Honda Africa Twin CRF1000L vs KTM 1090 Adventure R

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δύο μοτοσυκλέτες 1000 κυβικών (περίπου), με σχεδόν ίδιο μεταξόνιο, 21" και 18" τροχούς μπρος πίσω, τόσο ίδιες αλλά και τόσο διαφορετικές την ίδια στιγμή. Αφορμή για τη δημιουργία του θέματος 2 βίντεο για αυτές τις 2 μηχανές από διαφορετική σκοπιά το καθένα...

 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το έβαλα το θέμα στο γενικά προκειμένου να γράψουν την άποψη τους όσοι έχουν οδηγήσει και τα δύο. Για αυτούς που θέλουν και travel και εν τούρο...είναι ιδανικά. Και ταξιδεύουν και χώμα πάνε και όλα τα κάνουν με μικρούς συμβιβασμούς.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Στο πρώτο βίντεο ο χοντρούλης με το KTM κάποια στιγμή λέει ότι πρώτη φορά κάνει εντούρο...έχει βγάλει όλη τη βόλτα κολλημένος στην πολυθρόνα, στη σέλα ηθελα να πώ. Λόγω βάρους και στάσης η μηχανή κάθεται τόσο που στα δύσκολα κομμάτια χρησιμοποιεί και τα 2 πόδια για να ξεκολλάει μιας και από ό,τι φαίνεται δεν έχει την εμπειρία να πάει αλλιώς. Από την άλλη ο αναβάτης με το Honda το πάει αέρα πατέρα...με τη σωστή στάση και γενικα τις σωστές τεχνικές, στο τέλος όμως το Honda έχει δύο πολύ μεγάλες βούτες...ενώ ο χοντρούλης με το KTM 1090 R πέρα από καναδυο φορές που τον σπρώξανε και μια σχεδόν στατική την εβγαλε σχετικά ανέπαφος.
Στο 2ο βίντεο στο τέλος κάνουνε ένα τεστ...δίνουνε στον οδηγό αγώνων να οδηγήσει και τα 2 στην πίστα τη χωμάτινη για μοτοκρος και το ρωτάνε με ποιο από τα 2 θεωρεί ότι πήγε πιο γρήγορα. Η διαφορά είναι μόλις 1 δευτερόλεπτο υπερ του KTM. αν ο γύρος όμως είναι αντιπροσωπευτικός και σε ρυθμούς αγώνα τότε η διαφορά σε βάθος 20-30 γύρων είναι πολύ μεγάλη. Οταν χρονομετρούνε το δημοσιογράφο η διαφορά είναι χαοτική...γυρω στα 8 δευτερόλεπτα υπερ του KTM. διευκρίνισε βέβαια ότι είχε καποιες δυσκολίες με το ABS της Honda.
Οσα review πάντως διάβασα καταλήγουν στο ότι ως απόλυτο μηχάνημα το KTM κερδίζει στα σημεία αλλά ξεκάθαρα. από την άλλη η Africa είναι πιο user friendly...δλδ πιο φιλική στο μέσο αναβάτη.
Πάντως στον κοντό αναβάτη είναι σίγουρα πιο φιλική από μια άποψη, όπως αποδεικνύεται και στο παρακάτω βίντεο.

Υπάρχει κι ένα review που βγάζει ξεκάθαρα νικητή την CRF1000L, είναι αυτό του cyclenews.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Νομιζω το 1090 ειναι η ''χρυση τομη'' ! τα κανει ολα με οσο το δυνατον λιγοτερους συμβιβασμους
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Νομιζω το 1090 ειναι η ''χρυση τομη'' ! τα κανει ολα με οσο το δυνατον λιγοτερους συμβιβασμους
Πόθεν προκύπτει το "νόμισμα"; Τα'χεις καβαλήσει;;;
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Πόθεν προκύπτει το "νόμισμα"; Τα'χεις καβαλήσει;;;
Ρήμα
νομίζω


  1. (με ειδική πρόταση ή την αντωνυμία το) έχω τη γνώμη, πιστεύω, χωρίς όμως να δηλώνω απόλυτη βεβαιότητα
  2. (+ αιτιατική προσώπου) θεωρώ (μάλλον λανθασμένα)· θεωρώ χωρίς να είμαι σίγουρος, συχνά αυθαίρετα ή χωρίς αποδείξεις
  3. Νομίζω σημαίνει δεν θεωρώ,δεν πιστεύω,δεν πιθανολογώ. Ο καθηγητής Παυλίδης έλεγε πως "τα νομίσματα είναι για την τσέπη".
  4. Το νομίζω σημαίνει πλήρη εξάρτηση στην αβεβαιότητα, πλήρη αγνομοσύνη επί της πραγματικότητας, με απουσία γνώσης, μη συμμετοχή στην απόφαση ή και λανθάνουσα σκέψη.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Μετά τους μονόδρομους νομίζω πιάσαμε τους ανάδρομους...σίγουρα το φόρουμ κινείται στον αστερισμό του ανάδρομου ερμή...κάποιος ζωδιολόγος να αναλάβει δράση. Γιατί δε μας βλέπω καλά...
Δεν εχω οδηγήσει νομίζω γίνεται σαφές από το περιεχόμενο των αναρτήσεων...περιμένω να ακούσω και γνώμες αυτών που τα έχουν οδηγήσει και τα 2. Με εξαίρεση το Yamaha Tenere 700 που πιστεύω θα είναι οικονομικότερο με διαφορά, οι τιμές στα 800αρια είναι πολύ κοντά σε αυτά τα χιλιάρια. Τα 1200αρια πάλι ξεφεύγουν αρκετά. οπότε αυτή η κατηγορία εχει πολύ ενδιαφέρον από πολλές απόψεις.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Μετά τους μονόδρομους νομίζω πιάσαμε τους ανάδρομους...σίγουρα το φόρουμ κινείται στον αστερισμό του ανάδρομου ερμή...κάποιος ζωδιολόγος να αναλάβει δράση. Γιατί δε μας βλέπω καλά...
...
Αν θες να είμαστε καλά, προσπάθησε να αποφεύγεις τα ευφυολογήματα σε βάρος άλλων μελών...δε σε έθιξα, μη με θίγεις!

:tk:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ειναι σιγουρο οτι αυτος που οδηγει το χονδα στο πρωτο βιντεο ειναι μερα με την νυχτα οδηγικα απο τον αλλο τον ερμο που οδηγαει το κατεμ
δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εκαναν.........
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
H Africa πάντως στην ψηλή θεση είναι στα 87 εκατοστά ύψος η σέλα. Στη χαμηλή στα 85. Πιστεύω ότι το 85 με πιο χαμηλή σέλα κι ενα λιγο χαμηλότερο ελατήριο το πετυχαίνεις και στο 1090 R. όταν μετά από λίγο καιρό του πάρεις τον άερα το αφαιρείς το ελατήριο. Επίσης αμα ρυθμίσεις την ανάρτηση σίγουρα μπορεί να κατέβει 1-2 πόντους...Ασε που για να λέμε την αλήθεια οταν είναι πιο ψηλό το μηχανάκι αποκτάς καλύτερη αίσθηση ισορροπίας. Δηλαδή όσες φορές σταματάω με το ένα πόδι κάτω σταματάω ακριβώς εκεί που θέλω. Οταν απο συνηθεια βαζω ταυτόχρονα και τα 2 πόδια κάτω...συνήθως παίζει μια μικρή απόκλιση...Οπότε παίρνεις ψηλό, να μάθεις να οδηγείς σωστά. Στο χώμα είναι θέμα. Αλλά στο χώμα που θα μειώσεις τις αποσβεσεις θα κατέβει λίγο η μηχανή. Σε μένα πάντως έτσι έχει συμβεί. Το πιο δυσκολο ειναι ο συνδυασμός βάρους και ύψους. Αλλα όσο πιο δύσκολη η μηχανή τόσο σε ωθεί να μάθεις να οδηγείς καλύτερα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
δεν ειμαι πια διαχειρηστης !!!
αλλα η αγαπη μου για τον χωρο μου λεει να σας πω οτι πρεπει να ειμαστε ψυχραιμοι
να με συμπαθατε ! το λεω με την καρδια μου !
σπαμ οφ
και συνεχιζουμε
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
δεν ειμαι πια διαχειρηστης !!!
αλλα η αγαπη μου για τον χωρο μου λεει να σας πω οτι πρεπει να ειμαστε ψυχραιμοι
να με συμπαθατε ! το λεω με την καρδια μου !
σπαμ οφ
και συνεχιζουμε
Είναι που δεν έκανα λασπόλουτρο μάλλον...:wacky:
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
ειναι σιγουρο οτι αυτος που οδηγει το χονδα στο πρωτο βιντεο ειναι μερα με την νυχτα οδηγικα απο τον αλλο τον ερμο που οδηγαει το κατεμ
δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εκαναν.........
Νομίζω απλά πήγαν μια βόλτα. Θα ήθελα να τους δω και ανάποδα. Δηλαδή να εχουν ανταλλάξει μηχανές ο χοντάκιας με τον ktmακια. Πάντως αυτός με το KTM κουτσα στραβά την εβγαλε τη διαδρομή. Δηλαδή με διαφορετικό τρόπο ήταν και για τους δύο μια περιπετειώδης βόλτα. για τον ένα λόγω ελλειψης πείρας...για τον άλλο γιατί πήγε για βρούβες 2 φορές...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ειναι σιγουρο οτι αυτος που οδηγει το χονδα στο πρωτο βιντεο ειναι μερα με την νυχτα οδηγικα απο τον αλλο τον ερμο που οδηγαει το κατεμ
δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εκαναν.........
Δεν γίνεται να οδηγήσεις μαστοδοντα σε τεχνικά κομμάτια καθιστός.
Μιλάω για τον μέσο αναβάτη πάντα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δεν γίνεται να οδηγήσεις μαστοδοντα σε τεχνικά κομμάτια καθιστός.
Μιλάω για τον μέσο αναβάτη πάντα.
Εννοείς ότι αυτός με το KTM που εβγαλε όλη τη διαδρομή καθιστός το έκανε επειδή είναι καλύτερος από το μέσο αναβάτη;
 
Top Bottom