HELLO PEOPLE

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του φόρουμ,
Δεν ξέρω τι υπάρχει πριν το "νέος οδηγός" αλλά αυτό είμαι εγώ.
Το μικρόβιο για μηχανή μου κόλλησε αργά, εδώ και μισό χρόνο περίπου, ξεκίνησε πιο light αλλά διαβάζοντας τα διάφορα ride reports σε αυτό το φόρουμ αλλά και σε άλλα έχω πορωθεί άσχημα και έχει πια κλείσει η απόκτηση της πρώτης μου μηχανής στα 35.
Τα μόνα που μένουν είναι να μαζευτούν τα λεφτά με ορίζοντα μέχρι το τέλος του έτους οπότε και λήγει το συμβόλαιο μου στην δουλειά και θα έχω όλο το χρόνο για βόλτες και ταξίδια (το έυκολο) και να αποφασίσω ποια μηχανή θα πάρω! (το δύσκολο).
Για αρχή έχω βάλει στο μάτι την NC 750 DCT για την πιο ακριβή επιλογή και μετά το καινούριο CB 500X 2019 και το Kawa 300X για πιο budget. Αλλά σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερο και πιο συμφέρον οικονομικά να πάω σε κάτι μεταχειρισμένο. .... διλήμματα!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλώς όρισες Χρήστο και εύχομαι να αποκτήσεις γρήγορα το δίτροχο σου...;)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καλώς ήρθες και με το καλο να αποκτήσεις αυτο που επιθυμεις! :)
Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτε ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στα ριζά του Κόζιακα σκοπεύω να κάνω πολλές από τις βόλτες αφού έχω παπούδες στο Πρίνος!
Εάν βρεθείς από το πίσω μέρος ίσως πιούμε και καφέ... ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς ήρθες στο advride.
Ότι βοήθεια χρειάζεσαι άνοιξε θέμα στην κατάλληλη ενότητα και σίγουρα θα πάρεις βοήθειες.
 

Ragnarsson

Μέλος
Περιοχή
Άνω Πατήσια, Αθήνα
Όνομα
Thanos
Μοτό
Φρέσκος Έρωτας F 800 GS Anniversary
Καλώς όρισες Χρήστο :welcome: ! Εύχομαι να την πάρεις σύντομα και να την χαίρεσαι χρόνια! Άλλωστε, ποτέ δεν είναι αργά για να αρχίσουμε κάτι καινούργιο, ειδικά εάν αυτό μας αρέσει.
Η προσωπική μου άποψη είναι πως είναι καλύτερα να αρχίσεις με μεταχειρισμένο όχημα, γιατί κάθε φθορά στο καινούργιο πονάει διπλά. Βέβαια ο καθένας έχει τη δική του άποψη σε αυτό το θέμα, so just my 2 cents.
Σημαντικό κόστος στην αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας είναι και ο εξοπλισμός, οπότε θυμήσου να τον budgetαρεις επίσης στο μυαλό σου.
Καλή αρχή!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλώς όρισες στον χώρο των 2 τροχών.

Να πάρεις μια μοτοσικλέτα με abs και traction control. Όσο πιο πολλά ηλεκτρονικά έχει, τόσο πιο ασφαλής θα είναι και θα νιώθεις και συ πιο άνετα. Στις επιλογές σου θα έβαζα και το vstrom 650 το τελευταίο μοντέλο γιατί είναι η μοναδική που προσφέρει traction control στα μεσαία κυβικά (και είναι και καλή μηχανή).

Και να κάνεις μαθήματα οδήγησης σε ειδικό - εξειδικευμένο σχολείο για ασφαλή οδήγηση στο δρόμο.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Καλώς όρισες Χρήστο :welcome: ! Εύχομαι να την πάρεις σύντομα και να την χαίρεσαι χρόνια! Άλλωστε, ποτέ δεν είναι αργά για να αρχίσουμε κάτι καινούργιο, ειδικά εάν αυτό μας αρέσει.
Η προσωπική μου άποψη είναι πως είναι καλύτερα να αρχίσεις με μεταχειρισμένο όχημα, γιατί κάθε φθορά στο καινούργιο πονάει διπλά. Βέβαια ο καθένας έχει τη δική του άποψη σε αυτό το θέμα, so just my 2 cents.
Σημαντικό κόστος στην αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας είναι και ο εξοπλισμός, οπότε θυμήσου να τον budgetαρεις επίσης στο μυαλό σου.
Καλή αρχή!
Αυτό σκέφτομαι και εγώ και υπάρχουν μεταχειρισμένα μοντέλα όπως vstrom με 3-4 χιλ. που σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερο για την τζέπη μου αλλά επειδή δεν ξέρω απο μηχανές έχω ένα άγχος για το πως θα μου προκύψει ότι πάρω. Συν ότι δεν ξέρω αν θα έχω σε 2-3 χρόνια χρήματα για καινούρια μηχανή έτσι όπως είναι η κατάσταση ενώ τώρα τα έχω και λέω να πάρω μια που θα με βγάλει χρόνια. Συν ότι θέλω να πάω και μέχρι Nordkapp κάποια στιγμή και θα ήθελα να έχω ένα αξιόπιστο μηχανάκι.

Καλώς όρισες στον χώρο των 2 τροχών.

Να πάρεις μια μοτοσικλέτα με abs και traction control. Όσο πιο πολλά ηλεκτρονικά έχει, τόσο πιο ασφαλής θα είναι και θα νιώθεις και συ πιο άνετα. Στις επιλογές σου θα έβαζα και το vstrom 650 το τελευταίο μοντέλο γιατί είναι η μοναδική που προσφέρει traction control στα μεσαία κυβικά (και είναι και καλή μηχανή).

Και να κάνεις μαθήματα οδήγησης σε ειδικό - εξειδικευμένο σχολείο για ασφαλή οδήγηση στο δρόμο.
Το έχω στα υπόψη μου το Vstrom αλλά είναι στα ίδια λεφτά με το NC750 το οποιο έχει αρκετά καλύτερη κατανάλωση και το DCT που το προτιμώ αφού με ενδιαφέρει η όσο πιο χαλαρή οδήγηση και όχι η σπορ.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλός ήρθες , το nc750 είναι φανταστικό μηχανάκι ,με το καλό λοιπόν

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gakis

Gakis
Περιοχή
Αθήνα, Ηλιούπολη
Όνομα
Gakis
Μοτό
KTM 1190
Αυτό σκέφτομαι και εγώ και υπάρχουν μεταχειρισμένα μοντέλα όπως vstrom με 3-4 χιλ. που σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερο για την τζέπη μου αλλά επειδή δεν ξέρω απο μηχανές έχω ένα άγχος για το πως θα μου προκύψει ότι πάρω. Συν ότι δεν ξέρω αν θα έχω σε 2-3 χρόνια χρήματα για καινούρια μηχανή έτσι όπως είναι η κατάσταση ενώ τώρα τα έχω και λέω να πάρω μια που θα με βγάλει χρόνια. Συν ότι θέλω να πάω και μέχρι Nordkapp κάποια στιγμή και θα ήθελα να έχω ένα αξιόπιστο μηχανάκι.



Το έχω στα υπόψη μου το Vstrom αλλά είναι στα ίδια λεφτά με το NC750 το οποιο έχει αρκετά καλύτερη κατανάλωση και το DCT που το προτιμώ αφού με ενδιαφέρει η όσο πιο χαλαρή οδήγηση και όχι η σπορ.
:welcome: και στον κόσμο της :ltg::stm: αυτό που σου έγραψε ο Kordix
" να κάνεις μαθήματα οδήγησης σε ειδικό - εξειδικευμένο σχολείο για ασφαλή οδήγηση στο δρόμο. "
ΜΗ το προσπερνάς αψήφιστα ή γνώμη μου είναι ότι είναι αναγκαίο οπωσδήποτε.
καλές βόλτες
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλώς όρισες
 

mike_4

Μέλος
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Nc 750x 2014
Κατοχος nc750x dct εδω, ρωτας ελευθερα ο, τι θελεις!
Οπως σου ειπαν και απο πανω τα παιδια, ποτε δεν ειναι αργα! Σκεψου πρωτα τι χρηση θα κανεις με τη μηχανη, ωστε να μπορεσουμε να σου κανουμε μια πιο εμπεριστατωμενη προταση. Καλως ορισες λοιπον!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλώς ήρθες φιλαράκι!
Η μοτοσυκλέτα πέρα από χόμπι είναι και τρόπος ζωής, εύχομαι να καταλήξεις σε κάτι το οποίο θα σε μυήσει σε αυτόν τον θαυμάσιο κόσμο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
:welcome:Χρήστο!

Από τις δικές σου προτάσεις ένα καινούριο CB500X με τους μεγαλύτερους τροχούς είναι ιδανικό για νέους οδηγούς αλλά και για τη χώρα μας γενικότερα. Το CB500X είναι εξαιρετικό.
Πολύ ωραίο είναι να έχεις DCT (NC750X) αλλά άσε να ονειρεύεσαι και κάτι για το μέλλον.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
:welcome:Χρήστο!

Από τις δικές σου προτάσεις ένα καινούριο CB500X με τους μεγαλύτερους τροχούς είναι ιδανικό για νέους οδηγούς αλλά και για τη χώρα μας γενικότερα. Το CB500X είναι εξαιρετικό.
Πολύ ωραίο είναι να έχεις DCT (NC750X) αλλά άσε να ονειρεύεσαι και κάτι για το μέλλον.
Ναι είναι το νρ 2 στη λίστα αλλά δεν ξέρω αν θα με βολεύει είμαι σχετικά ψηλός (1.88) και ... φαρδύς χαχα. Γενικά η χρήση θα είναι 85% σε καθημερινές μετακινήσεις μικρών αποστάσεων είτε σήμερα στο νησί που μένω, είτε αύριο μεθαύριο σε καμία Αθήνα. Απο εκεί και πέρα όπως είπα θέλω να κάνω ταξίδια όσο περισσότερα μπορώ, ξεκινόντας από κοντινά σε πιο μακρινά όσο συνηθίζω. Μια διαδρομή πχ που θα κάνω σε ταξίδι κάθε χρόνο 2-3 φορές είναι Αθήνα - Τρίκαλα.
Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις, έχω καιρό ακόμη να αποφασίσω οπότε θα σας ξαναενοχλήσω σίγουρα!
 
Top Bottom