Honda CRF300L

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κανονικά τα εγχειρίδια, έπρεπε να γράφουν.... "οπότε βρητε χρόνο....." :inlove:
Κανονικά έπρεπε να γράφουν ώρες. Στο XR κάθε φορά βγαίνουν διάφανα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ο πιο ησυχος είμαι εγώ που δεν τα αλλάζω ποτέ γιατί δεν έχω μηχανακι. Εκανα όμως ενα test το CRF300L πριν απο καιρο και αυτο που θα με απασχολουσε περισσοτερο αν το ειχα αγορασει θα ηταν οχι τα λαδια αλλα πού πηγε η αναρτηση ειδικα πίσω...είναι το πρωτο μηχανακι που κανει τους κοντους ψηλους...πολύ ευκολοδήγητο και πρακτικο μεσα στην πόλη και ιδανικο για λιγοτερο εμπειρους αναβατες στο χωμα και για αυτο ηταν πολυ ψηλά στη λίστα...αλλά μόλις βγηκα Κηφισό ειπα να δοκιμασω και τα υπολοιπα 99 της λίστας πριν πατήσω τη σκανδαλη...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Στα σοβαρά μηχανάκια υπάρχουν ωρόμετρα :cool:!
Στο kawasaki μου εχει :laugh:!
Στο bmw δεν εβαλαν :p!
Έχουν, στο μενού του trip computer κ στο software...αλλά ΟΕΜ ,το έχουν deactivated...για ποιον λόγο ,δεν γνωρίζω.

Εύκολα το ενεργοποιείς, με τα σωστά διαγνωστικά όργανα - προγράμματα.

Το ίδιο συμβαίνει κ με την ένδειξη θερμοκρασίας ελαστικών. (on line data)
 

peristeriotis

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Νάσος
Μοτό
CRF 300L 21'
Cruisym 300 20'
Γνωστός υπερμαστορας honda στα δυτικά προάστια μου λέει στην αλλαγή λαδιών στα 1000km: " καλά ρε φίλε τι έκανες στο μηχανάκι και είναι έτσι μαύρα τα λαδια;"
Του απαντάω ότι δεν έκανα κάτι φοβερό, απλά οδηγούσα χώμα, και ότι το μηχανάκι το αγορασα από αυτούς, οπότε έχει τα λάδια που αυτοί μου βάλανε μέσα.
Μου κάνει αλλαγή λαδιών, και με το που τα παίρνω από το συνεργείο είναι κατάμαυρα τα λάδια.. βγάλτε άκρη...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Γνωστός υπερμαστορας honda στα δυτικά προάστια μου λέει στην αλλαγή λαδιών στα 1000km: " καλά ρε φίλε τι έκανες στο μηχανάκι και είναι έτσι μαύρα τα λαδια;"
Του απαντάω ότι δεν έκανα κάτι φοβερό, απλά οδηγούσα χώμα, και ότι το μηχανάκι το αγορασα από αυτούς, οπότε έχει τα λάδια που αυτοί μου βάλανε μέσα.
Μου κάνει αλλαγή λαδιών, και με το που τα παίρνω από το συνεργείο είναι κατάμαυρα τα λάδια.. βγάλτε άκρη...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Η βάζει λάδια ότι ναναι η δεν άλλαξε τα λάδια, φίλτρο λαδιού άλλαξε??
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Μου κάνει αλλαγή λαδιών, και με το που τα παίρνω από το συνεργείο είναι κατάμαυρα τα λάδια.. βγάλτε άκρη...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Την άκρη νομίζω την έβγαλες μόνος σου....πάμε παρακάτω...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έχουν, στο μενού του trip computer κ στο software...αλλά ΟΕΜ ,το έχουν deactivated...για ποιον λόγο ,δεν γνωρίζω.
Εδώ ο περισσότερος κόσμος, με τόση "πληροφορία" που υπάρχει στο ίντερνετ, έχει μπερδέψει τα μπούτια του για τα απλά πράγματα.....πχ στο θέμα μας, για το πότε να αλλάξει λάδια, με το χρόνο; με τα χιλιομετρα; με το φεγγάρι; με το ιξώδες; με τη βόλτα; με το χτένισμα; με την αλλαγή πεθεράς; Κάθε πότε;;;; Οεο;;;; :p
Θέλεις να φαίνονται και οι ώρες λειτουργίας, να γίνει της πο@τανας;;; Αυτό θέλεις;;; :laugh::laugh::laugh:
 

peristeriotis

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Νάσος
Μοτό
CRF 300L 21'
Cruisym 300 20'
Η βάζει λάδια ότι ναναι η δεν άλλαξε τα λάδια, φίλτρο λαδιού άλλαξε??
Δεν ήμουν μπροστά, αλλά μου έδειξε το κουβά που τα έβγαλε και καλά.. τι έβαλε δε ξέρω..! φίλτρο λαδιού ναι άλλαξε.
Επόμενο σέρβις Νέα Μάκρη. Έχω ακούσει καλά λόγια.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
το να γίνουν μαύρα τα λαδια είναι καλό , σημαίνει ότι έκαναν την δουλειά τους και καθάρισαν όλες τις επικαθησεις.
Το να σου βάλει καινούργια λαδια και να είναι μαύρα δε παίζει, είτε είναι λερωμένο το τζάμακι που ελέγχεις πράμα σπάνιο για καινούργιο εργαλείο είτε κάτι αλλο
Πάρε ένα χαρτί κουζίνας, αφαίρεσε την τάπα συμπλήρωσης λαδιού βαλε το χαρτί κουζίνας βαλε μπροστά τον κινητήρα και γκάζωσε στις 2/3 χιλ στροφές και έλεγξε τπ χρώμα στο χαρτί, αν είναι όντως μαύρο πάνε το πίσω και ζήτησε του να σου ανοίξει ένα μπουκάλι λάδι πρεπει να είναι χρυσαφένια σε χρώμα τα λαδια

αν έχει γίνει όντως μαμουνια, καταγγελία στο κέντρο καταναλωτή και στον επίσημο εισαγωγέα.
Με αυτά τα πράγματα δε παίζουμε
 

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
Μπήκε και το προστατευτικό πλαισίου και κινητήρα της Acerbis,βάση και βαλίτσα Givi (η βαλίτσα μόνο για χειμώνα αδιάβροχα κτλ.)και χούφτες.
Παράγγειλα τις χούφτες που έχει και ο konkost της Polisport αλλά δεν κατάφερα να τις βάλω γιατί βρίσκουν οι μανέτες,κάτι κάνω λάθος εγώ,
και αγόρασα της acerbis X-Force που πιάνουν μόνο στο τιμόνι και όχι τιμόνι+grips με λαμάκι και μπορεί να μπεί η βάση τους πάνω ή κάτω απο τις μανέτες.

Προστατευτικό πλασίου-κινητήρα
Χούφτες
Βαλίτσα
 

Noe

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
CRF 300L
και μια ερώτηση.
Πώς μπορώ να βάλω βάση για κινητό;
Χώρο στα 22 χιλ. του τιμονιού δεν βλέπω παρα μόνο στο λεπτό του μέρος εκεί που μπαίνει μαξιλαράκι και είναι στα 12χιλ.
αλλά οι βάσεις που βρίσκω είναι για 22χιλ. και πάνω.
ή δεν ξέρω πώς να ψάξω ή είναι δύσκολο.
Καμιά ιδέα;
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Γνωστός υπερμαστορας honda στα δυτικά προάστια μου λέει στην αλλαγή λαδιών στα 1000km: " καλά ρε φίλε τι έκανες στο μηχανάκι και είναι έτσι μαύρα τα λαδια;"
Του απαντάω ότι δεν έκανα κάτι φοβερό, απλά οδηγούσα χώμα, και ότι το μηχανάκι το αγορασα από αυτούς, οπότε έχει τα λάδια που αυτοί μου βάλανε μέσα.
Παντως αν μιλαμε για την πρωτη αλλαγη λαδιου και φιλτρου στα 1000 χλμ τοτε το λαδι που υπαρχει ηδη στο μοτερ βρισκεται εκει απο το εργοστασιο κατασκευης και δεν το βαζει κανεις μαστορας και ουτε φυσικα ο εμπορος
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
και μια ερώτηση.
Πώς μπορώ να βάλω βάση για κινητό;
Χώρο στα 22 χιλ. του τιμονιού δεν βλέπω παρα μόνο στο λεπτό του μέρος εκεί που μπαίνει μαξιλαράκι και είναι στα 12χιλ.
αλλά οι βάσεις που βρίσκω είναι για 22χιλ. και πάνω.
ή δεν ξέρω πώς να ψάξω ή είναι δύσκολο.
Καμιά ιδέα;
Αν πάς σε ram υπάρχει η μπίλια για μπαράκια 9,5mm - 15mm που σου κάνει RAM® Torque™ Small Rail Base
εκει πάνω μπορείς να πιάσεις διάφορες απο τις βάσεις της ram
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν πάς σε ram υπάρχει η μπίλια για μπαράκια 9,5mm - 15mm που σου κάνει RAM® Torque™ Small Rail Base
εκει πάνω μπορείς να πιάσεις διάφορες απο τις βάσεις της ram
Όχι μόνο, εκεί πιάνω garmin βάση για το GPS και quadlock για τηλέφωνο.
 
Top Bottom