Honda NT1100 2022

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Νέα μοντέλα Honda αναμένονται τα οποία θα φορούν τον κινητήρα του cb1000r...το πρώτο είναι το cbr1000r και το δεύτερο είναι το cb1000x το οποίο θυμίζει το concept CB4X και θα ανταγωνίζεται τα ψηλά χιλιάρια street/sp.touring μοντέλα της αγοράς.
Αναμενόμενη ιπποδύναμη κοντά στους 145 ίππους.

Πηγή
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Σπαρτιάτης, όποιος τα πάρει για σπορ-τουρινγκ, ούτε χταπόδι δεν στερεώνεται.
Αν μείνουν στη παραγωγή όπως στο σχέδιο...
// Β
 

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Μετά από δημοσίευμα ενός ιαπωνικού περιοδικού, επανέρχεται στο προσκήνιο η φημολογία για την έλευση ενός street μοντέλου 1000+ cc για να πλαισιώσει τα υπόλοιπα δύο Χ, το μεσαίο NC750 και το μικρότερο CB500.
Δε δημοσιεύω τις φωτό διότι προέρχονται από τους γραφίστες του περιοδικού και δεν είναι επίσημες.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Απο το ασχημο και καθολου λειτουγικο Deauville 650, το οποιο ηταν πασπαρτου τουριστικο χωρις ... δεικτη βενζινης, πηγαινει στο Deauville NT700 με injection, χωρους αλλα μικρη εως νορμαλ δυναμη.
Μετα ψαχνεται και παει να προλαβει τον ανταγωνισμο με το κακασχημο DN 01 που παει απατο και τωρα κραταει το ονομα NT, αυξανει τα κυβικα και φτιαχνει αυτην την κουκλα.
Μαλλον ολοι οι προηγουμενοι σχεδιαστες εχουν κανει χαρακιρι.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μούρη από X-ADV και κώλος από NC750... Αν παρουσιαστούν έτσι και στη πράξη δε θα μου αρέσει, απουσία πρωτοτυπίας.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μούρη από X-ADV και κώλος από NC750... Αν παρουσιαστούν έτσι και στη πράξη δε θα μου αρέσει, απουσία πρωτοτυπίας.
Που να δεις και τις βαλιτσες!!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Και μόνο που γράφει 1100 στο πλαϊ ,ντροπη.
Άλλο ένα μηχανάκι όπως και το εν σι χωρίς λόγο ύπαρξης .
Ξενεραήλα νομίζω λεγεται
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για το NC 750 διαφωνώ, θεωρώ πως έχει τεράστιο λόγο ύπαρξης. Αλλά ας μη το αναλύσουμε εδώ και χαλάσουμε το παρόν θέμα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Που να δεις και τις βαλιτσες!!
Λευτέρη, πέρα από το εμφανισιακό... με αυτούς τους τροχούς και τον κινητήρα του CRF1100L πιστεύω πως θα είναι ένας τρομερός χιλιομετροφάγος.
Ως φιλοσοφία μου αρέσουν οι σχετικά μικροκαμωμένες μοτοσυκλέτες με μαζεμένα μπαγκάζια και θέλω και το ταξίδι να είναι μια διαδικασία απόλαυσης και όχι μια διαδικασία μάχης με τον όγκο και τα κιλά των αποσκευών. Για αυτό και προτιμώ πλέον τις πλαστικές πλαϊνές βαλίτσες που κουμπώνουν στις έτοιμες αναμονές που έχουν οι περισσότερες σύγχρονες μοτό. Η μικρότερη φορτωτική ικανότητας δεν αποτελεί συμβιβασμό για εμένα, το αντίθετο θα έλεγα.
Είχα δει κάποια στιγμή ένα πρωτότυπο που σχεδιαστικά παράπεμπε στο Honda CB1300S. Θα μου άρεσε πολύ περισσότερο μια τέτοια προσέγγιση από άποψη σχεδιασμού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θες λουκ s1000xr και triumph tiger 1050 χωρίς τα άλογα αλλά με αξιοπιστία Χόντα; Η Χόντα έχει την λύση.

Για αυτό που είναι, ένας ψηλός αντικαταστάτης του cbf1000, είναι μια χαρά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θες λουκ s1000xr και triumph tiger 1050 χωρίς τα άλογα αλλά με αξιοπιστία Χόντα; Η Χόντα έχει την λύση.

Για αυτό που είναι, ένας ψηλός αντικαταστάτης του cbf1000, είναι μια χαρά.
Πιστεύω πως είναι ακόμη σε επίπεδο photoshop γιατί η μούρη, η σέλα και η ουρά είναι αυτούσια από άλλα σημερινά μοντέλα της Honda. Μου φαίνεται τεράστιο fail αν το φέρει έτσι ακριβώς, δεν είναι η περίπτωση που ακολουθείται μια "γραμμή" αλλά κάτι εντελώς copy/paste.
Ίδωμεν βέβαια μέχρι τη τελική εκδοχή και πάντα κρατάω μια πισινή γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που από κοντά κάποιες μοτό είναι καλύτερες ή χειρότερες.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Γενικα θυμιζει tdm,tiger, smt σε στυλ και φιλοσοφια, συνδιαζει δηλαδη λιγο πολυ απ ολα, με μια σωστη πετυχημενη συνταγη. Αισθητικα, προσωπικα το βρισκω πολυ ομορφο. Το μονο του αρνητικο, ειναι πως το μοτερ για στριτ μηχανακι ειναι καπως αργο, οχι ομως σε τραγικο επιπεδο.
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γενικα θυμιζει tdm,tiger, smt σε στυλ και φιλοσοφια, συνδιαζει δηλαδη λιγο πολυ απ ολα, με μια σωστη πετυχημενη συνταγη. Αισθητικα, προσωπικα το βρισκω πολυ ομορφο. Το μονο του αρνητικο, ειναι πως το μοτερ για στριτ μηχανακι ειναι καπως αργο, οχι ομως σε τραγικο επιπεδο.
Σωστό, αργό για τα δεδομένα μιας μηχανής δρόμου. Φαντάζομαι όμως πως ταξιδιωτικά δε θα υστερεί μιας που θα έχει μια ικανοποιητικότατη ροπή και εξαιρετική κατανάλωση. Για να δούμε...
 
Top Bottom