Honda XL1000V Varadero

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Καλή μοτοσικλέτα και καλές τιμές τώρα. Γενικά τπτ δεν πουλάει.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
..................
Η αφραγκια οκ το καταλαβαινω απλα το δικο μας εχει και την ρετσινια της καταπιονας στην πιατσα και ολοι κοιτανε το ψεκαστο αν καταληξουν σε Βαραντερο.
Και το δικο μου γιατι το λες τραβελι,επειδη ειναι βαμμενο?
Και πριν το βαψω παλι δεν εφευγε Παναγιωτη.Για κανε μια δοκιμη και βαλε την δικια σου για πουλημα που ειναι μαμα να δεις ποσα απιδια πιανει ο σακκος.
Tην ρετσινιά της καταπιόνας δυστυχώς φίλε, την έχουν βγάλει μερικοί που πήρανε μηχανάκια αγνώστου πατρότητας, από άτομα που νόμιζαν πως αλεξίσφαιρο μηχανάκι σημαίνει βάζω μόνο βενζίνη, και που δεν είχαν ποτέ στα δεκαπέντε χρόνια της ζωής τους ούτε ένα σωστό σέρβις. Και αλλού τα λέγαμε αυτά και με λέγατε βαμμένο χοντάκια, μέχρι που βρέθηκε και άλλος που ήταν έτοιμος να το δώσει εξ αιτίας της κατανάλωσης, με άκουσε, πήγε και το ρύθμισε σωστά και είδε τα νούμερα κατανάλωσης που βλέπω και εγώ. Το θυμάσαι εδώ; -> Τελικά τζάμπα το κατηγορούμε!!!

"Τραβέλι" το είπα γιατί με αυτό το βάψιμο και δίχως καρίνα, μου θύμισε TDM.

Όσο για την δικιά μου, φυσικά και δεν θα πιάσει τα φράγκα που θεωρώ πως αντικειμενικά αξίζει, αλλά δεν φταίει για αυτό το μηχανάκι. Απλά οι άνθρωποι που κάποτε έπαιρναν δάνειο για να πάρουν ένα μηχανάκι που δεν μπορούσαν να το υποστηρίξουν, τώρα τα δίνουν όσο-όσο γιατί δεν έχουν λεφτά ούτε για τα τέλη. Πόσα άτομα ξέρουμε όλοι μας με Χαγιαμπούσα και ΧΧ που δεν έχουν πάει πέρα από την καφετέρια, πόσα με Ντέρο και GS που δεν έχουν βγεί έξω από τον Νομό τους. Η ελληνική αγορά (αυτοκινήτου & μηχανής) ήταν μια απίστευτη φούσκα ποζεριάς με δανεικά, και τώρα που η φούσκα έσκασε έχουν απαξιωθεί τα πάντα. Πλέον εξάγουμε στην Γερμανία καλομεταχειρισμένα μηχανάκια και αμάξια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρε σεις.....ψυχοπλακωθηκα:D
προτεινω να το παμε αλλιως το θεμα και να μιλησουμε για τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα, μιας μηχανης με πολλους φανατικους φιλους και αλλους τοσους εχθρους.
 

gepol

Μέλος
Περιοχή
ΑΘήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
2009 Honda SΤ1300 Paneuopean
Και ομως Γιαννη,ενα μεγκα σκουτερ εχει τα ιδια ακριβως εξοδα με το Βαραντερο που ειναι 1000 κυβικα.
Πάντως εγώ που έχω ένα παλιό Piaggio X9 500 Evo, το κόστος είναι περίπου το διπλάσιο σε συντήρηση απο το PanEuropean, δεδομένου ότι χρειάζεται συντήρηση στα μισά χιλιόμετρα, και θέλει επιπλέον ανταλλακτικά (ιμαντες, μπαλάκια, κλπ...)
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Tην ρετσινιά της καταπιόνας δυστυχώς φίλε, την έχουν βγάλει μερικοί που πήρανε μηχανάκια αγνώστου πατρότητας, από άτομα που νόμιζαν πως αλεξίσφαιρο μηχανάκι σημαίνει βάζω μόνο βενζίνη, και που δεν είχαν ποτέ στα δεκαπέντε χρόνια της ζωής τους ούτε ένα σωστό σέρβις. Και αλλού τα λέγαμε αυτά και με λέγατε βαμμένο χοντάκια, μέχρι που βρέθηκε και άλλος που ήταν έτοιμος να το δώσει εξ αιτίας της κατανάλωσης, με άκουσε, πήγε και το ρύθμισε σωστά και είδε τα νούμερα κατανάλωσης που βλέπω και εγώ. Το θυμάσαι εδώ; -> Τελικά τζάμπα το κατηγορούμε!!!
Tο εχω διαβασει το θεμα Παναγιωτη και πιστεψε με οτι δεν εβγαλα ακρη και για αυτο ζητησα απο τον φιλο να μου περιγραψει το τι δουλειες του εκανε.
Λοιπον,ρυθμιση Στα καρμπυρατερ του Βαραντερο περαν του συγχρονισμου ΔΕΝ υπαρχει.
Τα εχω ανοιξει,ειδα τι παιζει πηρα τηλεφωνο και τον γνωστο μηχανικο που μιλανε ολοι στο Βαραντεροφορουμ,μιλησα για αυτη την επιμονη σου και μου ειπε οτι μονο εαν υπαρχει διαφορα στο στυλ οδηγησης τοτε θα δω και εγω τα 310χλμ που λετε.
Τωρα ειμαι στα 280 μεχρι το λαμπακι,ανοιξα καρμπ,οι βελονες ΔΕΝ ρυθμιζουν,με ζιγκλερ Dynojet εαν παιξω θα ανεβασω και αλλο την καταναλωση,αρα μαγικο χερι μηχανικου δεν παιζει.
Α,μη ξεχασω,εχω και οργανα υποπιεσης και εκανα και συγχρονισμο,μετρησα διακενα βαλβιδων,ολα οκ το μοτερ μου δεν ειναι μπουρουχα.Δυναμομετρο πηγα 84 αλογα τροχο μου εβγαλε και μαλιστα ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν θα γινει τιποτα καλυτερο εαν μου τα ''ρυθμισει'' τα καρμπ.
Αυτο βεβαια μου το ειπε επειδη ειδε οτι το ξερω και το λυνω/δενω το μηχανακι και δεν μπορουσε να μου ψυρισει την τσεπη..........
Για την ιστορια πριν κατι μερες γεμισα,την οδηγουσα μεσα στην πολη σαν παπακι και εγραψα μολις 193 χλμ με 20 λιτρα δηλαδη 10λιτρα/100 ............περαστικα μου!
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Ρε σεις.....ψυχοπλακωθηκα:D
προτεινω να το παμε αλλιως το θεμα και να μιλησουμε για τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα, μιας μηχανης με πολλους φανατικους φιλους και αλλους τοσους εχθρους.
Κανενας νεοελληνας δεν κατηγορει την μοτο του....................μεχρι να την πουλησει.:yew:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
irst: 8853 έγραψε:
Κοντα στο 1,5 λιτρο λιγοτερο Κωστα
Βαρος και αεροδυναμική. .........τοτε, ισως ειναι η αιτια
Καταναλωσης
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Βαρος και αεροδυναμική. .........τοτε, ισως ειναι η αιτια
Καταναλωσης
Εδω ειναι το παραδοξο φιλε................το ψεκαστο Βαραντερο και λιγοτερους ιππους ειναι,αλλα και αρκετα πιο βαρυ!!!
Για αεροδυναμικη δεν ξερω εαν υπαρχει βελτιωση,παντως σχεδιαστικα οκ ειναι διαφορετικα μηχανακια.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και λιγοτερο. Τουλαχιστον ο αδερφος μου με ΜΚ ΙΙΙ καιει γυρω στα 7.
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Μανιακε γι αυτο ανοιξα το θεμα.Παιζει πολυς πονος με τα βαραντερο και απο το θεμα φορουμ κλαμπ και αλλα...
Ελπιζω εδω στο advride.gr να εχουμε μια υποκοινοτητα οπου μπορουμε ολοι με τα βαραντερο ανεξαρτητου σημαιας να μαλωνουμε να αγαπιομαστε να μαζευομαστε και αλλα...Ας δουμε πως θα παει....
 

kalen

Μέλος
Περιοχή
Serres
Όνομα
nikos
Μοτό
varadero
Εχω δει κατα πολυ λιγοτερες καταναλωσεις ξεκινωντας απο 5.5 και το ανωτερο 7.5 αντε 8 λ/100 . Κακα τα ψεματα ο ψεκασμος ειναι οικονομικος . Σε ολοημερη βολτα σε ολο το φασμα πολη , επαρχιακο, χωρια, στασεις , εγνατια (εως 180) μου εκαψε μο 5,76 λ/100
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Η ακριβέστερη μέτρηση κατανάλωσης που του έχω κάνει: 1675 χιλιόμετρα, 112 λίτρα, Μ.Ο. 6,68 lt/ 100 km. Όχι και άσχημα για μικτή διαδρομή, πάντα δικάβαλο και τα 950 από αυτά και με tank bag, σαμάρια, "πανωσήκωμα" στο top-case κλπ. Διαδρομή με Εγνατία, ανεβοκατεβάσματα στα Ζαγοροχώρια και βόλτες στην Λευκάδα.



Δεν τα βρίσκω πολλά, εσείς;
 

kalen

Μέλος
Περιοχή
Serres
Όνομα
nikos
Μοτό
varadero
Πολυ καλα Παναγιωτη , αν σκεφτεις οτι η δικια μου μετρηση ποιο πανω ειναι μονος,χωρις μπαγκαζιερα (ενα μικρο τσαντακι μονο για τα απαραιτητα)

Παρα πολυ καλα θα ελεγα :happy:
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Πολυ καλα Παναγιωτη , αν σκεφτεις οτι η δικια μου μετρηση ποιο πανω ειναι μονος,χωρις μπαγκαζιερα (ενα μικρο τσαντακι μονο για τα απαραιτητα)

Παρα πολυ καλα θα ελεγα :happy:
Και όπως μπορούν να πιστοποιήσουν αρκετοί από εδώ μέσα, μόνο "φρόνιμο παιδί" δεν είμαι. Απλά το μηχανάκι είναι από 0 χλμ στα χέρια μου, δεν έχει κανιβαλιστεί, δεν έχει παραμεληθεί, δεν έχει φορτωθεί με την Άρτα και τα Γιάννενα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μανιακε γι αυτο ανοιξα το θεμα.Παιζει πολυς πονος με τα βαραντερο και απο το θεμα φορουμ κλαμπ και αλλα...
Ελπιζω εδω στο advride.gr να εχουμε μια υποκοινοτητα οπου μπορουμε ολοι με τα βαραντερο ανεξαρτητου σημαιας να μαλωνουμε να αγαπιομαστε να μαζευομαστε και αλλα...Ας δουμε πως θα παει....
Ωραια πασα.....
Για να μην παρεξηθουμε στο μελλον, καλο θα ειναι να λεμε την αποψη μας και την γνωμη μας και να σεβομαστε των αλλων
Αν αρχισει η ειρωνεία και το "στραβωμα".....θα γινουμε τυπικοί και θα πηγαινουμε με τους κανονες του φορουμ.

μεγαλα αγορια ειμαστε και το θεμα ειναι να γινομαστε καλυτεροι....σε ολα:)
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Κωστα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα τρολλαρισματος/τσακωμων κλπ.Μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε,γνωριζωμαστε μεταξυ μας και απο αλλου και εφ'οσων δεν παιζει εδω μεσα ο 'οποιος Χ εχει διαθεση να κουνησει δαχτυλο στον οποιοδηποτε,τα πραγματα θα κυλησουν ομαλα.:yew:

Εγω θελω ενας ενας να καταγραφει τα αρνητικα/θετικα ετσι ωστε να υπαρχει ενας οδηγος για οποιον ενδιαφερετε.
 
Top Bottom