Honda crf250 rally

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin

Αυτό το κουκλί το περίμενα από το 2015 όπου η Honda το είχε παρουσιάσει σαν concept. Εκείνο τον καιρό είχα ένα Africa 750 το οποίο το υπέρ αγαπούσα αλλά στο χώμα δυσανασχετουσα σε κάποια δύσκολα περάσματα λόγω των κιλών που είχε μιας και δεν είμαι και κανένα ντερεκι. Οπότε ήθελα μια μηχανή να είναι ελαφρυτερη από το Africa και επίσης ήθελα να μειώσω το κόστος χρήσης αλλά και συντήρησης.
Το rally είναι αυτό που ζητούσα τελικά!
Είναι πολύ άνετο στις χωματινες εξορμήσεις (157 κιλα πλήρες υγρών) και επίσης λόγω του fairing που έχει θα σε ταξιδέψει άνετα στην άσφαλτο με ταχύτητες 110-120 χωρίς να είναι πιεσμενο το μοτέρ (να σημειώσω πως με το Africa με 110 ταξίδευα). Την κατανάλωση ας μην την κουβεντιάσουμε ( με 10,1 λίτρα ρεζερβουάρ βγάζει περίπου 330χλμ)!
Στον τομέα των αναρτήσεων τώρα, πολύ είναι αυτοί που τις θεωρούν μαλακές και άλλοι ότι είναι εντάξει…εγώ τις θεωρώ καλές γιατί στο χώμα μου χαρίζουν άνεση και γυρίσω σπίτι ξεκούραστος μετά από 12 ώρες οδήγηση. Για τους πιο ανήσυχους βγαίνουν αναρτήσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο απ’ όλες τις after market εταιρείες και για όλα τα βαλάντια.
Στον τομέα της δύναμης βγάζει 25 άλογα και για εξορμήσεις σε βουνό πιστέψτε με είναι αρκετά καλά αν λάβουμε υπόψη ότι είναι ένα on off και όχι enduro.
Στον τομέα της συντήρησης τώρα, θέλει αλλαγή λαδιών και 12000χλμ και ρύθμιση βαλβίδων κάθε 24000χλμ.
Τα φρένα του είναι τέλεια με μπρος και πίσω ABS και κουμπί απενεργοποίησης του ABS στον πίσω τροχό για το χώμα!
Τα φώτα και τα φλας είναι led και αρκετά δυνατά.
Έχει και μπαράκι πάνω από το κοντέρ για να βάλεις βάση για κινητό ή GPS.
Και για να κλείσω…ήταν μία συνειδητή αγορά και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή!!!
Αυτά από μένα και για οποιαδήποτε απορία στην διάθεσή σας !



Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

black sheep

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Vstrom 650 Xt
πολύ ωραίο ον οφφ για μένα.
το ζαχάρωνα κάποια στιγμή κι εγώ.
από φόρτωμα πως τα πάει;
σχάρα πίσω;
οδήγηση με φόρτωμα;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλολασπωτο το θηριακη.... Είναι κουκλάκι.
Και εγώ σκέφτηκα αν μπορείς να το φορτώσεις.
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Το διήμερο που πήγαμε στα Άγραφα πήρα μαζί μου μπύρες, φαγητά, κατασκηνωτικό εξοπλισμό και όλα ήταν μια χαρά..

Αλλά πολύ θα ήθελα το πακετάκι με τα enduristan που έχει το rally από την Γερμανία

Σχάρα δεν έχει μαμά αλλά βγαίνουν πολλών ειδών....εγώ του έβαλα μια της Honda



Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η ποδια αν θυμαμαι καλα ειναι πλαστικη Γενικα θυμαμαι οταν το ειχα δει απο κοντα οτι δεν μου ενεπνεαν εμπιστοσυνη τα πλαστικα του οτι μπορουν να αντεξουν στον σκοπο για τον οποιο προοριζεται το μηχανακι
Ειναι ετσι ή κανω λαθος?

Να το χαιρεσαι! :friendship:
 

mike_4

Μέλος
Όνομα
Μιχαλης
Μοτό
Nc 750x 2014
Θανο μεγεια! Σε μαυρο που το βλεπω ειναι πανεμορφο!!!!
Μου μπαινουν και μενα σκεψεις, καθως πιστευω θα με καλυψει κ θα μου ανοιξει νεους οριζοντες, αφου τις βολτες πλεον θα τις κανω μονοκαβαλος (για αρκετο καιρο ακομα).
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Η ποδια αν θυμαμαι καλα ειναι πλαστικη Γενικα θυμαμαι οταν το ειχα δει απο κοντα οτι δεν μου ενεπνεαν εμπιστοσυνη τα πλαστικα του οτι μπορουν να αντεξουν στον σκοπο για τον οποιο προοριζεται το μηχανακι
Ειναι ετσι ή κανω λαθος?

Να το χαιρεσαι! :friendship:
Έτσι είναι..αλλά μπρος στα κάλλη τι 'ναι ο πόνος! Στα άμεσα επόμενα σχέδιά μου είναι να παραγγείλω το λεγόμενο bash plate το οποίο κοστίζει 50€ και είναι 4mm (βγαίνει και 6mm)...αλλά για έναν περίεργο λόγο σε μία στατική πτώση που είχα στο χώμα το fairing δεν ακούμπησε καν στο έδαφος και ούτε το φλας! Το bash plate το φοράει το rally από την Γερμανία που ανέβασα πιο πάνω.

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Θανο μεγεια! Σε μαυρο που το βλεπω ειναι πανεμορφο!!!!
Μου μπαινουν και μενα σκεψεις, καθως πιστευω θα με καλυψει κ θα μου ανοιξει νεους οριζοντες, αφου τις βολτες πλεον θα τις κανω μονοκαβαλος (για αρκετο καιρο ακομα).
Ευχαριστώ πολύ...εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μηχανάκι!
Κάτσε, ζυγισε τις πραγματικές σου ανάγκες και τα θέλω σου και πραξε ανάλογα!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Να το χαίρεσαι το κουκλί!!Εμενα μου κλείνει το μάτι μου σφυρίζει γενικά το γουστάρω πολύ,θα πάω να το κάνω test ride να το δω αν θα μου κάνει.Ποσες στροφές έχει ο κινητήρας με 120 και 6 ταχύτητα;;
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Να το χαίρεσαι το κουκλί!!Εμενα μου κλείνει το μάτι μου σφυρίζει γενικά το γουστάρω πολύ,θα πάω να το κάνω test ride να το δω αν θα μου κάνει.Ποσες στροφές έχει ο κινητήρας με 120 και 6 ταχύτητα;;
Ευχαριστώ πολύ...κάπου στις 7500.

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: S.P

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πολύ τίμιο μηχανάκι Θάνο!

Και θα τολμήσω να πω ότι για τα ελληνικά βουνά είναι από τα προτιμότερα μηχανάκια που μπορεί να έχει κάποιος ο οποίος δεν έχει άγριες χωμάτινες και ασφάλτινες ανυσηχίες και θέλει κάτι ελαφρύ, αξιόπιστο και με πολύ καλή αυτονομια.

Καλολάσπωτο!
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Πολύ τίμιο μηχανάκι Θάνο!

Και θα τολμήσω να πω ότι για τα ελληνικά βουνά είναι από τα προτιμότερα μηχανάκια που μπορεί να έχει κάποιος ο οποίος δεν έχει άγριες χωμάτινες και ασφάλτινες ανυσηχίες και θέλει κάτι ελαφρύ, αξιόπιστο και με πολύ καλή αυτονομια.

Καλολάσπωτο!
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Bingo Θανο,νομιζω επραξες απολυτα σωστα,καλες βολτες αδερφε κ
ευχαριστουμε για το θεμα/ενημερωση.
Καιρο τωρα το χαζευω....
S.P να παμε μαζι για δοκιμη...
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Κουκλακι....καλοταξιδο !!!!
Τον Σεπτεμβρη στο Λειβαρτζι Αχαιας συναντησα ενα παληκαρι απο τα μερη σου με κοκκινο ...ακολουθησε τα θηρια on-off....τριημερο φορτωμενος
Ευχαριστώ Πέτρο!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Bingo Θανο,νομιζω επραξες απολυτα σωστα,καλες βολτες αδερφε κ
ευχαριστουμε για το θεμα/ενημερωση.
Καιρο τωρα το χαζευω....
S.P να παμε μαζι για δοκιμη...
Ευχαριστώ Γιώργο...όντως το σκέφτηκα και τα ζυγισα πολύ τα πράματα πριν το πάρω και τελικά όταν το απέκτησα είπα μέσα μου " έπρεπε να το είχα πάρει από πέρυσι"!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Bingo Θανο,νομιζω επραξες απολυτα σωστα,καλες βολτες αδερφε κ
ευχαριστουμε για το θεμα/ενημερωση.
Καιρο τωρα το χαζευω....
S.P να παμε μαζι για δοκιμη...
Να πάμε εγω το σκέφτομαι σοβαρά για 2 3 χρόνια μετά.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Πολύ όμορφο,
να το χαρείς μέχρι το τελευταίο μονοπάτι!
Αξιοσημείωτο ότι το ABS απενεργοποιείται στον πίσω τροχό μόνο!
Θα περιμένω ...το τζόκερ και ...την αναβάθμιση του μοτέρ στα 300 κ.εκ. (το μοτέρ το έχει ήδη η Χόνδα) οπότε θα είναι ιδανικό.
Κιβώτιο 6 ταχυτήτων έχει, σωστά;
/ Β
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καλολασπωτο φιλε.
 
Top Bottom