Honda CRF300L

SlowMo

Μέλος
Όνομα
nick
Μοτό
CRF 300L
Μικρό update στην εμπειρία μου το crf .

Τελικά το αμορτισέρ κάποιους μπορεί και να τους βολεύει και να μην είναι τόσο κακή η λειτουργία του. Τι εννοώ .

Αρχικά σαν κοντός αναβάτης κούμπωσα τέλεια στην μηχανή και πιστεύω ότι είναι ιδανική για κοντούς αναβάτες.

Στην οδήγηση στον δρόμο και σε στροφές επειδή δεν είναι ένα μηχανάκι για να το πιέζεις και πας απλά βόλτα χαλαρά και ήρεμα δεν με προβλημάτισε πουθενά .

Τέλος στο χώμα το λάτρεψα γιατί μπορούσα να πηγαίνω καθιστός ξεκούραστα και με χαλαρά χέρια.

Σε γενικές γραμμές είναι για ήρεμη οδήγηση και γενικά για σμουθ αναβάτες . Πολύ το γουστάρω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στην οδήγηση στον δρόμο και σε στροφές επειδή δεν είναι ένα μηχανάκι για να το πιέζεις και πας απλά βόλτα χαλαρά και ήρεμα δεν με προβλημάτισε πουθενά .

Τέλος στο χώμα το λάτρεψα γιατί μπορούσα να πηγαίνω καθιστός ξεκούραστα και με χαλαρά χέρια.

Σε γενικές γραμμές είναι για ήρεμη οδήγηση και γενικά για σμουθ αναβάτες . Πολύ το γουστάρω.
Περιεγραψες την συντριπτική πλειοψηφία των αναβατών!!!! :ok:
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Τελικά το αμορτισέρ κάποιους μπορεί και να τους βολεύει και να μην είναι τόσο κακή η λειτουργία του.
Στην οδήγηση στον δρόμο και σε στροφές επειδή δεν είναι ένα μηχανάκι για να το πιέζεις και πας απλά βόλτα χαλαρά και ήρεμα δεν με προβλημάτισε πουθενά .
Αυτό ακριβώς.
 

SlowMo

Μέλος
Όνομα
nick
Μοτό
CRF 300L
Για πες εντυπωσεις
Δεν έχω πάει ακόμα πουθενά , μόλις κάνω λίγα χιλιόμετρα να την διαβάσει και το μηχανάκι θα γράψω . Το μόνο που ξέρουμε προς το παρόν είναι ότι γλυτώσαμε 2.7 κιλά σε σχέση με το μαμά τελικό .
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Έχει βάλει κάποιος GPS να μετρήσει την απόκλιση του καντράν; Χτες έβαλα μια εφαρμογή speedometer από το κινητό και μου έβγαζε πραγματική ταχύτητα σταθερά 8-10 χιλιόμετρα λιγότερα από ότι δείχνει το κοντέρ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχει βάλει κάποιος GPS να μετρήσει την απόκλιση του καντράν; Χτες έβαλα μια εφαρμογή speedometer από το κινητό και μου έβγαζε πραγματική ταχύτητα σταθερά 8-10 χιλιόμετρα λιγότερα από ότι δείχνει το κοντέρ.
Όλα τα χονδα ...σχεδον
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Έχει βάλει κάποιος GPS να μετρήσει την απόκλιση του καντράν; Χτες έβαλα μια εφαρμογή speedometer από το κινητό και μου έβγαζε πραγματική ταχύτητα σταθερά 8-10 χιλιόμετρα λιγότερα από ότι δείχνει το κοντέρ.
Ακριβως τοση ειναι η αποκληση!
Με καινουριο τακουνατο λαστιχο (dunlop d952) η αποκλιση μειωνεται σε περιπου 4-5 χλ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πραγματι αλλα θα προσθεσω οχι μονο τα χονδα
Επισης στο σχεδον ανηκει το transalp 650 το οποιο ζητημα να χανει 1-2 χλμ (με tkc80)
Δεν μπορώ να διαφωνησω....απλά στα λίγα χλμ να δειχνει 6-8 χλμ παραπανω είναι πολλά.
Στο xr για παραδειγμα κλέβει 5 , αλλά στα πολλά χλμ.
Τεσπά....δεν είναι πρόβλημα έτσι και αλλιώς αυτά τα θεματα
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν μπορώ να διαφωνησω....απλά στα λίγα χλμ να δειχνει 6-8 χλμ παραπανω είναι πολλά.
Στο xr για παραδειγμα κλέβει 5 , αλλά στα πολλά χλμ.
Τεσπά....δεν είναι πρόβλημα έτσι και αλλιώς αυτά τα θεματα
Ξεχασα να αναφερω οτι η αποκλιση ηταν στα 100 κοντερισια χλμ
Μια αποκλιση παντως 6-8 χλμ στα 100 χλμ/ω μπορεις να την πεις και τυπικη και την εχω συναντησει και σε αυτοκινητα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχει βάλει κάποιος GPS να μετρήσει την απόκλιση του καντράν; Χτες έβαλα μια εφαρμογή speedometer από το κινητό και μου έβγαζε πραγματική ταχύτητα σταθερά 8-10 χιλιόμετρα λιγότερα από ότι δείχνει το κοντέρ.
Ακριβως τοση ειναι η αποκληση!
Με καινουριο τακουνατο λαστιχο (dunlop d952) η αποκλιση μειωνεται σε περιπου 4-5 χλ
Να εξηγήσουμε πως με τα περισσότερα τακουνάτα ελαστικα -και με στανταρ γρανάζωμα- η απόκλιση μειώνεται γιατί αυτά τα ελαστικά που φοράμε έχουν μεγαλύτερο προφίλ που μεγαλώνει το βήμα (120/90-18 αντί για 120/80-18) και ψηλώνει ελαφρώς η μοτό.

Το δικό μου WR250R κλέβει 12χλμ σχεδόν παντού και σίγουρα μέχρι τη τελική του (138 βάσει gps και 150 στο κοντέρ).
 

liospi

Μέλος
Όνομα
Liospi
Μοτό
CRF RALLY
Πόσο κόστισε η εξάτμιση γιατί οι τιμές έχουν πάει στο θεό
 

SlowMo

Μέλος
Όνομα
nick
Μοτό
CRF 300L
Σχετικά με την Akrapovic , έχοντας κάνει κάποια λίγα χιλιόμετρα , η διαφορά στο βάρος είναι αισθητή , τώρα σε επιδόσεις φαίνεται ότι έχει μια καλύτερη ροπή αλλά είναι και το ότι θέλεις να βρεις διαφορές και βρίσκεις. Από θέμα ήχου είναι πάρα πολύ ωραίος (για τα κυβικά της μηχανής) ειδικά στα χαμηλά. Όταν πας με σταθερό γκάζι ψηλά σε ένα σημείο είναι σαν να μην την ακούς. Δεν έχει καθόλου σκασίματα πρα πρου κτλ με τον σιγαστήρα που έχει μέσα και διχτάκι. Δεν θα τον έβγαζα τον σιγαστήρα , ακούγεται τέλεια έτσι όπως είναι. Το κόστος της τιμή καταλόγου είναι στα 795€ για το παλικάρι που ρώτησε .
 
Top Bottom