Honda crf250 rally

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Πολύ όμορφο,
να το χαρείς μέχρι το τελευταίο μονοπάτι!
Αξιοσημείωτο ότι το ABS απενεργοποιείται στον πίσω τροχό μόνο!
Θα περιμένω ...το τζόκερ και ...την αναβάθμιση του μοτέρ στα 300 κ.εκ. (το μοτέρ το έχει ήδη η Χόνδα) οπότε θα είναι ιδανικό.
Κιβώτιο 6 ταχυτήτων έχει, σωστά;
/ Β
Ευχαριστώ...ναι εξαρι έχει.

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

Αυτό το κουκλί το περίμενα από το 2015 όπου η Honda το είχε παρουσιάσει σαν concept. Εκείνο τον καιρό είχα ένα Africa 750 το οποίο το υπέρ αγαπούσα αλλά στο χώμα δυσανασχετουσα σε κάποια δύσκολα περάσματα λόγω των κιλών που είχε μιας και δεν είμαι και κανένα ντερεκι. Οπότε ήθελα μια μηχανή να είναι ελαφρυτερη από το Africa και επίσης ήθελα να μειώσω το κόστος χρήσης αλλά και συντήρησης.
Το rally είναι αυτό που ζητούσα τελικά!
Είναι πολύ άνετο στις χωματινες εξορμήσεις (157 κιλα πλήρες υγρών) και επίσης λόγω του fairing που έχει θα σε ταξιδέψει άνετα στην άσφαλτο με ταχύτητες 110-120 χωρίς να είναι πιεσμενο το μοτέρ (να σημειώσω πως με το Africa με 110 ταξίδευα). Την κατανάλωση ας μην την κουβεντιάσουμε ( με 10,1 λίτρα ρεζερβουάρ βγάζει περίπου 330χλμ)!
Στον τομέα των αναρτήσεων τώρα, πολύ είναι αυτοί που τις θεωρούν μαλακές και άλλοι ότι είναι εντάξει…εγώ τις θεωρώ καλές γιατί στο χώμα μου χαρίζουν άνεση και γυρίσω σπίτι ξεκούραστος μετά από 12 ώρες οδήγηση. Για τους πιο ανήσυχους βγαίνουν αναρτήσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο απ’ όλες τις after market εταιρείες και για όλα τα βαλάντια.
Στον τομέα της δύναμης βγάζει 25 άλογα και για εξορμήσεις σε βουνό πιστέψτε με είναι αρκετά καλά αν λάβουμε υπόψη ότι είναι ένα on off και όχι enduro.
Στον τομέα της συντήρησης τώρα, θέλει αλλαγή λαδιών και 12000χλμ και ρύθμιση βαλβίδων κάθε 24000χλμ.
Τα φρένα του είναι τέλεια με μπρος και πίσω ABS και κουμπί απενεργοποίησης του ABS στον πίσω τροχό για το χώμα!
Τα φώτα και τα φλας είναι led και αρκετά δυνατά.
Έχει και μπαράκι πάνω από το κοντέρ για να βάλεις βάση για κινητό ή GPS.
Και για να κλείσω…ήταν μία συνειδητή αγορά και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή!!!
Αυτά από μένα και για οποιαδήποτε απορία στην διάθεσή σας !



Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θάνο εμείς τα έχουμε πει αρκετές φορές, πριν και μετά την αγορά σου! Αν και αρχικά σε παρότρυνα προς το απλό CRF250L, βλέπω τώρα πως το Rally έχει κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά που το καθιστούν προτιμότερη επιλογή για χώμα (όπως είναι η μεγαλύτερη διαδρομή των αναρτήσεων, η μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος και το ισχυρότερο φρένο εμπρός). Χαίρομαι πολύ που απολαμβάνεις την επιλογή σου!
Κι εγώ όπως κι εσύ κάναμε για παρόμοιους λόγους τη μετάβαση από την άνω κατηγορία των On/Off προς τη κάτω.
Ανυπομονώ να βρεθούμε σε κάποια βόλτα -και θα βρεθούμε, να είσαι σίγουρος- και να απολαύσουμε παρέα τα μηχανάκια μας!

Τη ποδιά να τη πάρεις άμεσα, 50€ δεν είναι και τόσο πολλά μπροστά στη προστασία που θα προσφέρει στο κινητήρα σε ένα καλό χτύπημα. Εγώ έχω φάει 2 γερές και πέρασα αλώβητος, αξίζουν τα χρήματα τους.

Περιμένω με αγωνία να διαβάζω κάθε update της μηχανής σου!

:friendship::friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
Καλορίζικο κ απο εμένα. Να το χαρείς στο μέγιστο βαθμό.

Αναμένω εντυπώσεις απο τη χρήση του να δω στη πάροδο του χρόνου τι κ πως.

Το μόνο όπως το βλέπω που θα άλλαζα είναι η σέλα κυρίως για τις μεγαλύτερες διαδρομές (καθαρά υποκειμενικά)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλοτάξιδο να είναι παλικάρι...!!!
Να το χαρείς όπως μόνο εσύ ξέρεις...;)
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Καλοτάξιδο κ καλολασπωτο!Πολύ όμορφο μηχανάκι!
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Θάνο εμείς τα έχουμε πει αρκετές φορές, πριν και μετά την αγορά σου! Αν και αρχικά σε παρότρυνα προς το απλό CRF250L, βλέπω τώρα πως το Rally έχει κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά που το καθιστούν προτιμότερη επιλογή για χώμα (όπως είναι η μεγαλύτερη διαδρομή των αναρτήσεων, η μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος και το ισχυρότερο φρένο εμπρός). Χαίρομαι πολύ που απολαμβάνεις την επιλογή σου!
Κι εγώ όπως κι εσύ κάναμε για παρόμοιους λόγους τη μετάβαση από την άνω κατηγορία των On/Off προς τη κάτω.
Ανυπομονώ να βρεθούμε σε κάποια βόλτα -και θα βρεθούμε, να είσαι σίγουρος- και να απολαύσουμε παρέα τα μηχανάκια μας!

Τη ποδιά να τη πάρεις άμεσα, 50€ δεν είναι και τόσο πολλά μπροστά στη προστασία που θα προσφέρει στο κινητήρα σε ένα καλό χτύπημα. Εγώ έχω φάει 2 γερές και πέρασα αλώβητος, αξίζουν τα χρήματα τους.

Περιμένω με αγωνία να διαβάζω κάθε update της μηχανής σου!

:friendship::friendship:
ποια η διαφορα στα φρενα με το απλο?
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Ηλία επειδή έχω οδηγήσει και το απλό το μπροστινό του rally είναι πιο προοδευτικό.

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
Πολυ ομορφο να το χαιρεσαι!
Βαλε και μια με την πισω σχαρα αναρτημένη
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Ανάκληση για το κιβώτιο... Λένε.
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Κώστα είμαι ενήμερος για αυτήν την ανάκληση εδώ και δύο εβδομάδες..αλλά δεν αφορά τους αριθμούς πλαισίου που ήρθαν στην Ελλάδα!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Συγγνώμη αλλά σε μια τέτοια περίπτωση τι γίνεται???Σου ανοίγουν τον κινητήρα και κάνουν έλεγχο-επισκευη η σου αλλάζουν την μοτοσυκλέτα ολόκληρη???Φαντάζομαι οτι κάνεις δεν θα δεχόταν να του περναν για έλεγχο καινούργια μοτοσυκλέτα και να του άνοιγαν τον κινητήρα...
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Τάκη δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση.

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν υπάρχει ανάκληση που να έχουν αλλάξει όλο το όχημα.
Από ότι γνωρίζω βέβαια.
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Τώρα είδα το θέμα. Πολύ όμορφο το εργαλείο φίλε! Καλά ταξίδια να έχεις!
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
O σωλήνας με πρότεινε* το ακόλουθο λινκ:
το οποίο, βρήκα ενδιαφέρον!
* άτιμα κούκιεις τίποτα δεν τους ξεφεύγει, η αλήθεια βέβαια είναι ότι έχω "ψάξει" αρκετά για το συγκεκριμένο μοτό, καθόσον με ενδιαφέρει.
/ Β

ΥΓ το ότι ο τύπος φοράει μπλούζα ΚΤΜ, τυχαίο;;;
 
Top Bottom