HJMOTO HJ500: Τι μου θυμίζει; (2wo.gr)

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Πηγή:2wo.gr

Κείμενο:κ.Μένιος Κατής

Η κινεζική HJMOTO παρουσίασε το νέο της μοντέλο το οποίο αποτελεί κλώνο της δημοφιλούς Honda Africa Twin 1100



Το HJMOTO HJ500 είναι ένα Adventure που διατίθεται στην αγορά της Κίνας και κοστίζει περίπου 4.800 ευρώ. Υπάρχει και δεύτερη έκδοση με ζάντες που δέχονται ελαστικά tubeless και αυτοκόλλητα λευκά/μπλε/κόκκινα, η οποία κοστίζει περίπου 5.200 ευρώ.




Εφοδιάζεται με τον δημοφιλή στους εγχώριους κατασκευαστές τετράχρονο, 2κύλινδρο σε σειρά, 8βάλβιδο κινητήρα που αποδίδει 48 hp και 4,5 kgm ροπής.

Το HJMOTO HJ500 έρχεται με ακτινωτούς τροχούς 21 ιντσών μπροστά και 18 ιντσών πίσω, με ελαστικά 90/90 και 150/70 αντίστοιχα, ρυθμιζόμενες αναρτήσεις μεγάλης διαδρομής, ποδιά κινητήρα καθώς και προστατευτικές μπάρες για το εμπρόσθιο τμήμα και τα πλαϊνά της μοτοσυκλέτας. Την πέδηση αναλαμβάνουν τρία δισκόφρενα (2 μπροστά και ένα πίσω) που συνδυάζονται με δαγκάνες της J.Juan και διαθέτουν σύστημα ABS, το οποίο μάλιστα μπορεί να απενεργοποιηθεί για οδήγηση εκτός δρόμου.



Η σέλα βρίσκεται σε ύψος 880 mm. Το πάνελ οργάνων αποτελείτε από μια TFT οθόνη αφής 7 ιντσών, που προσφέρει δυνατότητα συνδεσιμότητας με smartphone, η οποία βρίσκεται πάνω από μία μικρότερη LCD. Επιπλέον είναι εφοδιασμένο με δύο κάμερες καταγραφής.



Ένα από τα πιο εντυπωσιακά στοιχεία της μοτοσυκλέτας είναι το γεγονός ότι διαθέτει δύο ρεζερβουάρ. Πέρα από το κανονικό χωρητικότητας 23 λίτρων, υπάρχει κι άλλο ένα που βρίσκεται τοποθετημένο κάτω από τη σέλα και μπορεί να φιλοξενήσει 17 λίτρα καυσίμου! Με 40 λίτρα καυσίμου το HJMOTO HJ500 μπορεί να καλύψει κάλλιστα 1.000 χιλιόμετρα χωρίς να χρειαστεί να επισκεφθεί κάποιο πρατήριο για ανεφοδιασμό!


Βιντεάκι στα Κινεζικα με Αγγλικούς υπότιτλους..

 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Africa Από τα Lidl..
Με ένα 5λιρο λεφτα, με 1000χιλ αυτονομία κ αφου δεν σκόρπισει πριν τελειώσει η βενζινη τότε θα πουλήσει καργα..
Το παίρνεις πας το ταξίδι σου μακρυά κ το παρατάς εκεί γυρίζοντας με αεροπλάνο..
Του χρόνου αγοράζεις άλλο..κοκ..
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Oταν ειχαν φτιάξει αντίγραφο του Land Rover Evoque, κατά τας γραφάς ήταν τόσο πιστό, που μερικά εξαρτήματα του Κινεζικου ταίριαζαν στο εγγλέζικο.
Ε, κάτι αντίστοιχο δεν θα χαλούσε τους Αφρικανούς, οικονομικό κουστουμάκι :laugh:
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Άπαξ κι έχει χωμάτινες καταβολές(λέμε τωρα) ΓΙΑΤΊ να μην έχει ένα Σταντ που θα γατζώνει στο χώμα χωρίς φόβο;
Πολλοί βάζουν/με εξτρά πατάκια για μεγαλύτερη επιφάνεια που και πάλι στο πλάγιασμα σε χώμα ή πετραδάκια γλιστράνε..

Αν το δούμε σε Ιταλικό - Ευρωπαικό να θυμηθούμε να το πούμε "Καινοτομία-Άποψη"..
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Τι.... νύχια είναι αυτά;;;; :oops:
"Ποδάρι" πετεινού βάλανε για σταντ;;; :wacky:
Μπορεί απλά να είναι μία επιφάνεια που το βάλανε να κάτσει για να σταθεί πιο όρθιο στις φωτογραφίες.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Άπαξ κι έχει χωμάτινες καταβολές(λέμε τωρα) ΓΙΑΤΊ να μην έχει ένα Σταντ που θα γατζώνει στο χώμα χωρίς φόβο;
Πολλοί βάζουν/με εξτρά πατάκια για μεγαλύτερη επιφάνεια που και πάλι στο πλάγιασμα σε χώμα ή πετραδάκια γλιστράνε..

Αν το δούμε σε Ιταλικό - Ευρωπαικό να θυμηθούμε να το πούμε "Καινοτομία-Άποψη"..
Σωστό και αυτό, αλλά δεν θα μας αποτρέψει απ'το... κράξιμο και το σχετικό χαβαλε!!! :roflmao:

Μπορεί απλά να είναι μία επιφάνεια που το βάλανε να κάτσει για να σταθεί πιο όρθιο στις φωτογραφίες.
Παίζει και αυτό!!! :ok:
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Africa Από τα Lidl..
Με ένα 5λιρο λεφτα, με 1000χιλ αυτονομία κ αφου δεν σκόρπισει πριν τελειώσει η βενζινη τότε θα πουλήσει καργα..
Το παίρνεις πας το ταξίδι σου μακρυά κ το παρατάς εκεί γυρίζοντας με αεροπλάνο..
Του χρόνου αγοράζεις άλλο..κοκ..
Ο κινητήρας είναι της Loncin, πού έχουν καί τά voge,άρα η ηλεκτρονική θα είναι bosch.Το abs η bosch η continental,οι αναρτήσεις μάλλον καγιαμπα.Αν κρίνω απ' το δικό μου,που έχει τα ίδια,δεν είναι καθόλου απ' τα LIDL.Και μια χαρά είναι,για όσους δεν έχουν λεφτά να πάρουν το πρωτότυπο.Οι υπόλοιποι ας πάρουν το αυθεντικό.Για όλους έχει ο μπαξες.Καλες βόλτες ότι και να πάρετε.Εγω πάντως 15500 χλμ το έχω ευχαριστηθεί.Viva China.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ο κινητήρας είναι της Loncin, πού έχουν καί τά voge,άρα η ηλεκτρονική θα είναι bosch.Το abs η bosch η continental,οι αναρτήσεις μάλλον καγιαμπα.Αν κρίνω απ' το δικό μου,που έχει τα ίδια,δεν είναι καθόλου απ' τα LIDL.Και μια χαρά είναι,για όσους δεν έχουν λεφτά να πάρουν το πρωτότυπο.Οι υπόλοιποι ας πάρουν το αυθεντικό.Για όλους έχει ο μπαξες.Καλες βόλτες ότι και να πάρετε.Εγω πάντως 15500 χλμ το έχω ευχαριστηθεί.Viva China.
Κυριακή κοντη γιορτη.... :secret:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ο κινητήρας είναι της Loncin, πού έχουν καί τά voge,άρα η ηλεκτρονική θα είναι bosch.Το abs η bosch η continental,οι αναρτήσεις μάλλον καγιαμπα.Αν κρίνω απ' το δικό μου,που έχει τα ίδια,δεν είναι καθόλου απ' τα LIDL.Και μια χαρά είναι,για όσους δεν έχουν λεφτά να πάρουν το πρωτότυπο.Οι υπόλοιποι ας πάρουν το αυθεντικό.Για όλους έχει ο μπαξες.Καλες βόλτες ότι και να πάρετε.Εγω πάντως 15500 χλμ το έχω ευχαριστηθεί.Viva China.
Μακάρι να έρθει στην Ελλάδα και να έχει σωστό βάρος για τα κυβικά του.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Το βλέπω σαν μια πολύ δυνατή πρόταση για ταξιδευτές και ιδιαίτερα σε αυτούς που τους αρέσουν τα ταξίδια σε μακρινούς και απομακρυσμένους προορισμούς ...

Που να πας πχ με το 17αρι ρεζερβουάρ που έχουν αρκετές απο τις νέες προτάσεις (που δεν βλέπω κανέναν να τα σχολιάζει) ...

Και δεν έχω καμία αμφιβολία οτι θα βγεί "αξιόπιστο" οπως και όλα αυτά τα νέα "κινέζικα" που κυκλοφορούν στους δρόμους και μάλλον πιο αξιόπιστο απο κάποιο παλιό γνωστής μάρκας ...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το βλέπω σαν μια πολύ δυνατή πρόταση για ταξιδευτές και ιδιαίτερα σε αυτούς που τους αρέσουν τα ταξίδια σε μακρινούς και απομακρυσμένους προορισμούς ...

Που να πας πχ με το 17αρι ρεζερβουάρ που έχουν αρκετές απο τις νέες προτάσεις (που δεν βλέπω κανέναν να τα σχολιάζει) ...

Και δεν έχω καμία αμφιβολία οτι θα βγεί "αξιόπιστο" οπως και όλα αυτά τα νέα "κινέζικα" που κυκλοφορούν στους δρόμους και μάλλον πιο αξιόπιστο απο κάποιο παλιό γνωστής μάρκας ...
Ξέρω πολύ κόσμο που θέλει να πάρει voge dsx 500 (το οποίο πουλάει πολύ) που είναι όμως crossover δηλαδή θα περάσει χώμα αλλά ως εκεί.
Αν το HJ500 που φοράει το ίδιο μοτέρ έχει πιο χωμάτινο στήσιμο, μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων, 21-18 τροχούς κτλ και βγαίνει γεμάτο κάτω από 200 κιλά θα είναι μια καλή λύση για όσους δεν έχουν τα 11.000+ για ένα Τ7 για παράδειγμα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Που να πας πχ με το 17αρι ρεζερβουάρ
Αν καις 5λ/100 καλά είναι.
Αν καις 10 όχι.

Επίσης ξεχνάμε ότι... Μέχρι την πλατεία, τα Βίλια, άντε την Χαλκίδα θα πάει "ταξιδάκι" ο πολύς κόσμος. Οι εταιρείες το ξέρουν καλά, Σουζούκι Κατάνα πες μας την γνώμη σου.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλό είναι να υπάρχουν επιλογές για όλα τα πορτοφόλια ...
Και κάπου εδώ την πάτησαν οι Ιάπωνες και οι Ευρωπαίοι κατασκευαστές που έδωσαν τεχνογνωσία στους Κινέζους και τώρα δέχονται επίθεση σε όλα τα μέτωπα αλλά κυρίως εκεί που είχαν αφήσει αδρανείς κάποιες κατηγορίες για πολλά χρόνια, όπως στην κατηγορία των μικρών και πραγματικά μεσαίων ον οφ .
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Αν καις 5λ/100 καλά είναι.
Αν καις 10 όχι.

Επίσης ξεχνάμε ότι... Μέχρι την πλατεία, τα Βίλια, άντε την Χαλκίδα θα πάει "ταξιδάκι" ο πολύς κόσμος. Οι εταιρείες το ξέρουν καλά, Σουζούκι Κατάνα πες μας την γνώμη σου.

Ισχύει αυτό που λές πάντως για τις αποστάσεις που συνήθως ταξιδεύουν, οπότε μέχρι εκεί φτάνει για να πας ...
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Και κάπου εδώ την πάτησαν οι Ιάπωνες και οι Ευρωπαίοι κατασκευαστές που έδωσαν τεχνογνωσία στους Κινέζους και τώρα δέχονται επίθεση σε όλα τα μέτωπα αλλά κυρίως εκεί που είχαν αφήσει αδρανείς κάποιες κατηγορίες για πολλά χρόνια, όπως στην κατηγορία των μικρών και πραγματικά μεσαίων ον οφ .
Δεν μας πειράζει, πάλι καλά να λέμε ....
 
Top Bottom