Honda X-ADV 2017

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Εχτές οδήγησα το x adv 750 του 23 !

κατα αρχήν να ξεκινήσω με ένα μειονέκτημα που βρήκα και αυτό ήταν ότι έτρωγα πολύ αέρα/κρύο στα πόδια . Περιμενα ότι για σκούτερ θα έχει καλή κάλυψη . Αν και δεν έχω εμπειρία από σκούτερς.
Διορθώνετε δραματικά όμως σύμφωνα με χρήστες με την τοποθέτηση κάποιον air deflectors που μπαίνουν στα πλαγιά .

Τον κινητήρα του τον γνωρίζω καθώς φίλος είχε το nc750x σε manual όποτε το έχω οδήγηση κάμποσες φορές και ήξερα τι να περιμένω .
Όμως εδώ σε συνεργασία με το dct που πραγματικά δουλεύει πολύ σωστά νομίζω ότι τον απογειώνει και παίρνεις το μέγιστο αυτού ,νομίζεις ότι είναι παραπάνω άλογα .

Είναι ένας κινητήρας που προσωπικά μου αρέσει , είχε ροπή από χαμηλά δουλεύει γενικά χαμηλά σε στροφές και μου βγάζει έτσι μια ηρεμία , δεν με έχει στην πρίζα που λέμε .
Αν και εδώ με το dct σε μπριζονει λίγο και το πας τσίτα το γκάζι .

Το δούλεψα στο sport mode και στο standard και πραγματικά δεν χρειάστηκε να επέμβω καθόλου στα ανεβάσματα και στα κατεβασματα . Πέραν να πω οτι σε φανάρια που μου έτυχε 2-3 φορές μέχρι τα 100χλμ και λόγο του dct επιταχύνει αρκετά γρήγορα που αφήνεις πίσω σου μηχανές μεγαλύτερον κυβικών για πλάκα .

κάποιες λίγες στροφές που πήρα λόγο του ότι το τεστ έγινε στην Αθήνα το είδα πολύ θετικό και πρόθυμο να πλαγιάσει και σε αυτό βοηθάνε οι διάμετρος των τροχών και το χαμηλό του κέντρο βάρους .
Παρόλα αυτά στις επιτόπιες μανούβρες δεν είναι και παπί . Το τιμόνι κόβει αρκετά αλλά το τουαρεγκ μου φαίνεται πιο εύκολο . Ίσως είναι και το μεταξόνιο του τέτοιο .

Τον ήχο αυτόν δεν ξέρω πως τον έχουν πετύχει εδώ με αυτό το μοτέρ αλλά ακούγεται σαν αφρικα το x adv . Τουλάχιστον πόρωτικος θα έλεγα .

Τώρα ένα άνοιγμα που έκανα μέχρι τα 140 φαινόταν σταθερό αλλά εκεί είχε αρχίσει ήδη να πέφτει η απόδοση της επιτάχυνσης , οποτε αν κάποιος θα ήθελε να κάνει ένα ταξιδάκι μαζί του ίσως κάπου εκεί να ήταν η ιδανική ταχύτητα ταξιδιού .

Τα φρένα του έχουν την αίσθηση τον Onoff και δεν έχουν αρχικό δάγκωμα αλλά θέλουν πίεση για να πιάσουν , κάτι που εμένα δεν μου άρεσε .

Εργονομικά να πω ότι στα 1,87cm που είμαι κούμπωσα καλά επάνω και Πάταγα κάτω κανονικά .

θεωρώ την τιμή του ακριβή γιαυτο που είναι και πιστεύω είναι για παρακάτω .

εν κατακλείδι είναι μια ξεχωριστή μηχανή που μου έκανε κλικ να την οδηγήσω , θα κρατήσω σαν θετικό
Την ‘’ απλότητα ‘’ του dct σε συνδιασμο με αυτόν τον κινητήρα και την κάρα άνετη θέση οδήγησης που θες να βολτάρεις και να μην κατέβεις από την σέλα του και να Απολαμβάνεις !!!
Επίσης ποιοτικά μου έβγαλε ότι είναι μια αγορά που θα την πάρω σήμερα για τα επόμενα 15 χρόνια .


 

jblesias

Μέλος
Όνομα
john
Μοτό
x adv 750
καλησπέρα και απο εμένα! Πρόσφατα απέκτησα και εγω το x adv 750 με την έγχρωμη οθονη,led κτλ...Ας με βοηθήσει κάποιος στην επιλογή ελαστικών αρχικά γιατί τα Bridgestone που φοράει οχι μονο δε μου γεμίζουν το ματι αλλα όποιος τα είδε γέλασε που για 14.000€++ μηχανή εβαλαν αυτά τα ελαστικά. Να σημειώσω οτι δε θα βγω ποτε χωμα...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ρε ομάδα να κάνω μια ερώτηση , εσεις που ξέρετε από s1000xr…
Επειδή σκέφτομαι να το «χτυπήσω« ,προσπαθώ να βρω το γενικότερο κόστος συντήρησης μιας bmw ,αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη..
Μπορει κάποιος να μου δωσει γενικες κατευθύνσεις..;
(Και ναι..Είμαι εγώ που πήρα το xadv πριν ενάμιση μήνα ,αλλά το πούλησα αμέσως μετά το πρώτο σέρβις που έκανα πριν καμμία βδομαδα)
Έφαγες ξενερωμα με το σκούτερ?
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Η αλήθεια είναι πως ναι…Είναι πανέμορφο μεν , αλλά δεν με έκανε να γουσταρω όταν ανέβαινα πάνω και το οδηγούσα..Ειδικά απ την στιγμή που το έστρωσα και έκανα σχεδόν 1500 χλμ…Είχε πει κάποιος ότι ένα μηχανάκι πρέπει να κάνει 5 πράγματα , αλλά πρέπει να τα κάνει καλά..Το xadv κάνει δέκα πραγματα , αλλά τα κάνει σχεδόν όλα μέτρια..Το καλό είναι ότι δεν εχασα ούτε ευρώ στην πώληση του.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Η αλήθεια είναι πως ναι…Είναι πανέμορφο μεν , αλλά δεν με έκανε να γουσταρω όταν ανέβαινα πάνω και το οδηγούσα..Ειδικά απ την στιγμή που το έστρωσα και έκανα σχεδόν 1500 χλμ…Είχε πει κάποιος ότι ένα μηχανάκι πρέπει να κάνει 5 πράγματα , αλλά πρέπει να τα κάνει καλά..Το xadv κάνει δέκα πραγματα , αλλά τα κάνει σχεδόν όλα μέτρια..Το καλό είναι ότι δεν εχασα ούτε ευρώ στην πώληση του.
Το πήρες κούτα και δεν έχασες? Αν ναι, μεγάλε μύστη πες μας το μυστικό σου :D
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Το πήρες κούτα και δεν έχασες? Αν ναι, μεγάλε μύστη πες μας το μυστικό σου :D
Μου έβαλε κάτι καλούδια που ήθελα ο Σαρακακης και μου το είχε αφήσει 15400 από 16200..
Το είπα σε κάτι γνωστους ότι το πήρα 16200 και ότι το δίνω 15400 με τα καλούδια πάνω και σε τρεις μέρες ηρθαν και μου το ζήτησαν..
Για μένα το βασικό στην πώληση είναι να μην καίγεσαι να πουλήσεις και να έχεις την φιλοσοφια ότι «χάρη σου κάνω που στο πουλάω»..το παλικάρι ,επειδη τον βλέπω , είναι υπερενθουσιασμενος!
Να συμπληρώσω ότι το μηχανάκι είχε 1500 χιλιόμετρα συνολικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Ελα τωρα κι εσυ!
Βαζεις στην αγγελια "μονο για γνωστες"!
Φίλε ο τύπος που πήγα να το κελισω στον Σαρακακη τότε , μου είχε πει κάτι που μου είχε μείνει στο μυαλό..
»Θέλω μόνο 200€ προκαταβολή…Και να μην το πάρεις , θα φύγει μετά από μια ώρα»
Αυτη την φιλοσοφια ακολούθησα..Και εδώ στην Νικαια και στα περίχωρα,το μηχανάκι είναι ακόμα σπάνιο στα μάτια (ειδικά το sashta white που είχα εγώ)
Και δεν πρόλαβα καν να βάλω αγγελία!
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Μου έβαλε κάτι καλούδια που ήθελα ο Σαρακακης και μου το είχε αφήσει 15400 από 16200..
Το είπα σε κάτι γνωστους ότι το πήρα 16200 και ότι το δίνω 15400 με τα καλούδια πάνω και σε τρεις μέρες ηρθαν και μου το ζήτησαν..
Για μένα το βασικό στην πώληση είναι να μην καίγεσαι να πουλήσεις και να έχεις την φιλοσοφια ότι «χάρη σου κάνω που στο πουλάω»..το παλικάρι ,επειδη τον βλέπω , είναι υπερενθουσιασμενος!
Να συμπληρώσω ότι το μηχανάκι είχε 1500 χιλιόμετρα συνολικά.
Ελπιζω να μην διαβαζει...:secret::D
Σκουτερ, εστω μεγαλο, 16200???Τι αλλο θα δουμε??:oops:
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Ααα ρε Στέφανε STF ...100 χρόνια μπροστά είσαι...
Κοίτα σουξέ...το μηχανάκι σού...!!!!!
Ο σαρακακης το έχει 15000 και έχει παρα πολλές προπαραγγελίες φίλε…Μαζί με το tracer , σε αυτά τα λεφτά , νομίζω ότι έχει τις περισσότερες πωλήσεις..
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Ελπιζω να μην διαβαζει...:secret::D
Σκουτερ, εστω μεγαλο, 16200???Τι αλλο θα δουμε??:oops:
Ναι μαν μου…Μαζί με καγκελα προβολακια , βαλίτσες κτλ κτλ , εκεί έβγαινε.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ααα ρε Στέφανε STF ...100 χρόνια μπροστά είσαι...
Κοίτα σουξέ...το μηχανάκι σού...!!!!!
Μακάρι να ήταν μηχανάκι μου.
Πάντως... η συζήτηση έχει πολύ ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις.
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
Μακάρι να ήταν μηχανάκι μου.
Πάντως... η συζήτηση έχει πολύ ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις.
Εγω αδερφέ μου απογοητεύτηκα πάντως..Ενώ είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ , μου εφυγαν γρηγορα οι λόγοι που με έκανε να χαμογελάω..Γι αυτό και το εδωσα..Δεν το ήθελα μόνο για εργαλείο..Το ήθελα και για να μου βγαίνει να την αποκαλώ «μωρο μου».. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις..
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
CaBouRas να σε ρωτήσω, τι σε χάλασε στο X-ADV και το έδιωξες τόσο γρήγορα;
 

CaBouRas

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Θανασης
Μοτό
CBR600F4
CBR600RR
GSXR 750 K7
CBR1000
BEVERLY 350
Xadv750
CaBouRas να σε ρωτήσω, τι σε χάλασε στο X-ADV και το έδιωξες τόσο γρήγορα;
Είναι εντελώς υποκειμενική η άποψη μου , γιατί ο καθένας μας , έχει τα δικά του θέλω..
θα σου πω ότι απλά μου άρεσε σαν μηχανάκι γενικότερα οδηγικά..Δεν με έκανε να γουστάρω..Αλλά με ξετρέλανε το dct..Υπεροχο!
Και ενοιωσα υπερβολικα τα 15000 για αυτό που μου έδινε.Ξαναλέω , σε εμενα προσωπικα!Με όσους έχω πετύχει στο δρόμο και τους ρωτάω , όλοι έχουν εξαιρετική άποψη!
 
Top Bottom