Honda CRF300L

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Η πραγματική κατανάλωση μετριέται με τον ορθόδοξο παλιό τρόπο
Γεμίζουμε τεποζιτο κάνουμε 100 ή 200 χλμ και ξαναγεμιζουμε.
Διαιρεσουλα και βουαλα.
Και επίσης καλό θα είναι όταν ξαναγεμίσουμε να βάλουμε πάλι από την ίδια αντλία !!! Να μη το κάνω πιο extreme και προσθέσω , ίδιες ώρες,θερμοκρασίες,υγρασίες στην ατμόσφαιρα :wacky:
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Είμαι στην διαδικασία μέτρησης αυτονομίας,έχω ένα θέμα άγχους μή ξεμείνω σε κάνα βουνό μονάχος,
με το μικρό ντεπόζιτο και μέχρι στιγμής έχω 217χλμ. και δείχνει ότι έχει καταναλώσει 6,4 λίτρα
και μια ματιά που έριξα στο ντεπόζιτο πρέπει να έχει ακόμα 1λίτρο+
Η ρεζέρβα άναψε στα 178χλμ.
Εσύ δεν το πιέζεις τώρα λόγω στρωσίματος και για αυτό τα 2,7-2,8 κατανάλωση.Πιστέυω πας για 270+χλμ. μέχρι να μείνεις
αλλά όχι και δεύτερη φορά τόσο σύντομα:p
Είχες μηδενίσει την ένδειξη που δείχνει πόσα λίτρα έχεις καταναλώσει;Αν ναι,πόσα δείχνει ότι έχεις κάψει;
Όπως τα λέει ο konkost πρέπει να είναι.

Σημ.Τα πρώτα 130χλμ. έγιναν δικάβαλος,ανέβασμα Παρνασσό,γύρω απο Παρνασσό,άσφαλτος.

Μη φοβάσαι εγώ με το που το πήρα κούτα από τον έμπορο, μου έμεινε λίγο πριν το σπίτι μου.

Πρώτη μέρα που το πήρα φυσικά και ο έμπορας μου είπε ότι έχει βενζίνη για καμιά 40αριά χιλιόμετρα, και φυσικά μετά από 15 χιλιόμετρα έμεινα από βενζίνη
. Όταν μου έμεινε θυμήθηκα ένα βίντεο που είχα δει στο Youtube από τον μέγα μέντορα Fortnine, που έλεγε να ταρακουνήσω τη μηχανή πέρα δώθε να πάνε τα υπολλείματα βενζίνης στον πάτο. Με αυτό κέρδισα 2-3 χιλιόμετρα, ειλικρινά. Ευτυχώς ήμουν κοντά στο σπίτι και έτρεξα να πάω σπίτι να πάρω το ποδήλατο να πεταχτώ σε ένα κοντινό βενζινάδικο να γεμίσω ένα μπιτόνι. Δεν βρίσκω μπιτόνι και παίρνω ένα μπουκάλι άδειο και πάω στον βενζινά, αλλά ο βενζινάς αρνείται να μου το γεμίσει επειδή τους το έχουν απαγορέψει, «μόνο αν μου φέρεις μπιτόνι μεγάλο» μου λέει. Ευτυχώς είχα ένα 5λιτρο κάτω στο υπόγειο, και πάλι πίσω στο σπίτι, και πάλι στο βενζινάδικο. Η φάση καινούργια μηχανή παρατημένη στην άκρη του δρόμου και να τρέχω σαν τρελός από το άγχος. Και δεν μπορούσα να την πάω με τα πόδια σπίτι γιατί είναι ανηφορικός πολύ ο δρόμος.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Και εγώ διαφωνώ στο κουβάλημα καυσίμου, ιδίως με μπουκαλάκια νερού κλπ.
Μου θυμίζει κινητή μολότωφ.
Όταν λοιπόν πήγα στο βενζινά με το 1,5λ μπουκάλι νερού, μου είπε ότι δεν βάζουν πλέον σε τέτοια μπουκάλια γιατί παίζει πρόστιμο. Και καλά λόγω των εμπρηστών κτλ. Μόνο σε μπιτόνια.
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Μη φοβάσαι εγώ με το που το πήρα κούτα από τον έμπορο, μου έμεινε λίγο πριν το σπίτι μου.

Πρώτη μέρα που το πήρα φυσικά και ο έμπορας μου είπε ότι έχει βενζίνη για καμιά 40αριά χιλιόμετρα, και φυσικά μετά από 15 χιλιόμετρα έμεινα από βενζίνη
. Όταν μου έμεινε θυμήθηκα ένα βίντεο που είχα δει στο Youtube από τον μέγα μέντορα Fortnine, που έλεγε να ταρακουνήσω τη μηχανή πέρα δώθε να πάνε τα υπολλείματα βενζίνης στον πάτο. Με αυτό κέρδισα 2-3 χιλιόμετρα, ειλικρινά. Ευτυχώς ήμουν κοντά στο σπίτι και έτρεξα να πάω σπίτι να πάρω το ποδήλατο να πεταχτώ σε ένα κοντινό βενζινάδικο να γεμίσω ένα μπιτόνι. Δεν βρίσκω μπιτόνι και παίρνω ένα μπουκάλι άδειο και πάω στον βενζινά, αλλά ο βενζινάς αρνείται να μου το γεμίσει επειδή τους το έχουν απαγορέψει, «μόνο αν μου φέρεις μπιτόνι μεγάλο» μου λέει. Ευτυχώς είχα ένα 5λιτρο κάτω στο υπόγειο, και πάλι πίσω στο σπίτι, και πάλι στο βενζινάδικο. Η φάση καινούργια μηχανή παρατημένη στην άκρη του δρόμου και να τρέχω σαν τρελός από το άγχος. Και δεν μπορούσα να την πάω με τα πόδια σπίτι γιατί είναι ανηφορικός πολύ ο δρόμος.
Με το που ξεκινάς, από οπουδήποτε την αγόρασες, φουλάρεις.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Όταν λοιπόν πήγα στο βενζινά με το 1,5λ μπουκάλι νερού, μου είπε ότι δεν βάζουν πλέον σε τέτοια μπουκάλια γιατί παίζει πρόστιμο. Και καλά λόγω των εμπρηστών κτλ. Μόνο σε μπιτόνια.
Ε ναι!!!
Αν θες να βάλεις φωτιά, να το κάνεις με πολύ ποσότητα, όχι λίγη!!!
Επαγγελματική δουλειά που λένε.....

Ωραία μαλακια σκέφτηκε να σου πει, πρωτότυπη!!!!
Εγώ πάντως, από αυτόν, δεν θα ξανά έβαζα βενζίνη! Κλέβει σίγουρα.....
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Ε ναι!!!
Αν θες να βάλεις φωτιά, να το κάνεις με πολύ ποσότητα, όχι λίγη!!!
Επαγγελματική δουλειά που λένε.....

Ωραία μαλακια σκέφτηκε να σου πει, πρωτότυπη!!!!
Εγώ πάντως, από αυτόν, δεν θα ξανά έβαζα βενζίνη! Κλέβει σίγουρα.....
Η απαγόρευση αυτή ισχύει για όλους τους βενζινάδες, χρόνια τώρα !!!!
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Η βενζίνη βάσει εγκυκλίου του υπουργείου μεταφέρεται μόνο σε πιστοποιημένα δοχεία ασφαλείας.Αυτα λέει ο νόμος.Το αν τηρείται είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η βενζίνη βάσει εγκυκλίου του υπουργείου μεταφέρεται μόνο σε πιστοποιημένα δοχεία ασφαλείας.Αυτα λέει ο νόμος.Το αν τηρείται είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο.
Αυτο το γνωριζω, εχει λογικη και το δεχομαι!

Οσο για το αλλο.......

Οποιος σκεφτηκε οτι δεν πρεπει να γεμιζουν σε πχ μπουκαλακια νερου βενζινη, με το σκεπτικο του εμπρησμου, ηταν απλα εκτος τοπου και χρονου!!!!!!!!
Είτε ήταν λόγια του βενζινά, είτε κάποιου άλλου, είναι απλά, ηλίθιο!!!!!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l

Ο καλος φιλος ο Δημητρης surikenjim μου χαρισε προσφατως ενα τιμονι fatbar evo cr hight το οποιο τελικα το τοποθετησα πριν λιγες μερες
Με αυτο -και μαλλον και λογω των αναγκαιων απο 22 σε 28 mm ανταπτορων για την τοποθετηση του- η οδηγηση εγινε παρα πολυ ανετη στην ορθια θεση ενω ταυτοχρονως παραμενει και πολυ ανετη στην καθιστη
Επισης οι ενοχλητικοι κραδασμοι που ξεκιναγαν περιξ των 7000 στρ σχεδον εξαφανιστηκαν!

Το μονο προβλημα με το συγκεκριμενο τιμονι ειναι οτι δυστυχως οι μανετες συμπλεκτη και φρενου του crf για να ερθουν στη σωστη θεση πρεπει η γκαζιερα και το αριστερο γκριπ να βγουν περιπου 10mm εξω απο αυτο γιατι αλλιως πεφτουν πανω στις γωνιες του

Το προβλημα αυτο ομως λυθηκε τελικα ευκολα
Βρηκα μια αλουμινενια σωληνα διαμετρου 22mm (μαλλον απο τιμονι απο καποιο παλιο πατινιτων παιδιων μου) και απο αυτην εκοψα δυο δαχτυλιδια μηκους 8 mm

Αυτα μπηκαν σχεδον σφηνωτα στα ...πως τα λενε (;) που κρατανε τις χουφτες στην ακρη του τιμονιου αφου μικρυνα πρωτα την εσωτερικη τους διαμετρο παρεμβαλοντας μια πλαστικη λωριδα

Το αποτελεσμα ηταν να μεγαλωσει το τιμονι κατα 16mm (8 σε καθε ακρη)

και οι μανετες πλεον να βιδωνουν στο ευθυγραμμο τμημα του τιμονιου

Τελος επισης πατεντα εγινε προκειμενου να μπορεσουν να βιδωσουν οι χουφτες πανω στο fatbar τιμονι αφου αυτες προερχονταν και τις ειχα στο μαμα τιμονι το οποιο φυσικα ειναι 22mm
 
Τελευταία επεξεργασία:

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Παίδες έχει τοποθετήσει κάποιος την επίσημη καρίνα της Honda (156 ευρώ) για να μου πει την άποψή του; Γιατί είμαι ανάμεσα στην επίσημη μεταλλική καρίνα και στην πλαστική της Acerbis (64 ευρώ).
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν έχω τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα αλλά για πολλούς και διάφορους λόγους θα προτιμούσα την πλαστική.
Το υλικό τους είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό και δεν θα έχεις πρόβλημα να σου στραβώσει σε κάποιο χτύπημα.
Στο enduro την έχω τιμήσει ιδιαιτέρως... ;)
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Παίδες έχει τοποθετήσει κάποιος την επίσημη καρίνα της Honda (156 ευρώ) για να μου πει την άποψή του; Γιατί είμαι ανάμεσα στην επίσημη μεταλλική καρίνα και στην πλαστική της Acerbis (64 ευρώ).
πλαστικη all the way, η δικια μου της AXP εχει φαει τρομερο ξυλο και αντεχει ακομα συν οτι στα εμποδια απλα γλυστρας απο πανω.
 
Top Bottom