Honda CB500 X

chaosm

Μέλος
Καλορίζικη και καλοτάξιδη η κούκλα!!!
Να την χαρείς όσο μπορείς!!!
'Οσο για τα λάδια τα Motorex τα συνιστά η KTM.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα Bel-Ray σε 10W40.
Δοκίμασε μια τα denicol pro 2000 15-50 και πες μου απόψεις.. Εγώ εκεί έχω μείνει
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
χθες εβαλα επιτελους τα προβολακια και την αναμονη για ρευμα 12v+usb. ο μηχανικος ασχοληθηκε αρκετα και προσπαθησε να μην φαινεται τιποτα απο τα εξτρα καλωδια. το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο. τα περισσοτερα καλωδια ειναι επιμελως τοποθετημενα μαζι με αυτα που υπηρχαν ηδη και στα καγκελα μπηκαν μικρα δεματικα για να κρατουν τα καλωδια στη θεση τους και να μην γινονται αντιληπτα. το βραδυ τα εφτιαξα λιγο να ριχνουν εκει που νομιζω οτι χρειαζεται αλλα θα πρεπει να παω μια βολτα σε δρομο χωρις φωτα και να δω αν χρειαζονται καποια αλλαγη στο σημειο που φωτιζουν. θελω πιο πολυ να φεγγουν χαμηλα και λιγο στα πλαγια για να εχω πιο πολυ φως στο εσωτερικο της στροφης μιας και εκει ειχα δει οτι υστερουσαν τα μαμισια φωτα στη μεσαια σκαλα. πιστευω συντομα να βρω ευκαιρια να τα δοκιμασω!


επισης να πω οτι ρευμα και για τα προβολακια και για την πριζα πηρε απο μπροστα στο κεντρικο κυκλωμα που δινει ρευμα οταν ανοιγει ο διακοπτης για να μην υπαρχει φοβος να μεινει ανοιχτο κατι και επισης για καλυτερο ρευμα. μου εβαλε και μια ασφαλεια πανω στην ενωση των νεων εξαρτηματων ετσι ωστε αν παθουν κατι να μην βραχυκυκλωσει κατι αλλο. η πριζα βεβαια εχει και μια μικρη ασφαλεια απο μονη της.ο διακοπτης για τα προβολακια μπηκε στην αριστερη μερια διπλα απο τους αλλους διακοπτες.

στο τελος μου ειπε οτι καλο θα ειναι να μην τα εχω ολη την ωρα ανοιχτα γιατι σιγουρα θα ζοριστει η μπαταρια αλλα πιο πολυ τον νοιαζει ο ανορθωτης που θα προσπαθει να δωσει παραπανω ρευμα απο οτι ειναι σχεδιασμενος να δινει και υπαρχει περιπτωση να καει αν δουλευει ετσι συνεχεια. φυσικα και η χρηση που τα θελω εγω δεν ειναι για καθε μερα. οποτε μαλλον δεν θα εχουμε καποιο θεμα. το καθε ενα ειναι 15w αλλα εχουν μικρη και μεγαλη σκαλα οποτε αν η μικρη σκαλα στον δρομο βολευει θα ειναι ακομα καλυτερα τα πραγματα.




μεγαλη σκαλα

μικρη σκαλα

δεν εχουν μεγαλη διαφορα στις φωτο. λιγο στα πλαγια εχουν διαφορα αλλα στην πραγματικοτητα εχουν.

πριζα στο τιμονι


και ενα βιντεακι με τα προβολακια σε στρομπο λειτουργια :wacky:

καλες βολτες να εχουμε!
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Ελπιζω να μονωσατε καλα τα προβολακια γιατι μπαζουν νερα... ;)
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
Ελπιζω να μονωσατε καλα τα προβολακια γιατι μπαζουν νερα... ;)

επειδη ειχα διαβασει οτι εχουν ενα θεμα τους εχω βαλει μαυρη σιλικονη εκει που μπαινει το καλωδιο και στις τρυπες που μπαινουν οι πλαινες βιδες. ελπιζω να κανει κατι...
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
επειδη ειχα διαβασει οτι εχουν ενα θεμα τους εχω βαλει μαυρη σιλικονη εκει που μπαινει το καλωδιο και στις τρυπες που μπαινουν οι πλαινες βιδες. ελπιζω να κανει κατι...
Μια χαρα θα εισαι!!!
Γιατι δεν τα βαλατε κατω απο το φαναρι αριστερα κ δεξια που εχεις το μεγαλο καγκελο;
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
γιατι δεν εχει πολυ χωρο και αν μπαινανε θα ηταν χιλιοστα απο τα καλαμια και δεν το ρισκαραμε. εκει ειναι απο μεσα και δεν εξεχουν και δεν παιζει να τα χτυπησω ειτε εγω ειτε καποιος αλλος...
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
μετα απο αρκετη ταλαιπωρια με τα προβολακια μιας και οι βασεις κοβονταν απο τους κραδασμους και ενω δοκιμασα και τα εβαλα πιο πανω απο εκει που ηταν , τους εβαλα λαστιχενιες ροδελες (2-3 σε καθε βιδα) το αποτελεσμα ηταν το ιδιο. τα μεταλα προφανως και ειναι μαπα σαν ποιοτητα και αρκετα λεπτα. εκαψαν και την ασφαλεια που ειχαμε για σιγουρια και πηραν το δρομο για τα σκουπιδια.
εδω στη πανω θεση


τελικα αγορασα τα givi s310 που δεν ειναι led αλλα δειχνουν ποιοτικα σαν κατασκευη και απο καλωδιωση αλλο πραγμα. ελπιζω να μην εχω τα ιδια και με αυτα!
μαζι μπηκαν και καγκελα givi για πλαϊνες βαλιτσες. για τωρα θα βαζω τα σαμαρια που εχω και αργοτερα πιστευω να παρω πλαστικες. λεω να τα βγαλω το φθινοπωρο και μετα παλι στο πρωτο ταξιδακι τα ξαναβαζω.




(δεν ειναι ρυθμισμενα στη φωτο :p)

την προηγουμενη βδομαδα πιασαμε τα 10χιλιαδες


το σ/κ θα κανουμε αλλα 800-1000 και αρχες ιουνιου θα παμε για το σερβις των 12χλδ!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πολύ ενδιαφέρον το "μικρό"! Χάθηκε ο κόσμος να του έβαζαν ένα σετ ακτινωτές ζάντες...;
Έλα ντε. Με το που το είδα αυτό σκέφτηκα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reactions: STF

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Κι ακόμα ένα βίντεο με τον τύπο στο 1.93, οπότε βλέπουμε και το στήσιμο με τον 19αρη τροχό μπροστά.


Έχει κι άλλες αλλαγές που δεν αναφέρονται, όπως νέο triple-clamp και καβαλέτα για fatbar τιμόνι, 2.5 cm μεγαλύτερο μετατρόχιο, 18cm απόσταση από το έδαφος, ακόμα πιο οικονομικό, ανακοινώνουν αυτονομία κοντά στα 500 χλμ, 28.5 χλμ/λ.
Ίσως το επόμενο..
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Honda φτιάξε ένα 500αρι τέτοιο να δεις προκοπή...
Πολύ ενδιαφέρον πρωτότυπο από την Honda. Να λέμε βέβαια του στραβού το δίκιο, προκοπή έχει δει, η σειρά CB500X/F/R είναι πολύ επιτυχημένη. Ακόμα και εντός Ελλάδας, στις 2 πρώτες θέσεις είναι το X σε πωλήσεις: Ταξινομήσεις 10μηνου 2018 - Top-50 μοτοσυκλετών - Bikeit.gr - Καθημερινό Περιοδικό Μοτοσυκλέτας
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
οχι μονο εντυπωσιακες οι παρεμβασεις αλλα και με ουσια ειδικα στην αναρτηση. Απο τα μικρα κοματια που μας δειχνει το βιντεακι στο χωμα δεινει να παταει πολυ καλα και να αποσβενει τα παντα.
Πραγματικα ενθουσιαστηκα με το μικρο 500


 
Top Bottom