Honda CRF300L

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Καλώς ήρθες.Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.
Κι εγώ νέος στο CRF και οι έμπειροι εδώ θα μας κατατοπίσουν.
Πόσα χλμ έχεις κάνει μέχρι στιγμής;
Επίσης αναφορικά με την κατανάλωση, παρότι δείχνει γύρω στα 2.7-2.8l/100, παρατήρησα ότι στα 200 χιλιόμετρα αναβοσβήνει ο δείκτης της βενζίνης. Δηλαδή περίπου 210-220 χιλιόμετρα να μου κρατάει το ρεζερβουάρ. Δεν ξέρω αν η κατανάλωση θα πέσει μετά το πρώτο σέρβις και εφόσον ο κινητήρας έχει στρωθεί για τα καλά.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Επίσης αναφορικά με την κατανάλωση, παρότι δείχνει γύρω στα 2.7-2.8l/100, παρατήρησα ότι στα 200 χιλιόμετρα αναβοσβήνει ο δείκτης της βενζίνης. Δηλαδή περίπου 210-220 χιλιόμετρα να μου κρατάει το ρεζερβουάρ. Δεν ξέρω αν η κατανάλωση θα πέσει μετά το πρώτο σέρβις και εφόσον ο κινητήρας έχει στρωθεί για τα καλά.
Αν διαβασεις το owners manual στη σελ. 21 λεει οτι οταν αρχισει να αναβοσμηνει η τελευταια γραμμη απο ενουν 1.9 λιτρα στο ρεζερβουαρ
Αυτο σημαινει οτι αν η πραγματικη σου καταναλωση (οχι αυτη που δειχνει το οργανο) ειναι πχ 3 λ/100χλμ τοτε εχεις ακομα περιπου 63 χλμ μεχρι να μεινεις

Αρα με το δεδομενο της πραγματικης καταναλωσης των 3λ/100χλμ εχεις πραγματικη αυτονομια 260 χλμ
Αν η πραγματικη καταναλωση ειναι παραπανω κανε τον λογαριασμο

Το κοντερ μετα τα 100 με το μαμα γραναζωμα και τα μαμα λαστιχα κλεβει περιπου 10% Πριν τα 100 λιγοτερο
Με τα 120/90/18 πισω που εβαλα η αισιοδοξια του κοντερ μετα τα 100 μειωθηκε στο 5% Πριν τα 100 λιγοτερο Εχω υπολογισει την πραγματικη καταναλωση εντος πολης και με τον δικο μου τροπο οδηγησης (οχι και τοσο ηπιο :rolleyes: ) στα περιπου 3,5λ/100
Στο δε τροφυ οπου εκανα εκεινο το 3ημερο συνολικα περι τα 1000χλμ (χωμα μονοπατι, φλαταδουρα και ασφαλτο επαρχιακο και εθνικη) η πραγματικη καταναλωση που μετρησα ηταν κοντα στα 3,1-3,2λ/100 αρα πραγματικη αυτονομια σε ταξιδι παντος εδαφους περι τα 244 χλμ Καθολου ασχημα νομιζω!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η πραγματική κατανάλωση μετριέται με τον ορθόδοξο παλιό τρόπο
Γεμίζουμε τεποζιτο κάνουμε 100 ή 200 χλμ και ξαναγεμιζουμε.
Διαιρεσουλα και βουαλα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η πραγματική κατανάλωση μετριέται με τον ορθόδοξο παλιό τρόπο
Γεμίζουμε τεποζιτο κάνουμε 100 ή 200 χλμ και ξαναγεμιζουμε.
Διαιρεσουλα και βουαλα.
:like:
Εννοειται οτι μονο ετσι μπορει καποιος να βγαλει ασφαλη συμπερασμα
 

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Επίσης αναφορικά με την κατανάλωση, παρότι δείχνει γύρω στα 2.7-2.8l/100, παρατήρησα ότι στα 200 χιλιόμετρα αναβοσβήνει ο δείκτης της βενζίνης. Δηλαδή περίπου 210-220 χιλιόμετρα να μου κρατάει το ρεζερβουάρ. Δεν ξέρω αν η κατανάλωση θα πέσει μετά το πρώτο σέρβις και εφόσον ο κινητήρας έχει στρωθεί για τα καλά.
Είμαι στην διαδικασία μέτρησης αυτονομίας,έχω ένα θέμα άγχους μή ξεμείνω σε κάνα βουνό μονάχος,
με το μικρό ντεπόζιτο και μέχρι στιγμής έχω 217χλμ. και δείχνει ότι έχει καταναλώσει 6,4 λίτρα
και μια ματιά που έριξα στο ντεπόζιτο πρέπει να έχει ακόμα 1λίτρο+
Η ρεζέρβα άναψε στα 178χλμ.
Εσύ δεν το πιέζεις τώρα λόγω στρωσίματος και για αυτό τα 2,7-2,8 κατανάλωση.Πιστέυω πας για 270+χλμ. μέχρι να μείνεις
αλλά όχι και δεύτερη φορά τόσο σύντομα:p
Είχες μηδενίσει την ένδειξη που δείχνει πόσα λίτρα έχεις καταναλώσει;Αν ναι,πόσα δείχνει ότι έχεις κάψει;
Όπως τα λέει ο konkost πρέπει να είναι.

Σημ.Τα πρώτα 130χλμ. έγιναν δικάβαλος,ανέβασμα Παρνασσό,γύρω απο Παρνασσό,άσφαλτος.

 

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Καθολου ασχημα νομιζω!
Μα καθόλου άσχημα.Περίμενα σε σχέση με αυτά που ανακοινώνει η Χόντα να έχει τουλάχιστον μισό λίτρο παραπάνω
κατανάλωση,εκτός και αν έισαι εσυ:drt:αφού το έφτασες 3,5L-100
 
Τελευταία επεξεργασία:

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Σχετικά με τα stands, για το ΧΤ600 έχω αγοράσει αυτό:



Αντέχει μέχρι 400 κιλά με τρεις θέσεις ασφάλισης.
Ένα enduro stand, με το ροδάκι, το έχω βάλει στη ψηλότερη θέση, έχω κάνει τρύπες κι έχω περάσει βίδες με παξιμάδια.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Είμαι στην διαδικασία μέτρησης αυτονομίας,έχω ένα θέμα άγχους μή ξεμείνω σε κάνα βουνό μονάχος,
με το μικρό ντεπόζιτο και μέχρι στιγμής έχω 217χλμ. και δείχνει ότι έχει καταναλώσει 6,4 λίτρα
και μια ματιά που έριξα στο ντεπόζιτο πρέπει να έχει ακόμα 1λίτρο+
Η ρεζέρβα άναψε στα 178χλμ.
Εσύ δεν το πιέζεις τώρα λόγω στρωσίματος και για αυτό τα 2,7-2,8 κατανάλωση.Πιστέυω πας για 270+χλμ. μέχρι να μείνεις
αλλά όχι και δεύτερη φορά τόσο σύντομα:p
Είχες μηδενίσει την ένδειξη που δείχνει πόσα λίτρα έχεις καταναλώσει;Αν ναι,πόσα δείχνει ότι έχεις κάψει;
Όπως τα λέει ο konkost πρέπει να είναι.

Σημ.Τα πρώτα 130χλμ. έγιναν δικάβαλος,ανέβασμα Παρνασσό,γύρω απο Παρνασσό,άσφαλτος.

Για τον ιδιο λογο, δηλ μην ξεμεινω πουθενα στο πουθενα, και για να εχω μια ιδεα καταναλωσης σε απολυτως συντηρητικη οδηγηση, αποφασισα μια μερα να το παω οσο συντηρητικα μπορουσα για περιπου 10 χλμ

Με ταχυτητα λοιπον 60-70χλμ/ω, με 6η στο σασμαν, σε σχετικα ανοικτο δρομο, με μονο δυο απο καμια 10ρια φαναρια που με επιασαν, καταφερα να δω καταναλωση 2,3λ/100χλμ, πες πραγματικη καπου 2,5
 

Bandit

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Moto Guzzi v11 Le Mans, Honda xl250s ,Honda xl500r Paris Dakar
Για πιο σωστό μέτρημα , γεμίζεις σε ενα βενζινάδικο το ρεζερβουάρ και μαζί ένα μπουκάλι νερού, που έχεις σε ενα σακίδιο.
Ξεκινάς και μπαίνεις να κάνεις μια διαδρομή χωμάτινη περίξ της πόλης με προτίμηση να έχει διάφορα τερέν, φλαταδούρες, μονοπάτια κλπ, μέχρι να μείνεις απο καύσιμο. Μετράς τα χλμ, ρίχνεις και το εναμισόλιτρο μέσα για να βγεις στο κοντινότερο βενζινάδικο. Αυτή είναι η σωστότερη μέτρηση. Το ίδιο μπορεί να γίνει και σε ασφάλτινη βόλτα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Για πιο σωστό μέτρημα , γεμίζεις σε ενα βενζινάδικο το ρεζερβουάρ και μαζί ένα μπουκάλι νερού, που έχεις σε ενα σακίδιο.
Ξεκινάς και μπαίνεις να κάνεις μια διαδρομή χωμάτινη περίξ της πόλης με προτίμηση να έχει διάφορα τερέν, φλαταδούρες, μονοπάτια κλπ, μέχρι να μείνεις απο καύσιμο. Μετράς τα χλμ, ρίχνεις και το εναμισόλιτρο μέσα για να βγεις στο κοντινότερο βενζινάδικο. Αυτή είναι η σωστότερη μέτρηση. Το ίδιο μπορεί να γίνει και σε ασφάλτινη βόλτα.
Βεβαια δεν ειμαι και τοσο σιγουρος αν το μπουκαλι του του νερου θα αντεξει την βενζινη Των αναψυκτικων αντεχει αποδεδειγμενα

Κατα αλλα η μεθοδος αυτη δεν ενδεικνυται για μηχανακια με αντλια νενζινης η οποια καλο ειναι να μην στεγνωνει αμ και δεν νομιζω βεβαια να παθει κατι με μια φορα
Επισης αν καποιος γνωριζει την ποσοστιαια αποκλιση της καταναλωσης απο την ενδειξη του πολυοργανου και παλι ειναι ασκοπο να μπει σε αυτην την διαδικασια που περιγραφεις
 

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Και εγώ διαφωνώ στο κουβάλημα καυσίμου, ιδίως με μπουκαλάκια νερού κλπ.
Μου θυμίζει κινητή μολότωφ.
'Εχω βάλει την βαλίτσα και έχω ένα μπετονάκι της GIVI 2,5 λίτρα μέσα και όταν φτάνω δουλειά ή σπίτι την βγάζω μαζί με το μπετονάκι.
Αλλά αν θελήσω μακρινή στα βουνά και υπολογίσω ότι μπορεί να μην με βγάλουν τα χιλιόμετρα
αναγκαστικά θα το έχω μαζί μου,αλλιώς ναι,δεν είναι και το πιό ασφαλές να κουβαλάς βενζίνη.
 

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Για τον ιδιο λογο, δηλ μην ξεμεινω πουθενα στο πουθενα, και για να εχω μια ιδεα καταναλωσης σε απολυτως συντηρητικη οδηγηση, αποφασισα μια μερα να το παω οσο συντηρητικα μπορουσα για περιπου 10 χλμ

Με ταχυτητα λοιπον 60-70χλμ/ω, με 6η στο σασμαν, σε σχετικα ανοικτο δρομο, με μονο δυο απο καμια 10ρια φαναρια που με επιασαν, καταφερα να δω καταναλωση 2,3λ/100χλμ, πες πραγματικη καπου 2,5
'Εχει στιγμιαία κατανάλωση;ή με υπολογισμό το έκανες;
Το έχω αφήσει μόνιμα εκεί που δείχνει πόσα λίτρα έχει καταναλώσει,διάβασα το μάνουαλ αλλά δεν...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
'Εχει στιγμιαία κατανάλωση;ή με υπολογισμό το έκανες;
Το έχω αφήσει μόνιμα εκεί που δείχνει πόσα λίτρα έχει καταναλώσει,διάβασα το μάνουαλ αλλά δεν...
Με το κατω κουμπακι αλλαζεις απο λιτρα που εχεις καταναλωσει σε λιτρα ανα 100χλμ
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom