Honda CB500 X

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
στην αναζητηση δεν βρηκα θεμα για τη μηχανη. αν υπαρχει κατι παρομοιο παρακαλω να μεταφερθει.
Αν υπαρχει κι αλλος κατοχος ή στο μελλον υπαρξει καλο θα ηταν να εχουμε μαζεμενα οτι ειναι σχετικα με τη μηχανη μας. φωτος,βιντεο, ερωτησεις για τεχνικα θεματα,σερβις κλπ

πριν ειχα ενα σκουτερ και αφου το πουλησα την αγορασα καινουρια τον 9ο του 2016. την χρησιμοποιω καθε μερα και μεχρι τωρα ειμαι ευχαριστημενος απο την αγορα της. κυριως γιατι βλεπω στην πραξη οτι καλυπτει πολλες απο τις αναγκες που εχω. δηλαδη να ειναι ευκολη στην κινηση μεσα στην πολη για το δουλεια-σπιτι κυριως αλλα και για βολτες, να μην καιει πολυ( 4,2 μεση καταναλωση), να ειναι ανετη απο θεμα αναρτησης που επασχε το σκουτερ και η μεση μου με 2 κυλες, να εχει abs, να εχει ενα λογικο κοστος συντηρησης που νομιζω δεν θα ξεπερνα αυτο του σκουτερ των 200κυβικων, να μπορεις να κανεις εκδρομες μικρες ή και μεγαλυτερες ανετα και με μια λογικη ταχυτητα. εχω κανει μερικες φορες μεχρι και 500χλμ σε μια μερα με το σκουτερ οποτε τωρα νιωθω οτι μπορω να παω μεχρι νορβηγια ;).

μερικες φωτο απο οταν την πηρα και απο μια βολτα το σαββατο που ειχε ωραιο καιρο σε βιλια-ψαθα
μολις την ειχα παρκαρει οταν την πηρα απο την αντιπροσωπεια :inlove:



και εδω λιγο εξω απο βιλια και ψαθα



τωρα κοντευουμε τα 6000χλμ και ετοιμαζομαι για την αλλαγη λαδιων.
λεω να παω στον μπατη τζανη στον κολωνο. μου εχουν πει καλα λογια και απο το λιγο που του μιλησα απο κοντα δεν μου φανηκε περιεργος.
απο λαδια εκεινος εχει honda και agip. μου ειπε οτι θεωρει τα agip λιγο καλυτερα και οτι εχει δει οτι σε μερικες μηχανες τα honda καιγονται πιο ευκολα βεβαια αν θελω να του παω οτι θελω εγω...
εχετε να προτεινετε καμια αλλη μαρκα ή να παω σε μια απο τις δυο αυτες?

μαζι με την αλλαγη λογικα θα μπουν και προβολακια και αναμονη φορτισης με πριζα 12v και usb θυρα. που εχω παρει απο ebay.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
στην αναζητηση δεν βρηκα θεμα για τη μηχανη. αν υπαρχει κατι παρομοιο παρακαλω να μεταφερθει.
Αν υπαρχει κι αλλος κατοχος ή στο μελλον υπαρξει καλο θα ηταν να εχουμε μαζεμενα οτι ειναι σχετικα με τη μηχανη μας. φωτος,βιντεο, ερωτησεις για τεχνικα θεματα,σερβις κλπ

πριν ειχα ενα σκουτερ και αφου το πουλησα την αγορασα καινουρια τον 9ο του 2016. την χρησιμοποιω καθε μερα και μεχρι τωρα ειμαι ευχαριστημενος απο την αγορα της. κυριως γιατι βλεπω στην πραξη οτι καλυπτει πολλες απο τις αναγκες που εχω. δηλαδη να ειναι ευκολη στην κινηση μεσα στην πολη για το δουλεια-σπιτι κυριως αλλα και για βολτες, να μην καιει πολυ( 4,2 μεση καταναλωση), να ειναι ανετη απο θεμα αναρτησης που επασχε το σκουτερ και η μεση μου με 2 κυλες, να εχει abs, να εχει ενα λογικο κοστος συντηρησης που νομιζω δεν θα ξεπερνα αυτο του σκουτερ των 200κυβικων, να μπορεις να κανεις εκδρομες μικρες ή και μεγαλυτερες ανετα και με μια λογικη ταχυτητα. εχω κανει μερικες φορες μεχρι και 500χλμ σε μια μερα με το σκουτερ οποτε τωρα νιωθω οτι μπορω να παω μεχρι νορβηγια ;).

μερικες φωτο απο οταν την πηρα και απο μια βολτα το σαββατο που ειχε ωραιο καιρο σε βιλια-ψαθα
μολις την ειχα παρκαρει οταν την πηρα απο την αντιπροσωπεια :inlove:



και εδω λιγο εξω απο βιλια και ψαθα



τωρα κοντευουμε τα 6000χλμ και ετοιμαζομαι για την αλλαγη λαδιων.
λεω να παω στον μπατη τζανη στον κολωνο. μου εχουν πει καλα λογια και απο το λιγο που του μιλησα απο κοντα δεν μου φανηκε περιεργος.
απο λαδια εκεινος εχει honda και agip. μου ειπε οτι θεωρει τα agip λιγο καλυτερα και οτι εχει δει οτι σε μερικες μηχανες τα honda καιγονται πιο ευκολα βεβαια αν θελω να του παω οτι θελω εγω...
εχετε να προτεινετε καμια αλλη μαρκα ή να παω σε μια απο τις δυο αυτες?

μαζι με την αλλαγη λογικα θα μπουν και προβολακια και αναμονη φορτισης με πριζα 12v και usb θυρα. που εχω παρει απο ebay.
πολυ ωραιο χρωμα !!!!και η πινελια η κιτρινη ολα τα ευρα
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Καλοριζικο καλοταξιδο, και καλη συμβιωση με το καινουριο σου Honda!
Τα agip τα εβαζα στο africa.Πολυ καλα αλλα ακριβα. Αληθεια η honda τι λαδι συνιστα για το cb?
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ενα εξαιρετικό μηχανάκι και πολύ μα πολύ τίμιο. Είναι και οικονομικό για Honda, το είχα στη λίστα μου
όταν άρχισα να ξανακαβαλώ, εύκολο και στο σέρβις του αν θελήσεις να ασχοληθείς.
Ο Τζανής έχει καλό όνομα, αν είναι κοντά σου προτίμησέ τον. Όσον αφορά τα Agip, έχει συμφωνία
με τους ιταλούς ο ακατανόμαστος και τα φέρνει γι' αυτό και το προμοτάρισμα, πάντως ότι μάρκα λιπαντικά και
να βάλεις σε 10W-40 που προτείνει η Honda, μια χαρά θα είναι για το μηχανάκι.

Για τα ταξίδια μη σε νοιάζει...όλα έρχονται μόνα τους, όχι μόνο Νορβηγία, αλλά στην άκρη του κόσμου πας με αυτό !
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Πολύ ωραίο μηχανάκι, μακάρι η χόντα να το έβγαζε και με 21-18 ή 19-17 τροχούς με ακτίνες και λίγο πιο χωμάτινο σχεδιασμό, σαν το τρανσάλπ ας πούμε.

Το μεγάλο ταξίδι στο εξωτερικό γίνεται συνήθως με 130-140 km/h (ανάλογα και την χώρα βέβαια), οπότε με το 500 άνετα μπορείς να γυρίσεις τον κόσμο.

Καλά ταξίδια λοιπόν και καλώς ήρθες.
 

kipling

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
XRV 750 Africa Twin '99
Παραπονεμένος ήχος μπουζουκιού ακούγεται από το βάθος της ταβέρνας...

Γράφει ADVENTURE ή με γελούν τα μάτια μου;
Και εαν ναι, προκύπτουν 2 ερωτήματα: είναι το γνωστό κιτ που το κάνει off ή απλα φωτοσοπιά και το μπουζούκι συνεχίζει πένθιμα τις νότες του;
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Γράφει ADVENTURE ή με γελούν τα μάτια μου;
Και εαν ναι, προκύπτουν 2 ερωτήματα: είναι το γνωστό κιτ που το κάνει off ή απλα φωτοσοπιά και το μπουζούκι συνεχίζει πένθιμα τις νότες του;
Είναι καστομαρισμένο με το κιτ που κυκλοφορεί στις ΗΠΑ, το έχουν πολλοί εκεί, και έχει δικό του νήμα στο AdventureRider.com
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Κουκλα. Καλοταξιδη Γιαννη, να την χαρεις.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Εξαιρετική επιλογή με βάση τις πραγματικές σου ανάγκες και ένα από τα καλύτερα Value For Money μηχανάκια που κυκλοφορούν.:ok:
Είχα παρακολουθήσει ένα νήμα που είχα βρει σχετικά με την εξέλιξη της "Adventur-οποίησης" και πραγματικά αναρωτιώμουν γιατί δεν έκανε κάτι η Honda για αυτό..
Η πρώτη κρούση είχε έρθει από Ταϋλάνδη όταν η εκεί Honda έφτιαξε 2 τέτοια για να συμμετάσχει σε τοπικό αγώνα Rally.

Τότε είχα σκεφτεί πως μπορεί και να πραγματοποιηθεί "εργοστασιακά" η μετατροπή, αλλά σιγά και μην άκουγε η μαμά Honda!!:roflmao:
Το κιτάκι που κυκλοφορεί το βρίσκω υπερτιμημένο και όταν αγοράζεις ένα μηχανάκι των 6,000 σίγουρά δεν θες να επενδύσεις πάνω του +3,000 (τη μισή του αξία δηλαδή) για να πάρεις ένα ποσοστό ευκολίας στην εκτός δρόμου κίνηση.
Αν πήγαινα προς αυτή την κατεύθυνση θα κοιτούσα για κομπλέ μπροστινό (με 21" τροχό) που να ταιριάζει και θα το πάντρευα με ένα αντίστοιχο αμορτισέρ πίσω για να πάρει συνολικά μπόι. Αν θα μπορούσε να μπει και 18άρης πίσω τροχός θα ήταν ευχής έργον..
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
καλημερα και ευχαριστω ολους σας για τις ευχες!!

Καλοριζικο καλοταξιδο, και καλη συμβιωση με το καινουριο σου Honda!
Τα agip τα εβαζα στο africa.Πολυ καλα αλλα ακριβα. Αληθεια η honda τι λαδι συνιστα για το cb?
οταν λες τι λαδι εννοεις τυπο? στο βιβλιαρακι λεει 10-30 αλλα οι περισσοτεροι μηχανικοι που ρωτησα βαζουν 10-40 λογω θερμοτερου κλιματος. εγω σκεφτομαι να βαζω αν πεφτει η αλλαγη κοντα στις αναλογες εποχες, 10-30 χειμερινους μηνες και 10-40 καλοκαιρινους.

Ο Τζανής έχει καλό όνομα, αν είναι κοντά σου προτίμησέ τον. Όσον αφορά τα Agip, έχει συμφωνία
με τους ιταλούς ο ακατανόμαστος και τα φέρνει γι' αυτό και το προμοτάρισμα, πάντως ότι μάρκα λιπαντικά και
να βάλεις σε 10W-40 που προτείνει η Honda, μια χαρά θα είναι για το μηχανάκι.
η honda λεει 10-30 στο βιβλιαρακι που μου εδωσαν και επειδη στην αντιπροσωπεια που το πηγα στα 1000χλμ για αλλαγη λαδιων και κατι αλλο που ηθελα, μου εβαλαν λαδια motorex χωρις να μου πουν αν θελω 10-30 ή 10-40 ή αλλη μαρκα ειπα να το ψαξω λιγο γιατι αυτη την μαρκα εγω δεν την πολυ ηξερα. μπορει να ειναι και της προκοπης αλλα εγω δεν την εμπιστευομαι για την ωρα. γι'αυτο και ψαχνω να δω ποια μαρκα αξιζει. ο τζανης δε μου φανηκε να προσπαθει να μου παρει απλα τα λεφτα μου και γι'αυτο ειπα να ξεκινησω σε αυτον και επισης ο ιδιος μου ειπε οτι δεν τον ενδιαφερει να πουλησει λαδια, αν θελω του παω και δικα μου.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
προσεξε τι κανουν οι Αμερικανοι-νες με αυτο. Φυσικα εφοδιασμενο με το κιτ αυτο http://www.cycleworld.com/honda-cb500x-adventure-kit-by-rally-raid-products

καλοταξιδο και καλοριζικο ευχομαι. Βενζινες και ορμα στους δρομους ολων των επιφανειων.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
στην αναζητηση δεν βρηκα θεμα για τη μηχανη. αν υπαρχει κατι παρομοιο παρακαλω να μεταφερθει.
Αν υπαρχει κι αλλος κατοχος ή στο μελλον υπαρξει καλο θα ηταν να εχουμε μαζεμενα οτι ειναι σχετικα με τη μηχανη μας. φωτος,βιντεο, ερωτησεις για τεχνικα θεματα,σερβις κλπ

πριν ειχα ενα σκουτερ και αφου το πουλησα την αγορασα καινουρια τον 9ο του 2016. την χρησιμοποιω καθε μερα και μεχρι τωρα ειμαι ευχαριστημενος απο την αγορα της. κυριως γιατι βλεπω στην πραξη οτι καλυπτει πολλες απο τις αναγκες που εχω. δηλαδη να ειναι ευκολη στην κινηση μεσα στην πολη για το δουλεια-σπιτι κυριως αλλα και για βολτες, να μην καιει πολυ( 4,2 μεση καταναλωση), να ειναι ανετη απο θεμα αναρτησης που επασχε το σκουτερ και η μεση μου με 2 κυλες, να εχει abs, να εχει ενα λογικο κοστος συντηρησης που νομιζω δεν θα ξεπερνα αυτο του σκουτερ των 200κυβικων, να μπορεις να κανεις εκδρομες μικρες ή και μεγαλυτερες ανετα και με μια λογικη ταχυτητα. εχω κανει μερικες φορες μεχρι και 500χλμ σε μια μερα με το σκουτερ οποτε τωρα νιωθω οτι μπορω να παω μεχρι νορβηγια ;).

μερικες φωτο απο οταν την πηρα και απο μια βολτα το σαββατο που ειχε ωραιο καιρο σε βιλια-ψαθα
μολις την ειχα παρκαρει οταν την πηρα απο την αντιπροσωπεια :inlove:



και εδω λιγο εξω απο βιλια και ψαθα



τωρα κοντευουμε τα 6000χλμ και ετοιμαζομαι για την αλλαγη λαδιων.
λεω να παω στον μπατη τζανη στον κολωνο. μου εχουν πει καλα λογια και απο το λιγο που του μιλησα απο κοντα δεν μου φανηκε περιεργος.
απο λαδια εκεινος εχει honda και agip. μου ειπε οτι θεωρει τα agip λιγο καλυτερα και οτι εχει δει οτι σε μερικες μηχανες τα honda καιγονται πιο ευκολα βεβαια αν θελω να του παω οτι θελω εγω...
εχετε να προτεινετε καμια αλλη μαρκα ή να παω σε μια απο τις δυο αυτες?

μαζι με την αλλαγη λογικα θα μπουν και προβολακια και αναμονη φορτισης με πριζα 12v και usb θυρα. που εχω παρει απο ebay.
Καλορίζικη και καλοτάξιδη η κούκλα!!!
Να την χαρείς όσο μπορείς!!!
'Οσο για τα λάδια τα Motorex τα συνιστά η KTM.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα Bel-Ray σε 10W40.
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
δεν ηξερα οτι τα προτεινει η ktm... ευχαριστω και παλι για τις ευχες!
επισης βλεπω οτι οι περισσοτεροι λετε για 10-40 ε? ασχετα με το τι λεει η honda 10-30? (το οποιο προφανως το προτεινει σε οσες χωρες στελνει το ιδιο βιβλιαρακι o_O)
σιγουρα οι διαφορες αναμεσα στους 2 τυπους και με τις συνθηκες που εχουμε εδω θα ειναι μικρες. απο οτι καταλαβαινω ομως με τις υψηλες θερμοκρασιες καλο να εχει μεσα 10-40...
 
Top Bottom