Heidenau K60 vs Metzeler Karoo3...

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Με την κατοχή πλέον του 640, σκέφτομαι ότι τα παραπανω ελαστικά ανταποκρίνονται επαρκέστερα σ'αυτό που θέλω για το GSA!
Δηλαδή, ένα ελαστικό που θα ταξιδεύει στην εθνική και επαρχιακό με άνεση σε σχέση με τα τακουνάτα, αλλά και θα με βγάζουν παλλικάρι όταν αποφασίζω να εξερευνώ τις χωμάτινες διαδρομές που θα μου κινούν το ενδιαφέρον ή θα είναι μέρος του ταξιδιού μου...
-Ποιο θα προτείνατε από τα δύο ή ακόμη και κάποιο άλλο σχετικής φιλοσοφίας που μου διαφεύγει...
-Ποιο νομίζετε ότι θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής;
-Πόσο είναι το κόστος (με περαστικά) αν γνωρίζει κάποιος...;
Τις απόψεις σας οι γνωρίζοντες...;:pc:
 
Τελευταία επεξεργασία:

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Το Κ60 είναι καθαρό dual με ότι αυτό συνεπάγετε...εσύ πάλι δεν είσαι τόσο dual, είσαι ασφάλτινος μέχρι να φτάσεις και εκεί νομίζω ότι θα σε καλύψει, αλλά είσαι αρκετά χωμάτινος για να έχεις να βασιστείς για τις βόλτες σου στα Κ60 και ειδικά στο μπροστινό τους, που για εμένα με την απειρία που έχω, είναι απλά απαράδεκτο.

Για το Karoo3 έχω ασφάλτινη μικρή εμπερία από δοκιμή σε 1-2 μηχανάκια και μπορώ να πώ ότι το λάστιχο είναι πάρα πολύ καλο, αλλά απ όσο έχω ακούσει από εμπειρίες και όσο έχω διαβάσει σε ξένόγλωσσα φόρα, λένε ότι είναι ένα από τα καλύτερα dual λάστιχα αλλά με πολύ μικρό χρόνο διάρκειας.

Δεν είμαι ο καλύτερος κριτής, όσα γνωρίζω σου είπα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Χρήστο ........με συγχύζεις που σκέφτεσε τι λάστιχα θα βάλεις στο 640 :mad::mad::mad:
Μη συχγυζεσαι...εχεις κ μια ηλικια :p...δε λεει για το 640...για τη χοντρη λεει...:)

Τα Κ60 scout,Χρηστο τα εχω δει καλά,στο 800αρι και νομιζω ειναι απο τις καλυτερες επιλογες για διπλης χρησης ΚΑΙ με αντοχη κ διαρκεια σε ασφαλτο...για χωμα δεν θα τα ξαναβαζα αλλά για μικτη χρηση που θες,παιζει να ειναι κ η καλυτερη επιλογη. Βεβαια,εξαρταται κ ποσο χωμα θα μπεις αφου αν οντως θες μια απλη διασχιση χωματοκαταστασης,τοτε κ τα Κ60 εγω too much τα θεωρω.Και θα σου τρωγονται πολυ πιο γρηγορα απο ενα πιο ασφαλτινο...ενα 70-30 ας πουμε...με το οποιο κ θα κανεις καλυτερα το 70 ασφαλτο-30 χωμα και θα κρατανε πιο πολυ.:)
Eγω θα κοιταζα και κανα Mitas E08...:cool:
 

foogr01

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
F800GS
Από τα Mitas νομίζω τα Ε07 ανταποκρίνονται καλύτερα σε ένα 60 άσφαλτο - 40 χώμα.
Τα καινούρια TKC 70 τα έλαβες υπόψη ;
Αν πάλι είσαι μόνο μεταξύ των δύο του τίτλου εγώ ψηφίσω Heidenau ;)
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ωωωω τι σΕ ειπεεε;:secret:Τα μισα να μου ελεγε...:D:pointu::pointu::pointu:

Φυτίλι δες, χαχαχαχα!!!:friendship::friendship:

Πάντας Χρήστο μετά τις παραπάνω γνώμες θα έλεγα και γω ότι πρέπει να δεις κάτι άλλο από τα 2 παραπάνω που αναφέρεσαι!!!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ηλία το 640 ήδη λιώνει τα tkc80 κι η χοντρή είναι σε αναζήτηση νέου ρόλου...
Επειδή ξέρω πως ασφάλτινος δεν είμαι κι ότι όλο θα τρυπώνω σε χωματόδρομους που θα μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον, γι' αυτό ψάχνομαι!
Τα heidenau ποσότητα γνωστή και δοκιμασμένη, μου ταιριάζει σαν ελαστικό, δεν το κυνηγάω σε κανένα τεραίν, ατην Εθνική χαλαρά, στον επαρχιακό με καλή ροή και στο χώμα ταξιδιάρικα... Απλά, το πιο κοντινό σ' αυτή την φιλοσοφία μΕ φαίνεται το karoo3.
Ρωτάω λοιπόν αν αξίζει τον κόπο ειδάλλως... Χάϊντι! Ή Χάϊντι πίσω και tkc80 μπροστά, όπως είπε κι ο Στέφανος παραπάνω!
Όσο για τα gsια κυρ-Ηλία, αποδεικνύουν πως με ένα ικανό λαστιχάκι, οργώνουν τα ελληνικά βουνά, όχι ως εντούρο, αλλά ταξιδεύουν με τον δικό τους πιο χαλαρό τρόπο...:hungry:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ανλάς... τι;
Για το μπροστά; Ή γενικώς, ως αντικαταστάτης του Χάϊντι; Ποιο ανλάς;
Το τακουνάτα. ..Είμαι διακοπές τώρα και δεν θυμάμαι το όνομα, αλλά έχουμε ανοίξει σχετικό θέμα.
Καταπληκτικά για το gs.......

advφον!!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Το τακουνάτα. ..Είμαι διακοπές τώρα και δεν θυμάμαι το όνομα, αλλά έχουμε ανοίξει σχετικό θέμα.
Καταπληκτικά για το gs.......

advφον!!
Συμφωνώ για τα ANLAS απο τα MITTAS !!
 
Top Bottom