Hellas Rally 2022

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Btw σήμερα η ειδική ακυρώθηκε. Τις προηγούμενες 2 μέρες, 2 SSV πήραν φωτιά (χωρίς να γίνει κάποιο ατύχημα) με 2 άτομα μάλιστα να έχουν εγκάυματα 2ου βαθμού. Η διοργάνωση αποφάσισε λοιπόν να ακυρώσει την ημέρα ωστε να περάσουν ξανά τεχνικό έλεγχο όλα τα οχήματα σε καθεστός parc ferme.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Mariner ευχαριστώ για την έγκυρη ενημέρωση.
Κάποιοι Σουηδοί που παρακολουθώ δεν είχαν σωστή ενημέρωση (πριν το βραδινό briefing) και νόμιζαν ότι ακυρώνεται λόγω ζέστης, διότι η φωτιά μπορεί να επεκταθεί από τα οχήματα στα δέντρα.
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Εγώ δυστυχώς έλειπα σήμερα για δουλειά κ δεν κατάφερα να πιω τα τσίπουρα με τον Χρηστάρα Pelucifer
Στα χρωστάω φίλε κ πολλά συγχαρητήρια!!!!

Πάντως οι μικρές είχαν ένα χαρτάκι κ πήραν ένα αυτόγραφο,δεν ξέρω από ποιόν.
Πάντως το χάρηκαν πολύ.


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Εγώ δυστυχώς έλειπα σήμερα για δουλειά κ δεν κατάφερα να πιω τα τσίπουρα με τον Χρηστάρα Pelucifer
Στα χρωστάω φίλε κ πολλά συγχαρητήρια!!!!

Πάντως οι μικρές είχαν ένα χαρτάκι κ πήραν ένα αυτόγραφο,δεν ξέρω από ποιόν.
Πάντως το χάρηκαν πολύ.


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μόλις τώρα μου έσκασαν κ το παρακάτω.

Μπαμπά είδαμε κ έναν που έκανε σούζα αληθινή όχι σαν τις δικές σου που πατάς μόνο γκάζι:eek::roflmao:.
 

Stakaman

Μέλος
Όνομα
Stathis
Μοτό
XR 125 BMW 1600GTL CB500X desert X
Παρακολουθω με ενδιαφέρον εδω στη Γαλλία με ενα φιλο Γάλλο. Πολυ καλη διοργάνωση και συγχαρητήρια στα παιδια που συμμετέχουν και ειδικά στους έλληνες αναβάτες.
Αλλα ρε παιδια γιατι μόνο τόσο λιγοι? Μηχανάκια έχουμε, αναβάτες καλους εχουμε, βουνα ελευθερα για καθημερινή προπονηση έχουμε, υποστήριξη εντος χώρας μπορεί καποιος να βρει, πιστευω ετσι και μόνο για τη συμμετοχή μπορει καποιος να κατεβει και ας έρθει τελευταιος. Eιναι τα entry fees που εμποδίζουν?

Καλο αγώνα και καλο τερματισμο σε όλους ευχομαι, χωρίς τραυματισμους.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Το κόστος είναι μεγάλο και χορηγοί/υποστήριξη δεν βρίσκεται εύκολα. Πέρα απο το κόστος της συμμετοχής (αν θυμάμαι καλά στο hellas ήταν ~1000ε) πρέπει να υπολογισεις και αναλώσιμα, προετοιμασία, διαμονή, άδεια απο δουλειά + χρονο κ χρήμα για την προετοιμασία/προπόνηση. Όλα αυτά -ειδικά στην ελληνική πραγματικότητα - το κάνουν πολύ ακριβό για να πας μονο και μόνο για την συμμετοχή.

Στα αγωνιστικά νέα, μετα απο 2 μεγάλες marathon ειδικές με συνολικά 650 αγωνιστικά χιλιόμετρα, ο kavadias είναι στο 111 της καταταξης και ο Pelucifer στο 194.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μια που χάσαμε την τελετή έναρξης λόγω κοβιντ, τελετή λήξης πότε είναι;
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Τελική κατάταξη kavadias 106 και Pelucifer 182. Μπράβο και στους 2 για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Nικητές Γενικής:
1 355 Jagu Julien FR MOTO M3 19h20:14.73 KTM EXC-F 450
2 347 Poskit Lyndon ES MOTO M3 19h26:40.13 6:25.40 Husqvarna FE 450
3 359 Rothhaupt Christoph AT MOTO M3 19h55:15.15 35:00.42 KTM EXC-F 450

Τελικά αποτελέσματα: https://s-timing.com/wp-content/uploads/2022/05/FINAL-OVERALL-1.pdf

και αν κάποιος θέλει να δεί πιο αναλυτικά κατηγορίες κλπ HELLAS RALLY 2022 DAY 7 - S-Timing

Kαι του χρόνου :)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τελική κατάταξη kavadias 106 και Pelucifer 182. Μπράβο και στους 2 για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Nικητές Γενικής:
1 355 Jagu Julien FR MOTO M3 19h20:14.73 KTM EXC-F 450
2 347 Poskit Lyndon ES MOTO M3 19h26:40.13 6:25.40 Husqvarna FE 450
3 359 Rothhaupt Christoph AT MOTO M3 19h55:15.15 35:00.42 KTM EXC-F 450

Τελικά αποτελέσματα: https://s-timing.com/wp-content/uploads/2022/05/FINAL-OVERALL-1.pdf

και αν κάποιος θέλει να δεί πιο αναλυτικά κατηγορίες κλπ HELLAS RALLY 2022 DAY 7 - S-Timing

Kαι του χρόνου :)
Και ο τερματισμός επιτυχία είναι... ;)
kavadias & Pelucifer συγχαρητήρια...!:friendship:
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Μια που χάσαμε την τελετή έναρξης λόγω κοβιντ, τελετή λήξης πότε είναι;
Λουτράκι χαμός!!
Δουλειά στον δρόμο (Τρίκαλα - Καλαβρύτα) τους βλέπουμε
Στο συνεδριακό τους βλέπουμε
Κάνουμε μπάνιο πρωί στην Κόρινθο τους βλέπουμε
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Παρακολουθω με ενδιαφέρον εδω στη Γαλλία με ενα φιλο Γάλλο. Πολυ καλη διοργάνωση και συγχαρητήρια στα παιδια που συμμετέχουν και ειδικά στους έλληνες αναβάτες.
Αλλα ρε παιδια γιατι μόνο τόσο λιγοι? Μηχανάκια έχουμε, αναβάτες καλους εχουμε, βουνα ελευθερα για καθημερινή προπονηση έχουμε, υποστήριξη εντος χώρας μπορεί καποιος να βρει, πιστευω ετσι και μόνο για τη συμμετοχή μπορει καποιος να κατεβει και ας έρθει τελευταιος. Eιναι τα entry fees που εμποδίζουν?

Καλο αγώνα και καλο τερματισμο σε όλους ευχομαι, χωρίς τραυματισμους.:)
Το κόστος είναι μεγάλο και χορηγοί/υποστήριξη δεν βρίσκεται εύκολα. Πέρα απο το κόστος της συμμετοχής (αν θυμάμαι καλά στο hellas ήταν ~1000ε) πρέπει να υπολογισεις και αναλώσιμα, προετοιμασία, διαμονή, άδεια απο δουλειά + χρονο κ χρήμα για την προετοιμασία/προπόνηση. Όλα αυτά -ειδικά στην ελληνική πραγματικότητα - το κάνουν πολύ ακριβό για να πας μονο και μόνο για την συμμετοχή.

Στα αγωνιστικά νέα, μετα απο 2 μεγάλες marathon ειδικές με συνολικά 650 αγωνιστικά χιλιόμετρα, ο kavadias είναι στο 111 της καταταξης και ο Pelucifer στο 194.
Αυτή θα ήταν η προφανής απάντηση που θα έδινα κι εγώ, αν και -μιας και παρακολουθώ από κοντά αυτό το rallyraid για αρκετά χρόνια-
νομίζω πως δεν είναι αυτό από μόνο του το πρόβλημα.
Για παράδειγμα, πριν λίγα χρόνια και για δυο-τρείς χρονιές, ο ίδιος ο διοργανωτής, ακόμα και από εδώ μέσα,
πρόσφερε δωρεάν τη συμμετοχή σε Έλληνες αναβάτες στο Hellas Adventure Raid.
Ξέρετε πόσοι ανταποκρίθηκαν; ΟΥΔΗΣ!
Δε γνωρίζω τον πραγματικό λόγο της έλλειψης ελληνικών συμμετοχών και προσωπικά σταμάτησε να με ενδιαφέρει αυτό αρκετό καιρό τώρα.
Χαίρομαι να βλέπω και θέλω να βοηθώ ανθρώπους που μπαίνουν στη βάσανο της υλοποίησης κάποιων ονείρων τους.
Ονείρων, που μόνο μέσα από οθόνες και πληκτρολόγια, θα παραμείνουν όνειρα.

Μπράβο στους τρείς Έλληνες συμμετέχοντες, Τάσο, Χρήστο και Στέφανο (που δυστυχώς εγκατέλειψε μετά από μηχανικό πρόβλημα του superenduro του).
Θα ήθελα την άποψή τους πάνω σε αυτό.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Για παράδειγμα, πριν λίγα χρόνια και για δυο-τρείς χρονιές, ο ίδιος ο διοργανωτής, ακόμα και από εδώ μέσα,
πρόσφερε δωρεάν τη συμμετοχή σε Έλληνες αναβάτες στο Hellas Adventure Raid.
Ξέρετε πόσοι ανταποκρίθηκαν; ΟΥΔΗΣ!
Το Adventure Raid όμως δεν είναι αγωνιστικό, είναι ουσιαστικά βόλτα και αυτό έχει 2 "αρνητικά" - όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον - για τους έλληνες αναβάτες. 1ον στην ελλάδα δεν έχουμε ιδιαίτερα την ανάγκη τέτοιων διοργανώσεων καθώς η πρόσβαση στα βουνά είναι ελεύθερη και είναι εύκολο να διοργανώσεις μια βόλτα με φίλους/γνωστούς και 2ο παραμένει το γεγονός πως πρέπει να πάρεις μια εβδομάδα άδεια το οποίο για πολλούς δεν είναι εύκολο (ή δεν ειναι αναγκαίο μιας και οι ίδιες περίπου διαδρομές μπορούν να βγουν σε 3-4 σαβ/κα).

Πάντως όντως πιστεύω πως ήταν καλή ευκαιρία για όσους θέλαν να κάνουν αρκετό χώμα και δεν είχαν την ευκαιρία/παρέα μιας και είναι σε ελεγχόμενο περιβάλλον, με υποστήρικη κλπ και μάλιστα το '19 είχα μιλήσει με τον Μελέτη για να πάω αλλα ένα σπάσιμο στο πόδι μου δεν μου επέτρεψε.

Ετσι λοιπόν βλέπω περισσότερο την ανάγκη των ξένων για τέτοιες διοργανώσεις που και ακόμα κ αυτή η ανάγκη σε πολλούς έχει καλυφθεί απο projects όπως το ACT ή το ΤΕΤ που σου κάνουν πιο εύκολον τον σχεδιασμό τουλάχιστον των διαδρομών.

Για το αγωνιστικό κομμάτι, όντως θα ήταν καλό να ακούσουμε και την άποψη των παιδίων που πήραν μέρος :)
 
Top Bottom