Honda CB500 X

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
αφου μαρέσει εδώ τι να κάνω....

Νταξει, βασικά παιρνω ποσοστά να γράφω για να κρατάω χαμηλό το μέσο όρο


:friendship:
Είναι πολύ ωραίο μηχανάκι με πολύ ζωηρό κινητήρα, αλλά η αλήθεια είναι για 1400 ευρώ διαφοράς θα προσπαθούσα να κάνω υπομονή και θα έπαιρνα το NC750X σε μάνιουαλ (έτσι και αλλιώς και το CB500X μάνιουαλ είναι).
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
αφου μαρέσει εδώ τι να κάνω....

Νταξει, βασικά παιρνω ποσοστά να γράφω για να κρατάω χαμηλό το μέσο όρο


:friendship:
Θα χρειαστουν παρα πολλοι σαν και εσενα!!!! :p
Φερε ολους τους φιλους σου, τωρα!!!!! :laugh:
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Είναι πολύ ωραίο μηχανάκι με πολύ ζωηρό κινητήρα, αλλά η αλήθεια είναι για 1400 ευρώ διαφοράς θα προσπαθούσα να κάνω υπομονή και θα έπαιρνα το NC750X σε μάνιουαλ (έτσι και αλλιώς και το CB500X μάνιουαλ είναι).
πως με μπριζώνεις τώρα έτσι;

ωραιο και το Nc, το ειχα δει μονο σε Urban version παλιότερα. Ηδη τα 8κ μου φαινονται πολλά (ας ειμαι σε φορουμ με gs :p ) οπότε βλέπουμε...
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
πως με μπριζώνεις τώρα έτσι;

ωραιο και το Nc, το ειχα δει μονο σε Urban version παλιότερα. Ηδη τα 8κ μου φαινονται πολλά (ας ειμαι σε φορουμ με gs :p ) οπότε βλέπουμε...
Εξαρτάται και τη χρήση για το οποίο το θέλεις. Αν θέλεις να επισκέθτεσαι χώματα έστω και μέτριας δυσκολίας καλύτερα το 500X γιατί έχει μεγαλύτερο τροχό εμπρός και περισσότερες επιλογές σε κατάλληλα ελαστικά.
Αν πάλι σε ενδιαφέρει η αστική μετακίνηση, η βόλτα, τα μεσαία και μεγαλύτερα ταξίδια, το NC τα κάνει όλα και έχει έναν κινητήρα πολύ φιλικό σε όλα τα επίπεδα οδηγικής εμπειρίας, ακόμη και οι πολύ έμπειροι θα βρουν στοιχεία να το αγαπήσουν. Αν ανήκεις σε αυτή τη κατηγορία σκέψου το και σε μεταχειρισμένο, ειδικά αυτό με τον συμπλέκτη δεν βγάζει κανένα πρόβλημα.
 

Panda44

Μέλος
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
Cb500x
Καλησπέρα . Κάτοχος cb του 22 που φοράει κάγκελα givi πάνω κάτω . Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει υπόψιν πόδια κινητήρα που να κουμπώνει με τα κάγκελα της givi . Όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι επώνυμο εκτός από διάφορα στο AliExpress που δεν ξέρω τι θα παίζει από κραδασμούς κλπ. Μαζί με τα ελαστικά είναι ,προς το παρόν , τα μόνα άγχη που έχω όταν το βάζω χώμα
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Καλησπέρα . Κάτοχος cb του 22 που φοράει κάγκελα givi πάνω κάτω . Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει υπόψιν πόδια κινητήρα που να κουμπώνει με τα κάγκελα της givi . Όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι επώνυμο εκτός από διάφορα στο AliExpress που δεν ξέρω τι θα παίζει από κραδασμούς κλπ. Μαζί με τα ελαστικά είναι ,προς το παρόν , τα μόνα άγχη που έχω όταν το βάζω χώμα
:ttw:

καλώς τον! Βάλε καμιά φώτο να χαζέψουμε...

Η ποδια από SW-mottech δεν κάνει?
Reliable engine guard for Honda CB500X (18-) - SW-MOTECH
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Καλησπέρα . Κάτοχος cb του 22 που φοράει κάγκελα givi πάνω κάτω . Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει υπόψιν πόδια κινητήρα που να κουμπώνει με τα κάγκελα της givi . Όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι επώνυμο εκτός από διάφορα στο AliExpress που δεν ξέρω τι θα παίζει από κραδασμούς κλπ. Μαζί με τα ελαστικά είναι ,προς το παρόν , τα μόνα άγχη που έχω όταν το βάζω χώμα
Περισσότερο έπερεπε να ανησυχείς για κραδασμούς από τα κάγκελα που έχεις βάλει παρά από την ποδιά από AliExpress. Την είχα τοποθετήσει εγώ στο δικό μου, μοντέλο του 19. Μια χαρά είναι από ποιότητα και προστασία αλλά δεν ξέρω αν μπαίνει σε εσένα γιατί εγώ δεν είχα κάτω κάγκελα.
 

Panda44

Μέλος
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
Cb500x
Από κραδασμούς δεν είχα πρόβλημα με τα κάγκελα μόνο ένα φαινόμενο συντονισμού που έκαναν στην αρχική τοποθέτηση αλλά το έλυσα. Ναι είναι μεγάλο θέμα τα κάτω κάγκελα με τις ποδιές και ούτε σε ξένα φόρουμ έχω βρει κάποια σαφή απάντηση .
Η ποδιά της sw δεν είναι συμβατή σχεδόν σίγουρα. Αρκετοί από το ξένα φόρουμ το σχολιάζουν ότι επέστρεφαν την ποδιά γιατί δεν κουμπώνε.. Από AliExpress μπορείς να στείλεις ποια είχες βάλει ? Γιατί έχει αρκετές και σκέφτομαι να δοκιμάσω με μια και αν κουμπώσει κούμπωσε
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Από κραδασμούς δεν είχα πρόβλημα με τα κάγκελα μόνο ένα φαινόμενο συντονισμού που έκαναν στην αρχική τοποθέτηση αλλά το έλυσα. Ναι είναι μεγάλο θέμα τα κάτω κάγκελα με τις ποδιές και ούτε σε ξένα φόρουμ έχω βρει κάποια σαφή απάντηση .
Η ποδιά της sw δεν είναι συμβατή σχεδόν σίγουρα. Αρκετοί από το ξένα φόρουμ το σχολιάζουν ότι επέστρεφαν την ποδιά γιατί δεν κουμπώνε.. Από AliExpress μπορείς να στείλεις ποια είχες βάλει ? Γιατί έχει αρκετές και σκέφτομαι να δοκιμάσω με μια και αν κουμπώσει κούμπωσε
Δες το κατάστημα, από Ευρωπαϊκή αποθήκη και σε πολύ καλή τιμή.
Αυτό το 21, σήμερα δεν γνωρίζω τι ισχύει.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Panda44

Μέλος
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
Cb500x
Θα κοιτάξω για κάποια τέτοια οικονομική λύση και να δω πως και αν μπορώ να το φέρω στα μέτρα μου. Έχετε καθόλου υπόψιν μαγαζιά που ασχολούνται με τέτοιες εργασίες τύπου μικρομετατροπών ? Θα το πάω αρχικά στο συνεργείο για να δω αν ταιριάζει με το υπάρχον setup.
Με έχει φάει αυτο με την ποδιά γιατί το έχω άγχος συνεχώς μη φάει καμιά πέτρα και μου πάει και κρίμα να βγάλω τα κάτω κάγκελα..
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Θα κοιτάξω για κάποια τέτοια οικονομική λύση και να δω πως και αν μπορώ να το φέρω στα μέτρα μου. Έχετε καθόλου υπόψιν μαγαζιά που ασχολούνται με τέτοιες εργασίες τύπου μικρομετατροπών ? Θα το πάω αρχικά στο συνεργείο για να δω αν ταιριάζει με το υπάρχον setup.
Με έχει φάει αυτο με την ποδιά γιατί το έχω άγχος συνεχώς μη φάει καμιά πέτρα και μου πάει και κρίμα να βγάλω τα κάτω κάγκελα..
Κάποτε μου είχαν πεί για σχάρα να πάω στον Κασίμη στην Μεταμορφωση... ATD - KASSIMIS

Τελικά εμπλεξα με μεταχειρ γιατι δεν εβρισκε για τον Σέρπα. εγώ θα έκανα ενα τηλέφωνο.
 

Panda44

Μέλος
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
Cb500x
Καλησπέρα, επανέρχομαι για να ρωτήσω αλλους κατόχους αν είχαν θέμα με την αλυσίδα και πότε άλλαξαν? Είμαι στις 12.000 χλμ και η αλυσίδα τον τελευταίο μήνα έχει χρειαστεί ήδη δυο φορές τέντωμα και σήμερα ο μηχανικός μου είπε ότι πνέει τα λοίσθια και ότι μαξ να φτάσει τις 15.000χλμ. Ήδη από τι 11.000 άκουγα έναν ήχο που επισκέφτηκα δύο φορές το συνεργείο και μου είπε ότι πιθανότητα είναι από την αλυσίδα, την οποία λαδώνω τακτικά ανα 500χλμ και καθάρισμα στα 1000χλμ ή νωρίτερα αν μπω χώμα
 

GoFigure

Μέλος
Όνομα
GoFigure
Μοτό
HONDA
Καλησπέρα, επανέρχομαι για να ρωτήσω αλλους κατόχους αν είχαν θέμα με την αλυσίδα και πότε άλλαξαν? Είμαι στις 12.000 χλμ και η αλυσίδα τον τελευταίο μήνα έχει χρειαστεί ήδη δυο φορές τέντωμα και σήμερα ο μηχανικός μου είπε ότι πνέει τα λοίσθια και ότι μαξ να φτάσει τις 15.000χλμ. Ήδη από τι 11.000 άκουγα έναν ήχο που επισκέφτηκα δύο φορές το συνεργείο και μου είπε ότι πιθανότητα είναι από την αλυσίδα, την οποία λαδώνω τακτικά ανα 500χλμ και καθάρισμα στα 1000χλμ ή νωρίτερα αν μπω χώμα
Στα ακριβώς ίδια χιλιόμετρα (αλλά με λιγότερο επιμελή συντήρηση απο εκείνη που περιγράφεις) άλλαξα και εγώ την εργοστασιακή αλυσίδα. Πήγα κατευθείαν σε aftermarket (DID) η οποία με παρόμοια φροντίδα έβγαλε περίπου 38.000 χλμ. Αναφέρομαι, εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι στο δικό σου, στο μοντέλο του 2015 που όντως η πρώτης τοποθέτησης αλυσίδα ήταν της πλάκας.
 

Panda44

Μέλος
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
Cb500x
Στα ακριβώς ίδια χιλιόμετρα (αλλά με λιγότερο επιμελή συντήρηση απο εκείνη που περιγράφεις) άλλαξα και εγώ την εργοστασιακή αλυσίδα. Πήγα κατευθείαν σε aftermarket (DID) η οποία με παρόμοια φροντίδα έβγαλε περίπου 38.000 χλμ. Αναφέρομαι, εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι στο δικό σου, στο μοντέλο του 2015 που όντως η πρώτης τοποθέτησης αλυσίδα ήταν της πλάκας.
Ναι όσο διαβάζω έχω πετύχει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις που αλλάζουν μέχρι τα 15.000χλμ. τι να πω. Την νέα αλυσίδα την είχες προμηθευτεί μόνος σου ή στην αλλαξαν σε εξουσιοδοτημένο ? Ρωτάω καθώς ήδη κανόνισα να την παω για το σέρβις των 12.000χλμ και μου είπαν ότι θα το δουν τότε και αν χρειαστεί έχουν stock αλυσίδων για να αλλαξουν. Και αναρωτιέμαι αν τα συνεργεία αυτά βαζουν DID ή αν τοποθετούν άλλες no name. Είχες αλλάξει και γρανάζια?
 

GoFigure

Μέλος
Όνομα
GoFigure
Μοτό
HONDA
Ναι όσο διαβάζω έχω πετύχει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις που αλλάζουν μέχρι τα 15.000χλμ. τι να πω. Την νέα αλυσίδα την είχες προμηθευτεί μόνος σου ή στην αλλαξαν σε εξουσιοδοτημένο ? Ρωτάω καθώς ήδη κανόνισα να την παω για το σέρβις των 12.000χλμ και μου είπαν ότι θα το δουν τότε και αν χρειαστεί έχουν stock αλυσίδων για να αλλαξουν. Και αναρωτιέμαι αν τα συνεργεία αυτά βαζουν DID ή αν τοποθετούν άλλες no name. Είχες αλλάξει και γρανάζια?
Όχι, δεν έχω επιλέξει να αλλάξω καμία απο τις -έως τώρα- δύο αλυσίδες μου (αρχικά DID και την τωρινή AFAM) σε εξουσιοδοτημένο καθότι όποτε ρώτησα χρέωναν υπερβολικά. Κάποιοι αρνούνταν κιόλας και διατυμπάνιζαν μόνο Honda και άλλες τέτοιες μπούρδες. Και τις δύο τις έχω αλλάξει, πάντα μαζί με σετ αλυσιδογράναζα, στο λαστιχάδικο που πάω (tyre shop).
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
15000 χλμ για την δύναμη του cbx, νομίζω είναι πολύ λίγα.
Αν συντηρείτε σωστά θα βγάλει τουλάχιστον τα διπλάσια μια αφτερ μάρκετ αλυσίδα.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται και γρανάζια
 
Top Bottom