Honda CRF300L

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτό δεν το πρόσεξα, με συγχωρείς.

Όποτε να πάω καλύτερα στο contour για να αποφύγω τις πατέντες. Βρήκα αυτό που καταλαβαινω ότι είναι και το πιο σύνηθες. Τιμόνι Protaper Contour CR High Black

Εσύ με τα καβαλέτα τι έκανες; Έβαλες pro taper ή άλλη εταιρεία;
Kαβαλετα-ανταπτορες βρισκεις σε διαφορες τιμες και διαφορες μαρκες Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι της protaper αν και με αυτα της protaper εισαι σιγουρος οτι τιμονι και καβαλετα θα ταιριαξουν

Εγω παντως προτιμησα κατι οικονομικο Καβαλέτα τιμονιού universal 22/28 Chaft IN31 μαύρα - Stelpet.gr
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Ήρθε και το πρώτο φλατάρισμα στο πίσω λάστιχο χτες βράδυ, και όπως γυρνούσα από το βουνό στις 1 τη νύχτα. Γενικότερα εδώ και κάποιες μέρες το λάστιχο έχανε κάποια psi (1-2) αλλά το συμπλήρωνα και έλεγα θα το πάω από βδομάδα στον λαστιχά. Χτες όμως με άφησε για τα καλά. Με έσωσε το κομπρεσεράκι της xiaomi που είχα μαζί που κούτσα κούτσα κατάφερα να το κατεβάσω στην πόλη. Στο τελευταίο χιλιόμετρο το πήγαινα εντελώς φλατ το λάστιχο με πολύ αργή ταχύτητα, και κατά ένα μαγικό τρόπο πήγαινε σχετικά σταθερά στις ευθείες. Ελπίζω να μην έκανα ζημιά στη ζάντα. Έχετε να προτείνετε κάποιο στεγανοποιητικό υγρό για αυτές τις περιπτώσεις που να μπορείς να το φτάσεις στο βουλκανιζατέρ;
 

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
Ήρθε και το πρώτο φλατάρισμα στο πίσω λάστιχο χτες βράδυ, και όπως γυρνούσα από το βουνό στις 1 τη νύχτα. Γενικότερα εδώ και κάποιες μέρες το λάστιχο έχανε κάποια psi (1-2) αλλά το συμπλήρωνα και έλεγα θα το πάω από βδομάδα στον λαστιχά. Χτες όμως με άφησε για τα καλά. Με έσωσε το κομπρεσεράκι της xiaomi που είχα μαζί που κούτσα κούτσα κατάφερα να το κατεβάσω στην πόλη. Στο τελευταίο χιλιόμετρο το πήγαινα εντελώς φλατ το λάστιχο με πολύ αργή ταχύτητα, και κατά ένα μαγικό τρόπο πήγαινε σχετικά σταθερά στις ευθείες. Ελπίζω να μην έκανα ζημιά στη ζάντα. Έχετε να προτείνετε κάποιο στεγανοποιητικό υγρό για αυτές τις περιπτώσεις που να μπορείς να το φτάσεις στο βουλκανιζατέρ;
να εχεις μαζι σου ενα φαστ! αν και σε μεγαλη τρυπα ουτε αυτο κανει δουλεια
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ήρθε και το πρώτο φλατάρισμα στο πίσω λάστιχο χτες βράδυ, και όπως γυρνούσα από το βουνό στις 1 τη νύχτα. Γενικότερα εδώ και κάποιες μέρες το λάστιχο έχανε κάποια psi (1-2) αλλά το συμπλήρωνα και έλεγα θα το πάω από βδομάδα στον λαστιχά. Χτες όμως με άφησε για τα καλά. Με έσωσε το κομπρεσεράκι της xiaomi που είχα μαζί που κούτσα κούτσα κατάφερα να το κατεβάσω στην πόλη. Στο τελευταίο χιλιόμετρο το πήγαινα εντελώς φλατ το λάστιχο με πολύ αργή ταχύτητα, και κατά ένα μαγικό τρόπο πήγαινε σχετικά σταθερά στις ευθείες. Ελπίζω να μην έκανα ζημιά στη ζάντα. Έχετε να προτείνετε κάποιο στεγανοποιητικό υγρό για αυτές τις περιπτώσεις που να μπορείς να το φτάσεις στο βουλκανιζατέρ;
Πιο πιθανο ειναι να επαθε ζημια το λαστιχο παρα η ζαντα Καλο ειναι να το ελεγξει εξονυχιστικα ο λαστιχας
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ήρθε και το πρώτο φλατάρισμα στο πίσω λάστιχο χτες βράδυ, και όπως γυρνούσα από το βουνό στις 1 τη νύχτα. Γενικότερα εδώ και κάποιες μέρες το λάστιχο έχανε κάποια psi (1-2) αλλά το συμπλήρωνα και έλεγα θα το πάω από βδομάδα στον λαστιχά. Χτες όμως με άφησε για τα καλά. Με έσωσε το κομπρεσεράκι της xiaomi που είχα μαζί που κούτσα κούτσα κατάφερα να το κατεβάσω στην πόλη. Στο τελευταίο χιλιόμετρο το πήγαινα εντελώς φλατ το λάστιχο με πολύ αργή ταχύτητα, και κατά ένα μαγικό τρόπο πήγαινε σχετικά σταθερά στις ευθείες. Ελπίζω να μην έκανα ζημιά στη ζάντα. Έχετε να προτείνετε κάποιο στεγανοποιητικό υγρό για αυτές τις περιπτώσεις που να μπορείς να το φτάσεις στο βουλκανιζατέρ;
Άμα παίρνεις τα βουνά πρέπει να μπορείς να επισκευάσεις ένα λάστιχο. Και να κουβαλάς όλα τα εργαλεία μαζί που θα χρειαστείς. Τα fast είναι αναξιόπιστα.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Υπάρχει πολύ υλικό στο net για οποιαδήποτε απορία έχεις σχετικά με επισκευή ελαστικού. Θα πρέπει όμως να το έχεις κάνει και σπίτι κάποιες φορές για να έχεις εμπιστοσύνη στα χέρια σού.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Άμα παίρνεις τα βουνά πρέπει να μπορείς να επισκευάσεις ένα λάστιχο. Και να κουβαλάς όλα τα εργαλεία μαζί που θα χρειαστείς. Τα fast είναι αναξιόπιστα.
Βασικά ξέχασα να αναφέρω ότι πήγα βόλτα σε ασφαλτοστρωμένο κομμάτι στο βουνό, όχι off-road :). Σε κάθε περίπτωση πάντως χρειάζεται να ξέρεις να αλλάζεις σαμπρέλα δεν το συζητάω.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Πιο πιθανο ειναι να επαθε ζημια το λαστιχο παρα η ζαντα Καλο ειναι να το ελεγξει εξονυχιστικα ο λαστιχας
Τελικά πήρε και λίγο ζάντα. Ο μάστορας μου είπε ότι δεν είναι κάτι πολύ ανησυχητικό, θα επηρεάζεται μόνο αν το πηγαίνω με πάνω από 110-120, πράγμα το οποίο δε γίνεται ποτέ. Παρόλ' αύτα στο μέλλον θα την αλλάξω. Από ότι είδα πάνε γύρω στα 7-8 κατοστάρικα οι πίσω.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η ζαντα αν ειναι λιγο στραβια συνηθως ερχεται στα ισια με ακτινολογιση Αλλα και αν τυχον εχει τσακισει τοτε και παλι το πιθανοτερο ειναι να επισκευαζεται

Τα 7-8 κατοσταρικα ειναι παρα πολλα για μονο το στεφανι Εκτος αν εννοεις πληρες με ακτινες και κεντρο που αυτα ομως δεν χρειαζεται να αλλαχτουν
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κάτσε να δεις τώρα που ακόμα δεν έχω πει στη γυναίκα ότι η μηχανή δεν κάνει για 2 άτομα. Όλο αναβάλλω τη βόλτα αλλά έρχεται η ώρα μου...
Αγάπη μου, θέλω να σε αισθάνομαι "πάνω μου"...
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Πορτοκαλί γκλίτερ, απλά δεν έχετε σωστό χρώμα μηχανή. "Εγώ σε αυτό δεν ανεβαίνω"
Αυτήν την απάντηση μου έδωσε η γυναίκα μου!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom