Heidenau K60 vs Metzeler Karoo3...

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Πάντως, σαν πρώτη εντύπωση, στο ασφάλτινο ταξίδι μέχρι τα Τρίκαλα, το μπροστινό πιο ανάλαφρο στην αίσθηση αλλά με λιγότερο θόρυβο. Το πίσω σαν ασφάλτινο...
Στο χώμα ο συνδυασμός λειτούργησε ικανοποιητικότατα, αν συνυπολογίσουμε το τριβάλιτσο και το διπλοκάβαλο...
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Επαναφερω το χιλιοταλαιπωρημενο θέμα των ελαστικων για το ΚΤΜ μου. Είμαι ανάμεσα στα Scorpion MT90 και τα Heidenau k60. Δεν είμαι σχεδόν καθόλου χωμάτινος αν και ευελπιστω σιγά σιγά να κανω λίγες βόλτες σε στρωτους δρόμους στα γύρω βουνά της Νάουσας. Γι'αυτο που περιγραφω πιστεύω πως ήδη τα MT90 είναι ικανοποιητικά. Απλά θέλω να δοκιμασω και κάτι άλλο. Δεν ξερω όμως πως κρατάνε σε άσφαλτο, γιατί η χρήση η οποία θα κανω θα είναι περίπου 80%-90% άσφαλτο.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Τα pirelli είναι καλύτερα στην άσφαλτο και απείρως πιο ήσυχα από τα Heidenau, οπότε για την χρήση που τα θέλεις μια χαρά είναι...
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Έλα μου όμως που κλαιω να πειραματιστω και να δοκιμασω κάτι καινούργιο. Τώρα σκέφτομαι και τα Mitas e07... Tα e08 βγαίνουν για 21?
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Την στιγμη που εχεις ξεκαθαρη την χρηση η οποια ειναι 80%-90% ασφαλτο οπως αναφερεις, τοτε κανενα λαστιχο δεν σου κανει απο τα παραπανω που ειναι για χωμα 50%-50% για ασφαλτο..;)
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Δίκιο έχεις και το ξερω... Ακουω όμως κάποιους και ειδα και κανα 2 να έχουν τα Heidenau και να βγάζουν τα ίδια αν όχι περισσότερα χιλιόμετρα από αυτά που βηαζω εγώ με τα Scorpion MT90. Αν συνυπολογισεις και το κόστος τους...

Αυτός είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο ψαχνομαι. Και ψάχνοντας ειδα και τα Mitas e07 και χάθηκα στην αναζήτηση... 180 τα MiTas 270 τα pirelli!
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Τότε μια είναι η λύση.. Βάζεις και δοκιμάζεις. Την καλύτερη αξιολόγηση και τι μας ταιριάζει την κάνουμε εμείς.. Ακούμε πολλά με διαφορετικές γνωμες και χάνουμε την μπάλα.. Άσε που πλέον σε αυτήν την νεοφερτη κατηγορία ελαστικών έχουν μπει περισσότερες εταιρίες όπου κι'εκει η μπάλα χάνεται εύκολα.. Προσωπικά για μένα αν είχα το δικό σου μηχανάκι θα πήγαινα στα heidenau k60 γιατί στο πίσω ελαστικό έχει ενιαία γόμα στο κέντρο και αυτό είναι θετικό στο να βγάζει αρκετά χιλιόμετρα σε άσφαλτο για λάστιχο 50%-50%.. Είναι φτιαγμένο για μεγάλα on-off με μεγάλο δέκτη ταχύτητας..
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Έλα μου όμως που κλαιω να πειραματιστω και να δοκιμασω κάτι καινούργιο. Τώρα σκέφτομαι και τα Mitas e07... Tα e08 βγαίνουν για 21?
Δίκιο έχεις και το ξερω... Ακουω όμως κάποιους και ειδα και κανα 2 να έχουν τα Heidenau και να βγάζουν τα ίδια αν όχι περισσότερα χιλιόμετρα από αυτά που βηαζω εγώ με τα Scorpion MT90. Αν συνυπολογισεις και το κόστος τους...

Αυτός είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο ψαχνομαι. Και ψάχνοντας ειδα και τα Mitas e07 και χάθηκα στην αναζήτηση... 180 τα MiTas 270 τα pirelli!
Εν Χριστώ αδελφέ Ευάγγελε,
ο καλός φίλος κ πολυταξιδεμένος
Παναγιώτης έχει απόλυτα δίκιο. Όπως
κ τα έμπειρα παιδιά πιο πάνω.
Προτείνω να πάρεις λάστιχο για την χρήση που
θα κάνεις. Φορώ τα Mitas E-08 κ αν θέλεις
κάποια πληροφορία θα χαρώ να στην δώσω
για τα συγκεκριμένα ελαστικά κ την χρήση
που έχω μέχρι στιγμής.
Η απόφαση ανήκει σε εσένα.
Αν ενθυμούμαι καλά η KTM πρόσφατα
κάποιο μοντέλο της το έβγαλε με Mitas.
Διαστάσεις κοίτα εδώ:
http://www.e-panelast.gr/index.php?route=product/category&path=67
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Με τη χρήση που κανω πιθανόν κάποιος να μου έλεγε πως πιο σωστό λάστιχο θα ήταν ένα ασφάλτινο. Έτσι και δοκιμασα το Conti TrailAttack το οποίο στρίβει φανταστικά αλλα λόγω της γρηγόρης κορωνας του τετραγωνισε απίστευτα γρήγορα... Με τα scorpion ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά τα 270 είναι αρκετα... Πλησίασε και η ώρα για το μεγάλο σερβις... Και το χέρι θα μπει πολύ βαθιά στην τσέπη.

Ειδα και τα E08 και αναρωτιέμαι αν και αυτά θα έχουν παρόμοια κορώνα και διάρκεια ζωής όπως τα Continental που είχα δοκιμάσει.
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Με τη χρήση που κανω πιθανόν κάποιος να μου έλεγε πως πιο σωστό λάστιχο θα ήταν ένα ασφάλτινο. Έτσι και δοκιμασα το Conti TrailAttack το οποίο στρίβει φανταστικά αλλα λόγω της γρηγόρης κορωνας του τετραγωνισε απίστευτα γρήγορα... Με τα scorpion ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά τα 270 είναι αρκετα... Πλησίασε και η ώρα για το μεγάλο σερβις... Και το χέρι θα μπει πολύ βαθιά στην τσέπη.

Ειδα και τα E08 και αναρωτιέμαι αν και αυτά θα έχουν παρόμοια κορώνα και διάρκεια ζωής όπως τα Continental που είχα δοκιμάσει.
Τα 8 δεν είναι αμιγώς ασφάλτινα.
Τα δίνει 80 άσφαλτο 20 χώμα ο
Τσέχος. Που σημαίνει ότι δεν φθείρονται
τόσο γρήγορα όσο ένα μαλακό ασφάλτινο.
Τα conti δεν τα έχω φορέσει οπότε
δεν έχω άποψη.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Το λοιπόν,
Ύστερα από μία 4ήμερη εκδρομή, με την γυναίκα της ζωής μου, τριβάλιτσος και 1200 χιλιόμετρα σε όλα τα τεραίαν...
ο συνδιασμός λειτούργησε άψογα για τον τρόπο οδήγησής μου!
Στην Εθνική ταξιδεύω συνήθως με 120 - 130 χλμ/ώρα, στους επαρχιακούς μ' αρέσει να πηγαίνω όχι νωχελικά άλλα ούτε να κυνηγάω χρονόμετρα - κάπου ανάμεσα-, και όπου βρω ενδιαφέρουσα χωμάτινη διαδρομή να χωθώ να εξερευνήσω. Έτσι μ' αρέσει να οδηγώ και πάνω σ' αυτό το στυλ οδήγησης κατέληξα στον συνδιασμό TKC80 μπροστά και heidenau K60 πίσω.
Στην Εθνική...
Στην Εθνική και με τα χιλιόμετρα που ταξιδεύω, όλα καλά φαίνονται. Το μόνο που παρατήρησα ήταν ότι η αίσθηση του μπροστινού ελάφρυνε σε σχέση με το K60 που είχα πριν, αλλά και ο θόρυβος μειώθηκε αισθητά. Το άλλο που παρατηρήθηκε είναι ότι με το τρακτερωτό φάνηκε αμέσως στα χέρια μου ότι πρέπει να κάνω ακτινολόγηση...
Στον Επαρχιακό...
Αφού ξεπεραστεί το απαραίτητο χρονικό διάστημα προσαρμογής, μέχρι να συνηθήσω ότι έχω χωμάτινο μπροστά, το TKC80 όλα αυτά τα χρόνια που το χρησιμοποιώ μου δίνει αυτήν την αισθηση της σιγουριάς. Στρίβει εκπληκτικά για χωμάτινο και φρενάρει το ίδιο καλά. Μετά από κάποια χιλιόμετρα νομίζεις πως δεν φοράς τρακτερωτό και στρίβεις... και στρίβεις... Το Κ60 με τους ρυθμούς που κινούμουν δεν έκανε το παραμικρό. Καλό και αθόρυβο.
Στο χώμα...
Ο συνδιασμός έδωσε κυριολεκτικά ρέστα! Το ΤΚC να διαβάζει σωστά και το K60 να οργώνει... Ειδικά στις ανηφόρες του γυρισμού από το Πάντα βρέχει κυριολεκτικά όργωνε τα κοτρώνια χωρίς σκαμπιλίζει, άνοιγες το γκάζι χωρίς έγνοια.
Εν τέλει, φαίνεται πως αυτός θα είναι ο μελλοντικός μου συνδιασμός ελαστικού...
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Το να βάλω μπροστά το TKC με τρομαζει ελαφρώς. Αναρωτιέμαι πως θα συμπεριφέρεται σε βρεγμενη άσφαλτο.

Για το Ε07 ειδα πως ο κατασκευαστής το δίνει με δείκτη ταχύτητας μέχρι 170. Αν και δεν είμαι από τους πολύ γρήγορους το θεωρώ χαμηλό... Ποια είναι η άποψη σας;
Επίσης αναρωτιέμαι... Τι συμβαίνει στο λάστιχο μετά τα 170; Είναι απλά ένα όριο του κατασκευαστή στο οποίο έχει κάνει δοκιμές και δίνει εγγύηση σωστής λειτουργιας ή μετά τα 170 αλλάζει όντως συμπεριφορά;
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Ο δείκτης ταχύτητας 170 που δίνει τον θεωρώ πολύ λογικό.. Δεν νομίζω ότι κάποιος πάει σε αυτή την κατηγορία για να πηγαίνει τάπα συνέχεια.. Τα 170 είναι το ταβάνι αλλά όχι άμα τα ξεπεράσεις κάποιες φορές για λίγο θα γίνει και κάτι, αλλά δεν μπορείς σε κάθε βόλτα να πηγαίνεις συνέχεια πάνω από 170.. Η φθορά του ελαστικού θα είναι τραγική.. Και λογικό δεν είναι; Αν ήταν θα υπήρχε το σούπερ λάστιχο που τα κάνει όλα..
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Ναι, λογικό μου ακούγεται και η αληθεια ειναι πως ούτε θυμάμαι από ποτέ έχω να δω 170+ στο κοντέρ μου. Και όπως λες ακόμη κι όταν το ανοίγω λίγο δεν μενω για ώρα σε αυτά τα χιλιόμετρα. Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω το θέμα "δείκτης ταχύτητας"...
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Το να βάλω μπροστά το TKC με τρομαζει ελαφρώς. Αναρωτιέμαι πως θα συμπεριφέρεται σε βρεγμενη άσφαλτο.

Για το Ε07 ειδα πως ο κατασκευαστής το δίνει με δείκτη ταχύτητας μέχρι 170. Αν και δεν είμαι από τους πολύ γρήγορους το θεωρώ χαμηλό... Ποια είναι η άποψη σας;
Επίσης αναρωτιέμαι... Τι συμβαίνει στο λάστιχο μετά τα 170; Είναι απλά ένα όριο του κατασκευαστή στο οποίο έχει κάνει δοκιμές και δίνει εγγύηση σωστής λειτουργιας ή μετά τα 170 αλλάζει όντως συμπεριφορά;
Σε βρεγμένη άσφαλτο είναι καλό, στα βρεγμένα κομμάτια , στις ψιχάλες και στην βροχή ύστερα από πολύ καιρό ανομβρίας είναι που γλιστράει περισσότερο από τα άλλα ( γλιστρά μόνο που τα βλέπει δηλαδή), αλλά σ' αυτές τις συνθήκες θέλει προσοχή ότι και να φοράς
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Έχω καταπληκτικά νέα... Τουλάχιστον για όσους ενδιαφέρονται για φθηνά ελαστικά όπως τα Mitas! Μίλησα τηλεφωνικά με τον εισαγωγεα από panelast.gr

Στις διαστάσεις που θέλω υπήρχαν μόνο τα E10 και όταν ρωτησα ποτέ θα ξαναφέρει μου είπε πως λόγω capital contol και λοιπές μλκιες... μέσα στο '16 και θα δούμε!!!
Αρε τσίπρα θεέ.. Την επόμενη φορά που θα πας να αρπαξεις τις φαπες σου από τους γερμαναραδες να σου δωκω κανα 200αρι να μου φέρεις ένα ζευγάρι E07???
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Έχω καταπληκτικά νέα... Τουλάχιστον για όσους ενδιαφέρονται για φθηνά ελαστικά όπως τα Mitas! Μίλησα τηλεφωνικά με τον εισαγωγεα από panelast.gr

Στις διαστάσεις που θέλω υπήρχαν μόνο τα E10 και όταν ρωτησα ποτέ θα ξαναφέρει μου είπε πως λόγω capital contol και λοιπές μλκιες... μέσα στο '16 και θα δούμε!!!
Αρε τσίπρα θεέ.. Την επόμενη φορά που θα πας να αρπαξεις τις φαπες σου από τους γερμαναραδες να σου δωκω κανα 200αρι να μου φέρεις ένα ζευγάρι E07???
Μια μικρή παρατήρηση.
Πρόσφατα κολλητός με 1150 πήγε
Γερμανία να φέρει ένα συρόμενο.
Στην επιστροφή (Γενάρη του 2015)
μπήκαν στην πόλη Heidenau
https://www.google.com/maps/place/Heidenau,+Γερμανία/@50.9516062,13.8851139,12z/data=!4m2!3m1!1s0x4709b8866667664b:0x8d901a53494cd753
κ ζήτησε 4 ζευγάρια λάστιχα
για 1200 (μέχρι του 2013)
κ 1150 κ του είπαν
"δεν κάνουμε καλύτερη τιμή 205 ευρώ
το ζευγάρι"...έμεινε μλκς με
ανοιχτό στόμα κ να σημειώσω ότι
ο φίλος είναι Ελληνογερμανός.
Δεν ξέρω τι πολιτική έχουν οι
Τσέχοι αλλά αυτά με τους "φίλους μας"
τους Γερμανούς.
 
Top Bottom