Honda fmx 650 07'' Πρόβλημα εκκίνησης κινητήρα.

StratosZaf

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Honda fmx 650 07''
Καλησπέρα στην ομάδα! Είμαι κάτοχος από τον περασμένο Μάιο μιας μεταχειρισμένης Honda fmx και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την εκκίνηση του κινητήρα όταν είναι κρύος. Να σας πω τι έχω κάνει στην μηχανή από τότε που πέρασε στα χέρια μου, ώστε να σας δώσω να καταλάβετε σε τι στάδιο βρίσκομαι αυτή τη στιγμή. Έχω αλλάξει μπουζί, λάδια, φίλτρο λαδιού και αέρα, ρύθμισα βαλβίδες, καθάρισμα καρμπιρατέρ και πρόσφατα έβαλα και καινούργια μπαταρία. Να σημειώσω ότι η μηχανή πριν έρθει στα χέρια μου ήταν για αρκετά χρόνια σε ακινησία. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα!
Κλειστές βαλβίδες εισαγωγής θα μπορούσε να ήταν μια αιτία...
Δεν τις έχεις ελέγξει δηλαδή...?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τσέκαρε και το ρεύμα.. Μπουζοκαλωδιο, πιπα, cdi...καλου κακού.
 

StratosZaf

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Honda fmx 650 07''
Καλησπέρα!
Κλειστές βαλβίδες εισαγωγής θα μπορούσε να ήταν μια αιτία...
Δεν τις έχεις ελέγξει δηλαδή...?
Οι βαλβίδες ρυθμίστηκαν πρόσφατά εάν εννοείς αυτό. Παίρνει μπροστά με μεγάλη δυσκολία και μετά από πολλές μιζιές με κίνδυνο να αποδυναμώνω την μπαταρία μου.
 

StratosZaf

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Honda fmx 650 07''
Τσέκαρε και το ρεύμα.. Μπουζοκαλωδιο, πιπα, cdi...καλου κακού.
Όταν γίνει εκκίνηση του κινητήρα δουλεύει ρολόι αλλά μέχρι να πάρει ζορίζετε. Αυτά που λες υπάρχει τρόπος να τα τσεκάρω?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Οι βαλβίδες ρυθμίστηκαν πρόσφατά εάν εννοείς αυτό. Παίρνει μπροστά με μεγάλη δυσκολία και μετά από πολλές μιζιές με κίνδυνο να αποδυναμώνω την μπαταρία μου.
Οκ γιατί δεν το αναφέρεις παραπάνω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι... Να αλλάξεις ένα μπουζοκαλωδιο
Ψαχνωντας μάλλον θα βρεις τι φταίει.

Βεβαια θα δει το θέμα αυτός ο γάτος ο el-Gatto και θα σε καθοδηγησει
 

StratosZaf

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Honda fmx 650 07''
Ναι... Να αλλάξεις ένα μπουζοκαλωδιο
Ψαχνωντας μάλλον θα βρεις τι φταίει.

Βεβαια θα δει το θέμα αυτός ο γάτος ο el-Gatto και θα σε καθοδηγησει
Αν είχε θέμα το μπουζοκαλώδιο δεν θα είχε θέμα και όταν λειτουργούσε παρά μόνο στην εκκίνηση?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν είχε θέμα το μπουζοκαλώδιο δεν θα είχε θέμα και όταν λειτουργούσε παρά μόνο στην εκκίνηση?
Ίσως... Περίεργο πράγμα τα ρεύματα.
Επειδή έχω ίδιο μοτέρ στο domi μου, αλλά με mikuni 40ρι, παίρνει δύσκολα μετά από καιρό ακινησιας
Εύκολα αν το βάζεις συχνά μπροστά.

Γενικό πρόβλημα που ακούγεται πολύ συχνά, είναι η cdi
 

daglar

Μέλος
Όνομα
Alex
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ducati Supersport 939s
Φίλε Στράτο, είχα όταν ήμουν φοιτητής στην Ξάνθη ένα Honda FMX 650 του '07, το είχα νομίζω την περίοδο 2010-2012 (πινακίδες Θεσσαλονίκης), λες να είναι το ίδιο;;; Κάθε χειμώνα είχα πολύ μεγάλο θέμα να το βάλω μπροστά, ειδικά όταν είχε να δουλέψει καμιά βδομάδα. Υπήρχαν φορές που ξελίγωνε όλη την μπαταρία και έπρεπε να τη φορτίσω στην πρίζα και να ξαναδοκιμάσω...

Αν είναι η ίδια, να πω ότι είχε χαλασμένο δυναμό και για να φορτίζει η μπαταρία έπρεπε να κλείνω το μπροστά φανάρι, γι αυτό και είχα βάλει ένα διακοπτάκι.

Να προσθέσω ότι πρόβλημα με την εκίνηση είχε μόνο όταν είχε κρύο, ενώ με θερμοκρασίες 15+ έπαιρνε πολύ εύκολα. Και εσύ το ίδιο παρατηρείς; Επίσης το τσοκ χρειάζεται να το χρησιμοποιείς χειμώνα - καλοκαίρι;
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Μην κυνηγάς φαντάσματα.. ΣΤΑΘΕΡΆ τσοκ σε κάθε εκκίνηση ακόμα κ το καλοκαίρι που λέει ο λόγος.. Μονοκιλυνδρο είναι!
Τσοκ μίζα, καθόλου γκάζι κ άστο για 2 λεπτά έτσι. Μετά είναι οκ
 

StratosZaf

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Honda fmx 650 07''
Φίλε Στράτο, είχα όταν ήμουν φοιτητής στην Ξάνθη ένα Honda FMX 650 του '07, το είχα νομίζω την περίοδο 2010-2012 (πινακίδες Θεσσαλονίκης), λες να είναι το ίδιο;;; Κάθε χειμώνα είχα πολύ μεγάλο θέμα να το βάλω μπροστά, ειδικά όταν είχε να δουλέψει καμιά βδομάδα. Υπήρχαν φορές που ξελίγωνε όλη την μπαταρία και έπρεπε να τη φορτίσω στην πρίζα και να ξαναδοκιμάσω...

Αν είναι η ίδια, να πω ότι είχε χαλασμένο δυναμό και για να φορτίζει η μπαταρία έπρεπε να κλείνω το μπροστά φανάρι, γι αυτό και είχα βάλει ένα διακοπτάκι.

Να προσθέσω ότι πρόβλημα με την εκίνηση είχε μόνο όταν είχε κρύο, ενώ με θερμοκρασίες 15+ έπαιρνε πολύ εύκολα. Και εσύ το ίδιο παρατηρείς; Επίσης το τσοκ χρειάζεται να το χρησιμοποιείς χειμώνα - καλοκαίρι;
Φίλε Άλεξ τη μηχανή την αγόρασα από έμπορο στην Αθήνα εγώ μένω Μυτιλήνη. Το καλοκαίρι όταν την πήρα δυσκολευόταν να πάρει αλλά μετά το καθάρισμα του καρμπιρατέρ και καινούργια μπαταρία έπαιρνε μπροστά με την πρώτη. Όμως με το που έπεσε λίγο η θερμοκρασία και επειδή δεν την κυκλοφορώ καθημερινά αλλά μόνο μία με δύο φορές την εβδομάδα άρχισε πάλι τα ίδια. Όταν άλλαξες τη μίζα έφτιαξε το πρόβλημα?
 

StratosZaf

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Honda fmx 650 07''
Μην κυνηγάς φαντάσματα.. ΣΤΑΘΕΡΆ τσοκ σε κάθε εκκίνηση ακόμα κ το καλοκαίρι που λέει ο λόγος.. Μονοκιλυνδρο είναι!
Τσοκ μίζα, καθόλου γκάζι κ άστο για 2 λεπτά έτσι. Μετά είναι οκ
Γιώργο το θέμα είναι ότι ούτε με τσόκ δεν παίρνει εύκολα ό μόνος τρόπος που παίρνει είναι χωρίς τσόκ και με γκάζι ανοιχτό. Φυσικά παίρνει σβήνει δύο τρεις φορές μέχρι να ανεβάσω λίγο στροφές και το κρατήσει.
 

StratosZaf

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Honda fmx 650 07''
Θα
Ίσως... Περίεργο πράγμα τα ρεύματα.
Επειδή έχω ίδιο μοτέρ στο domi μου, αλλά με mikuni 40ρι, παίρνει δύσκολα μετά από καιρό ακινησιας
Εύκολα αν το βάζεις συχνά μπροστά.

Γενικό πρόβλημα που ακούγεται πολύ συχνά, είναι η cdi
Θα το τσεκάρω και αυτό Κώστα ευχαριστώ!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Γιώργο το θέμα είναι ότι ούτε με τσόκ δεν παίρνει εύκολα ό μόνος τρόπος που παίρνει είναι χωρίς τσόκ και με γκάζι ανοιχτό. Φυσικά παίρνει σβήνει δύο τρεις φορές μέχρι να ανεβάσω λίγο στροφές και το κρατήσει.
Αρα δεν φτάνει αυτό, τότε δες κ ότι λένε τα παιδιά πιο πανω.
 

daglar

Μέλος
Όνομα
Alex
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ducati Supersport 939s
Φίλε Άλεξ τη μηχανή την αγόρασα από έμπορο στην Αθήνα εγώ μένω Μυτιλήνη. Το καλοκαίρι όταν την πήρα δυσκολευόταν να πάρει αλλά μετά το καθάρισμα του καρμπιρατέρ και καινούργια μπαταρία έπαιρνε μπροστά με την πρώτη. Όμως με το που έπεσε λίγο η θερμοκρασία και επειδή δεν την κυκλοφορώ καθημερινά αλλά μόνο μία με δύο φορές την εβδομάδα άρχισε πάλι τα ίδια. Όταν άλλαξες τη μίζα έφτιαξε το πρόβλημα?
Δεν είχα αλλάξει δυναμό ή μίζα, καθώς με το διακοπτάκι η μπαταρία φόρτιζε σιγά-σιγά. Πριν το δώσω είχαμε καταλήξει με τον μάστορα ότι έφταιγε είτε το CDI που ανέφερε και ο Κώστας παραπάνω, είτε το λάθος μείγμα αέρα-καυσίμου στο καρμπιρατέρ. Δυστυχώς δεν έλυσα το πρόβλημα πριν το δώσω, καθώς είχε μπει καλοκαίρι και το πρόβλημα δεν εμφανιζόταν πια.
 

StratosZaf

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Honda fmx 650 07''
Δεν είχα αλλάξει δυναμό ή μίζα, καθώς με το διακοπτάκι η μπαταρία φόρτιζε σιγά-σιγά. Πριν το δώσω είχαμε καταλήξει με τον μάστορα ότι έφταιγε είτε το CDI που ανέφερε και ο Κώστας παραπάνω, είτε το λάθος μείγμα αέρα-καυσίμου στο καρμπιρατέρ. Δυστυχώς δεν έλυσα το πρόβλημα πριν το δώσω, καθώς είχε μπει καλοκαίρι και το πρόβλημα δεν εμφανιζόταν πια.
Μάλλον και εγώ αυτό θα κάνω σκέφτομαι ότι μπορεί να τη δώσω μέσα στο καλοκαίρι και αν δεν φύγει θα χρειαστεί να το αλλάξω και αυτό. Έχω ρίξει αρκετά χρήματα μέχρι τώρα από τότε που την πήρα και έχω ψιλό ξενερώσει. Αλλά έτσι είναι τα μεταχειρισμένα παίρνεις κίντερ έκπληξη. Ελπίζω αυτό να είναι το πρόβλημα και να επιδιορθωθεί γιατί σαν μηχανή όταν λειτουργεί δουλεύει ρολόι και με ευχαριστεί.
 

StratosZaf

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Honda fmx 650 07''
Όλα καλά τελικά! Άλλαξα αισθητήρα καρμπιλατερ ώστε να μπορώ να το βάλω μπροστά με τσοκ όταν είναι κρύος ο κινητήρας.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Όλα καλά τελικά! Άλλαξα αισθητήρα καρμπιλατερ ώστε να μπορώ να το βάλω μπροστά με τσοκ όταν είναι κρύος ο κινητήρας.
Με καρμπυρατέρ είναι τούτα;;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom