμογή νέων τεχνολογιών. Είναι λογικό γιατί τα κρατήματα ενός ελαστικού είναι πολυπαραγοντικό θέμα όταν το ίδιο ελαστικό μπορεί να το φοράνε διαφορετικού τύπου μοτοσυκλέτες, με διαφορετικές ποιότητες στην άσφαλτο από χώρα σε χώρα, με διαφορετικό κλίμα κτλ.
Το αποτέλεσμα της δοκιμής αγοράς ενός ελαστικού που μπορεί να βγει χειρότερο μπορεί να είναι και δυσάρεστο, ενώ η διατήρηση μιας καλής σταθερής επιλογής όχι. ΟΚ, δεν τα γράφω με απόλυτες θέσεις καθώς κάποιος μπορεί να έχει τη δυνατότητα να αντικαταστήσει άμεσα μια λανθασμένη επιλογή αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κι εγώ είμαι της άποψης πως αν βρω ελαστικό που να μου ταιριάζει να μένω σε αυτό. Φυσικά αν κάτι δεν μου αρέσει το ψάχνω για καλύτερο, όταν όμως καταλήξω σε μια επιλογή δύσκολα φεύγω από αυτήν. Η επιλογή αυτή πρέπει να περιλαμβάνει την ασφάλεια και την καλή σχέση τιμής. Μπορεί σε διαδοχικές δοκιμές να βρεθεί και καλύτερο ελαστικό, μου έχει τύχει όμως να έχω φορέσει και ολοκαίνουριο ελαστικό (νέο μοντέλο) και να είναι χειρότερο παρά την υποτιθέμενη εφαρμογή νέων τεχνολογιών. Είναι λογικό γιατί τα κρατήματα ενός ελαστικού είναι πολυπαραγοντικό θέμα όταν το ίδιο ελαστικό μπορεί να το φοράνε διαφορετικού τύπου μοτοσυκλέτες, με διαφορετικές ποιότητες στην άσφαλτο από χώρα σε χώρα, με διαφορετικό κλίμα κτλ.
Το αποτέλεσμα της δοκιμής αγοράς ενός ελαστικού που μπορεί να βγει χειρότερο μπορεί να είναι και δυσάρεστο, ενώ η διατήρηση μιας καλής σταθερής επιλογής όχι. ΟΚ, δεν τα γράφω με απόλυτες θέσεις καθώς κάποιος μπορεί να έχει τη δυνατότητα να αντικαταστήσει άμεσα μια λανθασμένη επιλογή αλλά δεν είναι πάντα εύκολο. Ούτε έχουν όλοι τα χρήματα για συχνές αλλαγες
Είπες όλα αυτά που δεν έγραψα εγώ!!! :ok:


Μια πρόταση πρόσθεσα μόνο στο τέλος!!!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Χθες κάνοντας μια μικρή βόλτα με τα bridgestone ax41, ζευγάρι επιτέλους, κατάλαβα ότι το heidenau ήταν υπεύθυνο για το βουητό πού έκανε η μηχανή μετά τα 30-40 χλμ. Πολύ πιο ήσυχο το ax41 ...
 
Top Bottom