Honda CRF300L

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Μπροστα εβαλα ενα προοδευτικο hyperpro και βελτιωθηκε παρα πολυ. Πισω ρυθμισα την προφορτιση (οσο γινοτανε) για τα κιλα μου αλλα και παλι μικρη βελτιωση.
Θεωρω οτι δεν αξιζει απλα να βαλεις ενα ελατηριο πισω, με 340 ευρω βρισκεις αμορτισερ YSS που ειναι τιμιο.
Εγώ έχω βάλει μπρος πίσω hyperpro ελατήρια μόνο και έχω δει πάρα πολύ μεγάλη βελτίωση. Θα επαναλάβω αυτό που έγραψα παραπάνω, πολύ λίγοι θα θέλουν κάτι παραπάνω.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Δημήτρη τι χρήση κάνεις πάνω κάτω με το μηχανακι;

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Το μηχανάκι το έχω 2.5 χρόνια και το έχω για βόλτες. Λίγα είναι τα χλμ εντός πόλης. Οι βόλτες είναι στα 200-250 χλμ περίπου και τα 2/3 χώμα. Δεν κάνω Enduro και δεν είναι για Enduro η σειρά L αν και σε λάιτ καταστάσεις εννοείται ότι θα καταφέρει άνετα. Δυστυχώς τα πολυήμερα ταξίδια μου είναι αρκετά περιορισμένα και έχω κάνει μόνο 4 διήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Καλοταξιδο το 300αρι σου και πιστευω θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο απο το 250 Rally που ειχες για τους λογους που ανεφερες!



Βαγγο ΝΑΙ για παπι το παιρνουνε οι περισσοτεροι.

Στην εντουροβολτα βετερανων στα Μεγαρα ειδα δυο CRF300 και ξαφνιαστηκα γιατι μεχρι τοτε δεν ειχα δει κανενα 250/300L στο βουνο!
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!
Όταν ειχα το rally τύχαινε πολλές φορές σε βόλτα στο βουνό να ανταλλαζω μ'ένα 250l και έβλεπα εμφανέστατα πως είναι πιο μανιτζεβελο από το rally και αυτό γιατί η γωνία καστερ είναι κατά 2 μοίρες μικρότερη στο L.

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Καλησπέρα συνονόματε! Να έρθεις μαζί μας βόλτα την επόμενη Κυριακή να ανταλλάξουμε απόψεις!

Από τις καλύτερες βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις, είναι ένα γρανάζι -1 μπροστά. Με κόστος 10€ + εργασία το μηχανάκι γίνεται όσο κοντό θες να είναι στο χώμα. Εθνική και με -1 μπορείς να κινηθείς με 120km.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Γεια σου Νάσο και ευχαριστώ για την πρόσκληση αλλά μένω Λάρισα!
Όσο αφορά το γραναζομα, μου φαίνεται ήδη κοντό!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Το μπροστινό του crf δεν έχει cartridge και αυτό από μόνο του το κάνει μέτριο στο χώμα. Είναι ένα πολύ απλό πηρουνι σε κατασκευή και στα δύσκολα δεν ανταποκρίνεται. Νομίζω αν κάποιος βάλει ένα cartridge andreani η άλλης εταιρείας θα δει τεράστια διαφορά. Εντάξει ξέρω 1000-1200 ευρό δεν ειναι μικρό ποσό να κάνεις μια σοβαρή βελτίωση μπρος πίσω αλλά αν κάποιος έχει σκοπό να το κρατήσει χρόνια αξίζει και με το παραπάνω. Από λεφτά σε εξάτμιση πάντως και άλλα αξεσουάρ καλύτερα αξίζει.
Βαγγέλη θα συμφωνήσω πως η καλύτερη βελτίωση που μπορείς να κάνεις είναι adreani μπροστά και ohlins πίσω.

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στο θέμα της ανάρτησης να σχολιάσω πως πολλές φορές βάζουμε με ερωτηματικό το όφελος που έχουμε από ένα καλό setup αναρτήσεων. Ίσως ο μονος τρόπος να είχαμε καλή εικόνα θα ήταν να είχαμε την ίδια μέρα ένα μαμά μηχανάκι και ένα βελτιωμένο σε αναρτήσεις.

Σίγουρα η σκληρότητα του ελατηρίου είναι το πολύ πολύ σημαντικό. Άμα τα ελατήρια είναι για 65 κιλά άνθρωπο και είσαι 90 είναι σουμιες.

Όμως η ποιότητα της απόσβεσης, η τεχνολογία της ανάρτησης, η δυνατότητα ρυθμίσεων όλα αυτά παίζουν τεράστιο ρόλο.

Βάζω ενδεικτικά 2 βίντεο από κάτι τύπους που έχουν το crf300l και το δοκιμάζουν σε απαιτητικές συνθήκες και ήδη έχουν βάλει nitron πίσω αμορτισέρ και ψάχνουν για μπροστά λύση.



Στο δεύτερο βίντεο αναλύουν τα οφέλη της aftermarket πίσω αναρτησης
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλοτάξιδο Θάνο!
Ωραία επιλογή για την χρήση που προορίζεται... ;)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλοτάξιδο και καλολάσπωτο να είναι Θάνο thanosxrv
Τα υπόλοιπα τα έχουμε υπεραναλύσει οι δυο μας και νομίζω πως γνωρίζουμε πολύ καλά τη χρήση και τις ανάγκες μας.
Ελπίζω σύντομα να βρεθούμε και από κοντά.

:friendship:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλοταξιδο/καλολάσπωτο!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Θεωρω οτι ειναι ενα πολυ ακριβο μηχανακι δεδομενου κυριως των μαλλον ανεπαρκων αναρτησεων του
Ομως, ειναι η μοναδικη αυτη την στιγμη επιλογη για καποιον που θελει ενα μικρο ον OFF με αξιοπρεπη δυναμη, οικονομικο στη χρηση και συντηρηση, με πληθωρα after market αξεσουαρ και καλυψη σε γνησια ανταλλακτικα για τουλαχιστον μια δεκαετια

ΝΑΙ, μου αρεσει!!
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Θεωρω οτι ειναι ενα πολυ ακριβο μηχανακι δεδομενου κυριως των μαλλον ανεπαρκων αναρτησεων του
Ομως, ειναι η μοναδικη αυτη την στιγμη επιλογη για καποιον που θελει ενα μικρο ον OFF με αξιοπρεπη δυναμη, οικονομικο στη χρηση και συντηρηση, με πληθωρα after market αξεσουαρ και καλυψη σε γνησια ανταλλακτικα για τουλαχιστον μια δεκαετια

ΝΑΙ, μου αρεσει!!
Ακριβό δεν το λες όταν το SH350i έχει 5.750...
Άσχετο και αποτυχημένο σαν παράδειγμα αλλά θέλω να δώσω μια τιμή μεγεθών, στον τιμοκατάλογο της Honda τουλάχιστον.
Θα συμφωνήσω πως είναι η μοναδική επιλογή αυτή τη στιγμή στη κατηγορία, αλήθεια ποιός εγκέφαλος σκέφτηκε να κόψει από την παραγωγή τα WR250, KLX250-300, DRZ400...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ακριβό δεν το λες όταν το SH350i έχει 5.750...
Άσχετο και αποτυχημένο σαν παράδειγμα αλλά θέλω να δώσω μια τιμή μεγεθών, στον τιμοκατάλογο της Honda τουλάχιστον.
Θα συμφωνήσω πως είναι η μοναδική επιλογή αυτή τη στιγμή στη κατηγορία, αλήθεια ποιός εγκέφαλος σκέφτηκε να κόψει από την παραγωγή τα WR250, KLX250-300, DRZ400...
Ο κατάλογος χονδα είναι πριμιουμ
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Ο κατάλογος χονδα είναι πριμιουμ
Ο κατάλογος Honda είναι premium φυσικά, βλέπω και το NT1100 και με πιάνει νευρικό γέλιο, αλλά ας μην σπαμάρω περισσότερο...
 
Top Bottom