Honda CRF300L

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Προχθές βρήκα στο tyreshop στο Περιστέρι. Αλλά λογικά θα έχουν κι άλλοι με χωμάτινα λάστιχα.
Edit: Michelin έβαλα.
Λάθος μου που δεν το διευκρίνησα,ιντερνετικά ψάχνω γιατί μένω επαρχία.
Μπαίνω στο tyreshop αλλά στα προιόντα δεν έχει σαμπρέλες.....
Μάλλον τηλεφωνικά....

Φανταζομαι οτι ολα τα μοτολαστιχαδικα θα εχουν Εγω πριν λιγες μερες πηρα vee rubber για τον πισω τροχο απο το tyre shop
Παντως και οι σαμπρελες που φοραει απο καινουριο επωνυμες ειναι (irc) και heavy duty αλλα μαλλον δυσκολο να τις βρεις ελλαδα
Ναι,Κώστα τις μαμά έχει ακόμα,δεν ψάχνω τις ίδιες αλλά ποιοτικές-επώνυμες και λέω να πάρω δυο σαμπρέλες να έχω,αφού έχω και τα υπόλοιπα εργαλεία,
μήπως και άμα με πιάσει λάστιχο σε καμιά ερημιά προσπαθήσω να αλλάξω σαμπρέλα
και δεν γυρίσω με την ζάντα :laugh:

Ούφ,κουράστηκα και μόνο που το σκέφτηκα.....:wacky:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Λάθος μου που δεν το διευκρίνησα,ιντερνετικά ψάχνω γιατί μένω επαρχία.
Μπαίνω στο tyreshop αλλά στα προιόντα δεν έχει σαμπρέλες.....
Μάλλον τηλεφωνικά....


Ναι,Κώστα τις μαμά έχει ακόμα,δεν ψάχνω τις ίδιες αλλά ποιοτικές-επώνυμες και λέω να πάρω δυο σαμπρέλες να έχω,αφού έχω και τα υπόλοιπα εργαλεία,
μήπως και άμα με πιάσει λάστιχο σε καμιά ερημιά προσπαθήσω να αλλάξω σαμπρέλα
και δεν γυρίσω με την ζάντα :laugh:

Ούφ,κουράστηκα και μόνο που το σκέφτηκα.....:wacky:
Παρε τοτε δυο απλες με τα μισα λεφτα
 

peristeriotis

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Νάσος
Μοτό
CRF 300L 21'
Cruisym 300 20'
Και εμείς που βάλαμε χοντρές τι καταλάβαμε, πάτησα καρφί 2 βδομάδες μετά..

Και εγω tyreshop τις είχα βάλει. Παρε τηλέφωνο μήπως εξυπηρετήσουν.


###############
#Dirt Alert# youtube channel
 
Τελευταία επεξεργασία:

peristeriotis

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Νάσος
Μοτό
CRF 300L 21'
Cruisym 300 20'
Τελικά τα 2.5 εκατοστά δεν ήταν και αρκετά στο σταντ. Ήθελα άλλο 1-1.5cm αλλά οκ.

Με το εργοστασιακό αμορτισέρ τα 2.5 είναι ότι πρέπει πιστεύω.


#############
#Dirt Alert# youtube channel
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τελικά τα 2.5 εκατοστά δεν ήταν και αρκετά στο σταντ. Ήθελα άλλο 1-1.5cm αλλά οκ.

Με το εργοστασιακό αμορτισέρ τα 2.5 είναι ότι πρέπει πιστεύω.


#############
#Dirt Alert# youtube channel
Μια χαρά την βλέπω την κλίση!!!! :ok:
Πιο όρθια, μάλλον θα σου δημιουργούσε προβλήματα!
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Σύντροχοι έχει μήπως βάλει κάποιος γρανάζι με -1 δόντι πίσω ή +1 μπροστά ώστε να μας έλεγε για τα θετικά - αρνητικά; Γιατί το σκέφτομαι, επειδή το χρησιμοποιώ κατά 80% σε άσφαλτο, μήπως το απλώσω λίγο.
 

Japanofilos

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Kawasaki klx 250s 2010
Kawasaki ninja 650 2019
Σύντροχοι έχει μήπως βάλει κάποιος γρανάζι με -1 δόντι πίσω ή +1 μπροστά ώστε να μας έλεγε για τα θετικά - αρνητικά; Γιατί το σκέφτομαι, επειδή το χρησιμοποιώ κατά 80% σε άσφαλτο, μήπως το απλώσω λίγο.
Συντροφε εχε υποψην σου οτι το 1 μπροστα ισοδυναμει με 2.6 πισω..εγω εχω κοντυνει το klx.αντιστροφο απο αυτο που θες να κανεις εσυ. Για μενα πειραξε το πισω οχι το μπροστα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Όλα σχετικά είναι, είτε το μπρος είτε το πίσω... έχει να κάνει με το τι θες να κάνεις. Για ασφάλτινη χρήση άστο όπως είναι, μια χαρά είναι, να δείχνει και το όργανό σου σωστά.

Δεν το λέω "έτσι", έχω συνταξιδέψει αρκετές φορές με τον φίλο μου. Είναι τέλεια σεταρισμένο για τα πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Προσθεσα ακομα μια πριζα με δυο usb (απο alliexpres) που εχει ρευμα μονο οταν ειναι ανοιχτος ο διακοπτης
Αυτη μαλλον δεν μου χρειαζοταν αλλα καλυψα με αυτον τον τροπο μια τρυπα που εχε εκει ο μινι πυργος της AS και πλεον εχω και βολτομετρο (αχρειαστο να ναι) Ρευμα πηρα με καταλληλη φισα- καλωδιο (και αυτη απο το alliexpres) απο την εξοδο που δινει η χοντα και ειναι κρυμενη πισω απο την μασκα
Κώστα,όταν μπορέσεις και είναι εύκολο,την φίσα-καλώδιο απο το aliexpress.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Reactions: Noe

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L




Έφτασα αισίως στα 5000 χλμ και είπα να κάνω μία τρίωρη βόλτα γύρω γύρω το νησί σε ασφάλτινες και χωμάτινες διαδρομές ώστε να κάνω και προπόνηση για τα ταξίδια που σκοπεύω να κάνω στην ενδοχώρα. Ακόμα στοκ λάστιχα και στοκ ανάρτηση και δεν μου δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα με τους ρυθμούς που πηγαίνω, εκτός από κάποια αμμώδη κομμάτια που χόρευα πατινάζ. Απλά μετά το δίωρο, όσο μεγάλη υπομονή και να έχεις, πρέπει να σταματήσεις να συνέλθουν λίγο τα χέρια από τους κραδασμούς του μονοκύλινδρου και να ξεπιαστεί το κ@λαράκι. Κατά τα άλλα, μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί ίχνος προβλήματος σε οτιδήποτε.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Την περασμενη βδομαδα παρελαβα εξ Ιταλιας το 14 λιτρων τεποζιτο της acerbis το οποιο ειχα παραγγειλει εδω και περιπου εναμιση μηνα


Kαι προχτες Κυριακη το τοποθετησα στο crf
Η τοποθετηση δεν ηταν δυσκολη και δεν θα ηταν ουτε και χρονοβορα αν ειχα φροντισει απο πριν να μαθω πως ακριβως απασφαλιζει ο ταχυσυνδεσμος στο σωληνακι της βενζινης και αν ειχα φροντισει να εχει μεσα και ελαχιστη βενζινη Επισης με παιδεψε λιγο μεχρι να βρω μια λυση το γεγονος οτι το acerbis εβρισκε στο προστατευτικο του ψυγειου της adventure specs που εχω βαλει Τελος ενα μικρο θεμα εφαρμογης αντιμετωπισα και με το δεξι πλαστικο καλυμα του τεποζιτου αλλα τελικα μπηκε σχετικα ευκολα και αυτο






Την ιδια κιολας μερα της τοποθετησης το φουλαρα μεχρι ταπα και κανοντας μια μικρη διαδρομη διαπιστωσα οτι η συμπεριφορα της μοτοσυκλετας δεν αλλαξε πολυ Εχει σχεδον την ιδια με πριν αναλαφρη αισθηση και το μπροστινο δεν βυθιζεται πολυ περισσοτερο απο πριν κατα τα εντονα φρεναρισματα Τελος σχετικα με την θεση οδηγησης καθιστος ανοιγουν ελαφρως περισσοτερο απο πριν τα ποδια αλλα κατα την ορθια οδηγηση δεν αλλαξε κατι αφου τα ποδια σφιγγουν το τμημα εκεινο της μοτο οπου βρισκεται το στενο τμημα του ρεζερβουαρ και η σελα

Το πλαστικο του φαινεται ιδιαιτερα ποιοτικο με το εμφανες πανω τμημα του να εχει εντονο ματ αναγλυφο Εμφανισιακα δεν μπορω να πω οτι με τρελαινει (αν και ηδη αρχισα να το συνηθιζω) αλλα μπρος στη αναμενομενη αυτονομια των 350 εως 400 χλμ (αναλογως χρησης και ...κεφιου) παραβλεπω οτι οι ιταλοι θα μπορουσαν να κανουν και καλυτερη δουλεια στο αισθητικο κομματι
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Την περασμενη βδομαδα παρελαβα εξ Ιταλιας το 14 λιτρων τεποζιτο της acerbis το οποιο ειχα παραγγειλει εδω και περιπου εναμιση μηνα


Kαι προχτες Κυριακη το τοποθετησα στο crf
Η τοποθετηση δεν ηταν δυσκολη και δεν θα ηταν ουτε και χρονοβορα αν ειχα φροντισει απο πριν να μαθω πως ακριβως απασφαλιζει ο ταχυσυνδεσμος στο σωληνακι της βενζινης και αν ειχα φροντισει να εχει μεσα και ελαχιστη βενζινη Επισης με παιδεψε λιγο μεχρι να βρω μια λυση το γεγονος οτι το acerbis εβρισκε στο προστατευτικο του ψυγειου της adventure specs που εχω βαλει Τελος ενα μικρο θεμα εφαρμογης αντιμετωπισα και με το δεξι πλαστικο καλυμα του τεποζιτου αλλα τελικα μπηκε σχετικα ευκολα και αυτο






Την ιδια κιολας μερα της τοποθετησης το φουλαρα μεχρι ταπα και κανοντας μια μικρη διαδρομη διαπιστωσα οτι η συμπεριφορα της μοτοσυκλετας δεν αλλαξε πολυ Εχει σχεδον την ιδια με πριν αναλαφρη αισθηση και το μπροστινο δεν βυθιζεται πολυ περισσοτερο απο πριν κατα τα εντονα φρεναρισματα Τελος σχετικα με την θεση οδηγησης καθιστος ανοιγουν ελαφρως περισσοτερο απο πριν τα ποδια αλλα κατα την ορθια οδηγηση δεν αλλαξε κατι αφου τα ποδια σφιγγουν το τμημα εκεινο της μοτο οπου βρισκεται το στενο τμημα του ρεζερβουαρ και η σελα

Το πλαστικο του φαινεται ιδιαιτερα ποιοτικο με το εμφανες πανω τμημα του να εχει εντονο ματ αναγλυφο Εμφανισιακα δεν μπορω να πω οτι με τρελαινει (αν και ηδη αρχισα να το συνηθιζω) αλλα μπρος στη αναμενομενη αυτονομια των 350 εως 400 χλμ (αναλογως χρησης και ...κεφιου) παραβλεπω οτι οι ιταλοι θα μπορουσαν να κανουν και καλυτερη δουλεια στο αισθητικο κομματι
Αντίθετα, εγώ θεωρώ ότι ταιριάζει πάρα πολύ με το CRF το ντεπόζιτο, φαίνεται υπέροχο. Με γεια και καλά γεμίσματα. Ερωτήσεις:

1) Πως κούμπωσε με τα πλαστικά;

2) Το σωληνάκι τι σκοπό έχει;

3) Tankbag μπορεί να μπει τώρα ή θα είναι άβολο;
 
Top Bottom